Για όσους θέλουν να πάρουν Proscar....

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
GOMI είπε:
Την γλωσσοφάγατε βρε την Merck και αναγκάστηκε να κάνει περικοπές και απολύσεις γιατί δεν τις βγαίνουν τα νούμερα...

http://www.theglobeandmail.com/report-on-business/international-business/us-business/merck-to-slash-8500-jobs-looks-to-cut-25-billion-in-costs-annually/article14621267/

Άμα βαρέσει κανόνι να σας δω...:spank

:21m::21m::21m::21m:

Μην ανησυχείς, όσο υπάρχουν καραφλοί η merck δεν πρόκειται να πάθει τίποτα.

Όσον αφορά τη fina, το θέμα διαιωνίζεται χωρίς λόγο. Όποιος θέλει να πάρει καλό είναι να ενημερωθεί, όποιος δεν θέλει να πάρει προφανώς το κάνει συνειδητά. Αυτό που θα ήθελα πραγματικά είναι και οι μεν και οι δε να σταματήσουν να προσπαθούν να μας πείσουν ότι η επιλογή τους είναι η καλύτερη.
Μεταξύ μας τώρα, το να λες σε κάποιον να μη πάρει fina είναι σαν να παρουσιάζεις σε έναν που ήταν φυλακισμένος 10 χρόνια μια πόρνη και να του λες "μη την πηδήξεις, έχει AIDS", ότι και να λες θα πέσει με τα μούτρα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

coleman_ts

New Member
ρε παιδια να ρωτησω κατι που δεν γνωριζω?? εγω για καμια 4ετια επερνα χαπι θυροειδους αλλα εχει γυρο στον ενα χρονο που το ξεπερασα και εκοψα το χαπι η γιατρος μου ειπα οτι ειχα φλεγμονη κ τωρα σταθεροποιθηκα αλλα κανω ανα 6μηνο εξετασεις κ το ελεγχω!! η φινα επηρεαζει τον θυροειδη??? εγω μπορω να παρω η οχι?? τι παιζει μπορει να με διαφωτισει κανεις?? ευχαριστω :D
 

weznem

Well-Known Member
coleman_ts είπε:
ρε παιδια να ρωτησω κατι που δεν γνωριζω?? εγω για καμια 4ετια επερνα χαπι θυροειδους αλλα εχει γυρο στον ενα χρονο που το ξεπερασα και εκοψα το χαπι η γιατρος μου ειπα οτι ειχα φλεγμονη κ τωρα σταθεροποιθηκα αλλα κανω ανα 6μηνο εξετασεις κ το ελεγχω!! η φινα επηρεαζει τον θυροειδη??? εγω μπορω να παρω η οχι?? τι παιζει μπορει να με διαφωτισει κανεις?? ευχαριστω :D

ξερω οτι επηρεαζει τις τιμες του θυροειδους αδενα,αυτο ομως δεν σημαινει οτι δεν μπορεις να παρεις φινα,ωστοσο θα πρεπει να το συζητησεις με τον γιατρο σου αρχικα και υστερα βλεπουμε... :)
 
αγαπητε φιλε συγωρεσε με αλλα βιαζομαι να παω για δουλεια οποτε περιληπτικα θα σου πω οτι στα θετικα εγω προσωπικα δεν στεκομαι διοτι ειναι αυτονοητα για οποιον ψαξει για αυτο το φαρμακο..αν υποθεσουμε οτι αντιδρασεις θετικα στην θεραπεια προφανως και ειναι οτι καλυτερο κυκλοφορει,δεν νομιζω οτι διαφωνει κανεις σε αυτο...
τα πραπανω που ρωτα κολλανε στο οτι αν οταν κοψεις αυτο το χαπι εχει καποια μονιμη παρενεργεια,,μια ανεπαρκεια στο να επανελθει το ενδοκρινολογικο σου, μια βλαβη στον προστατη η στις νευροορμονες καποια ανωμαλια ολα αυτα για να εχεις τριχες ειανι δυσαναλογα.. αν υπηρχε θεμα υγειας καρινος κτλ.. θα ηταν ενα ρισκο που θα το καταλαβαινα να το παρεις..ηταν ενα παραδειγμα να αντιληφθουμε αυτα που δεν θελουμε να δουμε...
επισης ψαξε να δεις η σουηδια(νομιζω) οτι υποχρεωσε την μερκ να ανγραφει στο κουτακι της οτι υπαρχει περιπτωση να προκαλεσει μονιμες βλαβες... επαναλαμβανω οτι και να λετε οσο και αν θελετε να το κανετε ασφαλες χαπι δεν ειναι,διοτι τιποτα δεν ειναι απλο οταν κατι επηρεαζει ορμονες..τοσο απλο αλλα ταυτοχρονα και τοσο συνθετο στην κατανοηση του..
ακομα και αν ειναι fda approved εμενα δεν με καθησυχαζει.. και στην τελικη εχουμε υπογραψει συμβολαια οτι αν το παρω για 10 χρονια και το κοψω θα επανελθω? ειμαι σιγουρος οτι δεν θα μαι στο 1%μονιμων βλαβων ? δεν εχω μαντικες ικανοτητες οποτε η λογικη μου λεει οτι το ρισκο για τον συγκεκριμενο λογο ειναι δυσανάλογο.. καλησπερες!! :)

τελος να ευχηθω να κανω λαθος σε αυτα που πιστευω και να μαι εγω ο ηλιθιος που δεν το ακουμπαω και ολοι οι χρηστες του να μην εχουν καμια μονιμη παρενεργεια,μακαρι.. ωστοσο αυτα σκεφτομαι και τα μοιραζομαι με εσενα-εσας γενικοτερα.. :)


Σε ευχαριστώ φίλε weznem που τα μοιραζόμαστε και τα συζητάμε έστω και αν κάποιες φορές δεν συγκλίνουν οι απόψεις μας, σαφώς και σέβομαι τη θέση σου, σημασία έχει να μπορέσουμε να βοηθήθουμε και να ωφελήθουμε μέσα από το διάλογο. :smiley:

Απλά για να καθησυχάσω τις όποιες ανησυχίες στις παρενέργειες επίσημα μπορεί να έχει αναφερθεί για μειωμένη λίμπιντο σε κάποιους, αραιωμένο σπέρμα, αδυναμία στύσης και τα σχετικά, αλλά ουδέποτε έχει υπάρξει αποτέλεσμα / πόρισμα από κλινική έρευνα ή μελέτη που να αναφέρει βλάβη στις νευροορμόνες από χρήση φιναστερίδης και μάλιστα στα 5 mg πόσο μάλλον στο 1mg.
Το ίδιο ισχύει και για τη βλάβη στο προστάτη δεν προκαλεί σε καμμία περίπτωση βλάβη στο προστάτη, και εξ'όσων γνωρίζω δεν έχει αναφερθεί κάτι τέτοιο
. Ίσα ίσα μειώνεται έως και 25-30% η πιθανότητα καρκίνου του προστάτη.

Και επειδή όταν οι παρενέργειες αναφέρονται και μόνο σαν λέξεις τρομάζουν ας είναι ξεκάθαρο. Εάν υπάρχει κάτι αντίστοιχο και κάνω λάθος θα ήθελα πολύ να ενημερωθώ όχι μόνο εγώ υποθέτω και τα μέλη της κοινότητας που κάνουν χρήση. :rolleyes:

Για όποιον ενδιαφέρεται παραθέτω το λίνκ με το Prevention Trial καρκίνου του προστάτη και παράλληλα κάνω αντιγραφή το πρώτο κομμάτι:

http://www.cancer.gov/newscenter/qa/2008/PCPTQandA

In the Prostate Cancer Prevention Trial (PCPT), 30 percent fewer men taking the drug finasteride developed prostate cancer than men not taking the drug (10.5 percent of men on finasteride developed prostate cancer versus 14.9 percent of men not taking the drug after an average of 7 years). This reduction in risk was entirely from fewer low-grade cancers in men taking finasteride. Although men who developed prostate cancer while taking finasteride were more likely to have high-grade cancers, the increase was likely due, at least in part, to better detection of disease rather than being caused by the drug. An equal proportion of men in the finasteride group and in the placebo group were alive after 15 years (78 percent).
 

Turbobox

New Member
Απο σήμερα ξεκινάω proscar. Εύχομαι να πάνε όλα καλά και να δω ωραία αποτελέσματα χωρίς παρενέργειες. Είναι το τελευταίο που θα κάνω σχετικό μα τα μαλλιά αν πιάσει καλώς αν δεν πιάσει δεν ξανασχολούμαι θα προβώ σε αλλες ενέργειες π.χ. ξύρισμα όλα και τέτοια.
Η ψυχολογία μου τώρα θα ήταν στα ύψη πιο πολύ λόγω placebo αλλά επειδή μερικοί εδώ συνεχώς ουρλιάζουν είμαι συγκρατημένος.
(Εξακολουθώ δε να το θεωρώ φθηνό να γράφει ο άλλος κατεβατα για τα αρνητικά και να ωθεί τους πάντες να μη το πάρουν χωρις ποτέ να το έχει δοκιμάσει, και ξαναρωτάω αυτός που γράφει τέτοια για τον άλλο τα γράφει ή για τον εαυτό του;....)
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Καλή τύχη turbobox. Αν κάποια στιγμή κάνεις γενικές εξετάσεις, τσέκαρε οπωδήποτε τα επίπεδα της igf-1 και IGFBP-3. Φαίνεται να είναι καθοριστικός παράγοντας για να έχει αποτελέσματα η φιναστερίδη και κακώς όσοι κάνουν εξετάσεις δεν τις συμπεριλαμβάνουν μέσα.
 

Turbobox

New Member
GOMI είπε:
Καλή τύχη turbobox. Αν κάποια στιγμή κάνεις γενικές εξετάσεις, τσέκαρε οπωδήποτε τα επίπεδα της igf-1 και IGFBP-3. Φαίνεται να είναι καθοριστικός παράγοντας για να έχει αποτελέσματα η φιναστερίδη και κακώς όσοι κάνουν εξετάσεις δεν τις συμπεριλαμβάνουν μέσα.

Ευχαριστώ GOMI να είσαι καλά. Μου είπε η Δερματολόγος σε ένα μήνα θα κάνουμε εξετάσεις, οπότε θα πω να είναι μέσα κι αυτές.
 

xk

Active Member
Turbobox είπε:
Η ψυχολογία μου τώρα θα ήταν στα ύψη πιο πολύ λόγω placebo αλλά επειδή μερικοί εδώ συνεχώς ουρλιάζουν είμαι συγκρατημένος.
(Εξακολουθώ δε να το θεωρώ φθηνό να γράφει ο άλλος κατεβατα για τα αρνητικά και να ωθεί τους πάντες να μη το πάρουν χωρις ποτέ να το έχει δοκιμάσει, και ξαναρωτάω αυτός που γράφει τέτοια για τον άλλο τα γράφει ή για τον εαυτό του;....)

δεν γινεται απο κακη προθεση προς τα ατομα που θελουν να δοκιμασουν..μελη που δεν εχουν παρει αλλα εχουν παρακολουθησει Ο Λ Α τα ποστ του φορουμ απο το 2008 μεχρι σημερα εχουν σχηματισει αποψη λογω μελετης και γνωσης των αποτελεσματων απο τους συνφορουμητες που δοκιμασαν και ειχαν την καλοσυνη να μεταδωσουν τις εμπειριες τους.
 

Turbobox

New Member
xk είπε:
δεν γινεται απο κακη προθεση προς τα ατομα που θελουν να δοκιμασουν..μελη που δεν εχουν παρει αλλα εχουν παρακολουθησει Ο Λ Α τα ποστ του φορουμ απο το 2008 μεχρι σημερα εχουν σχηματισει αποψη λογω μελετης και γνωσης των αποτελεσματων απο τους συνφορουμητες που δοκιμασαν και ειχαν την καλοσυνη να μεταδωσουν τις εμπειριες τους.

Μακάρι να είναι έτσι όπως τα λες και να είμαι εγώ ο μυστήριος...


Το proscar που το έκοψα με μαχαίρι ψιλοδιαλύθηκε. Θα δοκιμάζω τώρα με ξυράφι αυτά τα παλιά που κόβουν κι απο τις δυπ πλευρές. Υπάρχει καμιά άλλη πατέντα;
 

Turbobox

New Member
elmajiko είπε:
Άμα σταματήσει το "εργαλείο" τις ψηλές πτήσεις μη πεις οτι κανένας δε σου είπε τίποτα.!!!

Θα είναι αργά "μυστήριε"....

Να είσαι καλά elamajiko, σε ευχαριστώ,μάλλον εδώ και καιρό έχει σταματήσει να σου κάνει πλέον "κούκου" και θέλεις να με προστατέψεις;ε; Τι καλός άνθρωπος. Εσύ πως το ξεπέρασες;
 

Panos1982

Well-Known Member
Turbobox είπε:
Το proscar που το έκοψα με μαχαίρι ψιλοδιαλύθηκε. Θα δοκιμάζω τώρα με ξυράφι αυτά τα παλιά που κόβουν κι απο τις δυπ πλευρές. Υπάρχει καμιά άλλη πατέντα;

Υπαρχει....
περνεις 5 ευρω, πας στο φαρμακειο...και αγοραζεις ενα pill cutter...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Turbobox

New Member
Thanks Panos αυτό θα κάνω.



Λοιπόν όσον αφορά τον παρακάτω ψευτοφλωράκο, που έμπλεξε μάνες

ouy3wi.png


ζητώ την ip του από τους admins και ότι άλλα στοιχεία έχει για να προβώ στα νόμιμα. Επίσης μετά την παραλαβή των στοιχείων του, λόγω ζήτημα τιμής αν δε φάει ban αποχωρώ εγώ από το forum.
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
@Turbox, δεν υπάρχει λόγος να βγάζουμε προσωπικά μηνύματα στην φορά, αυτά είναι μεταξύ σας, μπορείς να στείλεις pm σε εμένα η τον Άκη για οτιδήποτε προσβλητικό, η ακόμα καλύτερα αγνόηση προς αυτόν. Το μόνο που θα καταφέρουν σε δημόσια θέα είναι το ξεκίνημα διαμάχης και πάλι. Χωρίς βέβαια να θέλω να πω ότι η συμπεριφορά του elmajiko είναι σωστή..


@elmajiko, έχεις προειδοποίηση. Την επόμενη φορά έχει ban.
Αν θέλεις να είσαι "σωτήρας" να είσαι για τον εαυτό σου, ο κάθε ένας θα αποφασίσει από μόνος του τι θα ακολουθήσει και τι όχι.
 

Turbobox

New Member
Chs είπε:
@Turbox, δεν υπάρχει λόγος να βγάζουμε προσωπικά μηνύματα στην φορά, αυτά είναι μεταξύ σας, μπορείς να στείλεις pm σε εμένα η τον Άκη για οτιδήποτε προσβλητικό, η ακόμα καλύτερα αγνόηση προς αυτόν. Το μόνο που θα καταφέρουν σε δημόσια θέα είναι το ξεκίνημα διαμάχης και πάλι. Χωρίς βέβαια να θέλω να πω ότι η συμπεριφορά του elmajiko είναι σωστή..

Ότι το έβγαλα στη φόρα το έκανα για δυο λόγους:
1) Αν το συνέχιζα σε p.m. μαζί του άκρη δεν θα έβγαινε και αν επικοινωνούσα σε admin με αποτελέσμα το ban του η την αποχώρηση τη δική μου η κοινότητα εδώ δεν θα ήξερε τι έγινε.
2) Οι εποχές άλλαξαν. Δεν μπορεί ο καθένας να λέει και να κάνει ότι γουστάρει στο web και να περνάει έτσι.

Το όλο ζήτημα είναι που έμπλεξε την Μάνα μου, δεν ξέρω μερικοί πως αντιδράτε αν βρίζουνε τις μάνες σας και δεν ξέρω αν κάποιου admin την μάνα έβριζαν τι θα γινότανε (το ban το θεωρώ στανταράκι) . Εμένα η μάνα μου τράβηξε πολλά και έχει και λίγο καιρό που μας άφησε με πολύ δραματικό τρόπο και ταλαιπωρία.

Εν κατακλείδι έχω επικοινωνήσει ήδη με την Υπηρεσία Ηλεκτρικού Εγκλήματος και περιμένω τα δικαιολογητικά που θέλουν για να του κάνω μήνυση.
Την μήνυση δε κυρίως την κάνω για να μάθω και να δω ποιος είναι ο ψευτοφλωράκος...
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
Turbobox είπε:
Chs είπε:
@Turbox, δεν υπάρχει λόγος να βγάζουμε προσωπικά μηνύματα στην φορά, αυτά είναι μεταξύ σας, μπορείς να στείλεις pm σε εμένα η τον Άκη για οτιδήποτε προσβλητικό, η ακόμα καλύτερα αγνόηση προς αυτόν. Το μόνο που θα καταφέρουν σε δημόσια θέα είναι το ξεκίνημα διαμάχης και πάλι. Χωρίς βέβαια να θέλω να πω ότι η συμπεριφορά του elmajiko είναι σωστή..

Ότι το έβγαλα στη φόρα το έκανα για δυο λόγους:
1) Αν το συνέχιζα σε p.m. μαζί του άκρη δεν θα έβγαινε και αν επικοινωνούσα σε admin με αποτελέσμα το ban του η την αποχώρηση τη δική μου η κοινότητα εδώ δεν θα ήξερε τι έγινε.
2) Οι εποχές άλλαξαν. Δεν μπορεί ο καθένας να λέει και να κάνει ότι γουστάρει στο web και να περνάει έτσι.

Το όλο ζήτημα είναι που έμπλεξε την Μάνα μου, δεν ξέρω μερικοί πως αντιδράτε αν βρίζουνε τις μάνες σας και δεν ξέρω αν κάποιου admin την μάνα έβριζαν τι θα γινότανε (το ban το θεωρώ στανταράκι) . Εμένα η μάνα μου τράβηξε πολλά και έχει και λίγο καιρό που μας άφησε με πολύ δραματικό τρόπο και ταλαιπωρία.

Εν κατακλείδι έχω επικοινωνήσει ήδη με την Υπηρεσία Ηλεκτρικού Εγκλήματος και περιμένω τα δικαιολογητικά που θέλουν για να του κάνω μήνυση.
Την μήνυση δε κυρίως την κάνω για να μάθω και να δω ποιος είναι ο ψευτοφλωράκος...

Φίλε Turbobox δεν είπε κανείς πως έχεις άδικο.. πράγματι οι καιροί άλλαξαν και συμφωνώ.

Του έδωσα προειδοποίηση 80% διότι δεν έχει δώσει κάποιο άλλο δικαίωμα (τουλάχιστον σε δημόσια θέα). Το παραμικρό λοιπόν να γίνει έχει φάει ban.
Λυπάμαι για το συμβάν με την μητέρα σου και καταλαβαίνω το πόσο ευαίσθητο και λεπτό θέμα είναι..

Τώρα για την μήνυση... αν θεωρείς ότι αξίζει τον κόπο γενικά και ότι θα βγει άκρη, καλώς. Γενικά εγώ το βλέπω ότι απλά παίρνει παραπάνω αξία ενώ δεν αξίζει καν τον κόπο να του απαντάς με το επίπεδο που έδειξε πως έχει.

------------------------------------------------------

Συνεχίστε παιδιά επί του θέματος και μόνο, για οτιδήποτε άλλο σχετικά με το παραπάνω θέμα στείλτε p.m.
 

elmajiko

Member
Chs είπε:
Turbobox είπε:
Chs είπε:
@Turbox, δεν υπάρχει λόγος να βγάζουμε προσωπικά μηνύματα στην φορά, αυτά είναι μεταξύ σας, μπορείς να στείλεις pm σε εμένα η τον Άκη για οτιδήποτε προσβλητικό, η ακόμα καλύτερα αγνόηση προς αυτόν. Το μόνο που θα καταφέρουν σε δημόσια θέα είναι το ξεκίνημα διαμάχης και πάλι. Χωρίς βέβαια να θέλω να πω ότι η συμπεριφορά του elmajiko είναι σωστή..

Ότι το έβγαλα στη φόρα το έκανα για δυο λόγους:
1) Αν το συνέχιζα σε p.m. μαζί του άκρη δεν θα έβγαινε και αν επικοινωνούσα σε admin με αποτελέσμα το ban του η την αποχώρηση τη δική μου η κοινότητα εδώ δεν θα ήξερε τι έγινε.
2) Οι εποχές άλλαξαν. Δεν μπορεί ο καθένας να λέει και να κάνει ότι γουστάρει στο web και να περνάει έτσι.

Το όλο ζήτημα είναι που έμπλεξε την Μάνα μου, δεν ξέρω μερικοί πως αντιδράτε αν βρίζουνε τις μάνες σας και δεν ξέρω αν κάποιου admin την μάνα έβριζαν τι θα γινότανε (το ban το θεωρώ στανταράκι) . Εμένα η μάνα μου τράβηξε πολλά και έχει και λίγο καιρό που μας άφησε με πολύ δραματικό τρόπο και ταλαιπωρία.

Εν κατακλείδι έχω επικοινωνήσει ήδη με την Υπηρεσία Ηλεκτρικού Εγκλήματος και περιμένω τα δικαιολογητικά που θέλουν για να του κάνω μήνυση.
Την μήνυση δε κυρίως την κάνω για να μάθω και να δω ποιος είναι ο ψευτοφλωράκος...

Φίλε Turbobox δεν είπε κανείς πως έχεις άδικο.. πράγματι οι καιροί άλλαξαν και συμφωνώ.

Του έδωσα προειδοποίηση 80% διότι δεν έχει δώσει κάποιο άλλο δικαίωμα (τουλάχιστον σε δημόσια θέα). Το παραμικρό λοιπόν να γίνει έχει φάει ban.
Λυπάμαι για το συμβάν με την μητέρα σου και καταλαβαίνω το πόσο ευαίσθητο και λεπτό θέμα είναι..

Τώρα για την μήνυση... αν θεωρείς ότι αξίζει τον κόπο γενικά και ότι θα βγει άκρη, καλώς. Γενικά εγώ το βλέπω ότι απλά παίρνει παραπάνω αξία ενώ δεν αξίζει καν τον κόπο να του απαντάς με το επίπεδο που έδειξε πως έχει.

------------------------------------------------------

Συνεχίστε παιδιά επί του θέματος και μόνο, για οτιδήποτε άλλο σχετικά με το παραπάνω θέμα στείλτε p.m.


Ουτε τωρα εδωσα σε κοινη θεα....

Απλα να ξερουμε οταν προσβαλλουμε καποιον που προσπαθει να μας ανοιξει τα ματια ισως να δεχθουμε και "πληρωμενη" απαντηση σε προσωπικο επιπεδο.

Αμαν με αυτα τα "μυξιαρικα" που δε σηκωνουν μυγα στο σπαθι τους.

Για μενα το θεμα θεωρειται ληξαν αλλα προσεχετε ρε παληκαρια με τη φινα δεν ειναι καραμελα...
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
@elmajiko Σου έχω απαντήσει σε PM για το όλο θέμα και την προειδοποίηση.

Τέλος συζήτησης για αυτό και συνεχίζουμε επί του Thread.
 

weznem

Well-Known Member
Turbobox είπε:
Chs είπε:
@Turbox, δεν υπάρχει λόγος να βγάζουμε προσωπικά μηνύματα στην φορά, αυτά είναι μεταξύ σας, μπορείς να στείλεις pm σε εμένα η τον Άκη για οτιδήποτε προσβλητικό, η ακόμα καλύτερα αγνόηση προς αυτόν. Το μόνο που θα καταφέρουν σε δημόσια θέα είναι το ξεκίνημα διαμάχης και πάλι. Χωρίς βέβαια να θέλω να πω ότι η συμπεριφορά του elmajiko είναι σωστή..

Ότι το έβγαλα στη φόρα το έκανα για δυο λόγους:
1) Αν το συνέχιζα σε p.m. μαζί του άκρη δεν θα έβγαινε και αν επικοινωνούσα σε admin με αποτελέσμα το ban του η την αποχώρηση τη δική μου η κοινότητα εδώ δεν θα ήξερε τι έγινε.
2) Οι εποχές άλλαξαν. Δεν μπορεί ο καθένας να λέει και να κάνει ότι γουστάρει στο web και να περνάει έτσι.

Το όλο ζήτημα είναι που έμπλεξε την Μάνα μου, δεν ξέρω μερικοί πως αντιδράτε αν βρίζουνε τις μάνες σας και δεν ξέρω αν κάποιου admin την μάνα έβριζαν τι θα γινότανε (το ban το θεωρώ στανταράκι) . Εμένα η μάνα μου τράβηξε πολλά και έχει και λίγο καιρό που μας άφησε με πολύ δραματικό τρόπο και ταλαιπωρία.

Εν κατακλείδι έχω επικοινωνήσει ήδη με την Υπηρεσία Ηλεκτρικού Εγκλήματος και περιμένω τα δικαιολογητικά που θέλουν για να του κάνω μήνυση.
Την μήνυση δε κυρίως την κάνω για να μάθω και να δω ποιος είναι ο ψευτοφλωράκος...
δν εχεις αδικο στο συμβαν που εγινε,, η βλακεια ειναι ανικητη..
απλα να σε πλροφορησω ανδεν τοξερεις οτι (δυστυχως) τα παραβολα μήνυσης και τα σχετικα ξεκινανε απο τα 200ευρω διχως δικηγορους και εξοδα δικαστηριου.. αν σου τρεχουν καντο,εγω μαζι σου...
 

krhtikos21

Member
θα θελα να θέσω μία σκέψη είναι καλύτερα να σαι καλά ψυχολογικά με φουλ μαλλί ή να κινδυνεύεις ορμονικά?

μήπως και αυτή η στεναχώρια της καράφλας μας κόβει και αυτή τα φτερά και μας δημιουργεί άλλα πόσα προβλήματα υγείας με ανυπολόγιστες ζημιές?

εγώ σίγουρα έπαθα τρελή φρίκη ψυχολογική τα τελευταία 2 χρόνια.αν είχα χρήματα πραγματικά θα πήγαινα σε κάποιο ψυχολόγο γτ δεν ξέρω που μπορεί να φτάσει όλο αυτό.

βέβαια πιστευω πως όταν αρχίσουν να βγαίνουνε τα μαλλιά μου θα αλλάξουνε όλα αλλά ακόμα η ψυχολογία είναι στον πάτο γτ τα πίσω αδειάζουνε και τα μπροστά δεν έχουνε βγει ακόμα.........
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Έτσι όπως έθεσε μερικά πράγματα ο φίλος turbobox, νομίζω πως έχει δίκαιο. Αρκετές φορές ο γραπτός λόγος παρεξηγείται και είναι δύσκολο να εκφράσεις κάποιες απόψεις σου δίχως να παρεξηγηθείς.
Η αλήθεια είναι πως μερικοί, όπως και γω ξεχνάμε ίσως την άσχημη ψυχολογική κατάσταση που όλοι έχουμε βιώσει κατά διαστήματα από την τριχόπτωση και σε κάποιον φίλο που αποφασίζει να πάρει φιναστερίδη, του κάνουμε μια ήδη δύσκολη και ίσως ψυχοφθόρα απόφαση, ακόμα δυσκολότερη με τον τρόπο μας.
Δεν θα πρεπε.
Η μόνη μου ένσταση και ο μόνος λόγος που κατα διαστήματα εκφράζω τα αρνητικά της φίνας, έχει να κάνει περισσότερο με την ηλικία.
Εννοώ πως στα 38 που είμαι τώρα, ήδη υπάρχουν τόσα και τόσα προβλήματα που τρέχουν, είτε της καθημερινότητας είτε υγείας, που ειλικρινά τα μαλλιά φαίνονται ως δευτερεύων πράγμα και απλά δεν θα ήθελα να είχα στη μέση και τυχόν παρενέργειες από λάθος επιλογές όταν ήμουν νεώτερος.
Δεν γνωρίζω την ηλικία του turbobox, αλλά εφόσον έχει μελετήσει και έχει καταλήξει ότι θέλει να το παλέψει με αυτόν τον τρόπο, θα έπρεπε όλοι μας να προσπαθούμε να ενημερωνόμαστε με τέτοιο τρόπο ώστε να μπορούμε να βοηθάμε όλους τους φίλους που κάνουν παρόμοιες επιλογές.
Όχι με τρόπο αποτροπής αλλά με τρόπο ώστε η επιλογή του να του φέρει όσο το δυνατόν καλύτερα αποτελέσματα με όσο το δυνατόν λιγότερα προβλήματα.
Σύμφωνα με όλα τα παραπάνω λοιπόν, ζητώ συγνώμη αν κατά διαστήματα ήμουν αιτία να νιώσει περισσότερη ψυχολογική πίεση και νομίζω ότι κάτι έχω βρει που ίσως μπορεί να βοηθήσει την φίνα να δουλέψει καλύτερα.
Αν καταφέρω να τα βάλω σε μια σειρά, γιατί είναι πολύ μπερδεμένο θέμα και περιορισμένος ο χρόνος μου, θα κάνω ένα ανάλογο thread.
Για τυχόν παρενέργειες πιστεύω ότι μέλη που ήδη χρησιμοποιούν φίνα είναι καταλληλότεροι για κάτι τέτοιο.
 
Μπλουζα