Δομή, Διατροφή, Ηλικία, Κάπνισμα και τριχόπτωση

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
κάποια πράγματα γνωστά ή μη για το δέρμα και κατά επέκταση την τρίχα...

ΚΑΛΥΠΤΉΡΙΟ ΣΎΣΤΗΜΑ

Δομή:Δέρμα, μαλλιά [τρίχες γενικά], σμηγματογόνοι αδένες και ιδρωτοποιοί αδένες, νύχια.

Λειτουργία:Ρύθμιση της θερμοκρασίας του σώματος, ελάττωση απωλειών, λήψη θερμοκρασίας, πιέσεως και πόνου

Τροφή:Συμπληρώνεται επί πλέον με φυσικό γάλα κατσίκας, πέρκες, σίκαλη, αβοκάντο, θαλάσσια λαχανικά, ορό γάλακτος, μήλα, αγγούρια, κεχρί, πίτουρο από ρύζι, ρύζι ακατέργαστο και βλαστοί φυτών.

Ποτά:Γενικά χυμό από καρότο, σέλινο, λεμόνι, αγγούρι, αντίδια και ανανά.

Βιταμίνες:Παντοθενικό οξύ, ΡΑΒΑ [para-amino-benzoic acid], D, A, B-complex, B2, B6, B12, B1, C, E, F, Βιοτίνη, χολίνη, φολικό οξύ, niacin, Βιοφλαβονοειδή.

Μέταλλα:Πυρίτιο, ασβέστιο, φθόριο, σίδηρος, φώσφορος, κάλιο, νάτριο θείον ιώδιο, χαλκός, μαγγάνιο ψευδάργυρος, μαγνήσιο.

Φυτά:βρώμη, άγρια χόρτα, εκουίσετο, σύμφυτο, πλατομαντήλα [arctium lappa].
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Άκης

Administrator
Απ: Δομή, Διατροφή, Ηλικία, Κάπνισμα και τριχόπτωση

Thanks για το ποστ και την ενημέρωση. Κάθε μια τέτοια ενημέρωση μας κάνει και ποιο δυνατούς (σε γνώση) και μας βοηθά να "χτίσουμε" ακόμη καλύτερη βάση πληροφοριών.
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Δομή, Διατροφή, Ηλικία, Κάπνισμα και τριχόπτωση

πρόσφατα έλαβα κάποια γνωστά και άλλα για την σωστή διατροφή για την διατήρηση της τρίχας :

Hair Friendly Diet

Eating Healthy doesn’t only make you feel good. I don’t believe that it is proven that all these foods STOP hair loss, but you can’t deny that feeling good lowers stress and stress is definitely a contributor to hair loss. Try to work some of these foods into your diet. I certainly eat them.

Eat more salmon - Omega-3 rich foods like salmon and sardines will help improve the shine of your hair. Distilled fish oils or DHA supplements will work, too. As if you needed to be told again that Salmon was a food you should be eating.

Bran-rich products - Bran is rich in vitamin B, which may slow hair loss and promote hair growth. Other B-rich victuals include beans, peas, carrots, cauliflower, soybeans, nuts, and eggs.

Avocados - Avocados and avocado oil may prevent the stuff that kills hair follicles -- dihydrotestosterone (DHT) -- from getting where it needs to go.

Eat less Animal Fat - if you’re losing hair, it’s a good idea to cut back on red meat and other fatty foods. They will contribute to more DHT production and hair-follicle damage.

Green tea - Brew a strong pot, cool it, then give your head a rinse to help kill off dandruff-causing fungus. Incidentally, if you drink green tea, the caffeine may help slow balding, too.
 

Άκης

Administrator
Απ: Δομή, Διατροφή, Ηλικία, Κάπνισμα και τριχόπτωση

Το παραπάνω κυκλοφορεί εδώ και καιρό στο net.
Αν θυμάμαι καλά, παρόμοια λίστα είχε και ένας Αμερικ. οργανισμός.
Διάβασε τι είχα προσθέσει πριν ημέρες:

