Ενδυνάμωση των μαλλιών με δάφνη,ελιές και ξίδι.

Joan87

Active Member
Υπάρχουν διαφορές σπιτικές συνταγές οι οποίες λένε ότι δυναμώνουν τα μαλλιά.
Μια φίλη μου λοιπόν έκανε το εξής που της το είχε πει η γιαγιά της. Σε μια κατσαρόλα νερό, έβαζε λίγα φύλλα δάφνης, ελιές και μισό σφηνοπότηρο ξίδι. Τα έβραζε και ύστερα σούρωνε.
Αφού λουζόταν κανονικά με κάποιο σαμπουάν (φαρμακείου κατά προτίμηση), στο τέλος έριχνε αυτό το μείγμα στο κεφαλι χωρίς να ξεβγάλει.
Πόσο μπορεί να κανει καλό; Κακό πάντως δεν κάνουν σίγουρα. Όλες αυτές οι σπιτικές συνταγές βοηθάνε άραγε την τρίχα εξωτερικά ή δρουν στον θύλακα;
Πάντως είναι γνωστό ότι και η δάφνη και το λάδι (όπως και οι ελιές δηλαδή) βοηθάνε πολύ.
Το ξίδι ίσως να γυαλίζει απλά την τρίχα αλλά δεν ξέρω αν μπορεί να προσφέρει κάτι παραπάνω. Υποθέτω οτι μπορούμε να το εφαρμόζουμε σε κάθε λούσιμο.
Μπορούν όλα αυτά να συνδιάστούν με θεραπείες μινοξιδίλης κτλ;;;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

pazuzu

New Member
RE: Ενδυνάμωση των μαλλιών με δάφνη,ελιές και ξύδι;

Όλα αυτά βοηθάνε μόνο στην ποιότητα της τρίχας. Η προϋπόθεση για να έχεις αποτελέσματα με σκευάσματα τύπου βιοτίνη, MSM, μάσκες μαλλιών, κ.λπ. είναι να έχεις ήδη μαλλιά, απλώς να επιδιώκεις αναδόμηση της τρίχας. Μην περιμένεις να δεις να βγάζεις μαλλιά μόνο από αυτά δηλαδή.
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
καλή συνταγή αλλά δεν την αφήνεις στο κεφάλι, την βάζεις πριν το λούσιμο καμιά ώρα και λούζεσαι κανονικά
 

Joan87

Active Member
Οπότε είναι σαν τις μάσκες μαλλιών. Για μας τις γυναίκες τότε είναι πολύ βοηθητικό, αφού τα καταστρέφουμε με το πιστολάκι, την πρέσα κτλ. Και για να ξέρουμε....κάνουν και για τις κατεστραμένες άκρες με ψαλίδα;
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
Joan87 είπε:
Οπότε είναι σαν τις μάσκες μαλλιών. Για μας τις γυναίκες τότε είναι πολύ βοηθητικό, αφού τα καταστρέφουμε με το πιστολάκι, την πρέσα κτλ. Και για να ξέρουμε....κάνουν και για τις κατεστραμένες άκρες με ψαλίδα;

Μπά, όχι
 

mike29

Active Member
Οσον αφορα τα λαδακια για την ενδυναμωση και την ποιοτητα τις τριχας κανουν θαυματα αφου θρεφουν και ενυδατωνουν το δερμα!!το εχω δει στα μαλλια μου!!και την τριχοπτωση εμενα μου την εχει σταματησει σπανια βλεπω να φευγουν τριχες απ τα μαλλια!!και το ξυδι ειναι καλο εγω βαζω μηλοξιδο βιολογικο σπαει ξηροδερμιες πυτιριδα συμβαλει στην υγεια τις επιδερμιδας!!ενα αλλο που θελει προσοχη πιστευω ειναι το σαμπουαν αν καποιος δει ποσο βλαβερα ειναι τα συστατικα τους οπος αφριστικοι παραγοντες sls που προκαλουν διαφορα προβληματα στο δερμα κ.α και πολλα αλλα συστατικα που μονο καλο δεν κανουν!!καντε μια αναζητηση στις χημικες ουσιες των σαμπουαν και δειτε!!
 

FullHeadOfHair

New Member
με δαφνόφυλλα ελιές και ξύδι κάνεις μια ωραιότατη μαρινάδα για να τηγανίσεις ψάρια. Τί να πω ρε παιδιά κουράγιο...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Μπλουζα