Δομή, Διατροφή, Ηλικία, Κάπνισμα και τριχόπτωση

savalas

New Member
Απ: Δομή, Διατροφή, Ηλικία, Κάπνισμα και τριχόπτωση

ΜΑΝΚΑR φίλε που τα είδες αυτά ;;

Ο αδελφός μου άρχισε να τα χάνει στα 32 Αλλοι δυο φίλοι μου μετά τα 30.

¨Οσο για τους στρατιωτικούς , ποιά παραδείγματα έχεις ; Οι αξιωματικοί που θυμάμαι εγώ από το στρατό δεν είχαν πρόβλημα περισσότερο ή λιγότερο από το μέσο όρο
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

savalas

New Member
Απ: Δομή, Διατροφή, Ηλικία, Κάπνισμα και τριχόπτωση

Αυτό που σε΄ένα μεγάλο ποσοστό ισχύει είναι οτι τα μεγάλα νόργουντ ξεκινάνε να τα χάνουν απο μικρή ηλικία

Αλλά αυτό ίσχυε πάντα
 

MANKAR

Active Member
Απ: Δομή, Διατροφή, Ηλικία, Κάπνισμα και τριχόπτωση

[quote author=savalas link=topic=3914.msg68040#msg68040 date=1328280684]
ΜΑΝΚΑR φίλε που τα είδες αυτά ;;

Ο αδελφός μου άρχισε να τα χάνει στα 32 Αλλοι δυο φίλοι μου μετά τα 30.

αυτα τα δυο ατομα δλδ τωρα ειναι καραφλοι???διοτι αμα τα χανεις στα 24 εισαι στα 30 καραφλος ενω αν τα χανεις στα 30 στα 40 θα εισαι ραφλας αρα εχει διαφορα το ενα με το αλλο!!!!


¨Οσο για τους στρατιωτικούς , εγω οταν ειχα παει μου ειχε κανει εντυπωση , οι περισσοτεροι ειχαν ασπρα στο πλαι'ι'και αραιωση απο πανω!!!!!
 

MANKAR

Active Member
Απ: Δομή, Διατροφή, Ηλικία, Κάπνισμα και τριχόπτωση

savalas είπε:
ΜΑΝΚΑR φίλε που τα είδες αυτά ;;

Ο αδελφός μου άρχισε να τα χάνει στα 32 Αλλοι δυο φίλοι μου μετά τα 30.

¨Οσο για τους στρατιωτικούς , ποιά παραδείγματα έχεις ; Οι αξιωματικοί που θυμάμαι εγώ από το στρατό δεν είχαν πρόβλημα περισσότερο ή λιγότερο από το μέσο όρο



αυτα τα δυο ατομα δλδ τωρα ειναι καραφλοι???διοτι αμα τα χανεις στα 24 εισαι στα 30 καραφλος ενω αν τα χανεις στα 30 στα 40 θα εισαι ραφλας αρα εχει διαφορα το ενα με το αλλο!!!!


¨Οσο για τους στρατιωτικούς , εγω οταν ειχα παει μου ειχε κανει εντυπωση , οι περισσοτεροι ειχαν ασπρα στο πλαι'ι'και αραιωση απο πανω!!!!!
 

savalas

New Member
Απ: Δομή, Διατροφή, Ηλικία, Κάπνισμα και τριχόπτωση

Εξαρρτάται τι εννοείς καραφλοί .Είναι νόργουν 3 με 4
 

MANKAR

Active Member
Απ: Δομή, Διατροφή, Ηλικία, Κάπνισμα και τριχόπτωση

savalas είπε:
Εξαρρτάται τι εννοείς καραφλοί .Είναι νόργουν 3 με 4

και αυτα τα νοργουντ θεωρουνται καραφλοι!!!παντως αυτο με τους στρατιωτικους ειναι κλασικο παραδειγμα και ισχυει!!!!!
 

savalas

New Member
Απ: Δομή, Διατροφή, Ηλικία, Κάπνισμα και τριχόπτωση

Οι στρατιωτικοί μεγαλοστελέχη είναι και μεγαλοκοπέλες ( που θα έλεγε κι ο Ηλίας :-\ ) .Εχουν δηλαδή 50% - 60% πιθανότητα (κάποιας μορφής) φαλάκρας και σχεδόν 100% γκριζαρίσματος ( μιας και μάλλον οι βαψομαλιάδες στρατιωτικοί θα είναι λιγότεροι του μέσου όρου )
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: Δομή, Διατροφή, Ηλικία, Κάπνισμα και τριχόπτωση

