Δεν μεγαλώνουν οι τρίχες

mikipitri

Member
Παιδιά έχω το εξής θέμα...
Πριν 2μιση εβδομάδες ξύρισα το κεφάλι με μηχανή στην πρώτη σκάλα.
Ενώ έχουν αρχίσει και μεγαλώνουν με κανονικό ρυθμό οι μισές τρίχες, οι υπόλοιπες ίσα ίσα έχουν κάνει την εμφάνισή τους και συνεχώς πέφτουν!!!
Δεν μιλάω για χνούδι... μιλάω για κανονικές μαύρες τρίχες οι οποίες δεν μεγαλώνουν πλέον και με το που τις αγγίξω πέφτουν αμέσως!!! Τα νιώθω πλέον εντελώς αδύναμα!!!
Είχα που είχα γενική αραίωση, τώρα πέφτουν και αυτες που είχαν μείνει... Άστα να πάνε!!! furious3
Έχει πέσει τελείως η διάθεσή μου... λέτε να είναι η αρχή του τέλους??? Να χάσω και ότι μου είχε απομείνει? :down
Έχει συμβεί σε καποιον άλλο αυτό? Υπάρχει καμια σωτηρία ή μάταιος κόπος πλέον?
(χρησιμοποιούσα το διάλυμμα georgetumpa το οποίο τώρα έχω σταματήσει γιατί μου δημιουργούσε έντονη δερματίτιδα, κοκκίνιζε όλο το κεφάλι σαν τον κ@λο της μαϊμούς)...
Ευπρόσδεκτη η όποια σκέψη...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

crossfire

Well-Known Member
Απ: Δεν μεγαλώνουν οι τρίχες

Τριχες που δεν μεγαλωνουν ειναι το κλασικο σημαδι ΑΑ.Ειναι στο τελευταιο τους σταδιο....το επομενο σταδιο ειναι η πτωση
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Απ: Δεν μεγαλώνουν οι τρίχες

μπορει να ειναι και εποχιακη φιλε μου. Εσυ cross πως πας με το νεοραλ.?
 

mikipitri

Member
Απ: Δεν μεγαλώνουν οι τρίχες

danceworld_2001 είπε:
μπορει να ειναι και εποχιακη φιλε μου. Εσυ cross πως πας με το νεοραλ.?
crossfire99 είπε:
Τριχες που δεν μεγαλωνουν ειναι το κλασικο σημαδι ΑΑ.Ειναι στο τελευταιο τους σταδιο....το επομενο σταδιο ειναι η πτωση

Μου φτιάξατε ακόμη περισσότερο τη διάθεση... :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'(
Υπάρχει σωτηρία? ή το κλασσικό big3 για να σώσουμε ότι προλάβουμε???
Το χειρότερο όλων είναι ότι έχω και σμηγματορροϊκή δερματίτιδα και δεν μπορώ να χαρησιμοποιώ και μίνοξ... :'( :'( :'(
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Απ: Δεν μεγαλώνουν οι τρίχες

Μονο με φινα θα δωσεις λυση στην τριχοπτωση. Πως και δεν την ειχες δοκιμασει; Αργα δεν ειναι, κλασσικο big 3 φιλε μου!!! Ισως τοπικα revivogen η spiro αλλα δεν συγκρινονται σε ευκολια και αμεση αποτελεσματικοτητα με την φινα.
 

mikipitri

Member
Απ: Δεν μεγαλώνουν οι τρίχες

danceworld_2001 είπε:
Μονο με φινα θα δωσεις λυση στην τριχοπτωση. Πως και δεν την ειχες δοκιμασει; Αργα δεν ειναι, κλασσικο big 3 φιλε μου!!! Ισως τοπικα revivogen η spiro αλλα δεν συγκρινονται σε ευκολια και αμεση αποτελεσματικοτητα με την φινα.

παίρνω φίνα... 1/5 proscar μέρα παρά μέρα και κάποιες φορές και κάθε μέρα τους τελευταίους 8 μήνες...
κοντά στους 4 μήνες από τότε που ξεκίνησα είδα κάποια βελτίωση αλλά μετά αντί να μείνω σταθερός (ή ακόμα και να βελτιωθώ περισσότερο) πέφτω συνεχώς χωρίς να έχω σταματήσει τη φίνα... δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να φταίει :-[
 

crossfire

Well-Known Member
Απ: Δεν μεγαλώνουν οι τρίχες

mikipitri είπε:
[quote author=danceworld_2001 link=topic=2850.msg50850#msg50850 date=1302334683]
Μονο με φινα θα δωσεις λυση στην τριχοπτωση. Πως και δεν την ειχες δοκιμασει; Αργα δεν ειναι, κλασσικο big 3 φιλε μου!!! Ισως τοπικα revivogen η spiro αλλα δεν συγκρινονται σε ευκολια και αμεση αποτελεσματικοτητα με την φινα.

παίρνω φίνα... 1/5 proscar μέρα παρά μέρα και κάποιες φορές και κάθε μέρα τους τελευταίους 8 μήνες...
κοντά στους 4 μήνες από τότε που ξεκίνησα είδα κάποια βελτίωση αλλά μετά αντί να μείνω σταθερός (ή ακόμα και να βελτιωθώ περισσότερο) πέφτω συνεχώς χωρίς να έχω σταματήσει τη φίνα... δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να φταίει :-[

[/quote]

Αφου παιρνεις φινα μην ανησυχεις.....οπως πεφτεις τωρα,σε λιγο θα ανεβεις παλι.Τα μαλλια κατα την διαρκεια του χρονου εχουν τα πανω τους και τα κατω τους,αλλες φορες τα αισθανεσαι δυνατα και αλλες σαν αχυρα....οσο την παιρνεις θα εχεις σταθερα μαλλια.Προσπαθησε ομως να μην παιζεις με τις δοσεις.Σταθερη δοση καθε μερα,πχ αντι για 1 mg μερα παρα μερα,παρε 0,5 καθε μερα.Παιζει εποχιακη τριχοπτωση.Και εγω αυτη την εποχη ειμαι στα κατω μου καθε χρονο

danceworld_2001 είπε:
μπορει να ειναι και εποχιακη φιλε μου. Εσυ cross πως πας με το νεοραλ.?

Το νεοραλ μου εδωσε ενα απιστευτα γρηγορο μπαμ τις πρωτες 15 μερες.Λιγη μεν τριχοφυια αλλα γρηγορη.Το regaine μου την ειχε δωσει στο 2μηνο.Απο τοτε ειμαι ψιλοσταθερος αλλα παιζει και αυτο που προειπα οτι αυτη την εποχη παντα ειμαι χαλια.Θα του δωσω χρονο και θα το κρινω μετα απο 4 ,5 μηνες,καπου στο σεπτεμβριο
 

tatini

New Member
Απ: Δεν μεγαλώνουν οι τρίχες

To μέρα παρά μέρα στη δόση της φίνας είναι λάθος. Όταν την ελάττωσα επηρεαζόμενος από όλα αυτά που ακούγονται το μόνο που κατάφερα ήταν να χάσω πρόοδο.
 

Agahnim

Member
Απ: Δεν μεγαλώνουν οι τρίχες

φιλε μου ξερεις τι σκεφτμαι? ειναι δυνατον το κουρεμα που εκανες να επιρεασε την τριχοπτωση? οχι..αρα σε αυτην την κατασταση βρησκοσουν και πριν απλα δεν το ειχες παρατηρισει..οσο δεν το ηξερες, ησουν μια χαρα ψυχολογικα..

αυτο που θελω να πω ειναι πως ο καθενας εδωμεσα (κ οχι μονο) αν αρχισει να τραβαει τα μαλλια του, σιγουρα θα ξιλοθουν τριχες.. και θα ξιλονονται για οση ωρα τα τραβαει.

αρα πιστευω το καλητερο που χεις να κανεις, ειναι να μην το σκεφτεσαι.ακολουθισε οποια θεραπεια σου ταιριαζει και σωσε οτι εχεις, χωρις να τσεκαρεις καθε 3 και λιγο την κατασταση.

μεγαλητερο καλο κανει το big3 στην ψυχολογικα μου (επειδη νιωθο οτι ακολουθο την τοπ θεραπεια για τα σημερινα δεδομενα) παρα στα μαλλια μου
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Απ: Δεν μεγαλώνουν οι τρίχες

Σταθερό big 3 με δόσεις 1 mg ημερησίως θα πρότεινα εκτός αν δεν το αντέχει ο οργανισμός σου. Αλλιώς καλύτερα 0,5 ημερησίως παρά μέρα παρα μέρα 1 mg.
 

mikipitri

Member
Απ: Δεν μεγαλώνουν οι τρίχες

danceworld_2001 είπε:
Σταθερό big 3 με δόσεις 1 mg ημερησίως θα πρότεινα εκτός αν δεν το αντέχει ο οργανισμός σου. Αλλιώς καλύτερα 0,5 ημερησίως παρά μέρα παρα μέρα 1 mg.
μέχρι στιγμής δεν έχω παρατηρήσει κάτι αρνητικό με τη φίνα... άντε 3-4 φορές στους 8 μήνες που τη χρησιμοποιώ να έχω χαμηλή libido αλλά αυτό ίσως να μην οφείλεται και στη φίνα...
άρα θα δοκιμάσω κάθε μέρα από 1mg και βλέπουμε πλέον κάνοντας υπομονή φυσικά 8)
το κακό είναι ότι δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω μίνοξ λόγω σ.δ. (όλα τα κακά μαζεμένα :down)
Blindfold είπε:
To μέρα παρά μέρα στη δόση της φίνας είναι λάθος. Όταν την ελάττωσα επηρεαζόμενος από όλα αυτά που ακούγονται το μόνο που κατάφερα ήταν να χάσω πρόοδο.
εσύ Blindfold παίρνεις κάθε μέρα τώρα?... κι όμως τα αποτελέσματα που είχα ήταν με τη μέρα παρά μέρα φίνα... για να δούμε τώρα που θα αρχίσω everyday... ;)
crossfire99 είπε:
Το νεοραλ μου εδωσε ενα απιστευτα γρηγορο μπαμ τις πρωτες 15 μερες.Λιγη μεν τριχοφυια αλλα γρηγορη.Το regaine μου την ειχε δωσει στο 2μηνο.Απο τοτε ειμαι ψιλοσταθερος αλλα παιζει και αυτο που προειπα οτι αυτη την εποχη παντα ειμαι χαλια.Θα του δωσω χρονο και θα το κρινω μετα απο 4 ,5 μηνες,καπου στο σεπτεμβριο
με τη χρήση του neoral έχεια παρατηρήσει κάτι περίεργο? σκέφτομαι να το ξεκινήσω αλλα φοβάμαι τις επιπτώσεις λόγω σ.δ.... και φυσικά μιλάμε για τοπική χρήση, όχι από το στόμα
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tatini

New Member
Απ: Δεν μεγαλώνουν οι τρίχες

Δοκίμασα στην αρχή μισό propecia την ημέρα και μετά το έκανα μέρα παρά μέρα. Το αποτέλεσμα ήταν να ξαναρχίσει η τριχόπτωση. Προφανώς δεν είναι χαζοί αυτοί που όρισαν το 1mg την ημέρα ως συνιστώμενη δόση. Μπορεί για κάποιους να λειτουργούν και οι χαμηλότερες δόσεις - για εμένα όχι. Πάντως ακόμη και αυτοί που οι μικρές δόσεις τους σταμάτησαν την τριχόπτωση έχουν δηλώσει ότι με την κανονική δόση είδαν διαφορά (τα αποτελέσματα με το 1mg ήταν καλύτερα σε ό,τι αφορά διάμετρο/πυκνότητα/αριθμό χαμένων τριχών).
 

mikipitri

Member
Απ: Δεν μεγαλώνουν οι τρίχες

Βlindfold, από τη στιγμή που σταθεροποίησες τη δόση και άρχισες να παίρνεις φίνα κάθε μέρα σε πόσο διάστημα είδες βελτίωση???
 
Μπλουζα