Ειναι οντως μονιμα τα μεταμοσχευμενα μαλλια

giwrgos athina

Active Member
Ενα ερωτημα που με απασχολει μερες τωρα και θα ηθελα την γνωμη σας...Ειναι οντως ετσι οπως τα λενε οι γιατροι? Γιατι αν δεν ειναι δεν υπαρχει λογος καποιος να κανει μεταμοσχευση αν δεν περνει φινα ανεξαρτητος τι norwood ειναι... Εγω εφτασα σε πολυ νεαρη ηλικια 20-21 norwood 4v-5 απο τοτε ομως τωρα που ειμαι 23 παρατηρω μια σταθεροποιηση και πως δεν εχω τοσο σημαντικη τριχοπτωση και το βρισκω λογικο και ολας αφου εχασα πολλα μαλλια και καπως ηρεμησε ο μηχανισμος της καραφλας... το θεμα ειναι εχω πιθανοτητες χωρις φινα και μονο με τοπικες θεραπειες να κρατησω τα μεταμοσχευμενα η θα μου πεσουν και αυτα αν δεν παρω σε 3-4 χρονια
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

athenian

Well-Known Member
Θεωρητικα ειναι μονιμα τα αποτελεσματα μιας μμ εκτος αν ο γιατρος εχει παρει μοσχευματα απο περιοχη οπου προκειται να πεσουν μελλοντικα αλλα συνηθως δεν συμβαινει.Δεν χρειαζονται φαρμακα για να μην πεσουν τα μεταμοσχευμενα.
 

nucky

Active Member
Στην περίπτωση της μεταμόσχευσης μαλλιών μιλάμε για αυτομεταμόσχευση δηλαδή τα (ας πούμε ) όργανα - τριχοθυλάκια εξάγονται από τον ίδιο οργανισμό στον οποίο και επαναμεταμοσχεύονται . Οπότε δεν χρειάζονται φάρμακα και , εκτός ίσως ακραίων περιπτώσεων , θα έχουν τη συμπεριφορά που θα είχαν πριν τη μεταμόσχευση . Εδώ τίθεται ένα θεματάκι για μεγάλες FUE όταν προχωράνε πέρα από την ασφαλή ζώνη του
 

Flosk

Well-Known Member
Παντως και καποια μαλλακια που υπαρχουν στη safe zone προοριζονται για να πεσουν χωρις να μεταμοσχευθουν οποτε κ´ οταν θα μεταμοσχευθουν θα πεσουν επισης!!! Ευτυχως αυτα θεωρητικα ειναι λιγα..
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Ακριβως οτι είπε ο φλοσκ. Και απο την δότρια μπορεί να χάσεις λίγα. Πάντως με την λήψη φιναστερίδης που σου κρατάει ακόμη και τα γενετικά καθορισμένα να πέσουν, οι πιθανότητες να μην τα χάσεις ποτε ούτε αυτά τα λίγα ειναι υψηλότατες. Για μένα σε άτομα με επιθετικές τριχοπτώσεις σε σύντομο χρόνο και μικρή ηλικία, η λήψη φίνας για την προστασία των μεταμοσχευμένων ειναι επιβεβλημένη. Πχ μπορεί η φινα να βοηθούσε τον κρητικό στο θέμα που έπαθε που ακόμη δεν ξέρουμε τι ειναι. Στον δε γιώργο, θα του κρατήσει τα πλαινά ψηλά γιατί αμα χαμηλώσουν θα φαίνονται μετά κενά.
 

giwrgos athina

Active Member
Για μενα το θεμα ειναι ποσα μεταμοσχευμενα θα πεσουν.Αν ειναι να πεσουν τα μισα τοτε υπαρχει τεραστιο προβλημα αν ειναι να χασουμε 5 τριχες τοτε δεν αξιζει η φινα...Αυτο βεβαια δεν το ξερει κανεις...Καθε οργανισμος διαφερει.Εγω προς το παρον θα συνεχισω με αλλες θεραπειες εκτος φινας και αν παρατηρησω αραιωση σιγουρα θα την ξαναπαρω την φινα γιατι δυστηχως κανει τρομερη δουλεια
 

athenian

Well-Known Member
Τα φάρμακα δεν είναι καραμέλες να τα παίρνουμε συνέχεια. Πρέπει να είναι η έσχατη λύση και όχι η εύκολη. Μόνο κακό κάνουν και το μόνο θετικό είναι λίγες τριχες.
 

Bouklas

Well-Known Member
giwrgos athina είπε:
Για μενα το θεμα ειναι ποσα μεταμοσχευμενα θα πεσουν.Αν ειναι να πεσουν τα μισα τοτε υπαρχει τεραστιο προβλημα αν ειναι να χασουμε 5 τριχες τοτε δεν αξιζει η φινα...Αυτο βεβαια δεν το ξερει κανεις...Καθε οργανισμος διαφερει.Εγω προς το παρον θα συνεχισω με αλλες θεραπειες εκτος φινας και αν παρατηρησω αραιωση σιγουρα θα την ξαναπαρω την φινα γιατι δυστηχως κανει τρομερη δουλεια
Ναι ρε συ Γιώργο κάνει αλλα προτιμάς να έχεις κάθε μέρα τις άσχημες παρενέργειες που σου έδωσε για να κρατήσεις τις τρίχες? Δικαίωμα σου αλλα για μένα δεν αξίζει φιλε.
 

giwrgos athina

Active Member
Βoukla συμφωνω μαζι σου αλλα αν δω το κεφαλι μου να αδοιαζει ξανα στο μελλον θα το σκευτω σοβαρα...Προς το παρον θα το παλεψω με αλλες θεραπειες και βλεπουμε..
 

Nick_1986

Member
ρε παιδιά γιατί να πέσουν τα μαλλιά...αφού εκεί απ'όπου προήλθαν δεν θα έπεφταν ποτέ...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

danceworld_2001

Well-Known Member
Κανονικά ποτέ δεν πρέπει, αυτό ειναι το ρίσκο που λαμβάνουμε εμείς με τις σχετικά επιθετικές τριχοπτώσεις. Ισόβια λήψη δυστυχώς. Ελπίζω να μην την πληρώσουμε μια μέρα.

Flosk είπε:
Και ποσα χρονια να παιρνει κανεις φαρμακα ομως ρε Dance?


Συμφωνώ 100%. Το θέμα ειναι σε άτομα με επιθετικές τριχοπτώσεις ειναι μονόδρομος. Εσύ και ο flosk είστε περιπτώσεις με αργή σταθερή και μικρή τριχόπτωση. Εγώ αν δεν είχα πάρει φίνα θα είχα γινει nw5 τώρα. Φαντάσουν πως έφτασε να μην πιάνει καν στο 1/4 και πήγα στο 1/3 να δω προκοπή. Και πίστεψε με δίνει σαν θετικό λίγες τρίχες. Μου κράτησε για περισσότερα απο 9 χρόνια όλα τα μαλλιά που είχα και έχω πριν την μμ όντας nw3v, δεν τις λες και λίγες. Είμαι απο τους λίγους τυχερούς άτυχους που δεν νοιώθει παρενέργειες απο την φίνα. Την παίρνω το βράδυ και καπάκι ρίχνω τσαπου για να καταλάβεις.

athenian είπε:
Τα φάρμακα δεν είναι καραμέλες να τα παίρνουμε συνέχεια. Πρέπει να είναι η έσχατη λύση και όχι η εύκολη. Μόνο κακό κάνουν και το μόνο θετικό είναι λίγες τριχες.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Αυτο το θεμα και μενα με απασχολει και η ερωτηση γιωργο.
Γιαυτο αν ειναι να πεφτουνε και τα μεταμοσχευμενα σε 4-5 χρονια τοτε για μενα η μεταμοσχευση ειναι για τον π@υτ.... κλαιγανε..Γιαυτο κραταω πισινη και θα μιλησω σιγουρια σε 5-6 χρονια για την μεταμοσχευση.
Εγω παντως αυτα που εβαλα τα θελω για παντα και ειναι να πεσουν λιγα να πεσουν πανω απο 10 χρονια
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Nick_1986 είπε:
Γιατί να πέσουν ρε παιδιά..???αν είναι από safe ζώνη, δεν θα πρέπει να πέσουν ποτέ...

Εκτός αν η safe zone, δεν αφορά τον ίδιο το θύλακα που αντιστέκεται, αλλά τον προστατεύει κάποια ιδιομορφία της περιοχής. Πχ οι μύες που βρίσκονται πλάι και πίσω.
Αν θυμηθώ αύριο θα κοιτάξω να βρω μια μελέτη που έλεγε ότι το ένζυμο 5 alpha reductase, έχει τη μικρότερη συγκέντρωση σε σχέση με τους υπόλοιπους ιστούς, μόνο στους μύες.
 

BobMnk

New Member
Πολυ ωραιο θεμα και γω την ειχα αυτη την απορια για πολυ καιρο. Και ας πουμε οτι δεν πεφτουν ποτε τα μεταμοσχευμενα .....αυτο δηλαδη τι σημαινει οτι ενα ατομο που ηταν προορισμενο να φτασει νοργουντ 6 , αν βαλει καποια πανω θα μεινει μ αυτα που εβαλε μια ζωη ? δηλαδη ενω ηταν να καραφλιασει εντελως , θα φτασει 70 και 80 και ακομα θα χει τα μεταμοσχευμενα ? μου φαινεται λιγο δυσκολο σε κεφαλι που ηταν προορισμενο ν αδειασει εντελως να κρατησει μεχρι τα γεραματα ( επειδη εδω λενε καποιοι για παντα ) μαλλι πανω
 

giwrgos athina

Active Member
Αν υπαρχουν παιδεια στο site που εκαναν πριν πολλα χρονια μμ τουλαχιστον 10 χρονια θα βοηθουσαν πολυ αν μας ελεγαν αν τους εχουν μεινει αυτα που εβαλαν...Gomi αν τα μεταμοσχευμενα μαλλια τα προστατευει μια ιδιομορφια της περιοχης οπως λες τοτε η θυλακες που μεταμοσχευουμε στο πανω μερος πρεπει λογικα να πεσουν ολες με το περασμα του χρονου..
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
giwrgos athina είπε:
Αν υπαρχουν παιδεια στο site που εκαναν πριν πολλα χρονια μμ τουλαχιστον 10 χρονια θα βοηθουσαν πολυ αν μας ελεγαν αν τους εχουν μεινει αυτα που εβαλαν...Gomi αν τα μεταμοσχευμενα μαλλια τα προστατευει μια ιδιομορφια της περιοχης οπως λες τοτε η θυλακες που μεταμοσχευουμε στο πανω μερος πρεπει λογικα να πεσουν ολες με το περασμα του χρονου..

Φίλε giwrgo, ναι, αν η Α.Α. δεν ήταν τόσο πολυδιάστατη κατάσταση, τότε θα έπρεπε αργά ή γρήγορα και τα μεταμοσχευμένα να πέσουν.
Κατά την εξέλιξη όμως της Α.Α. όλη η nw6 περιοχή, αλλάζει τόσο εξωτερικά (άδειο κεφάλι) όσο και εσωτερικά. (Αλλοίωση του κολλαγόνου, ίνωση, μείωση αιμοφόρων αγγείων, μείωση λιπώδη ιστού κλπ)

Άρα, αν τα μαλλιά που πέφτουν είναι μια παράπλευρη απώλεια των όσων συμβαίνουν ουσιαστικά στο ίδιο το δέρμα και το υπόδερμα, κατά κάποιο τρόπο ο μηχανισμός ολοκληρώνεται. Τα μεταμοσχευμένα που θα "πατήσουν" πάνω σε αυτή τη περιοχή, δημιουργούν νέες συνθήκες επιβίωσης όπως τα τριχοειδή αγγεία που τα τροφοδοτούν.
Επίσης, από άποψη ορμονών, σίγουρα δεν γίνεται το ίδιο μπάχαλο στα 30 όπως στα 18 και στα 20 που όλες οι ορμόνες είναι στο peak τους. Άρα σίγουρα θα υπάρχει και μια ορμονική ισορροπία.

Αν τώρα το πρόβλημα είναι καθαρά στον ίδιο το θύλακα και απλά η απώλειά του επηρεάζει και όλη την περιοχή, τότε η επιβίωση των μεταμοσχευμένων αφορά καθαρά τη διαφορετικότητά τους ως προς τους υποδοχείς τους απέναντι στα οιστρογόνα, ινσουλίνη/igf-1 και τα ανδρογόνα. (πχ διαφορές μονότριχα με 2τριχα -3τριχα κλπ)

Θεωρητικά όλα αυτά, που αφορούν προσωπική άποψη και σκέψεις. Απλά δεν μπορώ να δεχθώ δίχως σωστή επιστημονική εξήγηση τη θεωρία των ευαίσθητων θυλάκων και μη ευαίσθητων.
Κάτι πρέπει να υπάρχει που να τους δίνει αυτή τη διαφορετικότητα. Είτε στους ίδιους, είτε στην περιοχή που βρίσκονται.
 

Nick_1986

Member
Επαναφέρω το θέμα στην επικαιρότητα γιατί μετά από την εμπειρία του Δημήτρη38, όλους όσους έχουμε κάνει μμ μας έχουν ζώσει φίδια...

Όποιος έχει πολλά χρόνια τα μμ μαλλιά ας γράψει την άποψή του...θα βοηθήσει πολύ...:grandpa:


Εγώ προσωπικά έχω 7 χρόνια από την πρώτη μμ και δεν παρατηρώ κάποια αραίωση...Και ένας οικογενειακός φίλος που έχει βάλει σε άδειο κεφάλι εδώ και 12 περίπου χρόνια, δεν φαίνεται να έχει χάσει τίποτα από τα μμ μαλλιά...
 

geroksouras

Active Member
απο το 98 που εβαλα σε Α ζωνη τα 600-700 του strip
και ενω τα μαμα πεσανε ολα,αυτα ειναι ακομα εκει(μειον τις
απωλειες μτχσης του τοτε)
αν οχι ολα, το 70-80% σιγουρα
 
Μπλουζα