Τα τελευταία μηνύματα από το θέμα της φιναστερίδης μεταφέρθηκαν σε αυτό το thread για συζήτηση περί διατροφής, ηλικίας κτλ.
 

gus210

Member
Απ: Δομή, Διατροφή, Ηλικία, Κάπνισμα και τριχόπτωση

Προσωπικά πιστεύω ότι η υγιεινή διατροφή μπορεί να επιβραδύνει τη διαδικασία της τριχόπτωσης.
Ένα άλλο στοιχείο που είπε γιατρός στον αδερφό μου. Είναι γύρω στα σαράντα και άρχισε να αραιώνει τον τελευταίο χρόνο. Σε αυτό το διάστημα, παρατήρησε κάποιους πόνους στο έντερο. Η διατροφή του σχεδόν άψογη. Κάνοντας κάποιες εξετάσεις (αίματος και τρίχας) διαπιστώθηκε ότι στο έντερο του είχαν καταστραφεί ουσίες (δεν ξέρω ακριβώς ποιες) οι οποίες εμπόδιζαν την απορρόφηση συγκεκριμένων βιταμινών από τον οργανισμό. Η γιατρός του είπε ότι αυτός είναι και ένας από τους βασικούς λόγους που αραίωσε ξαφνικά, αν και αυτόν δεν τον απασχολεί ιδιαίτερα το θέμα. Απλά η γιατρός στάθηκε σε αυτό, λέγοντας του ότι σε τέτοιες περιπτώσεις, μεγάλης ηλικίας και ξαφνικής αραίωσης, τριχόπτωσης, "εικόνας" των μαλλιών, η τρίχα αποτελεί ένδειξη για την γενικότερη υγεία του οργανισμού. Αν θυμάμαι καλά του είπε. ότι αποτελεί ένα λόγο για να αρχίσεις να ψάχνεις και κάποια άλλα πράγματα.
 

MANKAR

Active Member
Απ: Δομή, Διατροφή, Ηλικία, Κάπνισμα και τριχόπτωση

white210 είπε:
Προσωπικά πιστεύω ότι η υγιεινή διατροφή μπορεί να επιβραδύνει τη διαδικασία της τριχόπτωσης.
Ένα άλλο στοιχείο που είπε γιατρός στον αδερφό μου. Είναι γύρω στα σαράντα και άρχισε να αραιώνει τον τελευταίο χρόνο. Σε αυτό το διάστημα, παρατήρησε κάποιους πόνους στο έντερο. Η διατροφή του σχεδόν άψογη. Κάνοντας κάποιες εξετάσεις (αίματος και τρίχας) διαπιστώθηκε ότι στο έντερο του είχαν καταστραφεί ουσίες (δεν ξέρω ακριβώς ποιες) οι οποίες εμπόδιζαν την απορρόφηση συγκεκριμένων βιταμινών από τον οργανισμό. Η γιατρός του είπε ότι αυτός είναι και ένας από τους βασικούς λόγους που αραίωσε ξαφνικά, αν και αυτόν δεν τον απασχολεί ιδιαίτερα το θέμα. Απλά η γιατρός στάθηκε σε αυτό, λέγοντας του ότι σε τέτοιες περιπτώσεις, μεγάλης ηλικίας και ξαφνικής αραίωσης, τριχόπτωσης, "εικόνας" των μαλλιών, η τρίχα αποτελεί ένδειξη για την γενικότερη υγεία του οργανισμού. Αν θυμάμαι καλά του είπε. ότι αποτελεί ένα λόγο για να αρχίσεις να ψάχνεις και κάποια άλλα πράγματα.

συμφωνω μαζι σου!!!!
 

gus210

Member
Απ: Δομή, Διατροφή, Ηλικία, Κάπνισμα και τριχόπτωση

Να ρωτήσω και κάτι άλλο ρε παιδιά...
Δεν ξέρω αν στέκει ή αν είναι βλακεία.
Ο βασιλικός πολτός βοηθά; Το ρωτώ γιατί πάντα είχα την απορία αν αυξάνει την τεστοστερόνη.
Αν ναι, υπάρχει πιθανότητα να χειροτερεύει την κατάσταση;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

MANKAR

Active Member
Απ: Δομή, Διατροφή, Ηλικία, Κάπνισμα και τριχόπτωση

white210 είπε:
Να ρωτήσω και κάτι άλλο ρε παιδιά...
Δεν ξέρω αν στέκει ή αν είναι βλακεία.
Ο βασιλικός πολτός βοηθά; Το ρωτώ γιατί πάντα είχα την απορία αν αυξάνει την τεστοστερόνη.
Αν ναι, υπάρχει πιθανότητα να χειροτερεύει την κατάσταση;

αυτο παλυ που το ακουσες???πρωτη φορα το ακουω!!!!εγω εχω ακουσει οτι η μελατονίνη αυξανει την τριχοφυ'ι'α???ξερεις κανεις τιποτα???
 

gus210

Member
Απ: Δομή, Διατροφή, Ηλικία, Κάπνισμα και τριχόπτωση

MANKAR είπε:
αυτο παλυ που το ακουσες???πρωτη φορα το ακουω!!!!εγω εχω ακουσει οτι η μελατονίνη αυξανει την τριχοφυ'ι'α???ξερεις κανεις τιποτα???

Δεν ξέρω. Απλά ρωτώ.
Μην ανησυχήσουμε και τα παιδιά που τον έχουν εντάξει στη διατροφή τους.
 

savalas

New Member
Απ: Δομή, Διατροφή, Ηλικία, Κάπνισμα και τριχόπτωση

η έλλειψη βιταμινών είναι μια αιτία τριχόπτωσης , αυτό αναφέρεται σε όλα τα hair loss causes που θα βρείτε ή θα ακούσετε .

ΑΛΛΑ , άλλο έλλειψη βιταμινών επειδή κάποιο παθολογικό αίτιο δεν αφήνει τον οργανισμό να τις απορροφήσει σωστά και άλλο έλλειψη βιταμινών λόγω διατροφής. Προφανώς , άμα τρώς όλη μέρα γαριδάκια , σοκοφρέτες και κοκακόλες θα έχεις και προβλήματα με τα μαλλιά σου . Αλλά μια φυσιολογική και πλήρης διατροφή ακόμα και με μερικές βρωμίτσες μέσα πολύ αμφιβάλλω οτι έπιδρά στην τριχοφυία . Οι παχύσαρκοι που ξέρετε ας πούμε , είναι πολύ περιισσότερο καραφλοί από τους υπόλοιπους ; Δεν νομίζω
 

xk

Active Member
Απ: Δομή, Διατροφή, Ηλικία, Κάπνισμα και τριχόπτωση

savalas είπε:
Αλλά μια φυσιολογική και πλήρης διατροφή ακόμα και με μερικές βρωμίτσες μέσα πολύ αμφιβάλλω οτι έπιδρά στην τριχοφυία .

+1...


παιδες μη ξεχναμε οτι στα μικρα nw που δεν υπαρχουν τελειως καραφλα σημεια απλα αραιωση....οι τριχες που εφυγαν για παντα καλυπτονται απο τις διπλανες.αν οι διπλανες τριχες εινια τουμπανες χοντρες γεματες υγεια τοτε εχεις και καλο μαλλι και νομιζεις οτι σταματησες την τριχοπτωση και οτι βελτιωθηκες.το χω δει παρα πολλες φορες σε μενα,πχ ζουσα για ενα χρονο μονος μου καιδουλευα πολυ και ετρωγα συνεχεια γκουντις/σουβλακια...συνεχεια ομως...το μαλλι ειχε γινει αχυρο αλλα ειχα ηδη γινει nw2 που πηγαινε για 3...ηρθε η μανα μου για ενα μηνα και με πλακωσε στις φακες στις σπανακοπιτες...και το μαλλι εγινε τουμπανο ξανα...ημουν nw2 καθαρο αλλα με ωραιο πυκνο μαλλι που φαινομουν για nw1...και ειπα κι εγω θα τη γλυτωσω...@ρχ@ γλυτωσα παρολο που συνεχισα τη καλη διατροφη Με γυμναστικη και καλο φαι εγινα μετα απο 3 χρονια 3v...η τριχα παραμενει ωραια κ γυαλιστερη γεματο υγεια αλλα το γονιδιο με θελει 3v στα 27(προς το παρον) κι αυτο δε μπορει να αλλαξει με τιποτα.και φινα να παρω θα ημουν 3V στα 32-33 ε τι να το κανω...ειμαι τοσα χρονια που καραφλιαζω που κουραστικα πραγματικα και τωρα με το ζορι ασχολουμαι μπας και γινει κανα θαυμα και βγει τιποτα
 

MANKAR

Active Member
Απ: Δομή, Διατροφή, Ηλικία, Κάπνισμα και τριχόπτωση

xk είπε:
+1...


παιδες μη ξεχναμε οτι στα μικρα nw που δεν υπαρχουν τελειως καραφλα σημεια απλα αραιωση....οι τριχες που εφυγαν για παντα καλυπτονται απο τις διπλανες.αν οι διπλανες τριχες εινια τουμπανες χοντρες γεματες υγεια τοτε εχεις και καλο μαλλι και νομιζεις οτι σταματησες την τριχοπτωση και οτι βελτιωθηκες.το χω δει παρα πολλες φορες σε μενα,πχ ζουσα για ενα χρονο μονος μου καιδουλευα πολυ και ετρωγα συνεχεια γκουντις/σουβλακια...συνεχεια ομως...το μαλλι ειχε γινει αχυρο αλλα ειχα ηδη γινει nw2 που πηγαινε για 3...ηρθε η μανα μου για ενα μηνα και με πλακωσε στις φακες στις σπανακοπιτες...και το μαλλι εγινε τουμπανο ξανα...ημουν nw2 καθαρο αλλα με ωραιο πυκνο μαλλι που φαινομουν για nw1...και ειπα κι εγω θα τη γλυτωσω...@ρχ@ γλυτωσα παρολο που συνεχισα τη καλη διατροφη Με γυμναστικη και καλο φαι εγινα μετα απο 3 χρονια 3v...η τριχα παραμενει ωραια κ γυαλιστερη γεματο υγεια αλλα το γονιδιο με θελει 3v στα 27(προς το παρον) κι αυτο δε μπορει να αλλαξει με τιποτα.και φινα να παρω θα ημουν 3V στα 32-33 ε τι να το κανω...ειμαι τοσα χρονια που καραφλιαζω που κουραστικα πραγματικα και τωρα με το ζορι ασχολουμαι μπας και γινει κανα θαυμα και βγει τιποτα

φιλε ολους μας εχει κουρασει αυτο το θεμα , αλλα φετος δηχνει κατι να αλλαζει , κατι καλο θα βγει!!!!!οσο για την διατροφη διαπιστωσα οτι ολοι οι πακιστανοι και ξενοι στα φαναρια εχουν καταμαυρο πυκνο μαλλι .αυτοι οι ανθρωποι ζουνε σε αθλιες συνθηκες και τρωνε μια φορα την βδομαδα και καθλου καποιες φορες!!!!
 

romario

Member
Απ: Δομή, Διατροφή, Ηλικία, Κάπνισμα και τριχόπτωση

αρε mankar τα πες ολαααααα!!!!! σύμφωνω απόλυτα... τιγκα το μαλλί τον πακιστανών που ζουν σε άθλιες συνθήκες..
 

somari

Active Member
Απ: Δομή, Διατροφή, Ηλικία, Κάπνισμα και τριχόπτωση

Ε ναι είναι τίγκα γιατί δεν έχουν το γονίδιο, έτσι και αλλιώς... αλλά αν το έχεις, μην τρως όλο σάπια, το υποβοηθάς...
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
gus210 είπε:
Προσωπικά πιστεύω ότι η υγιεινή διατροφή μπορεί να επιβραδύνει τη διαδικασία της τριχόπτωσης.
Ένα άλλο στοιχείο που είπε γιατρός στον αδερφό μου. Είναι γύρω στα σαράντα και άρχισε να αραιώνει τον τελευταίο χρόνο. Σε αυτό το διάστημα, παρατήρησε κάποιους πόνους στο έντερο. Η διατροφή του σχεδόν άψογη. Κάνοντας κάποιες εξετάσεις (αίματος και τρίχας) διαπιστώθηκε ότι στο έντερο του είχαν καταστραφεί ουσίες (δεν ξέρω ακριβώς ποιες) οι οποίες εμπόδιζαν την απορρόφηση συγκεκριμένων βιταμινών από τον οργανισμό. Η γιατρός του είπε ότι αυτός είναι και ένας από τους βασικούς λόγους που αραίωσε ξαφνικά, αν και αυτόν δεν τον απασχολεί ιδιαίτερα το θέμα. Απλά η γιατρός στάθηκε σε αυτό, λέγοντας του ότι σε τέτοιες περιπτώσεις, μεγάλης ηλικίας και ξαφνικής αραίωσης, τριχόπτωσης, "εικόνας" των μαλλιών, η τρίχα αποτελεί ένδειξη για την γενικότερη υγεία του οργανισμού. Αν θυμάμαι καλά του είπε. ότι αποτελεί ένα λόγο για να αρχίσεις να ψάχνεις και κάποια άλλα πράγματα.


On the spot. Το έντερο φαίνεται να παίζει κάποιο ρόλο και αξίζει διερεύνησης.
 
Μπλουζα