Γυμναστηριο

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

τωρα εσυ λες για το γυμναστηριο , εγω μιλαω για αεροβια ομως ,δλδ θελω αντοχη στην αεροβια περισσοτερες ανασες γιατι σε περιοδο προετοιμασιας εγω κανω γυρους και αντοχη στην ταχυτητα με διαλλειματικη , κανει το πορτοκαλι σε αυτη την περιπτωση!
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
τωρα εσυ λες για το γυμναστηριο , εγω μιλαω για αεροβια ομως ,δλδ θελω αντοχη στην αεροβια περισσοτερες ανασες γιατι σε περιοδο προετοιμασιας εγω κανω γυρους και αντοχη στην ταχυτητα με διαλλειματικη , κανει το πορτοκαλι σε αυτη την περιπτωση!
Οχι.μιλαω για να ανασες μονο.στα βαρη δεν βοηθαει
 

Δημητρης38

Active Member
Παιδες καλησπερα.

Θελω να ξεκινησω γυμναστηριο, μετα απο αποχη 3 χρονων, με βαρη και παραλληλα να χασω 4-5 κιλα που εχω extra.
Επειδη γυμναζομαι απο τα 16 κανοντας ληψη σκευασματων (συμπληρωματα διατροφης/κρεατινης) εχω αυξημενη μυικη μαζα και λιγο λιπος (διατροφολογος μου το ειπε αφου με εξετασε).

Οποτε σκεφτομαι αρχη με βαρη χωρις να κανω ληψη πρωτεινων/συμπληρωματων διατροφης παρα μονο κρεατινης για αυξηση δυναμης. Το οτι δεν θα παιρνω συμπληρωματα κανοντας κανονικα το προγραμμα που εκανα παντα... θα με βοηθησει να χασω και τα κιλα που θελω ?
 

Bouklas

Well-Known Member
Παιδες καλησπερα.

Θελω να ξεκινησω γυμναστηριο, μετα απο αποχη 3 χρονων, με βαρη και παραλληλα να χασω 4-5 κιλα που εχω extra.
Επειδη γυμναζομαι απο τα 16 κανοντας ληψη σκευασματων (συμπληρωματα διατροφης/κρεατινης) εχω αυξημενη μυικη μαζα και λιγο λιπος (διατροφολογος μου το ειπε αφου με εξετασε).

Οποτε σκεφτομαι αρχη με βαρη χωρις να κανω ληψη πρωτεινων/συμπληρωματων διατροφης παρα μονο κρεατινης για αυξηση δυναμης. Το οτι δεν θα παιρνω συμπληρωματα κανοντας κανονικα το προγραμμα που εκανα παντα... θα με βοηθησει να χασω και τα κιλα που θελω ?

Τα συμπληρώματα παίζουν σημαντικό ρολο στο ψυχολογικό κομμάτι, είναι ψιλό άχρηστα, το 99% του κορμιού σου είναι η προπόνηση και η διατροφή που κανεις. Με την κρεατίνη έχεις έναν ψεύτικο όγκο, σε πρήζει και σου δίνει μια ελαχιστη ώθηση να βγάλεις το πρόγραμμα σου. Η πρωτεΐνη από την άλλη είναι ένα μικρούλη γευματακι μέσα στα κανονικά 3-4 γεύματα που θα κανεις στην ημερα. Δεν θα σε βοηθήσει να χτίσεις σώμα, εκτος αν παίρνεις πολλά scoop την ημερα, όπου θα χαλάς και πολλά λεφτά σε πρωτεΐνες, εκεί όντως μπορεί να σε βοηθήσει. Οπότε στο ερώτημα σου δεν παίζουν ρολο τα συμπληρώματα αλλα η διατροφή και ο τύπος προπόνησης που θα κανεις.
 

gkast

Active Member
Ένταση για 40λεπτα με μικρά διαστήματα ξεκούρασης ....λίγα κιλά με πολλές επαναλήψεις τρεις με τέσσερις φορές την εβδομάδα ....σε ένα μήνα και κλειστό το στόμα τα βράδι,(μόνο κανά φρουτάκι)..
Γίνεσαι κομπλέ .......και δεν θέλεις πρωτεΐνες και κρεατινες που στην ουσία ειναι σκατά και λάσπη στα νεφρά μας .....
 

weznem

Well-Known Member
Ένταση για 40λεπτα με μικρά διαστήματα ξεκούρασης ....λίγα κιλά με πολλές επαναλήψεις τρεις με τέσσερις φορές την εβδομάδα ....σε ένα μήνα και κλειστό το στόμα τα βράδι,(μόνο κανά φρουτάκι)..
Γίνεσαι κομπλέ .......και δεν θέλεις πρωτεΐνες και κρεατινες που στην ουσία ειναι σκατά και λάσπη στα νεφρά μας .....
τι αλλο θα διαβασω σε αυτο το φορουμ, ποτε δεν λες τα εχω δει ολα τελικα.. το βραδακι φρουκτοζη, δηλαδη ζαχαρη που μεταβολιζεται(φρουκτοζη) στο συκωτι και ειναι πιο ευκολο να γινει λίπος αυτη η μορφη υδατανθρακα, δεν σου εχουν πει οτι το βραδυ τρως πρωτεινη με λιγη σαλατα για συγκεκριμενο λογο αν δεν θελεις να προσθετεις λιπος? πολλες επαναληψεις για μυικη υπερτροφια? δεν ξερεις οτι πανω απο τις 12 επαναληψεις δουλευεις τις βραδειας συσπασης μυικες ινες τυπου 2 που δεν υπερτροφουν οπως η τυπου 1? κρεατινη φτιαχνει και ο οργανισμος μας υπαρχει στα μυικα μας κυτταρα, λασπη κλαι σκατα φτιαχνει ο οργανισμος μας?? ημαρτον ρε ημαρτον
 

weznem

Well-Known Member
Παιδες καλησπερα.

Θελω να ξεκινησω γυμναστηριο, μετα απο αποχη 3 χρονων, με βαρη και παραλληλα να χασω 4-5 κιλα που εχω extra.
Επειδη γυμναζομαι απο τα 16 κανοντας ληψη σκευασματων (συμπληρωματα διατροφης/κρεατινης) εχω αυξημενη μυικη μαζα και λιγο λιπος (διατροφολογος μου το ειπε αφου με εξετασε).

Οποτε σκεφτομαι αρχη με βαρη χωρις να κανω ληψη πρωτεινων/συμπληρωματων διατροφης παρα μονο κρεατινης για αυξηση δυναμης. Το οτι δεν θα παιρνω συμπληρωματα κανοντας κανονικα το προγραμμα που εκανα παντα... θα με βοηθησει να χασω και τα κιλα που θελω ?

φιλε μου καλησπερα,
καταρχην τα συμπληρωματα δεν κανουν θαυματα, το λεει η ιδια η λεξη τι κανουν.. συμπληρωνουν μια σωστη διατροφη για το κατι παραπανω, αν δεν εχεις σωστη διατροφη δεν θα σου δωσουν σχεδον τιποτα..
το δυσκολο στα συμπληρωματα κατε με ειναι οτι δεν υπαρχει καποιος φορεας που να τα ελεγχει, οποτε βασίζεσαι στην καλη πιστη του εκαστοτε κατασκευαστη.. για την ποιοτητα και τη φερεγγυότητα των υλικων.. που σημαινει οσο πιοπ ακριβη οσο πιο γνωστη και με χρονια στο χωρο τοσο αυξημενες πιθανοτητες για αξιοπιστια και ποιοτητα... εγω παιρνω την reflex χρονια στον χωρο βρετανικη(αν θυμαμαι καλα) και πανακριβη.. καποιοι λενε οτι ειναι η καλυτερη εταιρεια στον κοσμο,τωρα γι αυτο δεν ξερω αλλα σιγουρα ειναι καλη εταιρεια λογω τιμης προιοντων.
εγω παιρνω thn musclh and strenght ono stop extreme ειναι πρωτεινη ογκου με υδατανθρακα συνθετο πρωτεινη τριπλης μορφης καζεινη- isolate-conceteit και εχει 85 ευρω απο το νετ 100 απο καταστημα.. σε βγαζει 1-5μηνα αν την παιρνεις μονο μετα το γυμναστηριο με τρια σκουπ και 4μισι που λενε,, αλλιως σε βγαζει 20 μερες.. http://www.reflexnutrition.gr/index.php?id_product=35&controller=product
παω 2-5 χρονια γυμναστηριο τον πρωτο χρονο εκανα διατροφη δεν επαιρνα συμπληρωματα καθολου ημουν 58 κιλα και εγινα σε 7 μηνες 70 κιλα με 11% λιπος.. πλεον ειμαι 73,5 με 10% λιπος σχεδον δεν παιρνω πλεον ευκολα κιλα.. στα λεω αυτα διοτι παρατηρω μια τρελα που εχουν ολοι με τα συμπληρωματα, λες και ειναι αναβολικα και θα κανουν κατι τρελο..
η κρεατινη θελει προσοχη στις δοσεις.. με υπερβολικη χρηση θα χεις προβλημα στα νεφρα αν γνωριζεις και τηρεις οπως πρεπει τα πραγματα δεν θα εχεις προβλημα.. εχουν γινει πολλες ερευνες για την κρεατινη(μονοδρουικη) και δεν εχουν δειξει οτι βλαπτει..
αφου εχεις αποχη μεγαλη για εμενα κανε εναν μηνα ενα κυκλικο προγραμμα να ενδυναμωθουν ολες οι μυικες ομαδες και επειτα κανε οτι προγραμμα θες.. καλη αρχη :)
 

Sandy

Active Member
Εχω χρόνια γυμναστηριο ειμαι personal trainer εχω αθλητές στίβο κτλ κ ασχολούμεθα με ελεύθερα βάρη κ παλιά έκανα κ λιγο άρση βαρών.
Δεν εχω διαβαςει Ολόκληρο το νήμα αλλά μπορω να πω μερικά πράγματα!Λοιπόν η πρωτεΐνη δεν προκαλει τιποτα μα τιποτα στα νεφρά στο ήπαρ στο συκώτι στο μυαλό η δεν ξερω κ εγω άλλου που!
Δεν εχει αποδειχθεί ποτέ τιποτα ούτε εχει πεθάνει κανεις απο λήψη πρωτεΐνης ! την παίρνουν αυτοί μου δεν συμπληρώνουν την κατάλληλη δόση πρωτεΐνης μέσα στην ημέρα αυτο πάει κ ανάλογα με το είδος προπόνησης που κανεις κ ανάλογα με την διατροφή που κανεις(ισοθερμιδικη κτλ) κ ετσι καταφεύγουν σε συμπληρώματα πρωτεΐνης!αν τρως επαρκής ποσότητα πρωτεΐνης δεν χρειάζεται συμπλήρωμα !
Η απώλεια λίπους θα καθοριστεί τελικά απο το θερμιδικο ισοζύγιο δηλαδή απο τις θερμίδες που προσλαμβάνουμε κ τις θερμίδες που καιμε!
Μετα η κρεατινη ειναι μόνο για τα σκουπίδια δεν κανει απολύτως τιποτα,το μόνο που κανει ειναι να σου ανακατέψει λιγο το στομάχι!
 

weznem

Well-Known Member
Εχω χρόνια γυμναστηριο ειμαι personal trainer εχω αθλητές στίβο κτλ κ ασχολούμεθα με ελεύθερα βάρη κ παλιά έκανα κ λιγο άρση βαρών.
Δεν εχω διαβαςει Ολόκληρο το νήμα αλλά μπορω να πω μερικά πράγματα!Λοιπόν η πρωτεΐνη δεν προκαλει τιποτα μα τιποτα στα νεφρά στο ήπαρ στο συκώτι στο μυαλό η δεν ξερω κ εγω άλλου που!
Δεν εχει αποδειχθεί ποτέ τιποτα ούτε εχει πεθάνει κανεις απο λήψη πρωτεΐνης ! την παίρνουν αυτοί μου δεν συμπληρώνουν την κατάλληλη δόση πρωτεΐνης μέσα στην ημέρα αυτο πάει κ ανάλογα με το είδος προπόνησης που κανεις κ ανάλογα με την διατροφή που κανεις(ισοθερμιδικη κτλ) κ ετσι καταφεύγουν σε συμπληρώματα πρωτεΐνης!αν τρως επαρκής ποσότητα πρωτεΐνης δεν χρειάζεται συμπλήρωμα !
Η απώλεια λίπους θα καθοριστεί τελικά απο το θερμιδικο ισοζύγιο δηλαδή απο τις θερμίδες που προσλαμβάνουμε κ τις θερμίδες που καιμε!
Μετα η κρεατινη ειναι μόνο για τα σκουπίδια δεν κανει απολύτως τιποτα,το μόνο που κανει ειναι να σου ανακατέψει λιγο το στομάχι!
καλησπερα..
ενδιαφερον αυτο που λες για την κρεατινη που το στηριζεις αυτο? υπαρχουν ερευνες που εχεις διαβασει?αν θες ποσταρε να δουμε και εμεις? εμενα κρεατινη εχει η πρωτεινη που παιρνω αλλα μικρες δοσεις, ιδιως αν σκεφτεις οτι παιρνω μια φορα μετα το γυμναστηριο.. θα ηθελα εφοσον μπορεις να που δωσεις ενα προγραμμα κυκλικο για κλειστο χωρο γυμναστηριο επειδη ολο και κατι παραπανω θα ξερεις..

ενδεικτικα γυμναζομαι 6 μερες την βδομαδα μια (πλεον) κυκλικο και τις αλλες απο μια μυικη μαδα εκτος απο ωμους-γαμπες και δικεφαλα τρικεφαλα μαζι.
αυτο που με καιει ειναι το κυκλικο θελω να το αλλαξω και ψαχνομαι..

κανω 12 επναληψεις μονοζυγο- 30 πουσ-απας με το εναλλαγη ποδιων σοτν αερα(στηριξη στο ενα και μετα στο αλλο αντισοιχα) καμια φορα κανω με αλμα και παλαμακια. επειτα κοιλοιακους c crunces me v crunces me 5kilh mpala 15 επαναληψεις, burpees 10 επαναληψεις, ποδηλατο 5 λεπτα ή τρεξιμο στον διαδρομο 5 λεπτα διαλειματικη 6(ταχυτητα) για 30 δευτ. 13(ταχυτητα) για ενα λεπτο. αυτο ειναι ενας κυκλος. διάλειμμα 2-3 λεπτα συνολο κανω 3 κυκλους σε 40-45 λεπτα.

σκεφτομουν να παρω και σκοινακι να το ενταξω στο προγραμμα του κυκλιικου εχεις καμια ιδεα για κανα προγραμμα?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

weznem

Well-Known Member
ακη με μπερδεψες, δεν ξερω τι να πιστεψω πλεον.. οι περισσοτεροι παχυσαρκοι υδατανθρακες τρωνε πολλους οχι κρεας.. εγω εχω παραδειγμα και την μανα μου ζυγιζε 136 κιλα.. 55 χρονων ειναι.. πηγε σε διατροφολογο και πλςεον ειναι 106, τις εδωσε διατροφες με κρεας λαχανικα περιορισμενους υδατανθρακες και αδυνατισε, η μανα μου δεν ειναι φαν του κρεατος, πιο πολυ οσπρια ψωμια ετρωγε οποτε δεν παχυνε επειδη ετρωγε κρεας αντιθετως με το κρεας αδυνατισε, αν και δεν ετρωγε μεγαλες ποσοτητες μην νομιζεις..
ουρια στο αιμα εχω και εγω αυξημενη ορι το 50 ειχα 51, αλλα γνωριζω οτι οταν αθλεισαι ουρικο οξυ ουρια κτλ εινα αυξημενα και ειναι φυσιολογικο.. νερο πινω πολυ 2-3 λιτρα τωρα το χειμωνα..
 

Άκης

Administrator
Οι παχύσαρκοι τρώνε υδατάνθρακες, αλλά δεν σημαίνει ότι τρώνε και υγιεινά. Όταν κάποιος φτάσει να έχει αντίσταση στην ινσουλίνη, ότι και να κόψει-ελλατώσει μετά δεν επανέρχεται, αν δεν κάνει ειδική διατροφή, με αποτέλεσμα να μην ξέρεις τι σε παχαίνει και τι όχι.

Όσοι έχουν πολλά κιλά, αυτοί δείχνουν και πολύ γρήγορα αποτελέσματα με μια δίαιτα και μου ακούγεται λογικό να χάσει γρήγορα κιλά, εφόσον πιστεύω ότι ο διατροφολόγος της έδωσε διατροφή με χαμηλές θερμίδες. Αλλά το δύσκολο είναι να χάσεις τα περισσότερα κιλά, αφού στην αρχή ότι και να μειώσεις θα χάσεις κιλά, κυρίως από τα υγρά που χάνονται.

Παρότι η έντονη γυμναστική ανεβάζει τα επίπεδα του ουρικού (έντονη όπως κολύμπι ή τρέξιμο και όχι βάρη), θεωρώ υπερβολικό να τα ανεβάζει τόσο πολύ.
 

weznem

Well-Known Member
Οι παχύσαρκοι τρώνε υδατάνθρακες, αλλά δεν σημαίνει ότι τρώνε και υγιεινά. Όταν κάποιος φτάσει να έχει αντίσταση στην ινσουλίνη, ότι και να κόψει-ελλατώσει μετά δεν επανέρχεται, αν δεν κάνει ειδική διατροφή, με αποτέλεσμα να μην ξέρεις τι σε παχαίνει και τι όχι.

Όσοι έχουν πολλά κιλά, αυτοί δείχνουν και πολύ γρήγορα αποτελέσματα με μια δίαιτα και μου ακούγεται λογικό να χάσει γρήγορα κιλά, εφόσον πιστεύω ότι ο διατροφολόγος της έδωσε διατροφή με χαμηλές θερμίδες. Αλλά το δύσκολο είναι να χάσεις τα περισσότερα κιλά, αφού στην αρχή ότι και να μειώσεις θα χάσεις κιλά, κυρίως από τα υγρά που χάνονται.

Παρότι η έντονη γυμναστική ανεβάζει τα επίπεδα του ουρικού (έντονη όπως κολύμπι ή τρέξιμο και όχι βάρη), θεωρώ υπερβολικό να τα ανεβάζει τόσο πολύ.

γινεται να εχεις αντισταση στην ινσουλινη και το ζαχαρο στο αιμα να ειναι σε φυσιολογικα επιπεδα?
εγω κανω 6 μερες την βδομαδα γυμναστηριο 1 μερα κυκλικο και βαρη εντονα ομως δηλαδη σκουοτ με 152 κιλα πρεσα με 240 κιλα δεν θα ανεβει το ουρικο λες? οταν ειχα σταματησει γοα 4 μερες γυμναστηριο τρωγοντας την ιδια ποσοτητα πρωτεινης 150 γρ την μερα περιπου απο 51 πηγε 49 το ουρικο.. και θεωρησα οτι ειναι απο την γυμναστικη λαθος το εκτιμησα πιστευεις?
 

Lalala

New Member
ΣΥΓΓΝΏΜΗ,αλλά κάτι έψαχνα κ διάβασα παλιότερες συζητήσεις.θέλω να ξεκινήσω πρόγραμμα για να χάσω 8 κιλά.έχω σταματήσει το γυμναστήριο εδώ Κ 1 χρόνο.μου είπανν να πάρω βρόγχοδιασταλτικα.παλιότερα μου είχαν πει κ για τ3.τι πρέπει να ξεκινήσω για να να έχω άμεσα ορατήαπώλεια λίπους χωρίς πολλά αρνητικά.?σος....ξέρει κανείς να μου πει τι είναι καλύτερο από τα 2 ?.Αύριο θέλω οπωσδήποτε να ξεκινήσω.Ποιο από τα 2 θα ήταν καλύτερα κ χωρίς να έχω κάποιο κακό αποτέλεσμα στην υγεία.Η Τέλοςπάντων όσο το δυνατόν λιγότερο κακό
 
Τελευταία επεξεργασία:

Sandy

Active Member
καλησπερα..
ενδιαφερον αυτο που λες για την κρεατινη που το στηριζεις αυτο? υπαρχουν ερευνες που εχεις διαβασει?αν θες ποσταρε να δουμε και εμεις? εμενα κρεατινη εχει η πρωτεινη που παιρνω αλλα μικρες δοσεις, ιδιως αν σκεφτεις οτι παιρνω μια φορα μετα το γυμναστηριο.. θα ηθελα εφοσον μπορεις να που δωσεις ενα προγραμμα κυκλικο για κλειστο χωρο γυμναστηριο επειδη ολο και κατι παραπανω θα ξερεις..

ενδεικτικα γυμναζομαι 6 μερες την βδομαδα μια (πλεον) κυκλικο και τις αλλες απο μια μυικη μαδα εκτος απο ωμους-γαμπες και δικεφαλα τρικεφαλα μαζι.
αυτο που με καιει ειναι το κυκλικο θελω να το αλλαξω και ψαχνομαι..

κανω 12 επναληψεις μονοζυγο- 30 πουσ-απας με το εναλλαγη ποδιων σοτν αερα(στηριξη στο ενα και μετα στο αλλο αντισοιχα) καμια φορα κανω με αλμα και παλαμακια. επειτα κοιλοιακους c crunces me v crunces me 5kilh mpala 15 επαναληψεις, burpees 10 επαναληψεις, ποδηλατο 5 λεπτα ή τρεξιμο στον διαδρομο 5 λεπτα διαλειματικη 6(ταχυτητα) για 30 δευτ. 13(ταχυτητα) για ενα λεπτο. αυτο ειναι ενας κυκλος. διάλειμμα 2-3 λεπτα συνολο κανω 3 κυκλους σε 40-45 λεπτα.

σκεφτομουν να παρω και σκοινακι να το ενταξω στο προγραμμα του κυκλιικου εχεις καμια ιδεα για κανα προγραμμα?

Συγνώμη για την καθυστέρηση αλλά είχα τρεξίματα !Λοιπον δεν σε ξέχασα βρήκα τις έρευνες για την κρεατινη !
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12475751
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12824083
Αλλά υπάρχουν κ αντικρουόμενες έρευνες οπως συμβαίνει κ σε ολα !
Τέλος πάντων με την κρεατινη δεν ανεβάζεις τα επίπεδα δύναμης στην προπόνηση ούτε τα επίπεδα μυικης ανάπτυξης γενικότερα ! Άμα περιμέναμε να φουσκωσουμε απο την κρεατινη χεστα βραστά γι αυτο λοιπόν μια σωστή καθοδήγηση στην προπόνηση κ στο θέμα διατροφής θα ηταν ότι καλύτερο !
Γενικά δεν βγάζω προγράμματα μέσω Ίντερνετ γτ δεν ξερω σε τι επίπεδο σωματικά εισαι ποσά κιλά , αν εχεις τραυματισμούς , αν εχεις κάποια ασθένεια κτλ! Αν θες στείλε μου λεπτομέρειες στο inbox μου για να σου στείλω ένα γενικό προγραμμα κ κάποιες συμβουλές!
 

Άκης

Administrator
γινεται να εχεις αντισταση στην ινσουλινη και το ζαχαρο στο αιμα να ειναι σε φυσιολογικα επιπεδα?
εγω κανω 6 μερες την βδομαδα γυμναστηριο 1 μερα κυκλικο και βαρη εντονα ομως δηλαδη σκουοτ με 152 κιλα πρεσα με 240 κιλα δεν θα ανεβει το ουρικο λες? οταν ειχα σταματησει γοα 4 μερες γυμναστηριο τρωγοντας την ιδια ποσοτητα πρωτεινης 150 γρ την μερα περιπου απο 51 πηγε 49 το ουρικο.. και θεωρησα οτι ειναι απο την γυμναστικη λαθος το εκτιμησα πιστευεις?
Ναι γίνεται, αν δεν τρως κάτι που θα τα ανεβάσει. Το σώμα δεν μπορεί να αφήσει το σάκχαρο στο αίμα, οπότε θα το διώξει κακήν-κακώς και θα γίνει λίπος θέλοντας και μη.

Η απόκλιση που είχες ίσως να οφείλονταν στην άσκηση.

150γρ πρωτείνης; Λγάκι υπερβολικό δεν νομίζεις; Δεν χρειάζεσαι ούτε τα μισά. Μάλιστα σε σχετική έρευνα (όπως αναφέρω και στο άρθρο), παρατήρησαν ότι πολύ πρωτείνη χρειάζεσαι μετά από την προπόνηση και σαν max ποσότητα κατέληξαν στα 20γρ (20γρ = πολύ για μια δόση) και παραπάνω ποσότητα είναι υπερβολή.

ΣΥΓΓΝΏΜΗ,αλλά κάτι έψαχνα κ διάβασα παλιότερες συζητήσεις.θέλω να ξεκινήσω πρόγραμμα για να χάσω 8 κιλά.έχω σταματήσει το γυμναστήριο εδώ Κ 1 χρόνο.μου είπανν να πάρω βρόγχοδιασταλτικα.παλιότερα μου είχαν πει κ για τ3.τι πρέπει να ξεκινήσω για να να έχω άμεσα ορατήαπώλεια λίπους χωρίς πολλά αρνητικά.?σος....ξέρει κανείς να μου πει τι είναι καλύτερο από τα 2 ?.Αύριο θέλω οπωσδήποτε να ξεκινήσω.Ποιο από τα 2 θα ήταν καλύτερα κ χωρίς να έχω κάποιο κακό αποτέλεσμα στην υγεία.Η Τέλοςπάντων όσο το δυνατόν λιγότερο κακό
Άμεση ορατή απώλεια και χωρίς αρνητικά δεν πάει. Οι πιο άμεσες λύσεις είναι η χημική δίαιτα και γενικά η δίαιτα χαμηλή σε υδατάνθρακες, αλλά αν δεν προσέξεις θα τα πάρεις τα κιλά σου πίσω. Και σίγουρα δεν είναι και οι πιο safe τρόποι.

Τα βρογχοδιασταλτικά τι ρόλο παίζουν στην απώλεια κιλών;
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Άκη, εντελώς από προσωπική πείρα, μιας και έχω πειραματιστεί με πάαααρα πολλές διαφορετικού τύπου διατροφές, οι υδατάνθρακες είναι "σχεδόν" ακίνδυνοι όταν τρώγονται είτε με λίγη άπαχη πρωτείνη, είτε σκέτοι. Αν συνδυάζει κάποιος υψηλού γλυκαιμικού δείκτη υδατάνθρακα με λιπαρά σε ένα γεύμα, τότε, εμένα τουλάχιστον μου προσθέτουν αρκετό λίπος γύρω από την περιοχή της κοιλιάς και στο πρόσωπο.
Αντίθετα η πρωτείνη, μιας και αυξάνει την θερμογενετική ικανότητα του σώματος, μπορεί να συνδυαστεί μια χαρά με τα λιπαρά, εφόσον και πάλι υπάρχει η απουσία υδατάνθρακα. Σε ότι αφορά την ινσουλίνη, επειδή έχω κάνει το τεστ και έχω βγει θετικότατος στην ινσουλινοαντίσταση, με την πρωτείνη + λιπαρά, δεν έχω τις ταχυκαρδίες που έχω όταν τρώω πολλούς υδατάνθρακες. Οι ταχυκαρδίες είναι σύμπτωμα της αυξημένης ινσουλίνης στο αίμα, όπως επίσης και η υπνηλία που μας πιάνει μετά από ένα μεγάλο γεύμα υδατανθράκων.

Βέβαια όλα τα παραπάνω αφορούν τον δικό μου οργανισμό, αλλά μου φαίνεται λίγο υπερβολικό το άρθρο...
 
Μπλουζα