Admin είπε:
Φάτε περισσότερο σολωμό. Φαγητά πλούσια σε ωμέγα 3 λιπαρά όπως ο σολωμός και οι σαρδέλες, θα σου εξασφαλίσουν υγιέστατα μαλλιά. Ψάρια σε κονσέρβα ή κάψουλες με DHA οξέα θα βοηθήσουν επίσης.
Τρώτε πίτουρο. Το πίτουρο είναι πλούσιο σε βιταμίνη Β, η οποία Β και ειδικά η Β6 έχει αποδείξει ότι μπορεί να προωθήσει την τριχοφυΐα. Οι γιαγιάδες μας θεωρούσαν το πίτουρο τροφή για τις κότες, αλλά κάνει πολλά παραπάνω :D. Οπότε, καλό είναι να προσθέσετε στο πρωϊνό σας, δημητριακά ολικής αλέσεως. Προτιμήστε προϊόντα που αναγράφουν 'ίνες', 'bran' ή 'digestive'. Εναλλακτικά, μπορείτε να προσθέσετε στα δημητριακά μερικές κουταλιές ακατέργαστο πίτουρο (πωλείτε σε super market). Άλλα πλούσια σε βιταμίνη Β είναι τα φασόλια, ο αρακάς, το καρότο, το κουνουπίδι, τα φασόλια σόγιας, τα καρύδια αλλά και τα αβγά, ενώ πλούσιες σε βιταμίνη Β6 είναι και οι νιφάδες βρώμης (εγώ πχ χρησιμοποιώ της Quaker).
Προτιμάτε το αβοκάντο. Το αβοκάντο και το λάδι του αβοκάντο, προλαμβάνει την δημιουργία της DHT εμποδίζοντας την να πάει εκεί που κάνει ζημιά, στους θύλακες.Δείτε αυτό το video, για το πώς θα κόψετε το αβοκάντο.
Πείτε όχι στα λιπαρά αλλά και στο κόκκινο κρέας, εάν έχεις τριχόπτωση. Έχει αναφερθεί ότι μπορούν να οδηγήσουν στην παραγωγή περισσότερης DHT και φυσικά ζημιά των θυλάκων.
Πείτε μπόλικο τσάι. Έχει αποδεικτεί ότι το πράσινο αλλά και μαύρο τσάι, βοηθάει στο μπλοκάρισμα της DHT.
 

MANKAR

Active Member
Απ: Δομή, Διατροφή, Ηλικία, Κάπνισμα και τριχόπτωση

somari είπε:
Έχεις δίκιο... Αυτό (μιας και οι ασιάτες πλέον κάνουν δυτική ανθυγιεινή ζωή) + το γεγονός ότι η νέα γενιά παραπονιόμαστε πως γινόμαστε "σαν τον μπαμπά αλλά 20 χρόνια πιο μικροί", με κάνει να πιστεύω πως παίζει πολύ ο παράγοντας διατροφή στην καράφλα (όχι στη δημιουργία, αλλά στην επιτάχυνση)...

Θέλω να το ψάξω παραπάνω...

εγω φιλε το ψαχνω και βλεπω οτι η διατροφη και η αθληση ειναι το νουμερο ενα στην εξελιξη της τριχοπτωσης , το βλεπω και απο μενα , εκοψα τωρα το τσιγαρο τα πολλα τιγανιτα αθλουμαι ποιο συχνα και βλεπω οτι το τριχωτο μου ειναι σε καλυτερη κατασταση και δεν ειναι ιδεα μου!!!!
 

somari

Active Member
Απ: Δομή, Διατροφή, Ηλικία, Κάπνισμα και τριχόπτωση

Ναι, και δεν εννοώ μόνο την τριχόπτωση που "ξαναβγαίνουν μαλλιά"... Εννοώ πως η διατροφή πιστεύω πως επιταχύνει την α/α με την υποβοήθηση στην παραγωγή ανδρογόνων...
 

kos1987

New Member
Απ: Δομή, Διατροφή, Ηλικία, Κάπνισμα και τριχόπτωση

Το εχω ψαξει και εγω αυτο και πραγματι υπαρχουν καποιες τροφες που ειναι πλουσιες σε αντιοξειδωτικα που πιθανοτατα επιβραδυνουν αλλα σε καμια περιπτωση δεν σταματουν την α/α.Κατι μπροκολα και κατι τετοια.
Εγω αυτο που εχω παρατηρησει ειναι οτι οταν τρωω πολλα γλυκα αρχιζει να με τρωει το κεφαλι δεν ξερω αν εχει σχεση απλα το αναφερω.
 

somari

Active Member
Απ: Δομή, Διατροφή, Ηλικία, Κάπνισμα και τριχόπτωση

Ανάποδα εγώ το εννοώ... Ότι για 5 χρόνια πχαν χτυπάς KFC, λιγδερά, λιπαρά, γλυκά κλπ, ότι αυτό που θα πάθαινες στα 40 το κατεβάζεις στα 30...
 

somari

Active Member
Απ: Δομή, Διατροφή, Ηλικία, Κάπνισμα και τριχόπτωση

Πάμε πάλι. Δε λέω ότι δημιουργεί φαλάκρα, λέω ότι επιταχύνει τη διαδικασία-ο-μπαμπάς-μου-στα-40-γιατί-εγώ-στα-20.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

xDante

Member
Απ: Δομή, Διατροφή, Ηλικία, Κάπνισμα και τριχόπτωση

ναι και ο άνθρωπος απο την ωμοφαγία πέρασε στα έτοιμα και στα Junk Food... μάγκες πόσες αρχαίες προτομές έχετε δει με μαλλιά ? σοβαρά τώρα.. αυτοί τρώγανε απο τα Μακντόναλντς ??
 

xk

Active Member
Απ: Δομή, Διατροφή, Ηλικία, Κάπνισμα και τριχόπτωση

μακαρι ολοι εδω μεσα να τα χαμε χασει λογω διατροφης...1 στους 100 εχει τετοιο θεμα ομως οι υπολοιποι ειμαστε αλλου παπα ευαγγελιο.
 

somari

Active Member
Απ: Δομή, Διατροφή, Ηλικία, Κάπνισμα και τριχόπτωση

xDante είπε:
ναι και ο άνθρωπος απο την ωμοφαγία πέρασε στα έτοιμα και στα Junk Food... μάγκες πόσες αρχαίες προτομές έχετε δει με μαλλιά ? σοβαρά τώρα.. αυτοί τρώγανε απο τα Μακντόναλντς ??

Πόσες προτομές νεαρών έχεις δεί ΧΩΡΙΣ μαλλιά;
 

xDante

Member
Απ: Δομή, Διατροφή, Ηλικία, Κάπνισμα και τριχόπτωση

somari είπε:
Πόσες προτομές νεαρών έχεις δεί ΧΩΡΙΣ μαλλιά;

γουστάρω να υπάρχει αντίλογος .... φίλτατε Somari νέος τότε θεωρούνταν στα 14-15 και πέθαιναν στα 40 βαριά.... στα 14-15 δεν υπάρχει αλωπέκεια
 

somari

Active Member
Απ: Δομή, Διατροφή, Ηλικία, Κάπνισμα και τριχόπτωση

xDante είπε:
γουστάρω να υπάρχει αντίλογος .... φίλτατε Somari νέος τότε θεωρούνταν στα 14-15 και πέθαιναν στα 40 βαριά.... στα 14-15 δεν υπάρχει αλωπέκεια

Πυθαγόρας - πέθανε γύρω στα 75
Εμπεδοκλής - πέθανε στα 60
Ηρόδοτος - Πέθανε στα 65-70
Σοφοκλης - Πέθανε στα 90
Περικλής - Πέθανε στα 65
Θουκιδίδης - Πέθανε στα 60
Αλέξανδρος - Πέθανε στα 33 και θεωρούταν νεότατος, αφού ο Αριστοτέλης ο δάσκαλός του έζησε 62 χρόνια.
 

MANKAR

Active Member
Απ: Δομή, Διατροφή, Ηλικία, Κάπνισμα και τριχόπτωση

οι αρχαιοι την καραφλα συνη8ως την κανανε σε μεγαλη ηλικια!!!!!! :grandpa: :grandpa:

Οι αρχαίοι Έλληνες ήταν έξυπνοι, γιατί οι ευνούχοι δεν ανέπτυσσαν τριχόπτωση και είχαν τα μαλλιά τους μια ζωή χωρίς DHI-το-αποτέλεσμα-μετράει. Ποιος θα ήθελε να του φέρνει το κρασί του ένας καράφλας? Κανείς!


*Tο "αλωπεκία" βγήκε από την αρχαία αλώπηξ > αλεπού, γιατί ήταν γνωστό ότι άλλαζε το δέρμα της 2 φορές το χρόνο. Μόνο που σε εμάς δεν ξαναφυτρώνουν χαχα γελάσαμε.
 

Συνημμένα

  • alopecia.jpg
    alopecia.jpg
    28.8 KB · Προβολές: 38

xDante

Member
Απ: Δομή, Διατροφή, Ηλικία, Κάπνισμα και τριχόπτωση

somari είπε:
Πυθαγόρας - πέθανε γύρω στα 75
Εμπεδοκλής - πέθανε στα 60
Ηρόδοτος - Πέθανε στα 65-70
Σοφοκλης - Πέθανε στα 90
Περικλής - Πέθανε στα 65
Θουκιδίδης - Πέθανε στα 60
Αλέξανδρος - Πέθανε στα 33 και θεωρούταν νεότατος, αφού ο Αριστοτέλης ο δάσκαλός του έζησε 62 χρόνια.

wiki

The following information is derived from the Encyclopaedia Britannica, 1961, as well as other sources:
Humans by Era Average Lifespan at Birth(years) Comment
Neanderthal 20 Homo neanderthalensis is a similar species of modern humans but is still i n any case a fellow member of the genus Homo.
Upper Paleolithic 33 At age 15: 39 (to age 54)[4][5]
Neolithic 20
Bronze Age 18
Classical Greece 20-30
Classical Rome 20-30
Pre-Columbian North America 25-35
Medieval Britain 20-30
Early 20th Century 30-40
Current world average 78

Για το προσδόκιμο ζωής στην Ελλάδα δεν υπάρχουν πολλά στοιχεία. Πάντως οι επιτύμβιες στήλες και φυσικά οι σκελετοί μας δίνουν καλές ενδείξεις για το πόσο ζούσαν περίπου οι άνθρωποι.

Σύμφωνα με τα κλασικά βιβλία Ιστορίας της Ιατρικής που έχω στην διάθεσή μου έχουμε τα εξής δεδομένα:

- Το 50% των ανδρών πέθαινε ως τα 46 του χρόνια. Για τις γυναίκες, λόγω των κινδύνων του τοκετού και της τεράστιας μητρικής θνησιμότητας που συνεπαγόταν, το 50% πέθαινε ως τα 34 χρόνια.

- Πάντως, το 10% τουλάχιστον των Ελλήνων και των Ρωμαίων ζούσαν μέχρι τα 65 και ειδικά οι πλούσιοι είχαν κάποιες πιθανότητες να φτάσουν τα 70, όπως κάποιος που είχε γεννηθεί τον 19ο αιώνα.

και επίσης για να μην εμπλακούμε σε συζητήσεις για το τυπικό και του ουσιαστικό προσδόκιμο ζωής
ΝΑΙ πέθαιναν μικροί και λόγω πολέμων λοιμών και άλλων αρρωστιών...
Και επίσης σιγά μην έκανε άγαλμα κάποιος νέο καραφλό..... με μαλλιά θα τον έκανε για καλαισθησία...
 

somari

Active Member
Απ: Δομή, Διατροφή, Ηλικία, Κάπνισμα και τριχόπτωση

Και επίσης σιγά μην έκανε άγαλμα κάποιος νέο καραφλό..... με μαλλιά θα τον έκανε για καλαισθησία...

Συγγνώμη, αλλά εσύ έφερες σαν παράδειγμα τις προτομές...


Δε μου λέει τίποτα, για προτομές μίλησες, για άτομα που έχουν προτομές σου απάντησα. Ας το πάμε ανάποδα, βρς μου καραφλή προτομή, και πες μου ότι αντιστοιχεί σε 25άρη.

Επαναλαμβάνω: Δεν είπα πως σε κοινωνία που κάνουν υγιεινή ζωή ΛΕΙΠΕΙ η καραφλα. Απλά είπα πως πιστεύω πως σε άτομα που κάνουν υγιεινή ζωή, καθυστερείται η καράφλα.

http://en.wikipedia.org/wiki/Management_of_baldness

ορίστε και μια τσάρκα στη βικι τι μου δωσε

Several genetic factors determine susceptibility to male pattern baldness (MPB). These factors include androgen receptor polymorphisms and scalp 5-alpha-reductase levels. Other variables include androgen receptor density and distribution in the scalp. Vigorous aerobic exercise daily, as opposed to short workout periods designed to raise androgen levels and build muscle or more sporadic exercise, and a diet which is adequate, yet more moderate in fat and total calorie intake, have been shown to reduce baseline insulin levels as well as baseline total and free testosterone.[3]

Lower insulin levels and reduced stress both result in raised levels of sex hormone-binding globulin (SHBG). SHBG binds to testosterone. Only free testosterone improves muscle growth and insulin sensitivity, but free testosterone can also be converted to the ineffective (regarding insulin sensitivity) DHT.
The levels of free androgens and not of total androgens are relevant to the levels of DHT in the scalp and the progression of male pattern baldness.[4][5]
 
Μπλουζα