Επιστροφή χρημμάτων μέσω PAYPAL.Μετά απο πόσο καιρό να τη

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

kabamarou

Member
Θα ήθελα την βοήθεια όποιου έχει γνώση γύρω από το θέμα.

Έκανα μια παραγγελία από Αμερική στις 13 Αυγούστου από μια εταιρία και μου στείλανε email επιβεβαίωσης ότι το ταχυδρομήσανε στις 17 Αυγούστου και στην σελίδα τους έγραφε ότι κάνει 14-21 μέρες για να έρθει.Έχει περάσει ένας μήνας λοιπόν και ακόμα δεν έχει έρθει τίποτα :(.
Τους έστειλα και mail και μου γράψανε εκεί ένα τυπικό mail ότι κάνει τόσο καιρό να έρθει το δέμα και αν έχετε απορίες ξαναεστείλτε mail .Τους ξαναέστειλα και τους ρώτησα τι γίνεται απο εδώ και πέρα(σε ψιλοάθλια Αγγλικά) αλλά δεν απαντήσανε μέχρις σήμερα.Να κινήσω διαδικασία για να πάρω τα χρήματα μέσω paypal η είναι νωρίς ακόμα; :chinscratch
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Επιστροφή χρημμάτων μέσω PAYPAL.Μετά απο πόσο καιρό να

γεια σου αδερφε νομιζω πως μπορω να σε βοηθησω

μιας και εχω κανει παρα πολλες αγορες μεσω paypal απο κατι ψιλα ευρω μεχρι και κοντα στα 1000 ευρω εστειλα

και μεσα στις παρα πολλες αγορες που εκανα μου καναν και μερικες απατες και πηρα τα χρηματα μου πισω

λοιπον η διαδικασια ειναι η εξης

καταρχην απο την ημερομηνια που εστειλες τα χρηματα σου μεσω paypal μεχρι και τις επομενες 45 μερες εχεις το δικαιωμα να κανεις ενσταση

δηλαδη πας στο resolution center επειτα σου βγαζει ποια προιοντα εχεις κανει αγορα μεσω paypal
πατας λοιπον σε αυτο που θελεις να κανεις την ενσταση

και επειτα εχεις 2 επιλογες

Dispute και claim

στο dispute στελνεις εν ολιγης το παραπονο σου και λες τι εγινε
και επειτα αυτος που σου πουλησε το προιον αν μεσα σε 10 μερες δεν σου απαντησει αυτοματα τοτε παιρνεις τα χρηματα σου πισω
αν σου απαντησει βλεπουν την απαντηση του και γενικα κανενε ενα διαλογο

οταν οι απαντησεις του δεν σε καλυπτουν πλεον
τοτε
μπορεις να γυρισεις το dispute σε claim δηλαδη απαιτησει πλεον απαιτεις τα χρηματα σου πισω

αν δεν βγαλετε ακρη μεσω των μηνυματων σας ενας υπευθυνος ερευναει την υποθεση σας
και δινει την λυση

οσες φορες περιπου 8 φορες εκανα ενσταση
παντα εβρισκα την ακρη

ελπιζω να σε βοηθησα

για οτι αλλη απορια εχεις ενημερωσε με
 

kabamarou

Member
Απ: Επιστροφή χρημμάτων μέσω PAYPAL.Μετά απο πόσο καιρό να

Παναγιώτη σε ευχαριστώ πάρα πολύ :worshipper
έκανα "Dispute" για την ώρα και στην συνέχεια βλέπουμε.
 

kabamarou

Member
Απ: Επιστροφή χρημμάτων μέσω PAYPAL.Μετά απο πόσο καιρό να

Μου ήρθε σε mail αυτό το κείμενο από την paypal

This email confirms that your dispute with (όνομα εταιρίας) - is now closed
Eνώ στο Resolution Center cases στο πινακάκι κάτω από την λέξη type γράφει Non-receipt και κάτω από την λέξη status γράφει
Case Closed. και έστειλε και ένα μήνυμα μέσω paypal η εταιρία που γράφει
refund for the following item in transit over 30 days:(το προϊόν που παράγγειλα)

Το απίστευτο είναι ότι ενώ έγινε αυτή η διαδικασία εχθές, σήμερα ήρθε το πακέτο που περίμενα μετά από ένα μήνα που το παράγγειλα και μάλιστα μέσα στο γραμματοκιβώτιο :D

Τι σημαίνουν τα παραπάνω που γράψανε; Ότι ξεκίνησε διαδικασία για να μου δώσουν τα χρήματα πίσω γιατί αν έγινε κάτι τέτοιο δεν θέλω να τους παίξω που... εφόσον τελικά ήρθε αυτό που περίμενα :chinscratch
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Επιστροφή χρημμάτων μέσω PAYPAL.Μετά απο πόσο καιρό να

η εταιρια απο αυτο που αγορασες του εστειλε τα χρηματα σου πισω

αυτο σημαινει refund

για αυτο το paypal σου εκλεισε την διαμαρτυρια σου
επειδη πηρες τα χρηματα σου πισω αρα πρεπει να εισαι ικανοποιημενος

απο εκει και περα αν πηρε το πραγμα αν θελεις στειλε μηνυμα στην εταιρια να τους δωσει τα χρηματα πισω

και μονο που σου στειλαν refund σημαινει οτι αν και στειλαν το προιον
δεχτηκαν να σε πληρωσουν πισω τα χρηματα σου

πιθανον δεν ειχαν αποδειξεις οπως registed tracking number
και το στειλαν με απλο ταχυδρομιο

το τι θελεις να κανεις its up to YOU
 

Lord Raflas

New Member
Απ: Επιστροφή χρημμάτων μέσω PAYPAL.Μετά απο πόσο καιρό να

Παναγιωτη

Εχω λογαριασμο παυπαλ αλλα δεν τον εχω χρησιμοποιησει ακομα γιατι ψωνιζα απο αξιοπιστους(αμαζον κλπ).
Τωρα θελω να ψωνισω απο καπου που δεν ειμαι 100% βεβαιος για την αξιοποιστια οποτε θα γινει με παυπαλ.εχω μια απορια

Στο συγκεκριμενο σιτε χρεωνουν το παυπαλ τη στιγμη της αποστολης.

Αυτα που θελω να παραγγειλω θα ειναι ετοιμα προς αποστολη σε 3 βδομαδες.

Το δικαιωμα της ενστασης των 45 ημερων θα ξεκινησει μετα απο 3 βδομαδες και οχι τωρα που θα κανω την παραγγελια,σωστα?

Ευχαριστω
 

kabamarou

Member
Απ: Επιστροφή χρημμάτων μέσω PAYPAL.Μετά απο πόσο καιρό να

Από ότι διάβασα από αυτά που γράφει ο Παναγιώτης οι 45 ημέρες ξεκινάνε από την στιγμή που πληρώνεις.παραθέτω εδώ και τα λόγια του
καταρχην απο την ημερομηνια που εστειλες τα χρηματα σου μεσω paypal μεχρι και τις επομενες 45 μερες εχεις το δικαιωμα να κανεις ενσταση

Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να πληρώσεις και μετά από 3 εβδομάδες να στο στείλουν και να μην πληρώσεις όταν θα είναι έτοιμοι να το στείλουν.
 

Lord Raflas

New Member
Απ: Επιστροφή χρημμάτων μέσω PAYPAL.Μετά απο πόσο καιρό να

Πληρωνεις οταν στα στελνουν,προφανως δεν τα εχουν τωρα στο χωρο τους και θα τα παραγγειλουν και θα φτασουν μετα απο 3 βδομαδες,τοτε θα γινει η αφαιρεση του ποσου..απλα εκανα την ερωτηση για μια τυπικη επιβεβαιωση,μιας και δεν εχω ξαναπαραγγειλει με παυπαλ
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Επιστροφή χρημμάτων μέσω PAYPAL.Μετά απο πόσο καιρό να

Lord Raflas είπε:
Παναγιωτη

Εχω λογαριασμο παυπαλ αλλα δεν τον εχω χρησιμοποιησει ακομα γιατι ψωνιζα απο αξιοπιστους(αμαζον κλπ).
Τωρα θελω να ψωνισω απο καπου που δεν ειμαι 100% βεβαιος για την αξιοποιστια οποτε θα γινει με παυπαλ.εχω μια απορια

Στο συγκεκριμενο σιτε χρεωνουν το παυπαλ τη στιγμη της αποστολης.

Αυτα που θελω να παραγγειλω θα ειναι ετοιμα προς αποστολη σε 3 βδομαδες.

Το δικαιωμα της ενστασης των 45 ημερων θα ξεκινησει μετα απο 3 βδομαδες και οχι τωρα που θα κανω την παραγγελια,σωστα?

Ευχαριστω

οπως ειπε και ο tse στην παραθεση απο μενα

η ενσταση ξεκιναει απο την στιγμη που πατας να πληρωσεις μεσω paypal και σου ερχετε η αποδειξη στο email σου

τωρα αν στο στειλει ο αλλος μετα απο 3 εβδομαδες δεν εχει σημασια

μολις πατησεις pay ξεκινανε οι 45 μερες σου

επισης οταν ανοιξεις ενσταση ο πωλητης εχει 10 μερες να απαντησει
αν δεν απαντησει παιρνεις τα χρηματα σου πισω
αλλιως εχεις και εσυ περιπου 10 μερες να απαντησεις

συνηθως οι απαντησεις ερχονται μεσα σε 2 μερες

γενικα αυτο δεν μου πολυ αρεσει που θα στα στειλουν σε 3 εβδομαδες
συνηθως οι πωλητες και να μην εχουν εποθεμα μεσα σε λιγες μερες το κανουν παραγγελεια

τεσπα απο εμπειρια μου οσοι δεχονται πληρωμη μεσω paypal ειναι αξιοπιστοι
οσοι σου λενε να στειελεις τα λεφτα μεσω wester union η moneyGram ΜΑΚΡΙΑ
μυριζει απατη γιατι εκει δεν μπορεις να κανει ενσταση
η εταιρια στελνει τα λεφτα κανονικα και αν ο αλλος σου κανει λαμογια τοτε η εταιρια θα σου πει
κηνυγα τον δικαστικα
δηλαδη τρεχα γυρευε

πολλες εταιριες ενω στο site τους γραφουν για πληρωμη μεσω paypal δεν την εχουν για επιλογη στο checkout οταν κανεις

και οταν τους στελνεις μηνυμα σου λενε οτι προς το παρον δεν μπορουν
η και καλα οτι ειχαν προβληματα μεσω paypal και το σταματησαν
και χιλιες δυο μλκιες . . .

επισης σου προτεινουν να στειλεις λεφτα μεσω των 2 παραπανων εταιριων

να πω πως δεν ειναι απατη οι εταιριες western union η moneygram
απατη ειναι οι πωλητες



συνηθως εχουν και τρελες προσφορες , , ,

ελπιζω να σε βοηθησα
 

Lord Raflas

New Member
Απ: Επιστροφή χρημμάτων μέσω PAYPAL.Μετά απο πόσο καιρό να

Ευχαριστω για την απαντηση σου ;) :14m:

οταν εγραψες οτι δεν σου αρεσει οτι θα τα στειλουν μετα απο 3 βδομαδες,με εβαλες σε σκεψεις και τους εστειλα μυνημα,μου απαντησαν οτι δεν παραγγελνουν απευθειας απο απο το παραγωγο αλλα μεσω προμηθευτη.Επιπλεον ειναι ολοι σε διαφορετικες πολεις(3 πολεις)οποτε... :13m:

Τελοσ παντων,την παραγγελια την εκανα χτες,λεφτα οπωσδηποτε δεν αφαιρεθηκαν απο την καρτα αλλα μου εκανε εντυπωση αυτο που ειδα στον λογαριασμο παυπαλ,στις λεπτομερειες της παραγγελιας:

Order Expiration Date: :chinscratch
Nov 2, 2010 11:32:40

Ξερεις τι σημαινει αυτο?

Ευχαριστω
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Επιστροφή χρημμάτων μέσω PAYPAL.Μετά απο πόσο καιρό να

ναι με προβληματιζει οι 3 εβδομαδες

αλλα οπως σου εγραψα και πιο πανω οτι συνηθως οσοι δεχονται πληρωμη μεσω paypal
ειναι λιγο δυσκολο να να ειναι απατεωνες ( δηλαδη να μην σου στειλουν τιποτα )

αν το αντιστοιχο που μου λες στο ελεγε καποιος και ζητουσε πληρωμη μονο μεσω money gram h western union τοτε θα σου ελεγα οτι κατα 90% ειναι απατεωνας αυτος που ζηταει τα χρηματα

τεσπα σου ευχομαι οτι καλυτερο
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα