Επιλογη πλανου και κλινικης για την περιπτωση μου!

cm91

New Member
Kαλησπερα σε ολους! Παρακολουθω αρκετο καιρο το φορουμ, εχω μαθει αρκετα και ηρθε η στιγμη νομιζω να προχωρησω σε μεταμοσχευση. Ειμαι 32 και δεν εχω ακουλουθησει ποτε αγωγη.
Επισκεφθηκα καποιες κλινικες, αλλα θα ηθελα και τη γνωμη των πιο εμπειρων του φορουμ για το πως να κινηθω.

Ολες οι κλινικες μου προτειναν μεταμοσχευση μιας μερας με 1800-2000 grafts. Ολα στο μπροστινο κομματι, γεμιζοντας τους κροταφους και κατεβαζοντας τη hairline περιπου 1 με 1,5 εκατοστo, λαμβανοντας αγωγη και αφηνοντας το crown για επομενη μεταμοσχευση.

Ποια πιστευετε θα ηταν η καλυτερη προσεγγιση της περιπτωσης μου, ανεξαρτητα απο τις προτασεις των κλινικων.

YΓ1 : Ο Αναστασακης μου σχεδιασε το ωραιοτερο hairline απο τους υπολοιπους.
ΥΓ2 : Μονο στη seneca μου εκαναν μετρησεις που θα επισυναψω σε φωτογραφια παρακατω.



IMG_20230204_153856.jpg IMG_20221208_133725.jpg IMG_20221208_131035.jpg IMG_20221208_133214.jpg IMG_20221208_131914.jpg IMG_20230203_223109.jpg
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

witcher

Well-Known Member
Στα πλαινά και πίσω στον αυχένα φαίνεται να έχεις retrograde alopecia. Θα έλεγα πριν προχωρήσεις σε κάποια επέμβαση να ξεκινήσεις φιναστερίδη για 6-12 μήνες και να αφήσεις και το μαλλάκι να μακρύνει για να σου δώσει ότι έχει να σου δώσει η φιναστερίδη και να βάλεις μοσχεύματα μετά οπου χρειάζεται. Σε πρώτη φάση πάντως καλύτερα να φτιάξεις το μπροστά και να δεις πως θα εξελιχθεί το πίσω γιατί βλέπω κατεβαίνει και προς τα κάτω η αραίωση.
 

dlazaros

Well-Known Member
Kαλησπερα σε ολους! Παρακολουθω αρκετο καιρο το φορουμ, εχω μαθει αρκετα και ηρθε η στιγμη νομιζω να προχωρησω σε μεταμοσχευση. Ειμαι 32 και δεν εχω ακουλουθησει ποτε αγωγη.
Επισκεφθηκα καποιες κλινικες, αλλα θα ηθελα και τη γνωμη των πιο εμπειρων του φορουμ για το πως να κινηθω.

Ολες οι κλινικες μου προτειναν μεταμοσχευση μιας μερας με 1800-2000 grafts. Ολα στο μπροστινο κομματι, γεμιζοντας τους κροταφους και κατεβαζοντας τη hairline περιπου 1 με 1,5 εκατοστo, λαμβανοντας αγωγη και αφηνοντας το crown για επομενη μεταμοσχευση.

Ποια πιστευετε θα ηταν η καλυτερη προσεγγιση της περιπτωσης μου, ανεξαρτητα απο τις προτασεις των κλινικων.

YΓ1 : Ο Αναστασακης μου σχεδιασε το ωραιοτερο hairline απο τους υπολοιπους.
ΥΓ2 : Μονο στη seneca μου εκαναν μετρησεις που θα επισυναψω σε φωτογραφια παρακατω.



Προβολή συνημμένου 55997Προβολή συνημμένου 55994Προβολή συνημμένου 55993Προβολή συνημμένου 55992Προβολή συνημμένου 55995Προβολή συνημμένου 55996
Φίλε μου καλησπέρα. Οι επιλογές σου είναι 3.

η 1η είναι να κάνεις ΜΜ 2000 γραφτς χωρίς θεραπεία που σου είπαν και να διαπιστώσεις οτι δεν φτάνουν να καλύψεις τίποτα. Μετά θα χρειαστείς να κάνεις και 2η και 3η και να έχεις εγκλωβιστεί καθώς αμα δεν τις κάνεις δεν θα φτιάξει η εικόνα σου καθώς η καράφλα θα συνεχίζει να κατεβαίνει όλο και πιο κάτω. Με λίγα λόγια όπως είπε ο φίλος μια τρύπα στο νερό.

η 2η επιλογή είναι να πάρεις φίνα για 1 χρόνο όπως είπε ο φίλος και να δυναμώσεις τα πάντα στο κεφάλι σου και να έχεις και λιγότερο κόστος και ανάγκη για γράφτς και να είναι πολύ καλύτερη η συνολική εικόνα σου με ποιό παχιά και δυνατά μαλλιά συνολικά. Μπορεί και να μην θέλεις να κάνεις ΜΜ αμα σου αρέσει η βελτίωση. Κοντό κούρεμα και είσαι και γαμώ.

η 3η επιλογή είναι να μην κάνεις τίποτα και να τα πάρεις ξούρα και να αποδεχθείς την μοίρα σου βάζοντας στόχο να βελτιώσεις άλλα κομμάτια που σχηματίζουν την εικόνα σου όπως γυμναστήριο, ντύσιμο, επαγγελματική επιτυχία κλπ κλπ.

Οι γυναίκες να έχεις υπόψιν σου παθαίνουν πλάκα για την φωτό του καράφλα του καλοντυμένου με αυτοπεποίθηση και... λεφτά αισθήματα και χάνουν κάθε ενδιαφέρον για αυτόν που κοιτάζεται συνέχεια στον καθρέφτη για να δεί αμα έχασε καμία ρίζα απο την ΜΜ που δεν του πέτυχε..


15409930da4932259684115f026d8bc9.jpg 1552106.jpg
 

cm91

New Member
Ευχαριστώ για τις απαντησεις! Φινα για ποια δοσολογια μιλαμε; Οπως οι περισσότεροι ετσι και εγω φοβαμαι τις παρενεργειες.

Σε μια κλινικη μου προτειναν 1800 μπροστα και μινοξ. Σε περιπτωση που δε μας καλύπτει το αποτελεσμα, μετα απο ενα διάστημα να ξεκινησω φιναστεριδη. Είναι λαθος σαν σκεπτικο;
 

JimKan1

Well-Known Member
Φιλε εισαι κατω απο 40 οποτε η φινα ειναι must γιατι δεν ξερεις πως θα εξελιχθεις, θα σου προτεινα να ξεκινησεις 0,5 mg τη μερα και αν δεν δεις διαφορα σε 6 μηνες πηγαινε σε 1mg, για να καταλαβεις αν σε βοηθαει η φινα ομως χρειαζεται πιο μακρυ μαλλι. Απο εκει και περα πλεον ο Αναστασακης για Ελλαδα ειναι καλη επιλογη πιστευω, seneca δεν εχουμε δειγμα.
 

ManCyprus87

Well-Known Member
Καλησπέρα φίλε.

Είσαι 32, και έχεις ήδη σχεδόν ξεκαθαρισμένο πάττερν και "σηματοδοτημένες" περιοχές κατάpρευσης στα επόμενα χρόνια.
ΜΜ αν κάνεις θα εισηγόμουν μόνο με μια προυπόθεση:
να παγιώσεις να την τριχόπτωση και να μην συνεχιστεί στις υπόλοιπες σηματοδοτημένες περιοχές σε middle και crown.
Και παγίωση τριχόπτωσης χωρίς φιναστερίδη δυστυχώς ή ευτυχώς ΔΕΝ γίνεται.
Αν μπεις τώρα για ΜΜ χωρίς φιναστερίδη μέχρι το "hit point" των 35 ίσως βρεθείς και σε στάδιο 5.

Και φιναστερίδη φυσικά ξεκινάς πριν την ΜΜ και όχι μετά για τους πιο κάτω λόγους:
  • να κάνεις καταρχήν πιο υγιή (σε διάμετρο και λάμψη) τα υφιστάμενα σου μαλλιά,
  • να περιορίσεις τυχόν shock loss στα υφιστάμενα σου μαλλιά,
  • να ενδυναμώσεις τη δότρια σου
  • να μπουστάρεις τη φύτρωση στην επερχόμενη ΜΜ.
Το πλάνο που θα εισηγόμουν: 1 χρόνο φιναστερίδη, και στη συνέχεια ΜΜ στο front/3 με περίπου 2500 grafts.

Καλή επιτυχία σε ότι αποφασίσεις.
Εδώ είμαστε.
 

Kostas97

Well-Known Member
Συμφωνω με τα προαναφερθεντα.
Ο Αναστασακης δε σου προτεινε φιναστεριδη;
Μινοξιδιλη αφου δε χρησιμοποιησες μεχρι τωρα, μπορεις και να την αποφυγεις τελειως.

Επισης αν μπορεις σχολιασε μας τις τιμες που "πηρες" μιας και ακουγεται οτι υπαρχει μεγαλη διακυμανση.
 

montecristo

Well-Known Member
Καλησπέρα φίλε. Θα συμφωνήσω ότι πρέπει καταρχήν να πάρεις φιναστερίδη γιατί πας για μεγάλο norwood.

Από τα 2 ονόματα που ανέφερες πιστεύω η Seneca είναι μια καλή επιλογή για Ελλάδα. Μετρήσεις στην Ελλάδα εκτός από τη Seneca, κάνει και η BHR ( η κλινική του bisanga) όπου μπορείς να πας και εκεί για μετρήσεις και να δεις και τι θα σου προτείνουν καθώς ειναι αξιόλογη επιλογή. Αλλιώς μετά υπάρχει και η επιλογή της Κύπρου από 1.5 ευρώ/g στον Dr Γεωργίου και λίγο πιο πάνω HDC.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

cm91

New Member
O Aνστασακης μου προτεινε 1800g και μινοξ για ενα hairline σαν της φωτογραφιας. Παντα ειχα τα μαλλια μου σε αυτο το μηκος. Είναι λαθος σαν σκεπτικο;;
Οι παρενεργιες απο φινα μπορει να εμφανιστουν σε οποιαδηποτε δοσολογια προσληψης;
Ευχαριστω και παλι για τις απαντησεις/προτάσεις.

wes concealer.jpg
 

Gianney

Well-Known Member
O Aνστασακης μου προτεινε 1800g και μινοξ για ενα hairline σαν της φωτογραφιας. Παντα ειχα τα μαλλια μου σε αυτο το μηκος. Είναι λαθος σαν σκεπτικο;;
Οι παρενεργιες απο φινα μπορει να εμφανιστουν σε οποιαδηποτε δοσολογια προσληψης;
Ευχαριστω και παλι για τις απαντησεις/προτάσεις.

Προβολή συνημμένου 56003
Μοιαζει τον Σνάιντερ παίκτης παλαίμαχος Ολλανδίας
 

Chris34

Active Member
Η δοτρια σου να ξέρεις είναι περιορισμένη σε έκταση και μέτρια προς αδύναμη σε αριθμό μοσχευμάτων κρίνοντας μόνο από τις φωτογραφίες.
Αν κάνεις κάτι ο σχεδιασμός θα πρέπει να είναι αρκετά συντηρητικός. Τα πλαϊνά σου παίζει να μην μπορούν να δώσουν καθόλου τριχοθυλακια.
Είσαι από τις περιπτώσεις που χρειάζεσαι δυνατή θεραπεία αλλιώς η κατάσταση το πιο πιθανό είναι να χειροτερέψει τα επόμενα χρόνια.
Η αραίωση στο crown κατεβαίνει χαμηλά και τρώει και από τη δοτρια περιοχή.
Βραχυπρόθεσμα με μια μεταμοσχευση θα φτιάξεις την εικόνα σου και θα είσαι χαρούμενος τα επόμενα χρόνια όμως χωρίς θεραπεία θα χάνεις έδαφος αργά η γρήγορα.
Μελέτησε τις επιλογές σου
 

dlazaros

Well-Known Member
O Aνστασακης μου προτεινε 1800g και μινοξ για ενα hairline σαν της φωτογραφιας. Παντα ειχα τα μαλλια μου σε αυτο το μηκος. Είναι λαθος σαν σκεπτικο;;
Οι παρενεργιες απο φινα μπορει να εμφανιστουν σε οποιαδηποτε δοσολογια προσληψης;
Ευχαριστω και παλι για τις απαντησεις/προτάσεις.

Προβολή συνημμένου 56003
Ξεκίνησα με 5mg για τον προστάτη και τα είδα όλα, τα μαλλιά βελτιώθηκαν πάρα πολύ, πήρα 2,5mg και τα είδα λιγότερο και τα μαλλιά βελτιώθηκαν πολύ. Πήρα 1,25mg και οι παρενέργειες ήταν λίγες και παροδικές και τα μαλλιά βελτιώθηκαν αρκετά, πήρα 1,25mg 3 φορές την εβδομάδα και δεν είχα σχεδόν καμία ενόχληση ή παρενέργεια και τα μαλλιά ήταν σταθερά. Παίρνω τώρα ντουταστερίδη 3 φορές την εβδομάδα και δεν έχω καμία ενόχληση και καμία παρενέργεια και τα μαλλιά βελτιώνονται εξαιρετικά πολύ.
Κάθε δόση έχει τα υπέρ και τα κατά ανάλογα τον άνθρωπο. Δοκιμάσεις και προσαρμόζεις.
 

witcher

Well-Known Member
O Aνστασακης μου προτεινε 1800g και μινοξ για ενα hairline σαν της φωτογραφιας. Παντα ειχα τα μαλλια μου σε αυτο το μηκος. Είναι λαθος σαν σκεπτικο;;
Οι παρενεργιες απο φινα μπορει να εμφανιστουν σε οποιαδηποτε δοσολογια προσληψης;
Ευχαριστω και παλι για τις απαντησεις/προτάσεις.

Προβολή συνημμένου 56003
φίλε με μίνοξ και 1800 g που σου πρότεινε ο Αναστασάκης δεν κάνεις τίποτα και θα ήταν σφάλμα να μπεις έτσι για επέμβαση... Εσύ χρειάζεσαι απαραίτητα μια δυνατή θεραπεία (φιναστερίδη) για να σταθεροποιηθεί η τριχόπτωση σου για να μπεις για επέμβαση καθώς έχεις πολύ μεγάλο θέμα από οτι φαίνεται και δεν θα μπορείς να το συμμαζέψεις μετά μένοντας με τα 1800g μπροστά και πίσω έρημος σαχάρα. Θα συνιστούσα να κοιτάξεις σε άλλες σοβαρές επιλογές ίσως και εξωτερικό αμα έχεις μπάτζετ.
 

cm91

New Member
Ξεκίνησα με 5mg για τον προστάτη και τα είδα όλα, τα μαλλιά βελτιώθηκαν πάρα πολύ, πήρα 2,5mg και τα είδα λιγότερο και τα μαλλιά βελτιώθηκαν πολύ. Πήρα 1,25mg και οι παρενέργειες ήταν λίγες και παροδικές και τα μαλλιά βελτιώθηκαν αρκετά, πήρα 1,25mg 3 φορές την εβδομάδα και δεν είχα σχεδόν καμία ενόχληση ή παρενέργεια και τα μαλλιά ήταν σταθερά. Παίρνω τώρα ντουταστερίδη 3 φορές την εβδομάδα και δεν έχω καμία ενόχληση και καμία παρενέργεια και τα μαλλιά βελτιώνονται εξαιρετικά πολύ.
Κάθε δόση έχει τα υπέρ και τα κατά ανάλογα τον άνθρωπο. Δοκιμάσεις και προσαρμόζεις.
Λαζαρε ποια ηταν η σοβαρότερη και ποια η πιο ηπια παρενέργεια που ειχες;
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Συμφωνώ με malecyprus αλλα η δοτρια ισως να μην ειναι τοσο χαλια οσο φαινεται απο τις φωτος.
Επισης χρειαζεται σιγουρα 2000+ μοσχευματα και οχι μονο 1800.
 

konelos

Active Member
Βλέπω ότι όλοι κρίνεται τη δότρια από φωτογραφίες παρόλο που υπάρχει μέτρηση από τη seneca.
Θεωρείται ότι η μέτρηση της seneca είναι άκυρη σε σχέση με την πραγματικότητα;
Αν και δεν μπορώ να μεταφράσω τις μετρήσεις, αν μπορούσε να αναλύσει κάποιος τη μέτρηση της seneca σε σχέση με αυτό που βλέπει στις φωτό θα ήταν καλό. Υπάρχει και το δικό μου νήμα που έχω φωτό και μετρήσεις από την ίδια κλινική.
 

dlazaros

Well-Known Member
Λαζαρε ποια ηταν η σοβαρότερη και ποια η πιο ηπια παρενέργεια που ειχες;
Με την φίνα είχα νύστα όταν την έπαιρνα οπότε την έπαιρνα μόνο βράδυ και στις μεγάλες δόσεις λίμπιντο γιοκ, που είναι φυσικό καθώς είναι δόση για τον προστάτη. Σε νορμάλ δόση είχα νερουλό σπέρμα και δεν ήμουν σαν υπνωτισμένος όταν έβλεπα θηλυκό και πότε πότε είχα πονοκέφαλο και ακεφιές. Με την ντουταστερίδη μέχρι στιγμής έχω ανεβασμένη λίμπιντο σταθερά εδώ και 7 μήνες και είχα παλίνδρομη εκσπερμάτιση μέχρι που μείωσα την δόση και έφυγε. Τώρα είμαι λες και δεν παίρνω θεραπεία με την διαφορά ότι έχω πολλά και πυκνά μαλλιά και ακόμα βελτιώνονται.
 
Μπλουζα