ΔΑΦΝΕΛΑΙΟ ΚΑΙ ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗ

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

MAKRYMALLHS

New Member
παιδια, ακουσα οτι πασαλειμα του κεφαλιου πριν το λουσιμο με δαφνελαιο διεγειρει την τριχοφυια.δυο φιλοι μου μαλιστα που το δοκιμασαν μου ειπαν πολυ συντομα ειδαν νεες φυτρες.αυτοι βεβαια δεν ειχαν σοβαρο προβλημα τριχοπτωσης αλλα το χρησιμοποιησαν για δυο εβδομαδες και ηταν πολυ ευχαριστημενοι

γνωριζει κανεις κατι περισσοτερο για το δαφνελαιο?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Joda

Member
Απ: ΔΑΦΝΕΛΑΙΟ ΚΑΙ ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗ

μονο το big 3 ξερουμε οτι μπορει να σου βγαλει ξανα νεες φυτρες...ολα τα αλλα ειναι :down
Επισης μεσα σε 2 βδομαδες ειναι λιγο δυσκολο να ειδαν νεες φυτρες γιατι ειναι συντομο το χρονικο διαστημα επομενως ηταν ιδεα τους...
 

cool11

Well-Known Member
Απ: ΔΑΦΝΕΛΑΙΟ ΚΑΙ ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗ

MAKRYMALLHS είπε:
παιδια, ακουσα οτι πασαλειμα του κεφαλιου πριν το λουσιμο με δαφνελαιο διεγειρει την τριχοφυια.δυο φιλοι μου μαλιστα που το δοκιμασαν μου ειπαν πολυ συντομα ειδαν νεες φυτρες.αυτοι βεβαια δεν ειχαν σοβαρο προβλημα τριχοπτωσης αλλα το χρησιμοποιησαν για δυο εβδομαδες και ηταν πολυ ευχαριστημενοι

γνωριζει κανεις κατι περισσοτερο για το δαφνελαιο?

Kι εγω το εχω ακουσει απο φιλο μου, που εβαζε δαφνελαιο και ειδε λεει αποτελεσματα. Δεν το εχω δοκιμασει προσωπικα ομως.
 

Άκης

Administrator
Απ: ΔΑΦΝΕΛΑΙΟ ΚΑΙ ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗ

Τι βρήκα εδώ:
Η Δάφνη η ευγενής (Laurus nobilis, από τη λατινική ρίζα laur= έπαινος, τιμή) γνωστή από την αρχαιότητα για τις αντισηπτικές, αντιφλεγμονώδεις και καταπραϋντικές ιδιότητες των φύλλων και των καρπών της, χρησιμοποιήθηκε τόσο από τους Ιπποκράτη και Διοσκουρίδη, για την παρασκευή ιαματικών σκευασμάτων, όσο και από τη λαϊκή φαρμακολογία. Τα φύλλα και οι καρποί της δάφνης περιέχουν αιθέρια έλαια, αλκαλοειδή, ταννίνη και λιπαρά οξέα όπως λαουρικό, παλμιτικό και ελαιϊκό οξύ.

Το δαφνέλαιο, ένα από τα πιο γνωστά παραδοσιακά καλλυντικά σκευάσματα που χρησιμοποιήθηκαν για την περιποίηση των μαλλιών, είναι ιδιαίτερα δημοφιλές στην Κρήτη.

"Κάθε χρόνο, τέτοια μέρα, λούζουνταν αποβραδίς, άλειφε τα μαλλιά της με δαφνόλαδο, έτριβε τα δόντια της με καρυδόφυλλο, έβανε στο λαιμό της ένα γιορντάνι γαλάζιες πέτρες, που την προστάτευαν από το κακό μάτι κι έπαιρνε το ανηφόρι του Προφήτη Ηλία".
από την "Αναφορά στον Γκρέκο" του Ν. Καζαντζάκη.

Το δαφνέλαιο είναι εκχύλισμα φύλλων δάφνης σε ελαιόλαδο, και συνεπώς πλούσιο σε βιταμίνη Ε και λιπαρά οξέα. Προστατεύει και ενισχύει τη δομή της τρίχας, τρέφει, δυναμώνει και δίνει λάμψη στο μαλλιά χάρη στις μαλακτικές και ενυδατικές του ιδιότητες. Ακόμη, θεωρείται αποτελεσματικό για την αντιμετώπιση της τριχόπτωσης.
Για να το παρασκευάσουμε, βάζουμε σε ένα μικρό γυάλινο βάζο τεμαχισμένα φύλλα δάφνης και το γεμίζουμε με ελαιόλαδο και ακολουθούμε τις οδηγίες για εκχυλίσματα σε φυτικό έλαιο. Το δαφνέλαιο θα το χρησιμοποιήσουμε για να φτιάξουμε τονωτικές μάσκες μαλλιών.

Μπορεί να είναι καλό τονωτικό, που λέει και ο "ποιητής", αλλά δρα πιστεύω τοπικά, δηλαδή απορροφάτε; Μόνο του, δύσκολο.
Να σου πω το ποιο απλό, αν δεν απορροφάτε, ΔΕΝ μπορεί να δώσει νέες φύτρες.
 

geofish

New Member
Απ: ΔΑΦΝΕΛΑΙΟ ΚΑΙ ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗ

Δαφνέλαιο χρησιμοποίησα στο παρελθόν για κανένα 6 μηνο, όχι μόνο δεν έβγαλα φύτρες αλλά δεν μου περιόρισε και την τριχόπτωση. Όσο αφορά ότι μέσα σε δυο εβδομάδες είδαν φύτρες από δαφνέλαιο το θεωρώ απίθανο όπως λέει και ο joda.
Ιδέα τους μπορεί να μην ήταν και μπορεί να είδαν κάποιες φύτρες αλλά δεν είναι από το δαφνέλαιο. Είναι το λεγόμενο timing θα το έλεγα εγώ, δηλ αυτές οι τρίχες ήταν να βγουν εκείνη την περίοδο και το συνδύασαν με αυτό.
 

mel1980

New Member
Απ: ΔΑΦΝΕΛΑΙΟ ΚΑΙ ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗ

καλημερα παιδια το δαφνελαιο μου το χε προτεινει η κομμωτρια μου για την τριχοπτωση οταν ηταν στα ξεκινιματα η τριχοπτωση εβαζα 2 φορες τη βδομαδα και τυλιγα το κεφαλι με σακουλα και το αφηνα κανα 2 ωρο μεγαλα αποτελεσματα δεν ειδα το μονο που εκανε ηταν να ειναι πιο γερη η τριχα μαλλον πιο σκληρη και βοηθησε λιγο στην ξηροδερμια που ειχα αλλα οσο αφορα την τριχοπτωση παιδια τζιφος!!πλεον την χρισημοποιω σε μασκα που κανω μαζι με λιωμενο αβοκαντο ενα αυγο ελαιολαδο και μπυρα ολα αυτα τα βαζω στο μπλεντερ και το βαζω στο κεφαλι και κανει τα μαλλια πιο ομορμφα και λαμπερα! αλλα δεν την χρησιμοποιω για θεραπεια αλλα για καλλοπιστικους λογους την πρεοτεινω αυτη τη μασκα σε οσους εχουν υπομονη! ;)
 

ΕΥΓΕΝΙΑ

New Member
Απ: ΔΑΦΝΕΛΑΙΟ ΚΑΙ ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗ

Καλή σας ημέρα.

Μπήκα τυχαία στον συγκεκριμένο χώρο και θα ήθελα να σας δώσω μια συνταγή για την τριχόπτωση και την ξηροδερμία, την οποία γνωρίζω απο την Σμυρνιά γιαγιά μου.Σημειώνω οτι είμαι 48 χρονών και έχω δύο μεγάλους γιούς.
Λοιπόν θα χρειαστούν: 1 κιλό ελαιόλαδο,350 γρ. δαφνοκούκουτσο,250 γρ. άνθος κανέλλας,100 γρ. ροζμαρίνο.
Βάζετε όλα τα υλικά σε κτσαρόλα να βράσουν σε πολύ χαμηλή φωτιά για τουλάχιστον 5 ώρες (αφού έχετε σπάσει ελαφρά τα δανοκούκουτσα για να απελευθερώσουν το λάδι του).Αφού κρυώσει το μείγμα το βάζετε σε γυάλινο βάζο χωρίς να το σουρώσετε γιατί όσο μένει τόσο απελευθερώνωνται οι ιδιότητες των βοτάνων.Στη συνέχεια χρησιμοποιώντας ένα σταγονόμετρο περνάτε το λάδι σε όλο σας το κεφάλι και το αφήνετε για τουλάχιστον μία ώρα πριν απο το λούσιμο. Για να μην τρέχουν τα λάδια καλό είναι να τυλίξετε το κεφάλι σας με μία πετσέτα.
ΚΑΝΤΕ ΤΟ ΚΑΙ ΘΑ ΜΕ ΘΥΜΗΘΗΤΕ.
 

mindtrapper

Member
Απ: ΔΑΦΝΕΛΑΙΟ ΚΑΙ ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗ

Δεν ξέρω για μαλλιά Ευγενία, αλλά με λίγο baking powder και ξύσμα πορτοκαλιού φτιάχνεις ωραίο cake με την συνταγή σου. Γι αυτό ίσως και να σε θυμηθούμε, για τα μαλλιά χλωμό...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

xk

Active Member
Απ: ΔΑΦΝΕΛΑΙΟ ΚΑΙ ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗ

mindtrapper είπε:
Δεν ξέρω για μαλλιά Ευγενία, αλλά με λίγο baking powder και ξύσμα πορτοκαλιού φτιάχνεις ωραίο cake με την συνταγή σου. Γι αυτό ίσως και να σε θυμηθούμε, για τα μαλλιά χλωμό...

:D
 

max_os

New Member
Απ: ΔΑΦΝΕΛΑΙΟ ΚΑΙ ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗ

χωρίς πλάκα τώρα την παραπάνω συνταγή μου την συνέστησε (πριν αρκετά χρόνια - συγγενής μου με περίπου ίδιες ρίζες με αυτές της γιαγιάς της ΕΥΓΕΝΙΑΣ) αλλά χωρίς κανέλα. Χωρίς βεβαια να δώ την εφαρμογή της με καθημερινή χρήση.
 
Απ: ΔΑΦΝΕΛΑΙΟ ΚΑΙ ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗ

:tasty καλημερα ! ευχαριστουμε την ευγενια για την συνταγη που μας εδωσε ......θα την δοκιμασω αλλα φοβουμε οταν βραζει το λαδι 5 ωρες μην αρπαξω καμμια φωτια ......θα σας πω αποτελεσματα σε 6 μηνες θα παω ευριπηδου να παρω τα υλικα!
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: ΔΑΦΝΕΛΑΙΟ ΚΑΙ ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗ

triantafilos είπε:
:tasty καλημερα ! ευχαριστουμε την ευγενια για την συνταγη που μας εδωσε ......θα την δοκιμασω αλλα φοβουμε οταν βραζει το λαδι 5 ωρες μην αρπαξω καμμια φωτια ......θα σας πω αποτελεσματα σε 6 μηνες θα παω ευριπηδου να παρω τα υλικα!

Τριανταφυλλε βλεπω εχεις μια μανια με τα ματζουνια........
πριν λιγους μηνες δοκιμαζες μια μυστικη συνταγη ενος γερου απ τη σαμο που εβγαζε μαλλι οπως υποστηριζε καποιο αλλο μελος........αλλα δε μας ειπες τα αποτελεσματα τελικα ????
το σχετικο λινκ ειναι εδω...http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,1280.0.html

δεν μας απαντησες πως πηγε η θεραπεια ομως......
λογικα αφου ψαχνεσε με καινουργια ματζουνια....δεν πρεπει να ηταν και τοσο θυαματουργη η συνταγη του τελικα εε??
Κριμα......ηταν μουφα τελικα ο γεροντας απ τη Σαμο..... :grandpa: :rifle
Τι να πω παντος τριανταφυλε.....χαρας το κουραγιο σου που θα κατσεις να τα μαγειρεψεις ολα αυτα.......
Ουτε στο τοπ σεφ να ημασταν......
Ο γερος απ τη Σαμο αποχωρησε απ το παιχνιδι.....
Σειρα εχει η συνταγη της κυρ Ευγενειας.... :stupid:
Αντε....και καλη μας ορεξη.... ;D
 
Απ: ΔΑΦΝΕΛΑΙΟ ΚΑΙ ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗ

:)καλησπερα παιδια μωλις γυρισα σπιτι με τα βοτανα συνολικο κοστος 15 ευρω ;Dκαι τα εχω βαλει να βρασουν στο λαδι για 6 ωρες απο αυριο εφαρμογη τουλαχιστον η γιαγια απο την σμυρνη εδωσε την συνταγη στην εγγονη της ευγενια αλλα ο παππους απο την σαμο!! δεν την μαρτυρουσε :D
 
Απ: ΔΑΦΝΕΛΑΙΟ ΚΑΙ ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗ

Παιδιά πάντως εγώ χρησιμοποιώντας αποκλειστικά μέχρι τώρα ένα τονωτικό σαμπουάν για το μαλλί και αμυγδαλέλαιο (ή σπιτικό ελαιόλαδο εναλλακτικά), τουλάχιστον στο πίσω μέρος του τριχωτού μου έχω δει διαφορά!
Συγκεκριμμένα έχει περιοριστεί πάρα πάρα πολύ το πρόβλημα της ξηροδερμίας όταν βάζω αμυγδαλέλαιο και επιπλέον εδώ και 2,5 μήνες που άρχισα τη χρήση, αν θέλετε πιστέψτε το είδα πίσω τα μαλλιά να πυκνώνουν!!!
Και όχι δεν είναι ψυχολογικό ή λάθος οπτική μεριά που τα κοιτάω στον καθρέφτη γιατί έχω εξαντλήσει όλες τις οπτικές γωνίες, τα μαλλιά μου σε αυτά τα σημεία πριν 3 μήνες δεν ήταν έτσι!!
Έχουν δυναμώσει και βλέπω την τρίχα πιο παχιά, και δείχνει σα να έχουν βγει ( ;;;; ) κάτι τριχούλες καστανόξανθες στο πίσω μέρος, αν και είμαι μελαχρινός.
Επιπλέον το έλαιο αφήνει πολύ ωραία υφή και λάμψη στα μαλιά!

Και για όποιον ενδιαφέρεται: Ζεστένουμε λίγο αμυγδαλέλαιο το απλώνουμε πολύ καλά με μασάζ στο τριχωτό του κεφαλιού (ο τρόπος είναι αυτός που μετράει, εγώ τρώω μισή ώρα στο μασάζ περίπου) και σκεπάζουμε τα μαλιά με μια πετσέτα και τα αφήνουμε από 2-7 ώρες!
Μετά τα λούζουμε καλά 2 χέρια για να φύγει η λαδίλα και είμαστε έτοιμοι!
Αυτό 2-3 φορές τη βδομάδα ή και περισσότερο στα σημεία που υπάρχει πρόβλημα.

Τι να πώ ίσως ευθύνεται ότι και ο φόβος που με έπιασε ότι μπορεί να χάσω το πίσω μαλλί με έκανε πολύ προσεχτικό και στο μπάνιο.
Τέλος πλέον το τρίψιμο των μαλλιών λες και καθάριζα μοκέτα και το βίαιο σκούπισμα με την πετσέτα για να φύγουν τα νερά. 'Ολα πλέον τα κάνω πολύ μακακά και με προσοχή όλες οι κινήσεις! Α και φυσικά καλό μασάζ και με το σαμπουάν στο μπάνιο!

Υγ.1: Προς θεού δε λέω ότι με αυτή τη θεραπεία θα έχετε τα αποτελέσματα φαρμακευτικών προιόντων ή ότι θα δείτε τρίχες να βγαίνουν παντού, απλά εγώ είμαι ευχαριστημένος με το έλαιο μέχρι τώρα πάρα πολύ!!! Αν δεν έβγαζα άκρη σίγουρα το επόμενο μου βήμα θα ήταν κάτι φαρμακευτικό πιο σκληροπυρηνικό...
Υγ.2: Σκέφτομαι να δοκιμάσω και δαφνέλαιο που λένε ότι είναι πιο ειδικό για την τριχόπτωση και πιο αποτελεσματικό! Ίσως και μίγμα αυτών των δύο να κάνει δουλειά ακόμα καλύτερη!
 

cool11

Well-Known Member
Απ: ΔΑΦΝΕΛΑΙΟ ΚΑΙ ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗ

Ειπα σε δερματολογο-που ασχολειται με το θεμα 'μαλλια' - για το δαφνελαιο, και μου ειπε ουτε λιγο ουτε πολυ οτι ειναι snake oil!
 

akishellas3

Well-Known Member
Απ: ΔΑΦΝΕΛΑΙΟ ΚΑΙ ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗ

Πες του να παει να πνιγει κ αυτος, μαθαμε ολοι snake oil κ οτι μμαει την υδεια μας η δεν ξερουμε τι θα δημιουργησει στην υγεια μας καταφερνουμε να το περναμε σαν αποδεκτο ...
Τελικα αυτες οι φαρμακοβιομηχανιες για να πουλησουν κ να μας ξαποστειλουν ειναι απαιχτοι . Οι ιδιες π.χ. βιομηχανιες μας δημιουργουν τα προβληματα κ οι ιδιοι ας πουμε μας τα διορθωνουν α ρε κοροιδιαααα .
 

mojo

New Member
Απ: ΔΑΦΝΕΛΑΙΟ ΚΑΙ ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗ

Όντως μεγάλη απάτη η δυτική ιατρική, μη σου πω και η επιστήμη γενικότερα. Φραπελιά, νεράκι του Καματερού κι άγιος ο Θεός.
Και αυτοί οι γιατροί βρε παιδί μου τι σου ναι οι άτιμοι? Να βγάζουν τα μάτια τους 10 χρόνια στα βιβλία και στα εργαστήρια για να μας στέλνουν στα θυμαράκια μια ώρα αρχύτερα?
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα