Γυμναστηριο

Απ: Γυμναστηριο

Χριστίνα είπε:
[quote author=GeorgeToumpa link=topic=614.msg11328#msg11328 date=1240424252]
Και από χθες έκοψα και το κάπνισμα :)
Μπράβο σου Γιώργο!!! Καλή δύναμη.... Άλλος άνθρωπος θα γίνεις!! Και εγώ το είχα κόψει αλλά χωρίς επιτυχία δυστυχώς :-[
[/quote]

st697 είπε:
[quote author=GeorgeToumpa link=topic=614.msg11328#msg11328 date=1240424252]
Σήμερα ξεκίνησα κι εγώ γυμναστήριο guys σε ένα gymnasium, όχι τόσο για να χάσω κιλά, για γραμώσεις και για καλή φυσική κατάσταση κυρίως. Και από χθες έκοψα και το κάπνισμα :)

Καλή επιτυχία φίλε. Το έχω κόψει πεντε χρόνια τώρα και βλέπω μεγάλη διαφορά. Θυμίσου μόνο όλα είναι στο μυαλό.
[/quote]

Γιατί θα γίνω άλλος άνθρωπος και θα δω μεγάλη διαφορά ρε παιδιά από τι άποψη?

magic810 είπε:
[quote author=GeorgeToumpa link=topic=614.msg11328#msg11328 date=1240424252]
Σήμερα ξεκίνησα κι εγώ γυμναστήριο guys σε ένα gymnasium, όχι τόσο για να χάσω κιλά, για γραμώσεις και για καλή φυσική κατάσταση κυρίως. Και από χθες έκοψα και το κάπνισμα :)

Γιωργο καλα εκανες φιλε........αλλα θα σε πιστεψω οταν μου το ξαναπεις σε ενα χρονο ;D

Δεν ειναι τιποτα απλα μαλλον εγω δεν φανηκα τοσο δυνατος σε αυτη μου την αδυναμια.....
Μακαρι παντως να βλεπεις τσιγαρο και να κανεις φασαρια επειδη σε ενοχλει ο καπνος...
ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ.... ;)
[/quote]

Φίλε φαντάζομαι μέσα σε καμιά βδομάδα άντε καμιά 10αριά μέρες θα σταματήσω να το σκέφτομαι... (γιατί τώρα είμαι στο στάδιο που ανα τακτά χρονικά διαστήματα απλώνω το χέρι μου στο γραφείο ασυναίσθητα για να βρω τσιγάρο). Από τη στιγμή που περάσει αυτό το διάστημα έχει φύγει απ το στάδιο της αδυναμίας και είναι στο χέρι μου από κει και πέρα πόσο θα το κρατήσω αυτό. Αν από κει και πέρα το ξαναξεκινήσω δεν θα είναι λόγω αδυναμίας αλλά για τον ίδιο λόγω που το ξεκίνησα και την πρώτη φορά.. γιατί θα είναι σαν την πρώτη φορά.
Παρεπιπτόντως κάπνιζα γύρω στα 30 τσιγάρα τη μέρα για περίπου 6 χρόνια.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Γυμναστηριο

GeorgeToumpa είπε:
Σήμερα ξεκίνησα κι εγώ γυμναστήριο guys σε ένα gymnasium, όχι τόσο για να χάσω κιλά, για γραμώσεις και για καλή φυσική κατάσταση κυρίως. Και από χθες έκοψα και το κάπνισμα :)
πάντως είναι ο καλύτερος συνδυασμός για μην σκέφτεσαι το τσιγάρο
σωστή απόφαση πήρες και ελπίζω να συνεχίσεις έτσι...

στο λέω εγώ,που έχω αποτύχει πολλές φορές να το κόψω... :-[
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Απ: Γυμναστηριο

George, καλή τύχη και από εμένα. Δεν θα μακρυγορήσω γι αυτό θα σταθώ σε αυτά που βοήθησαν εμένα να το κόψω.
1) Σε αυτό που ρωτάς παραπάνω στο τι δηλαδή θα δεις μεγάλη διαφορά πολύ απλά με μια φράση είναι ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΖΩΗΣ. Κάτι που με τα χρόνια την διαλύει το κάπνισμα. Επίσης πιστεύω ότι κανείς δεν θα διαφωνήσει σ αυτό, με στοιχεία έστω, και μιας και το φόρουμ αφορά την τριχόπτωση γενικότερα, θα σου πω ότι το κάπνισμα αυξάνει τα ανδρογόνα, ειδικά σε όσους έχουν προδιάθεση και σε όσους καπνίζουν πάνω από ενα πακέτο την ημέρα. Το χω δεί σε εμένα όσες φορές το είχα κόψει και παλιότερα. Συνεπώς καλύτερη ποιότητα στην τρίχα. (Προσωπική άποψη πάντα)

2) Επειδή στο παρελθόν είχα δοκιμάσει αρκετούς τρόπους να το κόψω, είδα ότι η ισχυρή θέληση που λένε δεν είναι ότι καλύτερο. Τουλάχιστον όχι μόνη της. Εγω προσωπικά το έκοψα πανεύκολα και με ιδιαίτερη χαρά θα έλεγα όταν διάβασα για τους λόγους που δεν μπορώ να το κόψω μιας και άλλα πράγματα στη ζωή μας τα κόβουμε πανεύκολα. Για όσους ενδιαφέρονται στο www.skeftomai.grhttp:// μπορούν να κατεβάσουν ένα δωρεάν ψηφιακό βιβλίο που εξηγεί με απίστευτο τρόπο το πως μας ξεγελάει το τσιγάρο και θεωρούμε ότι το χρειαζόμαστε.
Εμένα με βοήθησε αφάνταστα και καθώς τελείωσα το βιβλίο, τελειώσα και με το κάπνισμα.
Ελπίζω να βοηθήσει και όποιον θελήσει πραγματικά να το κόψει ή έστω και όποιον το έχει κόψει και νιώθει ότι του λείπει.
 

Teri

New Member
Απ: Γυμναστηριο

Μήπως το topic να μετονομαστεί σε "Μέθοδοι αποφυγής καπνίσματος" ? :eek:
 
Απ: Γυμναστηριο

GOMI είπε:
Για όσους ενδιαφέρονται στο www.skeftomai.grhttp://http://http:// μπορούν να κατεβάσουν ένα δωρεάν ψηφιακό βιβλίο που εξηγεί με απίστευτο τρόπο το πως μας ξεγελάει το τσιγάρο και θεωρούμε ότι το χρειαζόμαστε.

Όντως πολύ καλό με βοήθησε αρκετά, αλλά περίμενα πιο πρακτικούς τρόπους να διαβάσω.

Πρέπει να ομολογήσω όμως ότι και τα 2, γυμναστήριο και κάπνισμα, μου ανέβασαν αρκετά την αυτοπεποίθηση και μπορεί να βοηθήσει και τους περισσότερους μία τέτοια απόφαση.
 

VAMPIRIA

Member
Απ: Γυμναστηριο

για οποιον θελει να χασει κιλα υπαρχει το xenical καλυτερα να το φερει απο εξω λογο τιμης...
αλλα οποιος το παρει θα πρεπει να εχει τουαλετα κοντα...
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Γυμναστηριο

λίγο προσοχή με τα xenical-μακριά από κόκκινο κρέας και γαλακτοκομικά ...

βέβαια,
αν είναι να απέχεις από τόσα προϊόντα λόγω "κοιλιακών διαταραχών",
τρώγε πολλά και μικρά γεύματα,ρίξ'το στο γυμναστήριο και σταδιακά θα χάσεις κιλά ;)
 

akishellas3

Well-Known Member
Απ: Γυμναστηριο

Ρε παιδια ,υπαρχει το σωσιβιακι κ τωρα στην ηλικια των 32... ειναι λιγο δυσκολο,ενταξει οχι ακατορθωτο κ μιας που το εχω αρχισει κ εγω αλλα κατι λιγο πιο γρηγορο οπως οι λιποδιαλυτες ,τι λενε ? Κανουν κατι ? Επισης υπαρχουν μερικοι σε υγρη μορφη κ οχι σε χαπι ,δεν ειναι πιο καλοι αυτοι ?
Επισης υπαρχουν πρωτεινες γραμμωσης? Τι ακριβως δηλαδη κανουν ? Δεν δινουν ογκο ?
Διοτι εγω απλα θελω να κανω γραμμωση πιο πολυ,οποιος ξερει ας μου πει.
 

magic810

New Member
Απ: Γυμναστηριο

akishellas3 είπε:
Ρε παιδια ,υπαρχει το σωσιβιακι κ τωρα στην ηλικια των 32... ειναι λιγο δυσκολο,ενταξει οχι ακατορθωτο κ μιας που το εχω αρχισει κ εγω αλλα κατι λιγο πιο γρηγορο οπως οι λιποδιαλυτες ,τι λενε ? Κανουν κατι ? Επισης υπαρχουν μερικοι σε υγρη μορφη κ οχι σε χαπι ,δεν ειναι πιο καλοι αυτοι ?
Επισης υπαρχουν πρωτεινες γραμμωσης? Τι ακριβως δηλαδη κανουν ? Δεν δινουν ογκο ?
Διοτι εγω απλα θελω να κανω γραμμωση πιο πολυ,οποιος ξερει ας μου πει.

το σωσιβιακη φιλε δεν τον χανεις αν δεν τρεξεις χιλιομετρα..... ;)
 

akishellas3

Well-Known Member
Απ: Γυμναστηριο

Τρεχω γαμο το κερατο μου διαδρομος 20-25λεπτα (με ταχυτητα 7 κ ενα 5-7 λεπτο με γρηγορο τρεξιμο στο 9,5 :D) απλα το βραδυ ολο με πιανει κ κατι τρωω περισσοτερο απο οτι υπολογιζω :'( .
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Απ: Γυμναστηριο

Ρε παιδια ,υπαρχει το σωσιβιακι κ τωρα στην ηλικια των 32... ειναι λιγο δυσκολο,ενταξει οχι ακατορθωτο κ μιας που το εχω αρχισει κ εγω αλλα κατι λιγο πιο γρηγορο οπως οι λιποδιαλυτες ,τι λενε ? Κανουν κατι ? Επισης υπαρχουν μερικοι σε υγρη μορφη κ οχι σε χαπι ,δεν ειναι πιο καλοι αυτοι ?
Επισης υπαρχουν πρωτεινες γραμμωσης? Τι ακριβως δηλαδη κανουν ? Δεν δινουν ογκο ?
Διοτι εγω απλα θελω να κανω γραμμωση πιο πολυ,οποιος ξερει ας μου πει.

Ειδικά σε αυτή την ηλικία, το σωσίβιο θέλει πολύ δουλειά για να φύγει. Κάνοντας γρήγορες δίαιτες κλπ, θα χάνεις πολύ από άλλα μέρη που δεν έχεις πρόβλημα και πολύ ελάχιστα από εκεί που θέλεις να χάσεις.
Η ταπεινή μου γνώμη είναι κάποια στιγμή να το βάλεις σκοπό (μέσα στο χειμώνα καλύτερα) σε ένα διάστημα από 6 μήνες έως 1 χρόνο δίνοντας βάση στη διατροφή σου με συχνά γεύματα και οχι γρήγορες δίαιτες.
Το σωσιβιάκι που λές το είχα "κληρονομιά" αρκετά χρόνια παρόλο που γυμναζόμουν και έκανα και κολύμπι ταυτόχρονα. Τελικά το εξαφάνισα τελείως σε 8 μήνες χάνοντας μόνο 2 κιλά περίπου και από τότε απλά συντηρούμαι.
Και είμαι 34..
Από την άλλη, επειδή σε κόβω ότι βιάζεσαι μιας και έρχεται και καλοκαίρι, εγω στη θέση σου θα έκανα μια καλή παραλλαγή της δίαιτας atkins. Γρήγορα και πολύ καλά αποτελέσματα αλλά θέλει κόπο για να τα διατηρήσεις. Φυσικά αναλαμβάνεις και το όποιο πιθανό ρίσκο μπορεί να προκαλέσει. Αν και από παραλλαγές της εγω δεν έχω δεί κάτι το αρνητικό..
Αυτά.
Λιποδιαλύτες κ.λπ είναι καλό να πάρεις όταν κολλήσεις και όχι από την αρχή που ξεκινάς μια δίαιτα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Απ: Γυμναστηριο

ποια ειναι διαιτα Ατκινς?

Μπορείς αν σε ενδιαφέρει να το ψάξεις και λίγο στο google γιατί τώρα είναι λίγο δύσκολο να σου αναπτύξω όλες τις λεπτομέριες. Εν συντομία η κλασσική atkins είναι το να μην τρως οτιδήποτε περιέχει υδατάνθρακες. Δηλαδή τα γεύματα σου έχουν μόνο πρωτείνη και λιπαρά. Στην ουσία μετά από 3-4 μέρες το σώμα επειδή δεν έχει υδατάνθρακες να κάψει σαν ενέργεια μπαίνει σε κέτωση και χρησιμοποιεί για ενέργεια το αποθηκευμένο λίπος. Το αρνητικό είναι ότι καθαρή δίαιτα ατκινς είναι δύσκολο αλλά και όχι τόσο υγιεινό για να την κάνει κάποιος μακροπρόθεσμα. Μια καλή παραλλαγή της είναι λίγοι υδατάνθρακες με το πρωινό σου και μετά μονο πράσινες σαλάτες μαζί με τα γεύματα πρωτεινης. Το καλό της δίαιτας αυτής είναι ότι μπορεί να χάσεις 1-2 κιλά το πολύ αλλά η περιφέρεια της μέσης σου μειώνεται αρκετά κρατώντας ανέπαφους (σε σχέση με άλλες δίαιτες) τους μυες σου. Την έχω κάνει αρκετές φορές και το αποτέλεσμα γράμμωσης αν το συνδυάζεις με βάρη είναι καταπληκτικό.
Προσωπική μου άποψη και εμπειρία για να μην παρεξηγηθώ.
Αν τελικά σε ενδιαφέρει να την ακολουθήσεις ευχαρίστως να σου πω λεπτομέρειες, αλλά πρώτα ψάξε λίγο και μόνος σου για να έχεις μια εικόνα.
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: Γυμναστηριο

akishellas3 είπε:
Ρε παιδια ,υπαρχει το σωσιβιακι κ τωρα στην ηλικια των 32... ειναι λιγο δυσκολο,ενταξει οχι ακατορθωτο κ μιας που το εχω αρχισει κ εγω αλλα κατι λιγο πιο γρηγορο οπως οι λιποδιαλυτες ,τι λενε ? Κανουν κατι ? Επισης υπαρχουν μερικοι σε υγρη μορφη κ οχι σε χαπι ,δεν ειναι πιο καλοι αυτοι ?
Επισης υπαρχουν πρωτεινες γραμμωσης? Τι ακριβως δηλαδη κανουν ? Δεν δινουν ογκο ?
Διοτι εγω απλα θελω να κανω γραμμωση πιο πολυ,οποιος ξερει ας μου πει.

akishellas3 είπε:
Τρεχω γαμο το κερατο μου διαδρομος 20-25λεπτα (με ταχυτητα 7 κ ενα 5-7 λεπτο με γρηγορο τρεξιμο στο 9,5 :D) απλα το βραδυ ολο με πιανει κ κατι τρωω περισσοτερο απο οτι υπολογιζω :'( .


Φίλε akishellas3.....Όλα τα λεφτά για να χάσεις το σωσίβιο είναι η διατροφή. Ο διάδρομος βοηθάει αλλά τι νομίζεις ότι χάνεις με τα 20-25 λεπτά όπως τα περιγράφεις ;
Περίπου 350 θερμίδες, δηλαδή ένα πολύ μικρό κομμάτι πίτσας. Ε, λοιπόν ΓΙΑΤΙ ΤΡΩΣ ΠΙΤΣΑ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; (πλάκα κάνω) :D

Σοβαρά τώρα.... η διατροφή είναι το Α και το Ω. Προσωπικά έχω δοκιμάσει τα πάντα από λυποδιαλύτες και διάφορα χημικά.
Το ποιό αποτελεσματικό ήταν η clenbuterol, ένα χημικό το οποίο αυξάνει τη θερμοκρασία του σώματος 0,1-0,2 βαθμούς και βοηθάει στις καύσεις αλλά και πάλι χωρίς διατροφή δε θα
δεις διαφορά.

Στο άλλο θέμα για τις πρωτεϊνες... ΝΑΙ υπάρχουν πρωτεϊνες γράμμωσης οι οποίες είναι υψηλής περιεκτικότητας σε καθαρή πρωτεϊνη με λίγους υδατάνθρακες...
Ο όγκος έρχεται όχι μόνο από την πρωτεϊνη αλλά από την αύξηση του σωματικού βάρους η οποία σε συνδυασμό με τα βάρη (τα πολλά βάρη) και την πρωτεϊνη (και κάποια χημικά) οδηγούν σε μυική υπερτροφία... Τώρα αν στο gym βλέπεις κάτι ντουλάπες ή υπερβολική γράμμωση να είσαι βέβαιος ότι η ΧΗΜΕΙΑ έχει παίξει το ρόλο της...

Την περίοδο αυτή είμαι σε φάση γράμμωσης και προκειμένου να μην υποκύπτω σε πειρασμούς μετράω ότι τρώω σε χρόνο πάνω στο διάδρομο για να το κάψω.... ΑΣΤΑ ΔΡΑΜΑ :'(
 

akishellas3

Well-Known Member
Απ: Γυμναστηριο

Καλη τυχη tropheus ;D .
Τι θα μου προτεινες για αεροβικη ασκηση κ ποσο σε διαρκεια ? π.χ. διαδρομο ποση ωρα ? Να τρεχω με ταχυτητα γρηγορο βαδη (7-7,5)σταθερη η γρηγορη δηλαδη τρεξιμο(9-9,5)?
Τελικα πρωτεινες δεν θα παρω μιας που ειναι και καλοκαιρι απλως θα αρκεστω σε καλη διατροφη .
Αλλα να μπορεσεις θα ηθελα να μου πεις ενα προγραμμα αεροβικης που θα ακολουθουσες εσυ μιας που τα 20 λεπτα ειναι λιγα κ σε τι ρυθμο (α το ποδηλατο βοηθαει η ειναι πατατα) ,επισης για κοιλιακους κ ραχιεους αν θελεις μπορεις να μου πεις κατι για αυτα ειμαι 1,69 75kg με ενα σωσιβιακι γυρω απο τη μεση κ ειμαι 32 :-[ .
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: Γυμναστηριο

akishellas3 είπε:
Καλη τυχη tropheus ;D .
Τι θα μου προτεινες για αεροβικη ασκηση κ ποσο σε διαρκεια ? π.χ. διαδρομο ποση ωρα ? Να τρεχω με ταχυτητα γρηγορο βαδη (7-7,5)σταθερη η γρηγορη δηλαδη τρεξιμο(9-9,5)?
Τελικα πρωτεινες δεν θα παρω μιας που ειναι και καλοκαιρι απλως θα αρκεστω σε καλη διατροφη .
Αλλα να μπορεσεις θα ηθελα να μου πεις ενα προγραμμα αεροβικης που θα ακολουθουσες εσυ μιας που τα 20 λεπτα ειναι λιγα κ σε τι ρυθμο (α το ποδηλατο βοηθαει η ειναι πατατα) ,επισης για κοιλιακους κ ραχιεους αν θελεις μπορεις να μου πεις κατι για αυτα ειμαι 1,69 75kg με ενα σωσιβιακι γυρω απο τη μεση κ ειμαι 32 :-[ .

Με το τρέξιμο πάντα χάνεις και μυϊκό όγκο. Για το λόγο αυτό του Bodybuilder- άδες δεν τρέχουν πάνω στο διάδρομο αλλά κάνουν ένα γρήγορα περπάτημα (6,5-7).
Αν την παλέυεις να κάνεις ένα ελαφρύ τροχάδην για 45 λεπτά 4-5 φορές την εβδομάδα θα ήταν πολύ καλό. Το ποδήλατο βοηθάει αλλά καλύτερα είναι ο διάδρομος (και λίγο ελλειπτικό).
Όσο αφορά τους κοιλιακούς και τους ραχιαίους μην τρελάινεσαι. Βλέπω στο gym κάτι χοντρούς-ες που λιώνουν στους κοιλιακούς φυσικά χωρίς αποτελέσματα γιατί απλά δεν θέλουν να παραδεχτούν ότι πρέπει να κόψουν το σαβούρδιασμα. Κάνε κάθε φορά που πηγαίνεις στο gym 100 - 120 κοιλιακούς και θα είσαι άψογος. Δε χρειάζεται παραπάνω...

Πάντως για το ύψος σου την ηλικία σου (εγώ είμαι 39) και τα κιλά σου είναι πάρα πολύ λογικό να έχεις σωσιβιάκι. Βάλε στο μυαλό σου ότι το σωσιβιάκι θα πέσει όταν πέσεις κάτω από τα 70 κιλά (το πόσο ακριβώς εξαρτάται από τη σωματοδομή σου).
Μη νομίζεις, δεν είναι και τόσο δύσκολο. Πρέπει όμως να κόψεις το βραδυνό. Κάνε πολλά μικρά γεύματα (το ξέρω ότι αυτό είναι πολύ δύσκολο) και το πρωϊ να τρώς καλά.

Και μην απογοητεύεσαι...χρειάζεται επιμονή ειδικά τον πρώτο καιρό. Μετά γίνεται απλά τρόπος ζωής ;)
 

akishellas3

Well-Known Member
Απ: Γυμναστηριο

Eχεις δικιο στα 70μου εχω χασει το σωσιβιο , απο μικρος λογο ποσδοσφαιρου (απο τα 7 μου ) κ εκανα πολλα πουσαπς εχω κ καποιο στηθος χτισμενο απλα ,τωρα ψιλογραμμονεται παλι με το γυμναστηριο αλλα τωρα φοβαμαι με το αλλο που ειπες ,ειμαι 32 να κανω οτιδηποτε βαρυ για στηθου χερια κ ομους κ τρεχω σαν τον που.τη :-[ να χασω κιλα για το σωσιβιο υστερα δεν κανω κατι ετσι δεν ειναι? Δηλαδη οτι ογκο μπορει να εχω παρει στα χερια κ στηθος θα τα χασω στο τρεξιμο (διοτι στην ηλικια μας χανουμε μυικη μαζα οπως ειπες στο γρηγορο τρεξιμο) ?
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Γυμναστηριο

akishellas3 είπε:
Ρε παιδια ,υπαρχει το σωσιβιακι κ τωρα στην ηλικια των 32... ειναι λιγο δυσκολο,ενταξει οχι ακατορθωτο κ μιας που το εχω αρχισει κ εγω αλλα κατι λιγο πιο γρηγορο οπως οι λιποδιαλυτες ,τι λενε ? Κανουν κατι ? Επισης υπαρχουν μερικοι σε υγρη μορφη κ οχι σε χαπι ,δεν ειναι πιο καλοι αυτοι ?
Επισης υπαρχουν πρωτεινες γραμμωσης? Τι ακριβως δηλαδη κανουν ? Δεν δινουν ογκο ?
Διοτι εγω απλα θελω να κανω γραμμωση πιο πολυ,οποιος ξερει ας μου πει.
οι λιποδιαλυτες κανουν μικρη δουλεια τα clenbuterol κανουν καλυτερη αλλα σε συμβουλευω να μην τα παρεις

οι πρωτεινες γραμμωσης προσπαθουν να σου δωσουν περισσοτερη πρωτεινη χωρις υδατανθρακες και θερμιδες και γενικα
δεν σημαινει οτι αμα παρεις πρωτεινη γραμμωσης θα χασεις κιλα ομως μην σε μπερδευει αυτο

οι πρωτεινες επισης κατι που δεν γνωριζει ο κοσμος ειναι οτι χωριζονται σε πολλες κατηγοριες

οπως οι isolate οι οποιες ειναι οι πιο ακριβες
οι concetrate οι οποιες ειναι οι πιο διαδεδομενες
και οι cazein

οι πρωτες ειναι ταχειας απελευθερωσης
οι δευτερες ειναι blend λιγο απο ολα δηλαδη και αργης αλλα και γρηγορης απελευθερωσης
και οι τριτες ειναι βραδειας απελευθερωσης

τις τριτες καλο ειναι να τις παιρνεις λιγο πριν κοιμηθεις

την πρωτη μολις ξυπνησεις αλλα και πριν την προπονηση και αμεσως μετα bcaa

τις δευτερες τις παιρνεις σχεδον οποτε θες


akishellas3 είπε:
Τρεχω γαμο το κερατο μου διαδρομος 20-25λεπτα (με ταχυτητα 7 κ ενα 5-7 λεπτο με γρηγορο τρεξιμο στο 9,5 :D) απλα το βραδυ ολο με πιανει κ κατι τρωω περισσοτερο απο οτι υπολογιζω :'( .
παιρνεις τον αριθμο 220 αφαιρεις την ηλικια σου και βρισκεις το 65% αυτου του αριθμου (αυτη ειναι η συχτοτητα του καθε ανθρωπου στην οποια καιει περισσοτερο λιπος ) στην περιπτωση σου 220 - 32=188 τωρα βρισκεις το 65% του 188 και ο αριθμος που θα προκυψει πρεπει οταν κανεις διαδρομο να ειναι εκει κοντα οι σφυγμοι σου
πας στον διαδρομο και βαζεις τα χερια σου στις υποδοχες για να μετρας τους σφυγμους
μολις φτασεις κοντα στο αποτελεσμα που βρικες περπατας για μια ωρα λιγοτερο απο 45 λεπτα δεν ειναι αποδεκτο
 

akishellas3

Well-Known Member
Απ: Γυμναστηριο

Παιδια σας ευχαριστω ,ψαχνω αυτα που μου λετε .
Ωπα Παναγιωτη συγκεκριμενα εβγαλα οτι πρεπει να εχω 122 σφυγμους ,δηλαδη μολις τους φτασω τι κανω ? Περπατω για μια ωρα η απλα συνεχιζω στον ρυθμο αυτο ωστε να ειμαι σε αυτους τους σφυγμους για μια ωρα :p .
 
Μπλουζα