Γυναικεία τριχόπτωση και κατάλληλα φάρμακα

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

jfk

New Member
Απ: Γυναικεία τριχόπτωση και κατάλληλα φάρμακα

Καλημέρα σε όλους! Άλλη μία ερώτηση. Τι μπορέί να κάνει κανείς όταν βγάζει πολλές νέες τρίχες αλλά η τριχόπτωση δεν σταματάει; Θα ήθελα να μου προτείνει κάποιος ένα προϊόν κατάλληλο για γυναίκες! Ευχαριστώ...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Απ: Γυναικεία τριχόπτωση και κατάλληλα φάρμακα

jfk είπε:
Καλημέρα σε όλους! Άλλη μία ερώτηση. Τι μπορέί να κάνει κανείς όταν βγάζει πολλές νέες τρίχες αλλά η τριχόπτωση δεν σταματάει; Θα ήθελα να μου προτείνει κάποιος ένα προϊόν κατάλληλο για γυναίκες! Ευχαριστώ...

Θα πρέπει να ξέρεις την αιτία της τριχόπτωσής σου για να μπορέσεις να το αντιμετωπίσεις. Στο φόρουμ θα βρείς προϊόντα που είναι κατάλληλα και για μας αλλά αν σκοπεύεις να γίνεις μανούλα δε ξέρω αν επιτρέπεται να χρησιμοποιήσεις έστω και φυτικά προϊόντα.
 

Άκης

Administrator
Απ: Γυναικεία τριχόπτωση και κατάλληλα φάρμακα

Χριστίνα είπε:
Θα πρέπει να ξέρεις την αιτία της τριχόπτωσής σου για να μπορέσεις να το αντιμετωπίσεις.

Ρίξτε και μια ματιά στα μη στεροειδή αντί φλεγμονώδη φάρμακα (NSAIDS). Έχουν αναφερθεί περιπτώσεις που η τριχόπτωση ήταν από την χρήση τους.

Nonsteroidal anti-inflammatory drugs (NSAIDs) are widely used to treat inflammation, fever, and pain, but in some cases they also cause hair loss. Common over-the-counter NSAIDs such as ibuprofen and naproxen are included in this category of drugs. Prescription NSAIDs that may also cause hair loss include: celecoxib (Celebrex), diclofenac (Voltaren), etodolac (Lodine), fenoprofen (Nalfon), indomethacin (Indocin), ketoprofen (Orudis, Oruvail), oxaprozin (Daypro), nabumetone (Relafen), sulindac (Clinoril), and rofecoxib (Vioxx).

Ρίξτε και μια ματιά σε αυτό το άρθρο "Getting to the root of female hair loss"
 

stefani

New Member
Απ: Γυναικεία τριχόπτωση και κατάλληλα φάρμακα

Kαλησπέρα σε όλες/ους σας και Χριστός ανέστη!

Ανήκω κι εγώ στις γυναίκες με ΑΑ-ευτυχώς ακόμη σε ήπια μορφή.Άραγε έχει δοκιμάσει κάποιος/α από το φόρουμ να αντιμετωπίσει την ΑΑ μέσα από την ομοιοπαθητική.Διαβάζω ότι έχει αποτελέσματα και σκέφτομαι να το δοκιμάσω.
 
Απ: Γυναικεία τριχόπτωση και κατάλληλα φάρμακα

Γεια σου Stefani.

Είχα πάει κι εγώ για ομοιοπαθητική αλλά τι να πω δεν έχω άποψη… Είχα πάει σε κάποιον που απ’ότι μου είχαν πει ήταν κορυφή.

Χμ..μου έκανε κάτι ερωτήσεις που προσπαθούσε μάλλον να καταλάβει αν υπάρχει ψυχολογικό πρόβλημα..Εμένα το ψυχολογικό μου ήταν καθαρά από το σοκ που είχα πάθει το να κάνω θεραπείες και να βλέπω το κεφάλι μου να αδειάζει, ήταν καθαρά θέμα εικόνας. Εκείνος τότε μου είχε πει ότι ήμουνα ισορροπημένη (χαχα) και μου έδωσε κάτι χαπάκια. Μετά που ξαναπήγα μου είπε : Γιατί ξαναήρθες; Δεν έχεις τίποτα.

Τι να πώ; Δε ξέρω. Δεν το ξανακοίταξα και εκεί πήγα μέσω μιας φίλης. Με τα χαπάκια αυτά εννοείται ότι δεν είδα καμια διαφορά.
 

stefani

New Member
Απ: Γυναικεία τριχόπτωση και κατάλληλα φάρμακα

Σε ευχαριστώ Χριστίνα μου!Για να είμαι ειλικρινής αυτό πιστεύω κι εγώ.Οι ομοιοπαθητικοί σε βλέπουν ολιστικά και κυρίως με ψυχολογικό υπόβαθρο.μάλλον θα το αφήσω γιατι ετσι κι αλλιώς δυσκολευόμουν να αφήσω και τον καφέ.. ;)Αλλάζω θέμα.Προχθές έκανα εξετάσεις αίματος και η Β12 ήταν οριακή.Μου είπαν να πάρω neurobion.Τότε θυμήθηκα ότι παλαιότερα είχα πάει σε μία δερματολόγο για την ΑΑ και μου ειχε δωσει neyrobionως συμλήρωμα διατροφής. Απλά δείτε το κορίτσια (και αγορια;)
 
Απ: Γυναικεία τριχόπτωση και κατάλληλα φάρμακα

stefani είπε:
Σε ευχαριστώ Χριστίνα μου!Για να είμαι ειλικρινής αυτό πιστεύω κι εγώ.Οι ομοιοπαθητικοί σε βλέπουν ολιστικά και κυρίως με ψυχολογικό υπόβαθρο.μάλλον θα το αφήσω γιατι ετσι κι αλλιώς δυσκολευόμουν να αφήσω και τον καφέ.. ;)Αλλάζω θέμα.Προχθές έκανα εξετάσεις αίματος και η Β12 ήταν οριακή.Μου είπαν να πάρω neurobion.Τότε θυμήθηκα ότι παλαιότερα είχα πάει σε μία δερματολόγο για την ΑΑ και μου ειχε δωσει neyrobionως συμλήρωμα διατροφής. Απλά δείτε το κορίτσια (και αγορια;)

neurobion έπαιρνα κι εγώ για κάποιους μήνες. Εμένα η Β12 ήταν 241 με Φ.Τ. 160-970
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα