Διακοπή μινοξιδίλης - Χάλια μαύρα.

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

sovagg

New Member
Απ: Διακοπή μινοξιδίλης - Χάλια μαύρα.

GOMI είπε:
Όχι φίνα δεν πήρα ποτέ, το μόνο που χρησιμοποίησα ήταν το super zix για κανά χρόνο χωρίς τίποτα το ιδιαίτερο και για 6 μήνες αλοιφή fungoral με φοβερά αποτελέσματα την οποία αναγκάστηκα να σταματήσω μετά από άσχημες εξετάσεις σε θέματα αντρικών ορμονών. (Μπορεί να έφταιγε η κετοκοναζόλη, μπορεί και όχι, αλλά ο γιατρός την θεώρησε ΑΜΕΣΑ υπεύθυνη, οπότε μου την χάλασε την δουλειά..)

Φιλε GOMI οταν λες φοβερα αποτελεσματα εννοεις οτι με την κρεμα φουνγκοραλ ειδες επανεκφυση??Μηπως εβαζες πολυ ποσοτητα κ γι αυτο οι ασχημες ορμονικες εξετασεις??
 
Απ: Διακοπή μινοξιδίλης - Χάλια μαύρα.

Μια ακομα αποδειξη οτι πτωση της λιμπιντο προκαλει η ψυχολογια κατα κυριο παραγοντα... ;D

Φιλε GIMI μαλλον απο καταθλιψη ειναι επειδη σου πεφτουν τα μαλλια.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Απ: Διακοπή μινοξιδίλης - Χάλια μαύρα.

sovagg είπε:
Φιλε GOMI οταν λες φοβερα αποτελεσματα εννοεις οτι με την κρεμα φουνγκοραλ ειδες επανεκφυση??Μηπως εβαζες πολυ ποσοτητα κ γι αυτο οι ασχημες ορμονικες εξετασεις??

Ναι, βασικά πύκνωσε το μαλλί μου σε σημεία που φαινόταν το δέρμα καθώς και στη hairline. Όσο για την ποσότητα, δεν έβαζα με το κιλό...αλλά ήταν σε καθημερινή βάση. Οπότε ναι, ίσως ήταν αρκετή. Είμαι ήδη στη σκέψη να την ξεκινήσω μέρα παρά μέρα αυτή τη φορά...
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Απ: Διακοπή μινοξιδίλης - Χάλια μαύρα.

skeptikistis είπε:
Μια ακομα αποδειξη οτι πτωση της λιμπιντο προκαλει η ψυχολογια κατα κυριο παραγοντα... ;D

Ισχύει αυτό που λες με την διαφορά ότι στη συγκεκριμένη περίπτωση, την κέτο δεν την είχα συνδέσει με τέτοια πράγματα. Ο λόγος που έκανα ορμονικές εξετάσεις ήταν γιατί μου προκαλούσε αϋπνίες και ήταν παρότρυνση από το γιατρό να κάνω εξετάσεις για τεστοστερόνη κλπ...
 

sovagg

New Member
Απ: Διακοπή μινοξιδίλης - Χάλια μαύρα.

GOMI είπε:
Ναι, βασικά πύκνωσε το μαλλί μου σε σημεία που φαινόταν το δέρμα καθώς και στη hairline. Όσο για την ποσότητα, δεν έβαζα με το κιλό...αλλά ήταν σε καθημερινή βάση. Οπότε ναι, ίσως ήταν αρκετή. Είμαι ήδη στη σκέψη να την ξεκινήσω μέρα παρά μέρα αυτή τη φορά...

Σκεφτομαι κ εγω να τη χρησιμοποιησω..Την ειχα ξαναχρησιμοποιησει στο παρελθον για κανα μηνα περιπου αλλα δεν ειχα δει κατι το αξιοσημειωτο..Βεβαια ο 1 μηνας ειναι πολυ λιγο διαστημα...Εχω διαβασει οτι η κετο βοηθαει στο diffuse thinning..Κατα τη γνωμη μου δεν επρεπε να τη σταματησεις εφοσον ειδες επανεκφυση..Αν την ξεκινησεις παλι παντως κρατα μας ενημερους..
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Διακοπή μινοξιδίλης - Χάλια μαύρα.

Σκεφτομαι κ εγω να τη χρησιμοποιησω..Την ειχα ξαναχρησιμοποιησει στο παρελθον για κανα μηνα περιπου αλλα δεν ειχα δει κατι το αξιοσημειωτο..Βεβαια ο 1 μηνας ειναι πολυ λιγο διαστημα...Εχω διαβασει οτι η κετο βοηθαει στο diffuse thinning..Κατα τη γνωμη μου δεν επρεπε να τη σταματησεις εφοσον ειδες επανεκφυση..Αν την ξεκινησεις παλι παντως κρατα μας ενημερους..
αν ξεκινησες airol ασε την κετο,υπαρχει αλληλεπιδραση μεταξυ tretinoin,ketoconazole,cyclosporine
αν η ουσια ειναι σε μορη κρεμας ακομα και πολλες ωρες μεταξυ τους κενο να αφησεις δεν ειναι αρκετο,χρειαζεται λουσιμο
 

xk

Active Member
Απ: Διακοπή μινοξιδίλης - Χάλια μαύρα.

GOMI είπε:
Ναι, βασικά πύκνωσε το μαλλί μου σε σημεία που φαινόταν το δέρμα καθώς και στη hairline. Όσο για την ποσότητα, δεν έβαζα με το κιλό...αλλά ήταν σε καθημερινή βάση. Οπότε ναι, ίσως ήταν αρκετή. Είμαι ήδη στη σκέψη να την ξεκινήσω μέρα παρά μέρα αυτή τη φορά...

gomi οταν εβαζες κρεμα fungoral πως τη χρησιμοποιουσες?θελω να πω ποσο την αφηνες στο κεφαλι πριν ξεπλυνεις?
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Απ: Διακοπή μινοξιδίλης - Χάλια μαύρα.

xk, συνήθως βράδυ, μετά το λούσιμο, σκούπιζα καλά το μαλλί και την έβαζα. Δεν ξέπλενα...και το επόμενο πρωί έβαζα μίνοξ
 

sovagg

New Member
Απ: Διακοπή μινοξιδίλης - Χάλια μαύρα.

kapamarou είπε:
αν ξεκινησες airol ασε την κετο,υπαρχει αλληλεπιδραση μεταξυ tretinoin,ketoconazole,cyclosporine
αν η ουσια ειναι σε μορη κρεμας ακομα και πολλες ωρες μεταξυ τους κενο να αφησεις δεν ειναι αρκετο,χρειαζεται λουσιμο

Δηλ αν βαλω κρεμα φουνγοραλ,την αφησω 2 ωρες κ μετα λουστω κ βαλω αιρολ με μινοξ υπαρχει αλληλεπιδραση?
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Διακοπή μινοξιδίλης - Χάλια μαύρα.

Δηλ αν βαλω κρεμα φουνγοραλ,την αφησω 2 ωρες κ μετα λουστω κ βαλω αιρολ με μινοξ υπαρχει αλληλεπιδραση?
απο την κρεμα fungoral,μην περειμενεις πολλα,ειναι ενα ηπιο dht blocker και μονο σε ευαισθητους οργανισμους (σαν τον δικο μου)στα φαρμακα μπορει να κανει δουλεια.
οπωσδηποτε λουσιμο μεταξυ των δυο.
η airol μαζι με μινοξ θα σου δωσει επανεκφυση.
υπογραφη καπα :grandpa:
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

sovagg

New Member
Απ: Διακοπή μινοξιδίλης - Χάλια μαύρα.

kapamarou είπε:
απο την κρεμα fungoral,μην περειμενεις πολλα,ειναι ενα ηπιο dht blocker και μονο σε ευαισθητους οργανισμους (σαν τον δικο μου)στα φαρμακα μπορει να κανει δουλεια.
οπωσδηποτε λουσιμο μεταξυ των δυο.
η airol μαζι με μινοξ θα σου δωσει επανεκφυση.
υπογραφη καπα :grandpa:

Ok κατανοητο καπα..Ευχαριστω για τις πολυτιμες συμβουλες σου..Α,και κατι αλλο..Θα βγαλω την ντουτα απ τη μινοξ(πρεπει να παιζει αλληλεπιδραση γτ μετα απο τοσους μηνες χρησης δεν εχω δει τπτ) κ σκεφτομαι να φτιαξω μια λοσιον σπιρο+ντουτα..Επειδη εισαι μαστερ στα τοπικα,αν δεν σε κουραζω στειλε μ ενα π.μ. κ πες μ τροπο παρασκευης της λοσιον(αν κ δεν ξερω αν παιζει αλληλεπιδραση σπιρο-ντουτας) για να μην μ@μησουμε κ το θεμα του φιλου γκομι..Ευχαριστω προκαταβολικα..
 

vag25

Well-Known Member
RE: Απ: Διακοπή μινοξιδίλης - Χάλια μαύρα.

[amquote]
GOMI είπε:
Επανέρχομαι επί του θέματος...
Λοιπόν, εδώ και 2 μήνες, έχω σταματήσει εντελώς την μινοξ, μετά από χρήση ετών όπως ανέφερα στην αρχή. Επίσης, μέσα στον Μαιο, είχα αρχίσει (με την σταδιακή μείωση της) να έχω άσχημες επιπτώσεις που αφορούσαν σε αραίωση και τριχόπτωση. Εκείνο το διάστημα την εφάρμοζα μια φορά κάθε δεύτερη ή τρίτη ημέρα. Επειδή τα είχα πάρει στην κράνα όμως, είπα θα το αφήσω και ότι γίνει.
Το μόνο που έκανα, ήταν να βάζω αλόη με tea tree oil στη χούφτα μου, μαζί με λίγη αλοιφή skinoren, το έκανα μείγμα και έριχνα 2 σταγόνες αιθέριο έλαιο κανέλας μαζί με 2 σταγόνες jojoba oil και έκανα μασαζ στο κεφάλι.
Να πω εδώ πως το έλαιο κανέλας το είχα για να το βάζω μαζί με άλλα αιθέρια έλαια σε home made shampoo και την ιδέα μου την έδωσε ο χρήστης xdante, που χρησιμοποιούσε κανέλα σκόνης στο σαμπουάν του. Έτσι, μιας και το είχα και μου άρεσε και η μυρωδιά του το εφάρμοζα και όπως περιέγραψα παραπάνω.
Το αποτέλεσμα μέχρι τώρα είναι, επανέκφυση στο στάδιο που ήμουν πριν κόψω την μίνοξ και δεν έχω καθόλου τριχόπτωση. Δεν έχω την παραμικρή λιπαρότητα και η τρίχα φαίνεται πιο δυνατή. Regrowth σε άλλα σημεία βέβαια δεν έχω παρατηρήσει, εκτός από το κλασσικό χνούδι, αλλά εγώ περίμενα μετά την διακοπή της μινοξ να μην μείνει τρίχα. Βέβαια θα περιμένω άλλους 2 μήνες να δω αν έτυχε η όντως βοηθάει ο παραπάνω συνδυασμός.
Το πρόβλημα είναι ότι όταν βάζω το έλαιο κανέλας, για 2-3 λεπτά το κεφάλι μου παίρνει φωτιά....και φαίνεται στο μπροστινό μέρος μια ελαφρά κοκκινίλα η οποία μετά εξαφανίζεται εντελώς και όλα καλά.
Προφανώς η κανέλα εκτός των άλλων, βοηθάει προκαλώντας υπεραιμία τοπικά συν ότι άλλες ιδιότητες έχει.
Το θέμα είναι δεν ξέρω κατά πόσο είναι ασφαλής για το δέρμα επί μακρό χρονικό διάστημα γιατί διάβασα οτι μπορεί να προκαλέσει λευκοδερμία...
Γνωρίζει κανείς κάτι πιο συγκεκριμένα?
Δεν θέλω με τίποτα να αναγκαστώ να την σταματήσω πριν δω μέχρι που μπορεί να φτάσει....
[/amquote]

Tελικα μετα απο τοσο καιρο συνεχεις να εχεις αποτελεσματα GOMI?
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
vag, ο συγκεκριμένος συνδυασμός με κράτησε μέχρι περίπου μέσα Σεπτεμβρίου απ όσο θυμάμαι και εκεί που νόμιζα ότι ξεμπέρδεψα με την μινοξιδίλη, (κάπου 5 μήνες χωρίς) άρχισε τρελή κατρακύλα τόσο που δεν άντεξα και επανήλθα...Δυστυχώς νομίζω πως όσοι έκαναν το λάθος και την χρησιμοποιούν χρόνια δεν θα ξεμπερδέψουν απ αυτή ποτέ...
 

