Βοήθεια σε φίλο για ερεθισμό απο Fagron MFT

Harris_G

Well-Known Member
Παίδες σα μεταφέρω πρόβλημα φίλου, όποιος μπορεί να βοηθήσει θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα:

Καλησπέρα σας. Είναι η πρώτη φορά που γράφω στο φόρουμ σας . Παρατήρησα από τα σχόλια ότι έχετε εμπεριστατωμένη γνώση γύρω από το ζήτημα της τριχόπτωσης η οποία βασίζεται σε επιχειρήματα για αυτό και πήρα την πρωτοβουλία να γράψω στο φόρουμ σας . Είμαι 36 χρόνων και στα 19 μου είχα παρουσιάσει πρώτη φορά θέμα τριχόπτωσης στους κροτάφους και γενικότερα αδύναμο και αραιό μαλλί στο crown` . Είχα πάρει τότε το Regaine κατόπιν εισήγησης ενός δερματολόγου . Είχα δει όντως πολύ καλά αποτελέσματα καθώς το αραιό μαλλί μου είχε πυκνώσει . Εννοείται πως στους κροτάφους δεν έβγαλα μαλλιά και παραμένει εκεί η αλωπεκίαση μέχρι και σήμερα . Μετα από ένα χρόνο περίπου χρήσης της λοσιόν το είχα σταματήσει καθώς με είχε κουράσει λίγο και είχε επιβαρύνει και την τσέπη μου . Μετά από καποιο διάστημα αφου το σταμάτησα το μαλλί μου επέστρεψε στην προηγούμενη φάση του καθώς έχασα όπως είναι και αναμένομενο τα μαλλιά που με είχε βοηθήσει το φάρμακο να βγάλω .

Ας έρθουμε τώρα στο σήμερα .. Μίλησα με έναν καλό μου φίλο το καλοκαίρι που είχαμε καιρό να βρεθούμε ο οποίος και αυτός αντιμετωπίζει θέμα τριχόπτωσης. Μου ανέφερε το φάρμακο της Fagron το οποίο εμπεριέχει και αυτό μινοξιδιλη και είναι αρκετά πιο προσιτό στην τιμή σε σχέση με το regaine της Johnson . Πήρα τηλέφωνο στην ίδια την εταιρία και μου ανέφεραν ως καλό και αξιόπιστο φάρμακο το fagron advance derma pack MFT foam . Η αλήθεια είναι ότι με περίπου δυο βδομαδες χρήσης του είδα πάλι στα μαλλιά μου μια μικρή διαφορα προς το καλύτερο και αυτό με ενθουσίασε . Ας περάσουμε και στο πρόβλημα τώρα και το λόγο για τον οποίο γράφω στο φόρουμ σας για να μου παρέχετε συμβουλές και σωστή γνώση . Άρχισα να έχω φαγούρα έντονη και σπυράκια μετά από δυο βδομαδες περίπου χρήσης πράγμα που με οδήγησε στο λογικό συμπέρασμα να το διακόψω για κάποιες μέρες έτσι ώστε να υποχωρήσουν οι παρενέργειες . Από εδώ πέρα θα ήθελα τη συμβουλή σας …. Εφόσον υποχωρήσουν να συνεχίσω να παίρνω το ίδιο φάρμακο και να δω αν ξαναπαρουσιαστεί το ίδιο πρόβλημα ; Η μήπως να παω σε ένα δερματολόγο και να μου πει αυτός τι μου συνιστά να κάνω. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας !
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

pablopaolinio

Active Member
Παίδες σα μεταφέρω πρόβλημα φίλου, όποιος μπορεί να βοηθήσει θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα:

Καλησπέρα σας. Είναι η πρώτη φορά που γράφω στο φόρουμ σας . Παρατήρησα από τα σχόλια ότι έχετε εμπεριστατωμένη γνώση γύρω από το ζήτημα της τριχόπτωσης η οποία βασίζεται σε επιχειρήματα για αυτό και πήρα την πρωτοβουλία να γράψω στο φόρουμ σας . Είμαι 36 χρόνων και στα 19 μου είχα παρουσιάσει πρώτη φορά θέμα τριχόπτωσης στους κροτάφους και γενικότερα αδύναμο και αραιό μαλλί στο crown` . Είχα πάρει τότε το Regaine κατόπιν εισήγησης ενός δερματολόγου . Είχα δει όντως πολύ καλά αποτελέσματα καθώς το αραιό μαλλί μου είχε πυκνώσει . Εννοείται πως στους κροτάφους δεν έβγαλα μαλλιά και παραμένει εκεί η αλωπεκίαση μέχρι και σήμερα . Μετα από ένα χρόνο περίπου χρήσης της λοσιόν το είχα σταματήσει καθώς με είχε κουράσει λίγο και είχε επιβαρύνει και την τσέπη μου . Μετά από καποιο διάστημα αφου το σταμάτησα το μαλλί μου επέστρεψε στην προηγούμενη φάση του καθώς έχασα όπως είναι και αναμένομενο τα μαλλιά που με είχε βοηθήσει το φάρμακο να βγάλω .

Ας έρθουμε τώρα στο σήμερα .. Μίλησα με έναν καλό μου φίλο το καλοκαίρι που είχαμε καιρό να βρεθούμε ο οποίος και αυτός αντιμετωπίζει θέμα τριχόπτωσης. Μου ανέφερε το φάρμακο της Fagron το οποίο εμπεριέχει και αυτό μινοξιδιλη και είναι αρκετά πιο προσιτό στην τιμή σε σχέση με το regaine της Johnson . Πήρα τηλέφωνο στην ίδια την εταιρία και μου ανέφεραν ως καλό και αξιόπιστο φάρμακο το fagron advance derma pack MFT foam . Η αλήθεια είναι ότι με περίπου δυο βδομαδες χρήσης του είδα πάλι στα μαλλιά μου μια μικρή διαφορα προς το καλύτερο και αυτό με ενθουσίασε . Ας περάσουμε και στο πρόβλημα τώρα και το λόγο για τον οποίο γράφω στο φόρουμ σας για να μου παρέχετε συμβουλές και σωστή γνώση . Άρχισα να έχω φαγούρα έντονη και σπυράκια μετά από δυο βδομαδες περίπου χρήσης πράγμα που με οδήγησε στο λογικό συμπέρασμα να το διακόψω για κάποιες μέρες έτσι ώστε να υποχωρήσουν οι παρενέργειες . Από εδώ πέρα θα ήθελα τη συμβουλή σας …. Εφόσον υποχωρήσουν να συνεχίσω να παίρνω το ίδιο φάρμακο και να δω αν ξαναπαρουσιαστεί το ίδιο πρόβλημα ; Η μήπως να παω σε ένα δερματολόγο και να μου πει αυτός τι μου συνιστά να κάνω. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας !
Δεν εχω αποψη απο χρηση MFT. Εμενα παντως ο κνησμος/ερεθισμος απο τη μινοξιδιλη μου εφυγε μετα απο προτροπη του φαρμακοποιου μου (και οχι του ασχετου δερματολογου που προτεινε κορτιζονη) να καμω χρηση Fungoral σαμπουαν 2 φορες τη βδομαδα.. αν θελεις δοκιμασε το. 5€ κανει και ειναι ενα σαμπουαν που δεν πετας λεφτα αν δε το διορθωσει
 

dlazaros

Well-Known Member
Το Regaine αν είναι αφρός δεν έχει προπυλική γλυκόλη, to MFT έχει. Μπορεί να έχει ευαισθησία στην ΠΓ όπως και εγώ (μια σταγόνα υγρό Kirkland και η φαγούρα πάει σύννεφο, ενω με τον αφρό τίποτα) και να σπέρνει χαμό. Βέβαια η ΠΓ δίνει καλύτερη απορρόφηση της μινόξ για αυτό είδες κάποια καλύτερα αποτελέσματα.
 

Kostas97

Well-Known Member
Να διευκρινίσω ότι το MFT δηλαδη το όχημα trichofoam δεν εχει pg.
Γενικότερα περίεργο που αντέδρασε έτσι στο συγκεκριμένο μιας και θεωρείται από τα καλύτερα.
Νομίζω πως μπορεί να δοκιμασει αυτο με το fungoral. Οσοι βάζουμε τοπικα κάποια στιγμή θα παρατηρήσουν και κάποιον ερεθισμό είναι λογικό. Π.χ. σπιρακι σε κάποιο σημείο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Harris_G

Well-Known Member
Να διευκρινίσω ότι το MFT δηλαδη το όχημα trichofoam δεν εχει pg.
Γενικότερα περίεργο που αντέδρασε έτσι στο συγκεκριμένο μιας και θεωρείται από τα καλύτερα.
Νομίζω πως μπορεί να δοκιμασει αυτο με το fungoral. Οσοι βάζουμε τοπικα κάποια στιγμή θα παρατηρήσουν και κάποιον ερεθισμό είναι λογικό. Π.χ. σπιρακι σε κάποιο σημείο.
Συμφωνω, εγω χρησιμοποιω ΜΤΕ (εχω δοκιμασει και MFT) και ειναι πολυ ποιοτικα σκευασματα.
 

Harris_G

Well-Known Member
Minoxidil Tretinoin Epsumil.
Χαρη πως σου φαινεται το συγκεκριμενο σχημα;
Εχει ενδιαφερον.
Σε μενα εκανε παπάδες. Εχω ακουσει ότι είτε σε εκτοξεύει είτε σε χειροτερεύει.
Παραθέτω Φωτό Αυγούστου και Τωρινή κάτω από τον ίδιο ακριβώς φωτισμό. Στο μεσοδιαστημα πηρα μισο MFT και 2 ολοκληρα MTE, οπότε η μερίδα του λέοντος πιστώνεται στο MTE.

Ο συνδυασμός με τρετινοϊνη ειναι αποδοτικότερος άμα βάζεις μια φορά την ημέρα γιατί Boostarει πολύ τη διείσδυση της μινοξιδίλης (εγώ είμαι φανατικός αυτού του μοτίβου, δλδ και σκετο regaine παντα μία φορά έβαζα, οπότε δούλεψε πιο καλά απο το MFT).
 

Συνημμένα

  • Αυγουστος21.jpg
    Αυγουστος21.jpg
    45.7 KB · Προβολές: 90
  • Νοεμβριος21.jpg
    Νοεμβριος21.jpg
    90.7 KB · Προβολές: 91
Τελευταία επεξεργασία:

Kostas97

Well-Known Member
Σε μενα εκανε παπάδες. Εχω ακουσει ότι είτε σε εκτοξεύει είτε σε χειροτερεύει.
Παραθέτω Φωτό Αυγούστου και Τωρινή κάτω από τον ίδιο ακριβώς φωτισμό. Στο μεσοδιαστημα πηρα μισο MFT και 2 ολοκληρα MTE, οπότε η μερίδα του λέοντος πιστώνεται στο MTE.

Ο συνδυασμός με τρετινοϊνη ειναι αποδοτικότερος άμα βάζεις μια φορά την ημέρα γιατί Boostarει πολύ τη διείσδυση της μινοξιδίλης (εγώ είμαι φανατικός αυτού του μοτίβου, δλδ και σκετο regaine παντα μία φορά έβαζα, οπότε δούλεψε πιο καλά απο το MFT).
Για εμενα που πλεον χρησιμοποιω φιναστεριδη orally και δε θελω να φυγω απο Fagron μαλλον θα αποτελεσει την επομενη κινηση στους επομενους μηνες.
Πολυ καλη επανεκφυση. Και μια φορα τη μερα.
Εντυπωσιακο.
 

Κουρσαρος

Presicion turbo
Σε μενα εκανε παπάδες. Εχω ακουσει ότι είτε σε εκτοξεύει είτε σε χειροτερεύει.
Παραθέτω Φωτό Αυγούστου και Τωρινή κάτω από τον ίδιο ακριβώς φωτισμό. Στο μεσοδιαστημα πηρα μισο MFT και 2 ολοκληρα MTE, οπότε η μερίδα του λέοντος πιστώνεται στο MTE.

Ο συνδυασμός με τρετινοϊνη ειναι αποδοτικότερος άμα βάζεις μια φορά την ημέρα γιατί Boostarει πολύ τη διείσδυση της μινοξιδίλης (εγώ είμαι φανατικός αυτού του μοτίβου, δλδ και σκετο regaine παντα μία φορά έβαζα, οπότε δούλεψε πιο καλά απο το MFT).
6αρη πάει ξεκινα φίνα οραλ θα κλαταρη η μινοξ
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Disco

Well-Known Member
Σε μενα εκανε παπάδες. Εχω ακουσει ότι είτε σε εκτοξεύει είτε σε χειροτερεύει.
Παραθέτω Φωτό Αυγούστου και Τωρινή κάτω από τον ίδιο ακριβώς φωτισμό. Στο μεσοδιαστημα πηρα μισο MFT και 2 ολοκληρα MTE, οπότε η μερίδα του λέοντος πιστώνεται στο MTE.

Ο συνδυασμός με τρετινοϊνη ειναι αποδοτικότερος άμα βάζεις μια φορά την ημέρα γιατί Boostarει πολύ τη διείσδυση της μινοξιδίλης (εγώ είμαι φανατικός αυτού του μοτίβου, δλδ και σκετο regaine παντα μία φορά έβαζα, οπότε δούλεψε πιο καλά απο το MFT).
Βάλε μια ακόμα φωτογραφία με το μετά ακριβώς στις ιδιες συνθήκες με πριν, γιατί νομίζω ξεγελά η φωτογραφία στο μετά... Γιατί το να σου έδωσε επανέκφυση η μινοξ που την έπαιρνες καιρό μου φαίνεται δύσκολο, επειδή πρόσθεσες τρετινοϊνη .
 

Harris_G

Well-Known Member
Σίγουρα θα κλατάρει, τη φίνα δε την γλιτωνουμε. Αλλά ενα σκαλοπάτι πάνω από την απλή μίνοξ, το πήρα.
 

Harris_G

Well-Known Member
Εδώ κυνηγάς ανεμβολίαστους με φυσοκάλαμο, ακόμα να πάρεις φίνα?
Είσαι αγόρι μου είσαι σα το υπάλληλο του σιδηροδρομου που τραβαει το μοχλο και αλλαζουν οι γραμμες. Τωρα παει το νημα προς τη Μέση Γη να συζητάμε νεράιδες και τελώνια.
 

oreo

Well-Known Member
Πάρε φίνα γιατί το crown θα μοιάζει με την Μέση Γη κατα Μορντορ μεριά σε λίγο καιρό.
Εσύ πάλι χρειάζεσαι την καλαισθησία της Γκόντολιν.
 

Gianney

Well-Known Member
Σε μενα εκανε παπάδες. Εχω ακουσει ότι είτε σε εκτοξεύει είτε σε χειροτερεύει.
Παραθέτω Φωτό Αυγούστου και Τωρινή κάτω από τον ίδιο ακριβώς φωτισμό. Στο μεσοδιαστημα πηρα μισο MFT και 2 ολοκληρα MTE, οπότε η μερίδα του λέοντος πιστώνεται στο MTE.

Ο συνδυασμός με τρετινοϊνη ειναι αποδοτικότερος άμα βάζεις μια φορά την ημέρα γιατί Boostarει πολύ τη διείσδυση της μινοξιδίλης (εγώ είμαι φανατικός αυτού του μοτίβου, δλδ και σκετο regaine παντα μία φορά έβαζα, οπότε δούλεψε πιο καλά απο το MFT).
Δηλ μια φορά την μέρα δύο mte και έκανε τόσο δουλεια; μπράβο είναι αφρός 50 ml ;
 

nick90

Well-Known Member
Αφήστε παιδιά τις μινοξιδίλες και τις τρετινοινες και πάρτε φίνα χάπι, γιατί οσο το καθυστερείτε τόσο θα χειροτερεύετε... Όσο δεν χτυπάς την ρίζα του προβλήματος τόσο θα μεγαλώνει το πρόβλημα.
 

Kostas97

Well-Known Member
Χαρη αν παρεις φινα νομιζω γνωριζεις οτι μπορεις να προσδοκεις σε πολυ καλο αποτελεσμα.
Αν επιτρεπεται τι ηλικια εχεις;;
 
Μπλουζα