Γυναικεία ανδρογεννετικη, διάχυτη τριχόπτωση

ΜελΜελ

New Member
Καλησπέρα, είμαι 30 ετών γυναίκα και μαμά ενος μικρού κοριτσιού. Ήδη απο την εφηβεία μου μειώθηκε αρκετά η πυκνότητα των μαλλιών μου και γύρω στα 18 εμφανισα ακμή και διαγνωστηκα με πολυκυστικες ωοθήκες. Έκτοτε έπαιρνα για αρκετά χρόνια αντισυλληπτικά έως ότου αποφάσισα να κάνω μωρό. Τα μαλλιά μου ήταν πάντα λίγα, λεπτά και λιπαρά χωρις όμως κάποια εμφανή αραίωση, ωστόσο τα τελευταία χρόνια εχω παρατηρήσει μικρή αραίωση στο πάνω μέρος του κεφαλιού , πισω ακριβως απο το hairline. Πήγα σε δερματολόγο όπου το επιβεβαίωσε και ξεκίνησε να μου γράφει ενα διάλυμα με κορτιζόνη, βιταμινες και ενα σαμπουάν της ducray(anaphase+) το οποιο ειναι το μονο που χρησιμοποιώ γιατι εφόσον θηλάζω ακόμα δεν μπορώ τα άλλα δύο. Πήγα και στα advanced hair clinics οπου εκεί μου πρότειναν prp το οποίο μπορώ να το κάνω και ας θηλάζω, και μετά μόλις διακόψω το θηλασμό να ξεκινήσω μινοξιδιλη. Ήθελα να ακούσω την γνώμη σας για το αν αξίζει να επενδύσω στη θεραπεία αυτή η να περιμένω να ξεκινήσω μινοξιδιλη; Γενικά δεν χάνω πολλά μαλλιά αλλά αυτά που βλέπω να πέφτουν είναι πολύ λεπτά και ορισμένα δεν έχουν προλάβει να μακρυνουν...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Μπορείς να ρωτήσεις το δερματολόγο σου, αν μπορείς να χρησιμοποιήσεις stemoxydine, η οποία κάνει παραπλήσια δουλειά με τη μινοξιδίλη. Όσον αφορά το PRP, δεν γνωρίζω πολλά αλλά νομίζω ότι δεν είναι καμιά δοκιμασμένη θεραπεία, σε σχέση με μινοξιδίλη κλπ., ώστε να είσαι σίγουρη ότι θα πετύχει. Επί πλέον, υπάρχει μεγάλος βαθμός δυσκολίας στην εκτέλεση, οπότε αυτός που θα την κάνει πρέπει να είναι γνώστης, αλλιώς υπάρχει πιθανότητα να μην πετύχει.
 

ΜελΜελ

New Member
Μπορείς να ρωτήσεις το δερματολόγο σου, αν μπορείς να χρησιμοποιήσεις stemoxydine, η οποία κάνει παραπλήσια δουλειά με τη μινοξιδίλη. Όσον αφορά το PRP, δεν γνωρίζω πολλά αλλά νομίζω ότι δεν είναι καμιά δοκιμασμένη θεραπεία, σε σχέση με μινοξιδίλη κλπ., ώστε να είσαι σίγουρη ότι θα πετύχει. Επί πλέον, υπάρχει μεγάλος βαθμός δυσκολίας στην εκτέλεση, οπότε αυτός που θα την κάνει πρέπει να είναι γνώστης, αλλιώς υπάρχει πιθανότητα να μην πετύχει.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
 
Μπλουζα