vag25

Well-Known Member
[amquote]
GOMI είπε:
vag, ο συγκεκριμένος συνδυασμός με κράτησε μέχρι περίπου μέσα Σεπτεμβρίου απ όσο θυμάμαι και εκεί που νόμιζα ότι ξεμπέρδεψα με την μινοξιδίλη, (κάπου 5 μήνες χωρίς) άρχισε τρελή κατρακύλα τόσο που δεν άντεξα και επανήλθα...Δυστυχώς νομίζω πως όσοι έκαναν το λάθος και την χρησιμοποιούν χρόνια δεν θα ξεμπερδέψουν απ αυτή ποτέ...
[/amquote]

Δεν ειναι λιγο κουλο το οτι σου εδωσε επανεκφυση?

Οταν ξεκινησες παλι minox επανηλθες?

Για το τελευταιο που λες.Ειναι πολυ πιθανο αν δεν ειχες χρησιμοποιησει Minox ποτε να ησουν πολυ χειρτοερα απο τωρα.Οποτε δεν καταλαβαινω γιατι το λες αυτο.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
vag, απλά με κράτησε σε πολύ καλά επίπεδα όταν διέκοψα την μίνοξ. Αλλά, επειδή είχα δοκιμάσει άλλες 3 φορές να την κόψω, με την διακοπή της και τις προηγούμενες φορές στην αρχή τα πράγματα ήταν καλύτερα απ όταν την χρησιμοποιούσα. Γενικά τα μαλλιά μου αντιδρούν με κουφό τρόπο και συνήθως όταν δοκιμάσω κάτι στην αρχή μπορεί να με ξεγελάσουν. Στην πορεία όμως δεν το κρατάνε δυστυχώς..
Ναι, επανήλθα αλλά την δυνάμωσα με elocon. Τώρα βέβαια είμαι πάλι στη μια φορά μέρα παρά μέρα.
Αν δεν είχα χρησιμοποιήσει καθόλου μινοξ, μπορεί όντως να ήμουν χειρότερα, μπορεί και όχι και μπορεί να ήμουν και στα ίδια επίπεδα. Το θέμα είναι ότι δεν θα μάθω ποτέ γιατί από τα 17 μου δεν την σταμάτησα με αξιώσεις ποτέ. Υπάρχουν πολλοί λόγοι που θέλω να απαλλαγώ πλέον απ αυτή.
Στα 37 μου πλέον, κόβω αρκετά πράγματα για το καλό της όποιας υγείας...έκοψα πριν μερικούς μήνες ακόμα και το τσιγάρο και η διατροφή μου είναι αρκετά προσεγμένη. Είναι κρίμα να είμαι εξαρτημένος από την μινοξιδίλη. Εξάλλου είμαι σίγουρος ότι δεν έχει να μου δώσει πλέον τίποτα...
Αν τα αρνητικά της τα ήξερα από τότε, ίσως να μην την ξεκινούσα ποτέ....ή έστω, θα είχα απαλλαγεί πολύ πιο σύντομα...
 

vag25

Well-Known Member
[amquote]
GOMI είπε:
Αν τα αρνητικά της τα ήξερα από τότε, ίσως να μην την ξεκινούσα ποτέ....ή έστω, θα είχα απαλλαγεί πολύ πιο σύντομα...
[/amquote]

Εγω για κανα τετραμηνο την δοκιμασα πριν 7-8 χρονια και μου εκανε κακο λογο ΣΔ μαλλον(γεμισα σπυρακια).Εκομα βεβαια απορω γιατι μου την εδωσε ο δερματολογος αφου το μαλλι μου ηταν τουμπανο τοτε.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Τυχερός ήσουν...και εμένα όταν μου την έδωσε αφάνα ήμουν....αλλά σάμπως ήξεραν - ξέρουν να προτείνουν και τίποτα άλλο....
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
[amquote]
GOMI είπε:
vag, απλά με κράτησε σε πολύ καλά επίπεδα όταν διέκοψα την μίνοξ. Αλλά, επειδή είχα δοκιμάσει άλλες 3 φορές να την κόψω, με την διακοπή της και τις προηγούμενες φορές στην αρχή τα πράγματα ήταν καλύτερα απ όταν την χρησιμοποιούσα. Γενικά τα μαλλιά μου αντιδρούν με κουφό τρόπο και συνήθως όταν δοκιμάσω κάτι στην αρχή μπορεί να με ξεγελάσουν. Στην πορεία όμως δεν το κρατάνε δυστυχώς..
Ναι, επανήλθα αλλά την δυνάμωσα με elocon. Τώρα βέβαια είμαι πάλι στη μια φορά μέρα παρά μέρα.
Αν δεν είχα χρησιμοποιήσει καθόλου μινοξ, μπορεί όντως να ήμουν χειρότερα, μπορεί και όχι και μπορεί να ήμουν και στα ίδια επίπεδα. Το θέμα είναι ότι δεν θα μάθω ποτέ γιατί από τα 17 μου δεν την σταμάτησα με αξιώσεις ποτέ. Υπάρχουν πολλοί λόγοι που θέλω να απαλλαγώ πλέον απ αυτή.
Στα 37 μου πλέον, κόβω αρκετά πράγματα για το καλό της όποιας υγείας...έκοψα πριν μερικούς μήνες ακόμα και το τσιγάρο και η διατροφή μου είναι αρκετά προσεγμένη. Είναι κρίμα να είμαι εξαρτημένος από την μινοξιδίλη. Εξάλλου είμαι σίγουρος ότι δεν έχει να μου δώσει πλέον τίποτα...
Αν τα αρνητικά της τα ήξερα από τότε, ίσως να μην την ξεκινούσα ποτέ....ή έστω, θα είχα απαλλαγεί πολύ πιο σύντομα...
[/amquote]
αν γυρνουσες τον χρονο πισω τι θα διαλεγες σαν θεραπεια GOMΙ?
αν και μετα απο 20 χρονια χρησης αν δεν σου εχει κανει παρενεργειες δεν τιθεται θεμα υγειας
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
kapa...αν είχα τις γνώσεις που έχω τώρα, μάλλον θα το πάλευα με φυσικούς τρόπους. Θα κοιτούσα προς αλκαλική - μη φλεγμονώδη διατροφή, αντιοξειδωτικά όπως βιταμίνη Ε και C, προσοχή στις απότομες αυξήσεις της ινσουλίνης, καλύτερη κυκλοφορία και ποιότητα του αίματος κ.λπ. και ίσως κάποιο αθώο dht blocker.
Δεν ξέρω αν θα πετύχαινα κάτι φυσικά αλλά σίγουρα δεν θα έκανα και κακό στο όλο θέμα της υγείας. Βέβαια, αν κάποιος περιμένει να χάσει αρκετά μαλλιά και μετά να αρχίσει φυσικούς τρόπους καταπολέμησης, δεν νομίζω να πετύχει και πολλά. Και εδώ προφανώς η πρόληψη παίζει ρόλο όπως και σε πολλά άλλα.
Πιστεύω ότι ο όλος μηχανισμός της τριχόπτωσης είναι μια απίστευτη αλυσίδα από λεπτές ισορροπίες που φτιάχνοντας κάτι, χαλάς κάτι άλλο ενώ στο τέλος το αρχικό σου πρόβλημα είναι πάλι εκεί για να σου θυμίζει ότι έκανες μια τρύπα στο νερό.
Ακούγομαι απαισιόδοξος αλλά τόσα χρόνια που ψάχνω, πειραματίζομαι και δοκιμάζω πράγματα δίχως κάποιο καλό αποτέλεσμα, νομίζω ότι δικαιολογούμαι.
Γι αυτό που λες ότι μετά από 20 χρόνια αφού δεν μου έκανε κάτι σοβαρό δεν τίθεται θέμα...και μόνο του ότι δεν μπορώ να απαλλαγώ, για μένα είναι μέγα θέμα. Τέσπα, για να μην μελαγχολήσω κανέναν, πιστεύω ότι τα νέα παιδιά που μπαίνουν στο τρυπάκι και δεν έχουν χάσει τα μαλλιά τους για μεγάλο χρονικό διάστημα, έχουν καλές πιθανότητες να βρεθεί κάτι καλύτερο από τις ήδη υπάρχοντες "θεραπείες" αρκεί βέβαια να το επιτρέψει ο γενικός κουμανταδόρος αυτού του κόσμου που είναι το χρήμα, γιατί δεν νομίζω ότι θα αφήσουν έτσι εύκολα να βρεθεί κάτι απλό, φθηνό και μόνιμο που δεν θα τους επιφέρει μερικά δις στα ταμεία τους...
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα