Βοήθεια!!!!!

GOMI, παρακολουθώ κι εγώ με μεγάλο ενδιαφέρον τα λεγόμενά σου. Ποια πηγή ζελατίνης θα πρότεινες; Υπάρχει για ζαχαροπλαστική σε σκόνη και φύλλα (χωρίς γεύση κι αρώματα) στα σούπερ μάρκετ, και πρέπει να είναι σχετικά φθηνή, αλλά είναι νομίζω μικρές οι ποσότητες. Επίσης υπάρχει από διαφορετικές πηγές αν θυμάμαι καλά, είτε από ψάρι είτε απο βοοειδή. Έχεις κάνει κάποιον διαχωρισμό ως προς το ποια είναι καλύτερη, κι αν ναι, τι συγκεκριμένα παίρνεις;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Morbid_Girl είπε:
GOMI, παρακολουθώ κι εγώ με μεγάλο ενδιαφέρον τα λεγόμενά σου. Ποια πηγή ζελατίνης θα πρότεινες; Υπάρχει για ζαχαροπλαστική σε σκόνη και φύλλα (χωρίς γεύση κι αρώματα) στα σούπερ μάρκετ, και πρέπει να είναι σχετικά φθηνή, αλλά είναι νομίζω μικρές οι ποσότητες. Επίσης υπάρχει από διαφορετικές πηγές αν θυμάμαι καλά, είτε από ψάρι είτε απο βοοειδή. Έχεις κάνει κάποιον διαχωρισμό ως προς το ποια είναι καλύτερη, κι αν ναι, τι συγκεκριμένα παίρνεις;

H ζελατίνη που υπάρχει στα σούπερ μάρκετ είτε σε φύλλα είτε σε σκόνη, περιέχει μόνο 5% πρώτη ύλη από οστά και χόνδρους. Το υπόλοιπο, σε πολύ μεγάλο ποσοστό είναι από δέρμα-πέτσα χοιρινού και σε πολύ μικρότερο από βοωειδή. Οπότε είναι πολύ φτωχή επιλογή.

Αν θελήσεις να πας σε συμπλήρωμα κατά σειρά προτεραιότητας,

http://www.iherb.com/Great-Lakes-Gelatin-Co-Collagen-Hydrolysate-Bovine-16-oz-454-g/52774#p=1&oos=1&disc=0&lc=en-US&w=great%20lakes&rc=266&sr=null&ic=1

http://www.iherb.com/Great-Lakes-Gelatin-Co-Beef-Gelatin-Collagen-Joint-Care-Unflavored-16-oz-454-g/52775#p=1&oos=1&disc=0&lc=en-US&w=great%20lakes&rc=266&sr=null&ic=2

http://www.iherb.com/Now-Foods-Real-Food-Beef-Gelatin-Powder-1-lb-454-g/400#p=1&oos=1&disc=0&lc=en-US&w=beef%20gelatin&rc=122&sr=null&ic=2

Η πρώτη είναι η καλύτερη μορφή γιατί είναι υδρολυμένη. Διαλύεται πολύ εύκολα και έχει ταχύτερη απορρόφηση.

Εγώ έχω δοκιμάσει μόνο την 3η γιατί οι άλλες 2 δεν ήταν διαθέσιμες για αποστολή Ευρώπη μέχρι πρόσφατα.
Είχα δει διαφορά σε αρθρώσεις, συγκεκριμένα στα γόνατα. Στα μαλλιά δεν είχα παρατηρήσει κάποια αισθητή διαφορά, αλλά πρώτον εγώ έχω Α.Α. και δεύτερον δεν την έπαιρνα καθημερινά, απλά πρόσθετα 10γρ. στο shake με την πρωτείνη του γυμναστηρίου ή σε φυσικό χυμό πορτοκάλι. Δηλαδή 3-4 φορές την εβδομάδα πάνω κάτω. Η ζελατίνη γενικότερα έχει πάρα πολύ καλό προφίλ αμινοξέων που είναι απαραίτητα για τα μαλλιά. (σε άλλο θέμα στο φόρουμ υπάρχει και σχετική ανάλυση των θετικών της)

Μια σωστή χρήση τους είναι 2 φορές την ημέρα.
Υπάρχουν προτάσεις και για τοπική εφαρμογή σε μορφή μάσκας, αλλά δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ. Πιστεύω ότι oral είναι ο καλύτερος τρόπος.

Επίσης, μπορείς να φτιάξεις και σπίτι ζελατίνη, από ζωμό οστών, το λεγόμενο bone broth, αλλά και χρονοβόρα διαδικασία είναι και βρωμάει το σπίτι απίστευτα και είναι και θέμα μετά πως θα την καταναλώνεις.
Κατά τα άλλα, εφόσον εμπιστεύεσαι τον χασάπη που θα σου δώσει τα κόκαλα, είναι επίσης πολύ καλή επιλογή και 4η σε σειρά με τις ανωτέρω.
 
Σε ευχαριστώ πολύ! Ψωνίζω καιρό από αυτήν τη σελίδα, οπότε κρατάω το πρώτο λινκ. Για μάσκα κάτι πήρε το μάτι μου κι εμένα πριν κάποια ώρα που έψαξα, αλλά δε θα έλεγα πως πιστεύω ότι γίνεται απορρόφηση στη ρίζα, κι ενδεχομένως να προσφέρει απλώς κάποια βελτίωση στην εξωτερική όψη της τρίχας... Όσο για το ζωμό από κόκκαλα, πράγματι, προσωπικά δύσκολα θα τον κατανάλωνα!
 

elen

New Member
GOMI είπε:
Οκ. Θα έχει ενδιαφέρον να δούμε και μια σωστή προσέγγιση από κάποιον δερματολόγο.

Καλησπέρα!Επιστρέφοντας από δερματολόγο....Ξεκινώντας από το τέλος ανέφερε πως έχω μία απλή τριχόπτωση.Όσο και αν ρωτούσα τι τριχόπτωση καταλήγαμε στο απλή! Παρεμπιπτόντως,και η φίλη μου της οποίας είχε αδειάσει μπροστά σχεδόν όλο το κεφάλι,μια απλή τριχόπτωση είχε όπου και έβγαλε μαλλιά και όποτε αγχωνόταν έπεφταν πάλι,τι να πω....Μου 'εδωσε να κάνω εξετάσεις Β12,φυλλικό οξύ και άλλες 16 ορμονολογικές-ανοσολογικές!!Μου άλλαξε τις βιταμίνες,κάτι καλύτερες είπε τώρα,και μία λοσιόν πάλι..minoxidil 2%,polysub 6080 ,mometasone furoate και andro...δεν καταλαβαίνω μία αμπούλα για τα ανδρογόνα είναι είπε,όλα μαζί 10 ψεκασμούς για ένα μήνα.Φυσικά και θα ξαναβγάλω μαλλιά και δεν θα έχω τριχόπτωση ανέφερε.Όταν ρώτησα εάν εθιστεί το κεφάλι μου στη λοσιόν ή εάν θα έχω παρενέργειες,ήταν και στα δύο αρνητική και κάθετη,δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση,είναι πολύ ελαφριά αγωγή.Μου πήρε πλήρως ιστορικό,μετά τις εξετάσεις θα ξαναμιλήσουμε για σίγουρα...Τώρα εγώ έχω πάλι προβληματιστεί με τη λοσιόν...Δεν θέλω να βάλω κάτι ισχυρό στο κεφάλι μου με παρενέργειες,εάν δεν είναι απαραίτητο..Τριχοριζόγραμμα ούτε λόγος..Α...και να ξεκινήσω να τρώω φρούτα και σαλάτες..
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Elen, πάνω κάτω η ίδια αγωγή με τους υπόλοιπους είναι + το αντιαδρογόνο που πρόσθεσε νομίζω.
Αν κάνεις τις εξετάσεις που σου έδωσε μπορείς να περιμένεις να δεις τι θα δείξουν, που δεν νομίζω ότι θα δείξουν κάτι, εκτός αν ψάχνει κάτι συγκεκριμένο.

Αν σου έδινε πιο βαριά αγωγή δηλαδή, τι θα ήταν αυτή?

Δεν συμφωνώ ότι αν δουλέψει, έστω και στον πρώτο μήνα, μόλις τη διακόψεις θα έχει λυθεί οριστικά το πρόβλημα. Αυτά είναι αηδίες. Αυτό που θα δουλέψει πιο σύντομα απ όλα είναι η κορτιζόνη και μετά τα υπόλοιπα.

Τέσπα, κατ εμέ ισχύει ότι είπαμε και πιο πίσω. Δεν θέλω να σε απογοητεύσω και αν κάποιος φίλος από το φόρουμ έχει διαφορετική άποψη ας την πει, μήπως υπάρχει κάτι που κάνω λάθος.

Κάνε τις εξετάσεις σου να σιγουρευτείς και από κει και μετά πάρε την απόφασή σου πως θες να το παλέψεις, γιατί αυτό που κάνεις με τους δερματολόγους και άσκοπα έξοδα είναι και λόγω του άγχους που προσθέτουν, κάνει τα πράγματα χειρότερα.
 

elen

New Member
GOMI είπε:
Κάνε τις εξετάσεις σου να σιγουρευτείς και από κει και μετά πάρε την απόφασή σου πως θες να το παλέψεις, γιατί αυτό που κάνεις με τους δερματολόγους και άσκοπα έξοδα είναι και λόγω του άγχους που προσθέτουν, κάνει τα πράγματα χειρότερα.

Αυτό λέω να κάνω,εξετάσεις να δω τι συμβαίνει.Απλά πίστευα πως θα μπορούσε κάποιος δερματολόγος να διακρίνει τι είναι πια αυτό,αα ή τ.ε για να ακολουθήσω αντίστοιχη θεραπεία.πχ στην Τ.Ε μπορεί να μην χρειάζεται κορτιζόνη για παράδειγμα.Να σε ρωτήσω κάτι ξεκάθαρα γιατί έχω μπερδευτεί νομίζω,αν ξεκινήσω μινοξιδίλη και είναι όλα οκ και σταματήσω,θα πρέπει να ξαναπάρω?εντάξει εάν πέφτουν πάλι όπου αν έχω καταλάβει καλά το χειρότερο να ξαναγίνουν όπως στην αρχή πριν τη θεραπεία,σωστά?
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Κοίτα, αν πάρεις μίνοξ και επενδύσεις ένα μεγάλο μέρος της αγωγής σου σε αυτή και μόνο, αν έχεις Α.Α. καθώς και ανάλογα το στάδιο που βρίσκεται αυτή, δηλαδή αν δεν έχει προκύψει μικροφλεγμονή στο θύλακα, θα δεις μια σχετική βελτίωση.
Τώρα το πότε ακριβώς θα το δεις αυτό, διαφέρει από άτομο σε άτομο, αλλά από τον πρώτο μήνα που σου είπε η δερματολόγος, το θεωρώ πολύ δύσκολο. Μόνο η κορτιζόνη δίνει αποτελέσματα σε σύντομο διάστημα, ακόμα και από την πρώτη εβδομάδα μερικές φορές. Αλλά όπως τα δίνει, έτσι και τα χάνει.

Επίσης το να σου κάνει λίγο τα πράγματα χειρότερα πριν στα κάνει καλύτερα, είναι επίσης ένα ενδεχόμενο. Το πως η δερματολόγος θεωρεί ότι όλα αυτά μπορεί να γίνουν μόνο μέσα σε ένα μήνα κ μετά να σταματήσει το πρόβλημα, ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω.

Αν τώρα δουλέψει η μίνοξ και την σταματήσεις, φυσικά και τα μαλλιά θα κάνουν πισωγύρισμα και ναι υπάρχει περίπτωση να σου τα κάνει μετά χειρότερα.
Για να καταλάβεις. Αν ξεκινήσεις μινοξιδίλη και αρχίσει και δουλεύει, θα πρέπει να το σκεφτείς πάρα πολύ σοβαρά μετά να την διακόψεις. Πολλοί από εμάς το έχουν επιχειρήσει και τρέχαμε πανικόβλητοι να την αρχίσουμε ξανά.
(Αν δεν σου δουλέψει καθόλου, συνήθως δεν θα έχεις κανένα θέμα σταματώντας τη εκτός από κανένα μικροερεθισμό στο δέρμα.)

Όλα αυτά φυσικά σε πιο μακροχρόνια χρήση και όχι μέσα σε ένα μήνα. Μινοξιδίλη με χρήση μόνο 1 μήνα, δεν έχει κανένα απολύτως νόημα.
 

elen

New Member
GOMI είπε:
Αν τώρα δουλέψει η μίνοξ και την σταματήσεις, φυσικά και τα μαλλιά θα κάνουν πισωγύρισμα και ναι υπάρχει περίπτωση να σου τα κάνει μετά χειρότερα.
Για να καταλάβεις. Αν ξεκινήσεις μινοξιδίλη και αρχίσει και δουλεύει, θα πρέπει να το σκεφτείς πάρα πολύ σοβαρά μετά να την διακόψεις. Πολλοί από εμάς το έχουν επιχειρήσει και τρέχαμε πανικόβλητοι να την αρχίσουμε ξανά.

Νομίζω κατάλαβα απόλυτα!Ούτε εγώ περίμενα να φουντώσουν τα μαλλιά σε ένα μήνα και να παραμείνουν χωρίς αγωγή εφόσον υπάρχει πρόβλημα,απλά η γιατρός λέει τα δικά της..Πραγματικά εάν είναι να μπω σε αυτή τη διαδικασία τουλάχιστον να είμαι σίγουρη ότι χρειάζεται.Μέχρι να κάνω εξετάσεις θα συνεχίσω μόνο βιταμίνες και καμία φυτική μάσκα,χαζομάρες δηλαδή στην περίπτωση που έχω πρόβλημα αλλά πιο ασφαλές τουλάχιστον :) .Σε ευχαριστώ πραγματικά για την πολύτιμη βοήθεια σου.
 
Παιδιά, σήμερα παραλαμβάνω τα αποτελέσματα των δικών μου εξετάσεων που έγραψε ενδοκρινολόγος. Πριν κάποιες μέρες έκανα και γενική αίματος.

Οι εξετάσεις είναι οι εξής:

1) Θυροειδοτρόπος ορμόνη (TSH)
2) Φερριτίνη ορού
3) Ελεύθερη θυροξίνη (FT4)
4) Anti Tg- ΑΘΑ Τ Αντιθυροσφαιρικά αντισώματα - Προσδιορισμός αντισωμάτων κατά της θυρεοσφαιρίνης (TGAB)
5)Anti TPO θυροειδικά αντισώματα κατά της θυροειδικής υπεροξειδάσης (TPO AB)
6)οιστραδιόλη αίματος (Ε2(
7)Θυλακιοτρόπου ορμόνης (FSH) μέτρηση στο αίμα
8)Ωχρινοστρόπος (LH): α)μέτρηση ενός δείματος
9)ανδροστενεδιόνη αίματος
10)θειϊκή δεϋδροεπιανδροστερόνη πλάσματος (DHEA-S) ανά δείγμα
11)Τεστοστερόνη αίματος (TESTO)

Elen τι άλλες εξετάσεις σου έγραψε η δερματολόγος σου;
το 10 που γράφω παραπάνω δεν είναι η DHA;
Μπορεί να διευκρινιστεί αν πρόκειται για ΑΑ από εξετάσεις αίματος, ή πάλι μετέωρο μένει;;
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
morbid, οι εξετάσεις αίματος περισσότερο θα σου δείξουν αν ΔΕΝ πρόκειται για Α.Α. και όχι το αντίθετο, με το να εντοπίσουν κάποιον άλλον παράγοντα που θα μπορούσε να προκαλέσει τριχόπτωση...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αρνητικό πάντως δεν θα ήταν, αλλά από μόνο του αυτό δεν λέει πολλά, γιατί όλο το ορμονικό προφίλ πρέπει να διατηρεί μια ισορροπία. Πχ. αν έχεις φυσιολογικά επίπεδα ανδρ.ορμονών αλλά μειωμένους δείκτες πχ στα οιστρογόνα, πάλι θα μπορεί να προκύψει πρόβλημα και πάει λέγοντας...
 

elen

New Member
Morbid_Girl είπε:
Οι εξετάσεις είναι οι εξής:

1) Θυροειδοτρόπος ορμόνη (TSH)
2) Φερριτίνη ορού
3) Ελεύθερη θυροξίνη (FT4)
4) Anti Tg- ΑΘΑ Τ Αντιθυροσφαιρικά αντισώματα - Προσδιορισμός αντισωμάτων κατά της θυρεοσφαιρίνης (TGAB)
5)Anti TPO θυροειδικά αντισώματα κατά της θυροειδικής υπεροξειδάσης (TPO AB)
6)οιστραδιόλη αίματος (Ε2(
7)Θυλακιοτρόπου ορμόνης (FSH) μέτρηση στο αίμα
8)Ωχρινοστρόπος (LH): α)μέτρηση ενός δείματος
9)ανδροστενεδιόνη αίματος
10)θειϊκή δεϋδροεπιανδροστερόνη πλάσματος (DHEA-S) ανά δείγμα
11)Τεστοστερόνη αίματος (TESTO)

Elen τι άλλες εξετάσεις σου έγραψε η δερματολόγος σου;
το 10 που γράφω παραπάνω δεν είναι η DHA;
1)τριιωδιθυρονίνη (RU)(T3)
2)Θυροξίνη ορού(Τ4)
3)Ελεύθερη τριιωδιθυρονίνη(FT3)
4)Αντιμικροσωμιακά αντισώματα-Θυρεοειδικά αυτοαντισώματα κατά του μικροσωμιακού αντιγόνου ΑΘΑ Μ-Anti M
5) 17-Υδροξυπρογεστερόνη ορού (17-OHPRG) ανά δείγμα
6)Προλακτίνη αίματος PRL
7)Φυλοδεσμευτική σφαιρίνη ορού (SHBG)
8)Ελεύθερη τεστοστερόνη αίματος
9)Κορτιζόλη αίματος (F)

Η 9) κορτιζόλη είναι για το άγχος,αυτό μου το εξήγησε.Τα Τ3,Τ4,FT3,FT4,TSH και μπορεί και κάποιο άλλο δεν είμαι σίγουρη,είναι για το θυροειδή.Τώρα για την DHA δεν έχω ιδέα.
Α..και χρειάζεται τη δεύτερη ημέρα της περιόδου να γίνουν οι περισσότερες από αυτές και πρωί πριν τις 8,λογικά στο έχουν πει γιατί μεταβάλλονται οι τιμές.
 
2η-6η μου είπαν εμένα (μπορεί 3η-6η), και δυστυχώς θα έπρεπε να έχω ζητήσει κορτιζόλη αλλά δεν το σκέφτηκα. Πως πήγε; Τις έκανες;
 

elen

New Member
Morbid_Girl είπε:
2η-6η μου είπαν εμένα (μπορεί 3η-6η), και δυστυχώς θα έπρεπε να έχω ζητήσει κορτιζόλη αλλά δεν το σκέφτηκα. Πως πήγε; Τις έκανες;

Όχι περιμένω να έρθουν εκείνες οι ημέρες.Γενική που είχα κάνει και σίδηρο-φεριτίνη όλα οκ.Εσένα τα αποτελέσματά σου?Όλα καλά?
 
Οι ορμόνες δείχνουν οκ, με την DHEA-S να είναι ελαφρώς κάτω από τα όρια... Φερριτίνη έχω πολύ υψηλή λόγω συμπληρωμάτων. Θα τις δείξω σε δερματολόγο και παθολόγο αλλά δεν περιμένω να έχουν κάτι να πουν. Καλή τύχη με τις δικές σου
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
morbid, τι συμπληρώματα για τη φερριτίνη παίρνεις? Είσαι σίγουρη ότι είναι αυξημένη από αυτά? Δηλαδή με συγκεκριμένο εύρος, πόσο ανεβασμένη έχεις?
Η χαμηλή φερριτίνη δεν είναι καλό, αλλά η πολύ υψηλή είναι πολύ χειρότερη και αν δεν είναι από συμπλήρωμα, μπορεί να ανέβει από υπατικά κύτταρα δίχως να φαίνονται οι πραγματικές της τιμές. Αυτό σημαίνει υψηλός δείκτης φλεγμονής.
 
Έπαιρνα το ferrosanol duodenal και το microfer (απερίσκεπτα χωρίς οδηγία γιατρού και συνήθως μαζί, πάνω σε απεγνωσμένη προσπάθεια να απαλλαγώ από την απώλεια μαλλιών). Επίσης ενίοτε το gynotardiferon. Οι υπόλοιπες τιμές στις αιματολογικές δεν συνηγορούν για κάποια πάθηση όπως αιμοχρωμάτωση. Έκοψα εντελώς τα συμπληρώματα και σε σύντομο χρονικό διάστημα η φερριτίνη μειώθηκε κατά 80 μονάδες - αν και είναι ακόμα πάνω από το όριο. Σκοπεύω να ξανακάνω εξετάσεις σχετικά σύντομα για να το παρακολουθήσω... Διάβασα πως και η πολύ μεγάλη λήψη σιδήρου μπορεί να προκαλέσει τριχόπτωση κι αμμηνόρροια, οπότε ταρακουνήθηκα. Βέβαια και πότε δεν υπάρχουν αρνητικά όταν ξεπερνάμε το μέτρο;
 

elen

New Member
Morbid_Girl....καλημέρα,έχεις σκεφτεί να επισκεφτείς ομοιοπαθητικό?Εγώ το σκέφτομαι αλλά με εμποδίζει το οικονομικό.


@GOMI καλημέρα,έχω ερωτήσεις...1)έχω διαβάσει το post με το scalp massage και προσπαθώ να το κάνω,ζόρι λίγο αλλά κάνει καλό για κάθε περίπτωση??Ή τέλος πάντων,μπορεί να μου κάνει κακό?
2)Διάβασα επίσης και για το βούρτσισμα.Να τα βουρτσίσω όπως λέτε μέσα στο post αποκλείεται,γίνεται χαμός,σπάνε θεωρώ ότι είναι ανέφικτο.Παρ'όλα αυτά εάν βουρτσίζω το κρανίο μόνο με κυκλικές κινήσεις?Αυτό το κάνω επιτυχώς και φουντώνει και στιγμιαία.
3)Το λάδι καρύδας πως το χρησιμοποιώ?Γιατί διάβασα και τη φυσική θεραπεία σου.Βρήκα αυτό http://www.sensities.com/product_details.php?id=1524&mid=18&n=%CE%9A%CE%B1%CF%81%CF%8D%CE%B4%CE%B1_%CE%9B%CE%AC%CE%B4%CE%B9_(EB)_100ml εξυπηρετεί?
4)Από μάσκα έχεις να μου προτείνεις κάτι συγκεκριμένο??
 

detumescence

New Member
Eλεν ηδη εχεις ακολουθησει ενα θετικο δρομο θεραπειας.
Κατι που 90% των μελων εδω μεσα δεν κανουν.
Το sensities ειναι καλο μαγαζι στο κεντρο.

Για μενα αν θες να αιματωσεις ακομη πιο πολυ την περιοχη και να μετακινησεις τη λεμφικη κυκλοφορια 30 φορες περισσοτερο ξεκινα στο γυμναστηριο bosu training.Τα σπαει.

Και το αιθεριο ελαιο μηλου ειναι καλο για μαλλια,οπως επισης το δαφνελαιο και το καστορελαιο.

Το βουρτσισμα το κανεις προς τη φορα των τριχων ειναι πανευκολο.
Βασικα καντο σε ενα σημειο στο χερι μεχρι να αισθανθεις να τονωνεται και να παρεις μια ιδεα και μετα κανε το ιδιο στο κρανιο.

Μασκα καλη ειναι με αβοκαντο .Τη φτιαχνεις μονη.

http://www.youtube.com/watch?v=6aFiU5JTrGw
 
Μπλουζα