Αρκούν 2ml regaine για μακριά μαλλιά;

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

Maria

New Member
Κορίτσια γειά σας! Ήθελα να σας ρωτήσω αν πιστεύετε ότι με 1ml x2φορές τη μέρα μινοξιδίλη αρκεί για όσες έχουμε μακριά μαλλιά. Εγώ προσωπικά ψεκάζω παραπάνω γιατί δε νιώθω να υγραίνεται το τριχωτό καλά με τους έξι ψεκασμούς τη φορά και μου φαίνεται ότι το περισσότερο το τρώει η τρίχα. Κάνω καλά; Θα ήθελα να μου πείτε κι εσείς αν εφαρμόζετε την ποσότητα αυστηρά ή ρίχνετε και κάτι παραπάνω...γιατί φοβάμαι μήπως πάθω overdose!!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Απ: Αρκούν 2ml regaine για μακριά μαλλιά;

Γειά σου Maria. Έχω χρησιμοποιήσει αρκετά χρόνια μινοξιδίλη αλλά με διακοπές όχι συνεχόμενα. Προσωπικά ότι υπήρχε 2% το έμαθα από εδώ. Και οι γιατροί πάντα την 5% μου έδιναν. Επίσης ποτέ δε μπόρεσα να τη χρησιμοποιήσω 2 φορές την ημέρα γιατί η φαγούρα που είχα ήταν αφόρητη και νόμιζα ότι μου καιγοταν το κεφάλι και συνήθως μου έλεγαν οι γιατροί να μη λούζομαι κάθε μέρα και μου ήταν αδύνατο να βάζω 2 φορές την ημέρα και χωρίς λούσιμο. Βάζω μία φορά την ημέρα και χωρίς να μετράω ψεκασμούς, αρκεί να νιώσω ότι έχει μπεί σε όλο το κεφάλι (χωρίς να σημαίνει ότι αυτό είναι το σωστό).
 

Maria

New Member
Απ: Αρκούν 2ml regaine για μακριά μαλλιά;

Γεια σου Χριστίνα! Απ'ότι καταλαβαίνω κι εσύ βάζεις μέχρι να νιώσεις ότι βρέχεται το κεφάλι σου όπως κι εγώ. Για τη φαγούρα και τον ερεθισμό, είχα κι εγώ κάποτε από τη σπιρονολακτόνη 5% του Dr.Lee και την αντιμετώπισα με αλόη βέρα, είναι θαυματουργή, καταπραϋνει το δέρμα σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα, να την έχεις υπ'όψη σου. Το regaine δε μου έχει προκαλέσει ποτέ ερεθισμό, μόνο κανα δυο φορές κάτι υπολείμματα σαν πιτιρίδα τα οποία φευγουν με το λούσιμο..
 
Απ: Αρκούν 2ml regaine για μακριά μαλλιά;

Ναι Maria εννοείται ότι βάζω αλόη, αλλιώς...

Επειδή δεν είμαι καινούρια στο θέμα τριχόπτωση, βάζω τοπικά από μικρή, δηλαδή φαντάσου ότι Regaine έβαλα για πρώτη φορά στα 17. Τα πρώτα χρόνια δεν είχα πρόβλημα με ερεθισμούς. Αυτό μου ξεκίνησε όταν πρίν λίγα χρόνια έβαζα αμπούλες και λοσιόν φυτικές και αυξήθηκε με κάποιες ενέσεις που μου έκανε ένας δερματολόγος (όχι αυτές με την κορτιζόνη). Είχα ξανακάνει ενέσεις και ακόμη πιο παλιά. Έχω "φάει" πολύ τρύπημα furious3....
 

captain

New Member
Απ: Αρκούν 2ml regaine για μακριά μαλλιά;

Xριστίνα σε τι οφελούν ακριβώς οι ενέσεις? Δηλαδή γιατί σου τις έκαναν? Και τι αποτέλεσμα είχαν?
 
Απ: Αρκούν 2ml regaine για μακριά μαλλιά;

captain είπε:
Xριστίνα σε τι οφελούν ακριβώς οι ενέσεις? Δηλαδή γιατί σου τις έκαναν? Και τι αποτέλεσμα είχαν?

Mου τις έκαναν για να με βοηθήσουν περισσότερο, γιατί το φάρμακο μπαίνει κατευθείαν με την ένεση. Στην αρχή με βοηθούσαν αλλά δεν διαρκούσε, μετά από κάποιους μήνες ενώ συνέχιζα τις ενέσεις ξαναείχα τριχόπτωση. Αλλά στο πάνω μέρος η βελτίωση δεν ήταν μεγάλη και οι κανούριες τρίχες που έβγαιναν δεν μεγάλωναν.
 

ANAR

Well-Known Member
Απ: Αρκούν 2ml regaine για μακριά μαλλιά;

Εγω που εχω μακρια μαλλια βαζω 7 με 8 ψεκασμους την καθε φορα για να ειμαι συγουρος οτι πευτει η σωστη ποσοτητα ριγκειν
 

Maria

New Member
Απ: Αρκούν 2ml regaine για μακριά μαλλιά;

Anar εγω βάζω και 10 ψεκασμους!
πιστεύω ότι δεν παθαίνουμε τίποτα και 10 ψεκασμούς να βάλουμε, άλλωστε το μισό φάρμακο μένει στην τρίχα..
 

Ntia

New Member
Απ: Αρκούν 2ml regaine για μακριά μαλλιά;

Χριστινάκι,

μάλλον γιατί η κορτιζονη από μόνη της δεν κάνει τίποτα... ήθελε και το regain του μάλλον μαζί... ;)
 
Απ: Αρκούν 2ml regaine για μακριά μαλλιά;

Έβαζα Ntia Regaine :'(

Aλλά πραγματικά αν κάποια κοπέλα είδε βελτιώσει με ΑΑ θα ήθελα να το διαβάσω... Σε ξένο φόρουμ τα ίδια διαβάζω, ότι δηλαδή η κορτιζόνη είναι για areata και οχι για ΑΑ.
 

Ntia

New Member
Απ: Αρκούν 2ml regaine για μακριά μαλλιά;

Εμένα, όπως ξέρεις, περιέχει πάντα κορτιζόνη... αλλά φαντάζομαι στις ενέσεις πέφτει μεγάλη ποσότητα συγκεντρωτικά. Τι να πω...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

liana

New Member
Απ: Αρκούν 2ml regaine για μακριά μαλλιά;

κοριτσια γεια σας ειμαι καινουρια στο φορουμ.τους τελευταιους μηνες παρατηρησα και εγω μια αραιωση στην κορυφη των μαλλιων μου.ειμαι 27 χρονων και εχω ανχωθει παρα πολυ πως θα καραφλιασω...πηγα σε μια δερματολογο και μου εδωσε και εμενα το ριγκειν.το οποιο το χρησιμοποιω μια φορα την ημερα εδω και εναμιση μηνα.ειναι το 2%.να σημειωσω οτι ειχα παρει και παλιοτερα ριγκειν αλλα το 5%.και μου προκαλεσε ''εκτακτες'' στην καρδια.φυσικα πανικοβληθηκα και το σταματησα.τωρα με το 2% δεν ειχα καποιο προβλημα ευτυχως και βλεπω ηδη και καποια μικρη βελτιωση.βεβαια αυτο το εφορου ζωης δεν μου πολυαρεσε.διαβασα λοιπον εδω μεσα καποια πραγματα και ειλικρινα φρικαρα και τρομαξα.ειναι αληθεια πως οταν χρησιμοποιεις ριγκειν για πολλα χρονια καποια στιγμη στο μελλον σου βγαινουν καποια προβληματα?και πως προκαλει κατακρατηση υγρων,πονοκεφαλους,παχαινει,ταχυκαρδιες κτλ?σας παρακαλω απαντηστε μου γιατι με αυτα που διαβασα εχω τρομαξει..εγω βαζω ελαχιστο καθε μερα,μια φορα.αν και τελευταια εχω κατι πονοκεφαλους..λετε να ειναι απο αυτο??ουφ.. :-[
 
Απ: Αρκούν 2ml regaine για μακριά μαλλιά;

Γειά σου liana :)

Τί να σου πώ Λιάνα κι εγώ δεν τα ήξερα όλα αυτά για το Regaine κι εγώ εδώ τα διάβασα. Πέρυσι είχα κάποιες ταχυκαρδίες αλλά δε νομίζω να ήταν από αυτό γιατί είμαι καπνίστρια και όποτε κόβω το τσιγάρο η καρδιά μια χαρά είναι και βάζω το 5%.

Και για το ότι μπορεί να παχύνεις από αυτό προσωπικά δεν το πιστεύω ιδιαίτερα.
Έβαζα πολύ καιρό Regaine μαζί με ενέσεις κορτιζόνης τοπικά κι εκείνο το διάστημα είχα αδυνατίσει πολύ.

Πάντως πήγαινε και σε έναν καρδιολόγο να κάνεις ένα υπέρηχο για να δείς αν συμβαίνει κάτι και μην τρομάζεις ;)
 

liana

New Member
Απ: Αρκούν 2ml regaine για μακριά μαλλιά;

γεια σου και σενα Χριστινα!
ειχα παει σε καρδιολογο την πρωτη φορα που εβαλα ρικγειν το 5% και μου ειχε πει οτι οι ''εκτακτες'' ειναι απο το ριγκειν και να το σταματησω....η αληθεια βεβαια ηταν πως εβαζα το 5% αλλα εβαζα πιο πολυ απ οσο επρεπε.και με το που το σταματησα σταματησαν και οι ''εκτακτες'' σχεδον αμεσως.απο καρδια παντως σκιζω οπως μου ειπε...και διαβασα επισης εδω μεσα οτι προκαλει και μαυρους κυκλους...ελεος...τα παντα προκαλει πια αυτο το ριγκειν??και δεν θελω να το κοψω γιατι βλεπω πως με βοηθαει πολυ!
οσο για το παχος ειπε καποιος οτι εχει πριστει απο τοτε που το χρησιμοποιει.και ενας αλλος ειπε οτι δημιουργει προβληματα στην καρδια.
δηλ αν ειναι να παχυνω και μετα να παω και απο καρδια κι ολα αυτα για δυο τριχες τι να πω...
αν και ο πατερας μου που ειναι φαρμακοποιος με διαβεβαιωσε οτι αυτα τα συμπτωματα συμβαινουν οταν η μινοξιδιλη δινεται σε μορφη χαπιου και οχι τοσο σε υγρο.απλα ειναι υποχρεωμενοι να τα γραφουν.και εξαλλου πιστευω οτι χιλιαδες κοσμου βαζουν μινοξιδιλη για τα μαλλια τους και μερικοι και χρονια.δεν εχω ακουσει ποτε κατι σοβαρο.ουφ...ελπιζω να ειναι οντως ετσι.
σορυ για το μεγαλο ποστ αλλα οπως καταλαβαινεις ειμαι και λιιιγο αγχωμενη :angel:
 

liana

New Member
Απ: Αρκούν 2ml regaine για μακριά μαλλιά;

καλησπερα!!! δεν θα μου απαντησει κανεις?? ασε που εκανα κ μαυρους κυκλους...η μηπως ειναι ιδεα μου?με ολα αυτα που διαβαζω εδω μεσα!!αν το κοψω θα φυγουν η μπα?κανεις δεν μπενει εδω μεσα?? :eek:
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Αρκούν 2ml regaine για μακριά μαλλιά;

liana,
συνήθως απαντάνε οι γυναίκες της παρέας σε ερωτήσεις γυναικών,αλλά λόγω καύσωνα τις βλέπω παραλία μεριά ;D

για τις γυναίκες με ανδρ. αλωπεκία προτείνεται 2% μινοξιδίλη(regain,hairway κ.α)+σαμπουάν κετοκοναζόλης(fungoral,botaderm,revita κ.α)+revivogen/super Zix

γενικά,
μην υπερβαίνεις την δοσολογία των 2 Χ 1 ml (πρωί-βράδυ),
και με ένα consealer (αν το γράφω καλά! ;D),μπορείς να καλύψεις την τοπική κατακράτηση στα μάτια
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα