Είμαι 23 χρονων με επιθετική τριχόπτωση. Ποιο συστημικό να πάρω?

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

al_gi

Member
νομιζω παρανοησες λιγο αυτο που ειπα. δεν ειπα να χαπακωνεσαι χωρις να ξερεις τι παιρνεις. οπως για καθε φαρμακο διαβασε τις οδηγιες του ωστε να ξερεις τι ουσια παιρνεις και τι μπορει να σου προκαλεσει. καλως ή κακως γιατροι δεν ειμαστε. και οταν κανουμε συζητησεις μενουμε μονο σε εκτιμησεις αοριστες διχως να ξερουμε αν ειναι σωστες. ο fda ειναι ενα εγκεκριμενο οργανο (σιγουρα παιζονται παιχνιδια με τισ βιομηχανιες δεν αντιλεγω) αλλα αν επιλεξεις να τον αμφισβητησεις τοτε πιστεψε με δεν θα παρεις ποτε κανενα φαρμακο.
τωρα να μου λες πως ειναι πιο ωριμο να προτιμας να ακους και να πιστευεις οτι πληροφορια βρισκεις στο ιντερνετ, δεν ειναι και πολυ σοβαρο. σιγουρα καθε μαρτυρια σε ενα φορουμ ειναι χρησιμη αλλα δεν σημαινει τιποτα παραπανω. ενα φαρμακο σε καποιον μπορει να μην προκαλει τιποτα απολυτως και καποιον αλλον να τον διαλυει. βρες σε παρακαλω ενα κουτι ασπιρινης και διαβασε τις παρενεργειες. μιλαμε για το πιο καθημερινα φαρμακα που αν διαβασεις τι μπορει να προκαλεσουν θα φρικαρεις.
τελοσπαντων παιδια εγω εστειλα απλα για να πω την αποψη μου πως δεν ειμαστε αρμοδιοι να βγαζουμε δικες μας "μελετες" και να λεμε οτι προκαλει καρκινο ή ανωμαλιες στο νευρικο συστημα ή ή ή.. γιατι πολυ απλα δεν εχουμε γνωσεις. και εγω ο ιδιος εχω τρομαξει οπως ειπα και δεν το παιρνω αποφαση αλλα υπαρχουν χρηστες για πανω απο μια δεκαετια που δεν εμφανησαν ποτε τιποτα
κατι τελευταιο λενε οτι μπορει να προκαλεσει σε ενα πολυ μικρο ποσοστο διαταραχες στη ψυχολογια δηλαδη καταθλιψη. αν κανουν μια ερευνα πανω σε ανθρωπους που δεν πηραν ποτε φινα και εμειναν φαλακροι τα ποσοστα καταθλιψης λογω φαλακρας θα ειναι πολυ μεγαλυτερα. το μονο βεβαιο
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

crossfire

Well-Known Member
al_gi είπε:
κατι τελευταιο λενε οτι μπορει να προκαλεσει σε ενα πολυ μικρο ποσοστο διαταραχες στη ψυχολογια δηλαδη καταθλιψη. αν κανουν μια ερευνα πανω σε ανθρωπους που δεν πηραν ποτε φινα και εμειναν φαλακροι τα ποσοστα καταθλιψης λογω φαλακρας θα ειναι πολυ μεγαλυτερα. το μονο βεβαιο

παρα πολυ σωστο......χιλιες φορες φινα παρα καταθλιψη και καθημερινη στεναχωρια απο την καραφλα
 

gianniskritikos2

Active Member
εξαρτατε τον ανθρωπο για καποιους ναι 1000 φορες για λλους οχι... ο καθε ενας το βλεπει απο αλλη μερια εγω απο την μια φοβαμαι και τις αμεσες παρενεργειες στυσεις, σπερμα,προστατης,γυναικομαστια,μπορει κατα πασα πιθανοτιτα μυικη υποαναπτυξη,μικρη εμφανιση σοσιβιου στην κυλια και πιθανο παχος στα μπουτια οπως οι γυναικες,(ολα αυτα μου αφερουν την οικονα του ''αντρα'') και για τις μακροπροθεσμες παρενεργειες πιθανη αμνισια,χαζομαρα,προβλημα νευρον,μονιμη βλαβη σεξουαλικα,ανχος για το παιδι μου,ενα γενικο ανχος τι θα μου συμβει τα επομενα χρονια, προβλημα στον προστατη,αλλα χιλιαδες προβληματα λογο πειραγμενων νευροορμονων...και δεν ξερω που ακομα να τελειωσω ειναι αποιρα θα αδιασω μια σελιδα...
Ενω απο την αλλη για μενα μιλαω εχω ισυχο το κεφαλι μου κανω την γυμναστικη μου φτιαχνω το σωμα μου ανεβαζω αυτοπεπιθιση κανω οτι θεραπια εινα;ι δυνατη να κανω και οτι βγει αν δενβγει κανω μεταμοσχευση και αν δεν γινεται κοπαναω ενα προσθετο και εχω τουμπανα μαλλια μια χαρα ψιχολογια μια χαρα σωμα χωρις βυζια χωρις παχακια με το πουλι παντα ορθιο και τον προστατη μεσα στην υγεια γιατι απλα δεν πηρα φινα. (η τελευτεα λυση προσθετο δεν ειναι για ολους αλλα οσοι το δεχονται εγω δεν εχω θεμα αμα βαλω να το πω και σε ολους. αυτος ειμαι και σε οποιον αρεσει απο την στιγμη που το βαζω και νοιωιω ωραιος η γνω μη των αλλων περισσευει αρα μεσα στο μυαλο μου δεν εχω να φοβιθω την καραφλα παλευω ιρεμος με τις θεραποιες που πιστευω οτι ειναι ασφαλες και οτι βγαλω) αυτη ειναι η δικια μου γνωμη σε αντιθεση με αλλους που κουμωνουνε και απλα διατιρουνε μαλλια για 6-7 χρονια αντε 10 και μετα αρχιζουν να τα χανουν και μαζι με την καραφλα ερχονται και τα χειροτερα.


[attachment=5084]
 

Συνημμένα

  • mrbeang.jpg
    mrbeang.jpg
    13.3 KB · Προβολές: 131

baldy

Member
για τον εξω κοσμο αν πεισ οτι η φινα επηρρεαζει της ανδρικες ορμονες,μονο αυτο τιποτα αλλο θα σου πουν πας καλα???? δεν παιζουν με αυτα τα πραγματα.Και για να λεμε την αληθεια δικιο εχουν


Πολυ σωστος ο Γιαννης!!!!!!
 

weznem

Well-Known Member
εγω απλα να προσθεσω οτι η ασπιρινη ειναι ενα αναλγητικο που θα το παρεις μια στο τοσο συνηθως οποτε μικρο το κακο η φινα δε ειναι ενα απλο ορμονικο φαρμακο,τι πιο απλο απο ενα χαπακι που σου ριχνει την δυνατοτερη ορμονη σου στο 75% μείον.. και θα το κουμπωνεις για δεκαετιες.. και με τα χρονια ου παιρνουν γερνας και δεν αντιδρας οπως στα 18..και τοτε θα δουμε τελικα επανερχεται ο οργανισμος η οχι...
οι φαρμακοβιομηχανιες ενδιαφερονται για το κερδος και μονο αυτο...
η ασπαρταμη που ειναι μεσα σε φαμρκακα προιοντα τροφης νερα εμφιαλωμενα και δεν αναφερεται παντου η παρουσια της σε παρα πολλες ερευνες επιστημονων που κρουουν τωνκοδωνα του κινδυνου για ανωμαλιες και διαφορες ζημιες που προκαλει στον οργανισμο-εγκεφαλο,πες μου εσυ λοιπον ο καλος fda τι κανει γι αυτο...
το ξερες οτι στην ευρωπαικη κυβερνηση εγινε ενα συνεδριο προ μιας εβδομαδας με αιτημα να αναγραφονται τα προιοντα που τρωμε και τα οποια προερχονται απο μεταλαγμενες τροφες..
το ξερες οτι το 95% των κτηνοτροφικων παράγωγων τρεφουν τα ζωα με μεταλλαγμένες τροφες και οι ερευνες δειχνουν οτι περνανε και στο γαλα..κα στ γιαουρτια κτλ.... και οτι δημιουργουν μια αλλοιωση η οποιοα εχει ως μια συνεπεια να μην πλουσιες σε ιχνοστεοιχεια κτλ...οπως μια αγελαδα που δεν ταιστηκε με μεταλαγμενες τροφες..
το ξερες οτι το καταψηφησαν πανηγυρικα παραβλεποντας το αισθημα της δημοκρατιας που οριζει να ειμαστε ελευθεροι,να ξερουμε τι εχουν οι τροφες που τρωμε.αναρωτιεσε το γιατι?
εχεις καταλαβει σε τι κοσμο ζεις γενικα πλεον??
εχεις καταλαβει οτι στην φουκοσιμα μεχρι να ανακοινωσουν αυτα που επρεπε κατοικοι και ψαραδες ετρωγαν ψαρια επηρεασμενα απο την ρδιενεργεια..παιδακια που ποτισε ο οργανισμος τους, ραδιενεργεια αφου η ακτινα προστασιας ειχε αρχικα την γελοια αποσταση των μολις 20 χιλιομετρων,και ρωτα ξανα εχεις καταλαβει σε τι κοσμο ζεις??
 

krhtikos21

Member
weznem είπε:
εγω απλα να προσθεσω οτι η ασπιρινη ειναι ενα αναλγητικο που θα το παρεις μια στο τοσο συνηθως οποτε μικρο το κακο η φινα δε ειναι ενα απλο ορμονικο φαρμακο,τι πιο απλο απο ενα χαπακι που σου ριχνει την δυνατοτερη ορμονη σου στο 75% μείον.. και θα το κουμπωνεις για δεκαετιες.. και με τα χρονια ου παιρνουν γερνας και δεν αντιδρας οπως στα 18..και τοτε θα δουμε τελικα επανερχεται ο οργανισμος η οχι...
οι φαρμακοβιομηχανιες ενδιαφερονται για το κερδος και μονο αυτο...
η ασπαρταμη που ειναι μεσα σε φαμρκακα προιοντα τροφης νερα εμφιαλωμενα και δεν αναφερεται παντου η παρουσια της σε παρα πολλες ερευνες επιστημονων που κρουουν τωνκοδωνα του κινδυνου για ανωμαλιες και διαφορες ζημιες που προκαλει στον οργανισμο-εγκεφαλο,πες μου εσυ λοιπον ο καλος fda τι κανει γι αυτο...
το ξερες οτι στην ευρωπαικη κυβερνηση εγινε ενα συνεδριο προ μιας εβδομαδας με αιτημα να αναγραφονται τα προιοντα που τρωμε και τα οποια προερχονται απο μεταλαγμενες τροφες..
το ξερες οτι το 95% των κτηνοτροφικων παράγωγων τρεφουν τα ζωα με μεταλλαγμένες τροφες και οι ερευνες δειχνουν οτι περνανε και στο γαλα..κα στ γιαουρτια κτλ.... και οτι δημιουργουν μια αλλοιωση η οποιοα εχει ως μια συνεπεια να μην πλουσιες σε ιχνοστεοιχεια κτλ...οπως μια αγελαδα που δεν ταιστηκε με μεταλαγμενες τροφες..
το ξερες οτι το καταψηφησαν πανηγυρικα παραβλεποντας το αισθημα της δημοκρατιας που οριζει να ειμαστε ελευθεροι,να ξερουμε τι εχουν οι τροφες που τρωμε.αναρωτιεσε το γιατι?
εχεις καταλαβει σε τι κοσμο ζεις γενικα πλεον??
εχεις καταλαβει οτι στην φουκοσιμα μεχρι να ανακοινωσουν αυτα που επρεπε κατοικοι και ψαραδες ετρωγαν ψαρια επηρεασμενα απο την ρδιενεργεια..παιδακια που ποτισε ο οργανισμος τους, ραδιενεργεια αφου η ακτινα προστασιας ειχε αρχικα την γελοια αποσταση των μολις 20 χιλιομετρων,και ρωτα ξανα εχεις καταλαβει σε τι κοσμο ζεις??

συμφωνώ με τον weznem απόλυτα αλλά δε μπορώ να καταλάβω πως έχει ασπαρτάμη το εμφιαλωμένο νερό.
 

TylerD

New Member
weznem είπε:
οποτε καλυτερα η αγνοια να εισαι υποχειριο του καθε ενα γιατρου που θα κανει (ισως) πανω στην υγεια σου ταξιδακια αναψυχης, δωρακια απο τις φαρμακοβιομηχανιες..
πολλες φορες δεν χρειαζεται γνωση ιατρικης εξιδικευμένη για να καταλαβεις 5 πραγματα..
τι κανει η φινα επηρεαζει ορμονες= αλυσιδωτες αλλαγες στον οργανισμο σου..
θεωρεις ψιλοπραγματα ενα ορμονικο φαρμακο.. ο καθενας κανει οτι θελει απλα καλο ειναι να ξυπναμε διοτι ο κοσμος δεν ειναι αγγελικα πλασμενος ,και μπροστα στο κερδος δεν λογαριαζουν τιποτα,, και μεσα στο παιχνιδι ειναι και οι γιατροι..
η αγνοια των πολλων με 6 ερευνες χρηματοδοτουμενες απο τις φαρμακευτικες με τα αποτελεσματα που θελουν και 7 γιατρους σε ενα πανελ της αμερικης ειναι ικανα να εχουν το αποτελεσμα που θελουν. οπως γινεται με τις στατινες και τα φαρμακα της χοληστερινης που πρεπει να μειωνουμε ................................................... ενα απλο παραδειγμα αποτα εκατομμυρια

"πολλες φορες δεν χρειαζεται γνωση ιατρικης εξιδικευμένη για να καταλαβεις 5 πραγματα" είπε ο αμόρφωτος αμπελοφιλόσοφος σηκώνοντας το λάβαρο της επανάστασης εναντίον του ιατρικού κατεστημένου, αγνοώντας ότι η ιατρική ως θετική επιστήμη βασίζεται στο τρίπτυχο πείραμα-παρατήρηση-επαλήθευση και όχι στη λογική "μασάω φύλλα δάφνης και λέω ό,τι μαλακία μου κατέβει στο κεφάλι". Έχει γίνει της μόδας φαίνεται ο κάθε άσχετος να εκφράζει άποψη επί παντός επιστητού και ειδικά να ρίχνει συλλήβδην κατηγορίες εναντίον ενός ολόκληρου κλάδου χάριν στον οποίο ο άνθρωπος ζει πλέον 100 χρόνια και όχι 50 και 60 που ζούσε πριν από έναν αιώνα.

Weznem επειδή σε έχω παρατηρήσει να κατηγορείς μονίμως τους γιατρούς με επιχειρήματα που είναι βγαλμένα από σενάρια αντιεπιστημονικών φωτορομάντζων, τις βλακείες αυτές που λες πήγαινε να τις πεις σε κάναν ηλικιωμένο που χάρη στα φάρμακα κρατιέται στη ζωή και σταμάτα να υποτιμάς τη νοημοσύνη του κόσμου εδώ μέσα. Και αν καίγεσαι τόσο πολύ να λύσεις τον γρίφο των νευροδιαβιβαστών του εγκεφάλου που παθαίνουν ζημιά από τη φίνα, πήγαινε μια βόλτα στη Συγγρού και κάνε μια έρευνα στις τρανσέξουαλ για το πώς ενώ παίρνουν ό,τι αντιανδρογόνο υπάρχει ο εγκέφαλός τους εξακολουθεί να λειτουργεί περίφημα.
 

krhtikos21

Member
TylerD είπε:
weznem είπε:
οποτε καλυτερα η αγνοια να εισαι υποχειριο του καθε ενα γιατρου που θα κανει (ισως) πανω στην υγεια σου ταξιδακια αναψυχης, δωρακια απο τις φαρμακοβιομηχανιες..
πολλες φορες δεν χρειαζεται γνωση ιατρικης εξιδικευμένη για να καταλαβεις 5 πραγματα..
τι κανει η φινα επηρεαζει ορμονες= αλυσιδωτες αλλαγες στον οργανισμο σου..
θεωρεις ψιλοπραγματα ενα ορμονικο φαρμακο.. ο καθενας κανει οτι θελει απλα καλο ειναι να ξυπναμε διοτι ο κοσμος δεν ειναι αγγελικα πλασμενος ,και μπροστα στο κερδος δεν λογαριαζουν τιποτα,, και μεσα στο παιχνιδι ειναι και οι γιατροι..
η αγνοια των πολλων με 6 ερευνες χρηματοδοτουμενες απο τις φαρμακευτικες με τα αποτελεσματα που θελουν και 7 γιατρους σε ενα πανελ της αμερικης ειναι ικανα να εχουν το αποτελεσμα που θελουν. οπως γινεται με τις στατινες και τα φαρμακα της χοληστερινης που πρεπει να μειωνουμε ................................................... ενα απλο παραδειγμα αποτα εκατομμυρια

"πολλες φορες δεν χρειαζεται γνωση ιατρικης εξιδικευμένη για να καταλαβεις 5 πραγματα" είπε ο αμόρφωτος αμπελοφιλόσοφος σηκώνοντας το λάβαρο της επανάστασης εναντίον του ιατρικού κατεστημένου, αγνοώντας ότι η ιατρική ως θετική επιστήμη βασίζεται στο τρίπτυχο πείραμα-παρατήρηση-επαλήθευση και όχι στη λογική "μασάω φύλλα δάφνης και λέω ό,τι μαλακία μου κατέβει στο κεφάλι". Έχει γίνει της μόδας φαίνεται ο κάθε άσχετος να εκφράζει άποψη επί παντός επιστητού και ειδικά να ρίχνει συλλήβδην κατηγορίες εναντίον ενός ολόκληρου κλάδου χάριν στον οποίο ο άνθρωπος ζει πλέον 100 χρόνια και όχι 50 και 60 που ζούσε πριν από έναν αιώνα.

Weznem επειδή σε έχω παρατηρήσει να κατηγορείς μονίμως τους γιατρούς με επιχειρήματα που είναι βγαλμένα από σενάρια αντιεπιστημονικών φωτορομάντζων, τις βλακείες αυτές που λες πήγαινε να τις πεις σε κάναν ηλικιωμένο που χάρη στα φάρμακα κρατιέται στη ζωή και σταμάτα να υποτιμάς τη νοημοσύνη του κόσμου εδώ μέσα. Και αν καίγεσαι τόσο πολύ να λύσεις τον γρίφο των νευροδιαβιβαστών του εγκεφάλου που παθαίνουν ζημιά από τη φίνα, πήγαινε μια βόλτα στη Συγγρού και κάνε μια έρευνα στις τρανσέξουαλ για το πώς ενώ παίρνουν ό,τι αντιανδρογόνο υπάρχει ο εγκέφαλός τους εξακολουθεί να λειτουργεί περίφημα.

απλά φιλαράκι ηρέμησε γτ έκανες την 1 σου δημοσίευση και ξεκινάς με επίθεση σε ένα παιδί πολύ ψαγμένο εδώ μέσα που βοηθάει και φαίνεται άσχημη κίνηση.και η φίνα λέει παρενέργειες σε 2% και πιανει το 50% .είναι τώρα αυτά έρευνες?δεν υπάρχει επιστήμη φίλε.επιστήμη υπήρχε στα χρόνια του πλάτωνα και του ιπποκράτη.σήμερα υπάρχει μόνο προσφορά-ζήτηση


http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?pubRef=-//EP//TEXT+WQ+E-2010-3682+0+DOC+XML+V0//EL
 

TylerD

New Member
Περιμένετε να κάνουμε σοβαρή κουβέντα όταν μου λες "δεν υπάρχει επιστήμη"..; Μήπως να συζητήσουμε και για το αν το ολοκαύτωμα έχει συμβεί στην ιστορία της ανθρωπότητας ή είναι απλώς παραμύθι;

Αυτά είναι τα "καλά" του να έχεις μεγαλώσει μέσα σε έναν κόσμο που σου προσφέρει τα πάντα: έχεις το δικαίωμα να πουλήσεις άποψη απορρίπτοντας δεδομένα τα οποία έχουν προκύψει από δουλειά ετών, ίσως και αιώνων.

Δεν μεγαλώσατε τον προηγούμενο αιώνα όπου σύφιλη σήμαινε βέβαιος θάνατος, ενώ τώρα, χάρη στην "μη υπαρκτή" επιστήμη που πηγαίνει ταξιδάκια εις βάρος της υγείας του κόσμου, αντιμετωπίζεται πανεύκολα.

Δεν μεγαλώσατε την εποχή του 80 ως σεξουαλικώς ενεργοί έφηβοι/ενήλικες μέσα στον τρόμο της διάγνωσης μιας HIV μόλυνσης, ενώ τώρα, χάρη στην "μη υπαρκτή" επιστήμη που πηγαίνει ταξιδάκια εις βάρος της υγείας του κόσμου, ο κόσμος δεν πεθαίνει πια από AIDS.

Σήμερα επιστήμη είναι το facebook, τα κλαμπάκια στη Μύκονο και η επανάσταση του απολίτικου -κοινώς τα γράφουμε όλα στα παλιά μας τα Converse.
 

krhtikos21

Member
TylerD είπε:
Περιμένετε να κάνουμε σοβαρή κουβέντα όταν μου λες "δεν υπάρχει επιστήμη"..; Μήπως να συζητήσουμε και για το αν το ολοκαύτωμα έχει συμβεί στην ιστορία της ανθρωπότητας ή είναι απλώς παραμύθι;

Αυτά είναι τα "καλά" του να έχεις μεγαλώσει μέσα σε έναν κόσμο που σου προσφέρει τα πάντα: έχεις το δικαίωμα να πουλήσεις άποψη απορρίπτοντας δεδομένα τα οποία έχουν προκύψει από δουλειά ετών, ίσως και αιώνων.

Δεν μεγαλώσατε τον προηγούμενο αιώνα όπου σύφιλη σήμαινε βέβαιος θάνατος, ενώ τώρα, χάρη στην "μη υπαρκτή" επιστήμη που πηγαίνει ταξιδάκια εις βάρος της υγείας του κόσμου, αντιμετωπίζεται πανεύκολα.

Δεν μεγαλώσατε την εποχή του 80 ως σεξουαλικώς ενεργοί έφηβοι/ενήλικες μέσα στον τρόμο της διάγνωσης μιας HIV μόλυνσης, ενώ τώρα, χάρη στην "μη υπαρκτή" επιστήμη που πηγαίνει ταξιδάκια εις βάρος της υγείας του κόσμου, ο κόσμος δεν πεθαίνει πια από AIDS.

Σήμερα επιστήμη είναι το facebook, τα κλαμπάκια στη Μύκονο και η επανάσταση του απολίτικου -κοινώς τα γράφουμε όλα στα παλιά μας τα Converse.


από την στιγμή που η επιστήμη καταντάει να είναι προνόμιο των λίγων όπως και η πρόσβαση σε αυτήν παύει να είναι επιστήμη για μένα.
πάω να δω one piece καληνύχτα
 

weznem

Well-Known Member
στα φορουμ ολες οι αποψεις πρεπει να ειναι σεβαστες..και να υπαρχει συζητηση με καλη διαθεση που δεν δειχνεις..ολος τυχαιος η γραφικη γλωσσα πολλων μοιζει με ενα ατομο εδω μεσα...
δεν γινεται να κανω κουβεντουλα με ανθρωπο που νομιζει οτι οι φαρμακευτικς φορανε το φωτοστεφανο και οδευουν στον παραδεισο... η απολυτοτητα ,δεν αφηνει χωρο για κουβεντες.. καιεγω δεν αφορησα γενικοτερα τους παντες..οποτε χαλαρωσε
και μην προσβαλλεις...ανθρωπους που δεν ξερεις.. δεν εισαι υποχρεωμενος να συμφωνεις με τα λεγομενα μου.. εισαι υποχρεωμενος να σεβεσαι σε αυτο το φορουμ ομως αναγωγε..
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vag25

Well-Known Member
TylerD σιγουρα η επιστημη δεν ειναι μαιμουδες γενικα,ομως απο την δικη μου εμπειρια στο θεμα τριχοπτωσης ειναι τραγικη.

Εκτος αν οι 10 διαφορετικοι δερματολογοι που εχω παει ετυχε να ειναι κακοι.Δεν το πιστευω.
 

TylerD

New Member
weznem είπε:
στα φορουμ ολες οι αποψεις πρεπει να ειναι σεβαστες..και να υπαρχει συζητηση με καλη διαθεση που δεν δειχνεις..ολος τυχαιος η γραφικη γλωσσα πολλων μοιζει με ενα ατομο εδω μεσα...
δεν γινεται να κανω κουβεντουλα με ανθρωπο που νομιζει οτι οι φαρμακευτικς φορανε το φωτοστεφανο και οδευουν στον παραδεισο... η απολυτοτητα ,δεν αφηνει χωρο για κουβεντες.. καιεγω δεν αφορησα γενικοτερα τους παντες..οποτε χαλαρωσε
και μην προσβαλλεις...ανθρωπους που δεν ξερεις.. δεν εισαι υποχρεωμενος να συμφωνεις με τα λεγομενα μου.. εισαι υποχρεωμενος να σεβεσαι σε αυτο το φορουμ ομως αναγωγε..

Σωστά, γιατί εσύ έχεις το δικαίωμα να βρίζεις και να κατηγορείς με χυδαία επιχειρήματα έναν ολόκληρο κλάδο, ενώ όταν ακούς την απάντηση που σου αρμόζει εκεί τίθεται θέμα αγωγής. Το ότι οι φαρμακευτικές έχουν το δικαίωμα να βγάζουν υψηλά κέρδη από τα φάρμακα που παράγουν οφείλεται στο σύστημα ελεύθερης αγοράς που υπάρχει και το οποίο αν έχω διαβάσει σωστά στα θέματα μεταμόσχευσης ουκ ολίγες φορές έχετε υπερασπιστεί υπέρ μιας κυπριακής εταιρίας που κάνει μεταμόσχευση μαλλιών σε αστρονομικές τιμές. Τώρα ξαφνικά γίνατε όλοι επαναστάτες και κομμουνιστές... η κωμωδία δεν έχει τέλος.
 

panoslydios

New Member
TylerD είπε:
weznem είπε:
στα φορουμ ολες οι αποψεις πρεπει να ειναι σεβαστες..και να υπαρχει συζητηση με καλη διαθεση που δεν δειχνεις..ολος τυχαιος η γραφικη γλωσσα πολλων μοιζει με ενα ατομο εδω μεσα...
δεν γινεται να κανω κουβεντουλα με ανθρωπο που νομιζει οτι οι φαρμακευτικς φορανε το φωτοστεφανο και οδευουν στον παραδεισο... η απολυτοτητα ,δεν αφηνει χωρο για κουβεντες.. καιεγω δεν αφορησα γενικοτερα τους παντες..οποτε χαλαρωσε
και μην προσβαλλεις...ανθρωπους που δεν ξερεις.. δεν εισαι υποχρεωμενος να συμφωνεις με τα λεγομενα μου.. εισαι υποχρεωμενος να σεβεσαι σε αυτο το φορουμ ομως αναγωγε..

Σωστά, γιατί εσύ έχεις το δικαίωμα να βρίζεις και να κατηγορείς με χυδαία επιχειρήματα έναν ολόκληρο κλάδο, ενώ όταν ακούς την απάντηση που σου αρμόζει εκεί τίθεται θέμα αγωγής. Το ότι οι φαρμακευτικές έχουν το δικαίωμα να βγάζουν υψηλά κέρδη από τα φάρμακα που παράγουν οφείλεται στο σύστημα ελεύθερης αγοράς που υπάρχει και το οποίο αν έχω διαβάσει σωστά στα θέματα μεταμόσχευσης ουκ ολίγες φορές έχετε υπερασπιστεί υπέρ μιας κυπριακής εταιρίας που κάνει μεταμόσχευση μαλλιών σε αστρονομικές τιμές. Τώρα ξαφνικά γίναμε όλοι επαναστάτες και κομμουνιστές... η κωμωδία δεν έχει τέλος.

α) ΔΕΝ εχουν δικαιωμα οι φαρμακευτικες να βγαζουν υψηλα κερδη απο τον πονο και φοβο των αλλων.

β)Δεν παραγουν φαρμακα,αλλα βιομηχανικα δηλητηρια
 

weznem

Well-Known Member
TylerD είπε:
weznem είπε:
στα φορουμ ολες οι αποψεις πρεπει να ειναι σεβαστες..και να υπαρχει συζητηση με καλη διαθεση που δεν δειχνεις..ολος τυχαιος η γραφικη γλωσσα πολλων μοιζει με ενα ατομο εδω μεσα...
δεν γινεται να κανω κουβεντουλα με ανθρωπο που νομιζει οτι οι φαρμακευτικς φορανε το φωτοστεφανο και οδευουν στον παραδεισο... η απολυτοτητα ,δεν αφηνει χωρο για κουβεντες.. καιεγω δεν αφορησα γενικοτερα τους παντες..οποτε χαλαρωσε
και μην προσβαλλεις...ανθρωπους που δεν ξερεις.. δεν εισαι υποχρεωμενος να συμφωνεις με τα λεγομενα μου.. εισαι υποχρεωμενος να σεβεσαι σε αυτο το φορουμ ομως αναγωγε..

Σωστά, γιατί εσύ έχεις το δικαίωμα να βρίζεις και να κατηγορείς με χυδαία επιχειρήματα έναν ολόκληρο κλάδο, ενώ όταν ακούς την απάντηση που σου αρμόζει εκεί τίθεται θέμα αγωγής. Το ότι οι φαρμακευτικές έχουν το δικαίωμα να βγάζουν υψηλά κέρδη από τα φάρμακα που παράγουν οφείλεται στο σύστημα ελεύθερης αγοράς που υπάρχει και το οποίο αν έχω διαβάσει σωστά στα θέματα μεταμόσχευσης ουκ ολίγες φορές έχετε υπερασπιστεί υπέρ μιας κυπριακής εταιρίας που κάνει μεταμόσχευση μαλλιών σε αστρονομικές τιμές. Τώρα ξαφνικά γίναμε όλοι επαναστάτες και κομμουνιστές... η κωμωδία δεν έχει τέλος.
εχεις δικιο αυτος ο κλαδος ειναι αγιος και δεν εχει δωσει ποτε δικαιωματα.. οπως ολοι γνωριζουμε.. καληνυχτα και ονειρα γλυκα... τσε του πληκτρολογιου.. τελος μην σπαμαρουμε το θεμα ενος τριτου..


το να αναλωνομαστε σε ηλιθιοτητες ειναι κατι που δεν εχει κατι το θετικο να αποδωσει θεωρω..
ειναι γελοιο να πιστευεις οτι δεν παιζουν βρωμικα οι φαρμακοβιομηχανιες, ειναι τρομακτικο επισης η τρομολαγνοια που επικρατει στο ιντερνετ. οδηγουμαστε σε ενα συμπερασμα ομως οτι καθε νοήμων στο τελος φοβαται.. διοτι αφενος και δεν μπορουμε να γινουμε ερευνητες της αληθειας(περαν απο μια μικρη ερευνα) αφετερου γνωριζουμε ολοι σε τι κοσμο ζουμε και αυτο και μονο αρκει για να αντιλαμβανεσε τι ειναι ικανοι να κανουν για το κερδος.. οποτε δεν χρειαζεται ο φανατισμος του ενος στρατοπεδου η του αντιπαλου εχθρου.. δεν τα παιρνουμε απο κανενα, με ανιδιοτελεια μιλαμε θελω να πιστευω ολοι εδω... ας κανουμε στην ακρη τον εγωισμο που δεν προσφερει τιποτα στο φορουμ..
 

TylerD

New Member
panoslydios είπε:
α) ΔΕΝ εχουν δικαιωμα οι φαρμακευτικες να βγαζουν υψηλα κερδη απο τον πονο και φοβο των αλλων.

β)Δεν παραγουν φαρμακα,αλλα βιομηχανικα δηλητηρια

Μια χαρά δικαίωμα έχουν. Όποιος έχει πρόβλημα με την ελέυθερη αγορά να γίνει κομμουνιστής και όποιος δεν γουστάρει τα "βιομηχανικά δηλητήρια" να σταματήσει να παίρνει τα φάρμακα που τον κρατάνε στη ζωή και να ακολουθήσει το δρόμο της Μαρίας Παπαγιαννίδου που έλεγε τα ίδια ώσπου πέθανε.

Δικαίωμα δεν έχει μόνο η HDC να σας βάζει απαλό κωλοδάχτυλο και να της λέτε και ευχαριστώ, ειδικά εφόσον οι υπηρεσίες που προσφέρει είναι καθαρά για αισθητικούς λόγους και όχι για λόγους υγείας. Ξεκινήστε από εκεί την επανάσταση και τα βάζετε μετά και με τις φαρμακοβιομηχανίες.
 

panoslydios

New Member
TylerD είπε:
panoslydios είπε:
α) ΔΕΝ εχουν δικαιωμα οι φαρμακευτικες να βγαζουν υψηλα κερδη απο τον πονο και φοβο των αλλων.

β)Δεν παραγουν φαρμακα,αλλα βιομηχανικα δηλητηρια

Μια χαρά δικαίωμα έχουν. Όποιος έχει πρόβλημα με την ελέυθερη αγορά να γίνει κομμουνιστής και όποιος δεν γουστάρει τα "βιομηχανικά δηλητήρια" να σταματήσει να παίρνει τα φάρμακα που τον κρατάνε στη ζωή και να ακολουθήσει το δρόμο της Μαρίας Παπαγιαννίδου που έλεγε τα ίδια ώσπου πέθανε.

Δικαίωμα δεν έχει μόνο η HDC να σας βάζει απαλό κωλοδάχτυλο και να της λέτε και ευχαριστώ, ειδικά εφόσον οι υπηρεσίες που προσφέρει είναι καθαρά για αισθητικούς λόγους και όχι για λόγους υγείας. Ξεκινήστε από εκεί την επανάσταση και τα βάζετε μετά και με τις φαρμακοβιομηχανίες.

α) Τα πραγματα δεν ειναι μονο μαυρο και ασπρο σε ενα συστημα.

β) Η μεταμοσχευση μαλλιων δεν ειναι μονο για αισθητικους λογους
εκτος και να πιστευεις οτι το αισθητικο αποτελεσμα ειναι αποκομμενο απο την βελτιωση της ψυχικης υγειας του ατομου.

Ο sfina δεν εισαι?
 

TylerD

New Member
panoslydios είπε:
α) Τα πραγματα δεν ειναι μονο μαυρο και ασπρο σε ενα συστημα.

β) Η μεταμοσχευση μαλλιων δεν ειναι μονο για αισθητικους λογους
εκτος και να πιστευεις οτι το αισθητικο αποτελεσμα ειναι αποκομμενο απο την βελτιωση της ψυχικης υγειας του ατομου.

Ο sfina δεν εισαι?

Τα πράγματα δεν είναι μόνο μαύρο και άσπρο σε ένα σύστημα, αλλά εσείς εδώ μέσα έχετε μια πολύ ξεκάθαρη άποψη μαύρης απόχρωσης εναντίον του ιατροφαρμακευτικού συστήματος. Μήπως να σου συνταγογραφήσουμε και μια μεταμόσχευση για να βελτιωθεί η ψυχική σου υγεία; Κι εφόσον θεωρείς ότι η μεταμόσχευση μαλλιών συμβάλλει τόσο πολύ στην συνολική υγεία ενός ανθρώπου γιατί δεν τα βάζεις με την HDC που χρεώνει τόσα πολλά για μια μεταμόσχευση στερώντας από τη ζωή σου την ηρεμία; Ξέχασες να αναφερθείς στο "οξειδωτικό άγχος" που σου προκαλεί η τριχόπτωση, ένας λόγος παραπάνω για να βάλουμε τη μεταμόσχευση μαλλιών στη λίστα με τις επεμβάσεις που καλύπτουν τα δημόσια ταμεία...

Νέο μέλος είμαι.
 

tropheus

Well-Known Member
TylerD είπε:
Μια χαρά δικαίωμα έχουν. Όποιος έχει πρόβλημα με την ελέυθερη αγορά να γίνει κομμουνιστής και όποιος δεν γουστάρει τα "βιομηχανικά δηλητήρια" να σταματήσει να παίρνει τα φάρμακα που τον κρατάνε στη ζωή και να ακολουθήσει το δρόμο της Μαρίας Παπαγιαννίδου που έλεγε τα ίδια ώσπου πέθανε.

Δικαίωμα δεν έχει μόνο η HDC να σας βάζει απαλό κωλοδάχτυλο και να της λέτε και ευχαριστώ, ειδικά εφόσον οι υπηρεσίες που προσφέρει είναι καθαρά για αισθητικούς λόγους και όχι για λόγους υγείας. Ξεκινήστε από εκεί την επανάσταση και τα βάζετε μετά και με τις φαρμακοβιομηχανίες.

Το πρόβλημα εδώ φίλε TylerD δεν είναι η ελεύθερη αγορά, είναι η ασύδωτη αγορά. Είναι αυτοί που επιτρέπουν στις φαρμακευτικές όχι απλά να έχουν κέρδη - γιατί αυτό είναι θεμιτό - αλλά να αισχροκερδούν πατώντας σε ένα σάπιο σύστημα που "όλοι" τα παίρνουν και κανένας δεν ξέρει τίποτα όταν εμφανίζονται τα ελλείματα.

Ελεύθερη αγορά δε σημαίνει λαδώνω τους γιατρούς για να πουλάνε τα φάρμακα μου, λες και είναι καραμέλες με οποιοδήποτε τίμημα ...

Όσο αφορά τις εταιρείες μεταμοσχεύσεων μαλλιών θα συμφωνήσω με τον φίλο panoslydios ότι έχει να κάνει με τη ψυχική υγεία του ατόμου.

Το "απαλό κωλοδάχτυλο" όμως που λες αργά αλλά σταθερά γίνεται όλο και πιο απαλό αφού εκεί έχει αρχίσει τελευταία πράγματι να δουλεύει η ελεύθερη αγορά ...
 

TylerD

New Member
Μα η ελεύθερη αγορά φίλε τροφέα ΕΙΝΑΙ ασύδωτη. Η αρχή του καπιταλισμού είναι ότι η αγορά αυτορυθμίζεται με βάση τον κανόνα προσφοράς-ζήτησης. Εφόσον πχ η HDC δεν έχει κάναν σοβαρό ανταγωνιστή στην Ελλάδα και στην Κύπρο, γιατί να μη σου ζητάει το δεξί σου νεφρό για μια επέμβαση; Αλλιώς τρέχα στις Αμερικές ή όπου αλλού τέλος πάντων μπορεί να έχεις ένα σχετικά ισάξιο, μέτριο δηλαδή, αποτέλεσμα.

Το ότι δεν υπάρχει επαρκής κρατικός παρεμβατισμός στο ιατροφαρμακευτικό σύστημα οφείλεται στο σάπιο πολιτικό κατεστημένο που επιτρέπει αυτού του είδους τα φαινόμενα διαφθοράς. Φυσικά και οποιαδήποτε εταιρία θέλει όλο και περισσότερα κέρδη (δεύτερος νόμος του καπιταλισμού), το θέμα είναι τι περιθώρια δίνει ο κρατικός μηχανισμός ΑΛΛΑ ΚΑΙ Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΠΟΛΙΤΗΣ ΩΣ ΜΕΣΑΖΩΝ (βλέπε γιατροί) για τέτοιες καταστάσεις.
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα