Ενδιαφέρον Άρθρο για Τριχόπτωση και Ψυχολογία

Denvi

Well-Known Member
Ο κόσμος αλλάζει φίλη μου προς το καλύτερο σε όλα αυτά.
Δε θέλω ούτε να θυμάμαι τα επίθετα που χαρακτήριζαν κάποτε τον ανάπηρο συμπολίτη μας η το παιδάκι που το έκρυβαν οι γονείς από τη κοινωνία με σύνδρομο down ας πούμε.

Βλέπω εδώ που ζω πως σε 2 γενιές άλλαξε μια ολόκληρη χώρα .
Λόγω της επένδυσης στη παιδεία!!!!
Από το Ιράν της Ευρώπης λόγω ισχυρού καθολικισμού σε μια φιλελεύθερη δημοκρατία με αντιλήψεις και σεβασμό στο "διαφορετικό" αξιοζήλευτες.
Το πιστευω κι εγω, ναι, εξελισσομαστε προς το καλυτερο και οφειλουμε να ελπιζουμε οτι μπορουμε να αλλαξουμε τετοιες σταθερές, ξεκινωντας απο το τι πιστευουμε οι ιδιοι για τον εαυτο μας, ωστε να πιστεψουν και οι υπολοιποι το ιδιο για μας και καπως ετσι αλλαζει ο κοσμος..
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

aeratos28

Just aeratos
Ωραίες κουβέντες πιάνεται μπράβο, μπράβο ..μου αρέσουν,απλά να τις διαβάζω..δεν συμμετέχω όμως,δεν μου δημιουργούν ίντριγκα προς αντιπαράθεση..κριμα..!!:(
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Εγώ θα ξεφύγω από τα ''δεσμά'' του άρθρου και θα ρωτήσω το εξής, πόσα χρόνια θα περάσουν ακόμα για να βρεθεί ένα ευλογημένο φάρμακο ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ για την τριχόπτωση που να ξεπερνάει σε αποτελεσματικότητα τους παππούδες που χρησιμοποιούμε σήμερα για να κρατάμε ότι έχει μείνει στο κεφάλι μας ; Εν τω μεταξύ ακόμα και οι παππούδες που έχουμε είναι κατά τύχη στα χέρια μας. Ο μεν προοριζόταν για τους υπερτασικούς και ο δε για τα προβλήματα του προστάτη.
Πόσα χρόνια θα περάσουν ακόμα να γίνει το αυτονόητο ; Καθημερινά διαβάζουμε για τεράστιες εταιρείες που μπαίνουν στον χορό κατά της ΑΓΑ και στο τέλος κάνουν μία τρύπα στο νερό. Τόσο δύσκολο είναι ρε πστ μου. Καταλαβαίνω ότι το τρθκ όντας όργανο είναι δύσκολο να το αποκωδικοποιήσεις αλλά όχι να μην ξέρουμε ρε φίλε ακόμα καλά καλά τι προκαλεί την καράφλα. Απίστευτη απογοήτευση το όλο θέμα. Δεν ζητήσαμε ούτε απαιτήσαμε κλωνοποίηση τρθκ και γονιδιακές θεραπείες αλλά βγάλτε κάτι πιο αποδοτικό από τα Αβέρωφ που χρησιμοποιούσαν οι θείοι και οι παππούδες μας 25 χρόνια πριν . Συγγνώμη για το ξέσπασμα αλλά ειλικρινά η κατάσταση είναι απελπιστική. Ευτυχώς να λέμε που οι ΜΜ προοδεύουν και πλέον με το κατάλληλο πλάνο μπορείς να πάρεις ένα εξαιρετικό αποτέλεσμα που με την σωστή θεραπεία να θυμίζει τα μαμά μαλλιά σου.

Υ.Γ. Παιδιά μη μου πείτε δεν υπάρχει οικονομικό ενδιαφέρον. Τα χρήματα που ξοδεύονται ετησίως σε παγκόσμια κλίμακα για αγωγές είναι δισεκατομμύρια. Η εταιρεία που θα κυκλοφορήσει κάτι αξιόλογο θα χεστεί στο τάλιρο. Απευθύνεται με το καλημέρα στο 50 % του αντρικού πληθυσμού και στο 20 % του γυναικείου ( χονδρικά ) . Πως γίνεται να έχουν έλθει σε τέτοιο τέλμα δεν το καταλαβαίνω. Δώσε ρε παλιοστριπα Elon 2 billions χορηγία σε 3-4 σοβαρά πανεπιστήμια και θα τα βρούμε μετά.
 

aeratos28

Just aeratos
Legwg,δεν θέλουν να βρουν την οριστική λύση του προβληματος..το κέρδος απο την συντήρηση αυτού το προβλήματος είναι δεκαπλάσιο,από το να βρεθεί οριστική λύση.
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Ε οχι κ δε ζητησαμε :p
Τι να ζητήσουμε πραγματικά με τους παγκίτες που έχουμε μπλέξει. Ούτε καν ξέρουν για ποιο λόγο καραφλιάζουμε και τι ωθεί τους θύλακες προοδευτικά στην απενεργοποίηση τους. Και αυτά που βάζουμε ψιλο κατα τύχη δουλεύουν. Για τη μινοξιδίλη ακόμα ψάχνονται να βρουν πως λειτουργεί στις ράφλες μας. Τραγική τραγωδία.
 

Denvi

Well-Known Member
Legwg,δεν θέλουν να βρουν την οριστική λύση του προβληματος..το κέρδος απο την συντήρηση αυτού το προβλήματος είναι δεκαπλάσιο,από το να βρεθεί οριστική λύση.
Ακομα ενας λογος για να μην τρελαινομαστε! Ακολουθει κοσμος, τα παιδια μας...γιατι να υποστουν το ιδιο ψυχοφθορο βιωμα? Κανουμε ο,τι καλυτερο μπορουμε αλλά φροντιζουμε να αλλαξουμε και την αποψη μας για τα στερεοτυπα.
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Legwg,δεν θέλουν να βρουν την οριστική λύση του προβληματος..το κέρδος απο την συντήρηση αυτού το προβλήματος είναι δεκαπλάσιο,από το να βρεθεί οριστική λύση.
Και εσύ δηλαδή της άποψης ότι μπορούν / έχουν τα μέσα αλλά δεν ψήνονται έτσι ;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

aeratos28

Just aeratos
Μπράβο..οπως τα έλεγε και ο φίλος μου ο @Georgie στην προηγούμενη σελίδα..
Ακομα ενας λογος για να μην τρελαινομαστε! Ακολουθει κοσμος, τα παιδια μας...γιατι να υποστουν το ιδιο ψυχοφθορο βιωμα? Κανουμε ο,τι καλυτερο μπορουμε αλλά φροντιζουμε να αλλαξουμε και την αποψη μας για τα στερεοτυπα.

Ale,lager,one night stand ,σοσιαλισμό και hapiness και τα στερεότυπα θα αλλάξουν σιγά σιγά.
 

aeratos28

Just aeratos
Τι σχέση έχει το ένα με το άλλο?εγώ σε ρώτησα πώς είσαι σίγουρος για το αν θα πάρω φίνα ..και πολύ σωστά δεν την είχα εμπιστευτεί τόσα χρόνια αν θες τη γνώμη μου..μαλλιά ,δεν θα μου έβγαζε,απλά θα κράταγε(απροσδιόριστο πόσα) κάποια μαλλιά παραπάνω από ότι τώρα..και τώρα να πάρω,ως είμαι θα παραμείνω (εκτός απροόπτου) εκεί καταλήγει η σκέψη μου,πως δεν τις εμπιστευομουν τις θεραπείες.
Νομίζω δεν θα σε αναλάβει αλλιώς σωστά;
 

oreo

Well-Known Member
To άρθρο μιλάει κυρίως για υποσυνείδητα στερεότυπα του ανθρώπου, όχι κάποια μορφή κονωνικού ρατσισμού. Εσείς δηλάδη βλέποντας τον ίδιο άνθρωπο μαλλιά και NW6, θα πιστεύατε ότι έχει την ίδια ηλικία ας πούμε, μέχρι να τα αναλύσει περαιτέρω το μυαλό σας?
Έτσι είναι, η σύγκριση πρέπει να γίνεται στον ίδιο άνθρωπο. Σαν να παίζεις στον υπολογιστή κ να βάζεις μαλιά, κιλά, ύψος, να αλλάζεις σωματοδομή κτλ κτλ. Πάντα η πιο αρμονική κ "πλούσια" εμφανισιακά εικόνα θα κερδίζει τις πρώτες εντυπώσεις. Το ξεσκαρτάρισμα βέβαια γίνεται μετά, αλλά η πρώτη νίκη (το διαβατήριο) είναι η καλύτερη εικόνα.
 
Μπλουζα