Γυροειδής αλωπεκία

Stathissl

New Member
Νέος στον χώρο της Γυροειδής αλωπεκίας. Ξεκίνησε πριν 4 μήνες με μια τρυπούλα στα μούσια και τώρα έχει καλύψει το 1/4 της κεγαλής μου.
Αλλοιφές κορτιζόνης και μινοξιδιλη η τωρινή μου θεραπεία.
ψυχολογία στο 0 και ελπίδα να σταματήσει η εξάπλωση.

Το αφήνω εδώ για να μοιραστεί όποιος θέλει την εμπειρία του, την θεραπεία του, την ψυχολογία του, τις συμβουλές του.

Ευχαριστώ,
Σ.Λ.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dlazaros

Well-Known Member
Νέος στον χώρο της Γυροειδής αλωπεκίας. Ξεκίνησε πριν 4 μήνες με μια τρυπούλα στα μούσια και τώρα έχει καλύψει το 1/4 της κεγαλής μου.
Αλλοιφές κορτιζόνης και μινοξιδιλη η τωρινή μου θεραπεία.
ψυχολογία στο 0 και ελπίδα να σταματήσει η εξάπλωση.

Το αφήνω εδώ για να μοιραστεί όποιος θέλει την εμπειρία του, την θεραπεία του, την ψυχολογία του, τις συμβουλές του.

Ευχαριστώ,
Σ.Λ.
Έχει βγεί ενα φάρμακο πρόσφατα που σχεδόν αναστρέφει την κατάσταση το Olumiant (baricitinib)

Δυστυχώς είναι πολύ ακριβό φάρμακο περίπου στα 400€ τα 14 χαπάκια οπότε εαν δεν συνταγογραφηθεί δεν είναι εύκολο.

Υπάρχει αυτό το κανάλι στο youtube που παρακολουθώ χρόνια και ο γιατρός που απο ειρωνεία της τύχης είναι πλαστικός μεταμοσχεύσεων μαλλιών, μιλάει για τους JAK αναστολείς. Πληροφοριακά αποφάσισε να μην πάρει το φάρμακο και τα μαλλιά του και τα φρύδια του και όλα άρχισαν να επιστρέφουν όταν άρχισε να διαχειρίζεται το άγχος του καθώς η πάθηση είναι αυτοάνοση.

 
Μπλουζα