Απώλεια βάρους και χαλάρωση προσώπου;

somari

Active Member
Παιδιά, για δώστε τα φώτα σας (αν γνωρίζετε).
Έχω χάσει τα τελευταία χρόνια περί τα 20 κιλά. Πλέον είμαι 80 κιλά (στο 1.80) αρκετά καλό βάρος πιστεύω, αλλά ενώ το υπόλοιπο σώμα το έστρωσα με γυμναστική, για το πρόσωπο δε μπορώ να κάνω τίποτα, και έχω το πρόβλημα του ότι φαίνεται "πλαδαρό" (το δέρμα προφανώς λόγω του πρώην λίπους είναι πιο χαλαρό σε αυτή τη περιοχή).
Ξέρετε καμμία άσκηση / ματζούνι που να έχει πιάσει σε εσας;

Thanks.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

xk

Active Member
Απ: Απώλεια βάρους και χαλάρωση προσώπου;

οσο πιο πολυ τρεξιμο ριχνεις τοσο πιο καλο προσωπο θα χεις...τοσο πιο καλο δερμα και γωνιες...μεχρι και η μυτη μαζευει...αλλα το θεμα ειναι οτι οσο αυξανεις τις επιδοσεις σου στο τρεξιμο(δε μιλαμε για απλο τζοκιν ετσι μιλαμε να τρεχεις γρηγορα) τοσο χανεις και ογκο/μυς στο σωμα...δε μπορεις να τα εχεις ολα,ΚΑΙ μπρατσα ΚΑΙ τελειο προσωπο,τουλαχιστον εγω ποτε δε το καταφερα...
 

somari

Active Member
Απ: Απώλεια βάρους και χαλάρωση προσώπου;

Κάνω πρόγραμμα που έχει από όλα (μια μέρα cardio, μία μέρα χτίσιμο). Αλλά ρε συ σίγουρα μαζεύει κιόλας; Δηλαδή ξανατσιτώνει το δέρμα; Επίσης, γιατί βλέπουμε μπρατσαράδες με ωραίες γωνίες στο πρόσωπο, ακόμα και ντούκια (πχ Σταλλόνε στα νιάτα του)
 

xk

Active Member
Απ: Απώλεια βάρους και χαλάρωση προσώπου;

δε ξερω πρεπει να θελει πολυ δουλεια παραδειγμα χαιρω πολυ αν ακολουθεις το προγραμμα του statham που ειναι λες και κανει πρωταθλητισμο ε τοτε θα εισαι jet...το θεμα ειναι οτι οι περισσοτεροι δεν ασχολουμαστε τοσο πολυ εγω πχ λιγο να ξεφυγω απο τα βαρη κτλ αμεσως ''φουσκωνω'' στο προσωπο....ενω με το τρεξιμο και ενα μηνα να αραξω δεν αλλαζει το προσωπο μου γιατι εχω χασει πολυ πραγμα και αργω να μαζεψω λιπος....
 

eythimios

New Member
Απ: Απώλεια βάρους και χαλάρωση προσώπου;

Μια καλη συμβουλη για την χαλαρωση του προσωπου αν κρινω απο τον εαυτο μου ειναι η εξης: κανε ταπινγκ με τα δαχτυλα των χεριων σου σε ολο το εμβαδο του προσωπου για μερικα λεπτα κ στη συνεχεια αρχιζεις με τα χερια στην περιοχη του σαγονιου να κανεις τεχνητο λιφτινγκ τραβωντας το δερμα προς τα πισω. Καλο θα ηταν το προσωπο να το εχεις πριν ελαφρως υγρανει με λιγο νερο σκετο η με με νερο που θα εχεις ριξει μερικες σταγονες λεμονιου. Το κακο ειναι οτι χρειαζεται υπομονη μηνων για να εχεις εμφανη αποτελεσματα. Ελπιζω να βοηθησα εστω λιγακι :)
 
somari είπε:
Παιδιά, για δώστε τα φώτα σας (αν γνωρίζετε).
Έχω χάσει τα τελευταία χρόνια περί τα 20 κιλά. Πλέον είμαι 80 κιλά (στο 1.80) αρκετά καλό βάρος πιστεύω, αλλά ενώ το υπόλοιπο σώμα το έστρωσα με γυμναστική, για το πρόσωπο δε μπορώ να κάνω τίποτα, και έχω το πρόβλημα του ότι φαίνεται "πλαδαρό" (το δέρμα προφανώς λόγω του πρώην λίπους είναι πιο χαλαρό σε αυτή τη περιοχή).
Ξέρετε καμμία άσκηση / ματζούνι που να έχει πιάσει σε εσας;

Thanks.

Αν και αργά θα σου πω...
καταρχάς διατροφή... Μήπως τρως ψωμια; Κόψε τις γνωστές τροφές που δίνουν λίπος... Ψωμιά, ζυμαρικά γλυκά,κρέατα,τηγανητά, κρέμες, σάλτσες, φαστ φουντ. Το ψωμί ειδικά και τα μακαρόνια σε εμένα είναι ΘΑΝΑΤΟΣ! Παίρνω κιλά για πλάκα ΚΑΙ στο πρόσωπο αν ξεκινήσω και τρώω ψωμιά και ζημαρικά που είναι πεντανόστιμα τα άτιμα.

Το επόμενο που πρέπει να κάνεις άμεσα είναι το τρέξιμο.
Τρέχε όσο πιο πολύ μπορείς, να στάζει ιδρώτας απο το πρόσωπο να καίγεται... Γενικά 4 χιλιόμετρα τη μέρα προσπάθησε να κάνεις σε κάνα μισάωρο maximum σε χρόνο και αν αντέχεις τρέχε περισσότερο.Αλλά με τρέξιμο έτσι όσο αντέχεις δεν μιλάμε να πηγαίνεις περπατόντας, ανέβαζε παλμούς.

Εγώ αυτό έκανα και σε 3 κιόλας βδομάδες είδα διαφορά.

Απλά όπως σου είπε και κάποιος άλλος μπορεί μετά να γίνεις σκελετός και να κόψεις και το πρόσωπο πιο πολύ απ' όσο νόμιζες, ακτός και αν μετά πλακώνεσαι και στα βάρη και τρως καλά στο σπίτι μετά.

Τον Σταλόνε και τα μοντέλα άστα. Κάνουν τρελή αερόβια (δηλαδή καίνε λίπος φουλ) μετά σηκώνουν βάρη για να γυμνασουν μυς και το βασικότερο όταν πάνε σπίτάκι τρώνε πρωτεϊνες, γενικά ακολουθπούν ειδική διατροφή . Ετσι χάνουνε και λίπος και φτιάχνουν και σώμα. Απαιτεί δουλειά αυτό όμως.

Επίσης είναι και τα γονίδια... Ο ξάδερφος μου τρώει και σαβουρώνει πίττες,πίτσες,μακαρονάδες και δεν παίρνει γραμμάριο... και στο πρόσωπο μοιάζει με 18χρονο και ας είναι 27...
 

Άκης

Administrator
Τα ίδια παθαίνω και εγώ, όπως αναφέρει και ο dimitris__27. Αν φάω κάτι "κακό", τότε παίρνω σε πρόσωπο και κοιλιά άμεσα κιλά.

Για τον Σταλόνε που λέτε, μην ξεχνάτε ότι οι celebrities έχουν και το botox.

Αυτό με τον ξάδερφο σου Δημήτρη, το έχω δει και σε έναν φίλο μου. Είναι 32αρης και δείχνει 24αρης...

Μπορείτε να δείτε και μερικές ασκήσεις για το πρόσωπο, από την Carole Maggio (έχουμε ξανά αναφερθεί σε αυτές τις ασκήσεις παλιότερα):
http://www.youtube.com/watch?v=UiqMYLoFMF4
 

somari

Active Member
Mα εγώ δεν είπα ότι ψαχνω τρόπο να αδυνατίσω στο πρόσωπο (;;;) Είπα ότι ΟΤΑΝ ΑΔΥΝΑΤΙΖΩ χαλαρώνει, και ψάχνω τρόπο σύσφιξης.
 
somari είπε:
Mα εγώ δεν είπα ότι ψαχνω τρόπο να αδυνατίσω στο πρόσωπο (;;;) Είπα ότι ΟΤΑΝ ΑΔΥΝΑΤΙΖΩ χαλαρώνει, και ψάχνω τρόπο σύσφιξης.

Tοτε τρεξιμο φίλε μου. Αυτή είναι η λύση για σύσφιξη. Ειδικά αν πέρασες περίοδο μεγάλης αγυμνασίας και έχασες λίποος με δίαιτα και γυμναστική, αυτό είχε συσσωρευτεί και στο πρόσωπο και μόνο του δεν φεύγει...
Τρέχε συνέχεια βάζε ένταση και ανέβαζε παλμούς όμως. Καλύτερα να τρέχεις 20 λεπτά πχ και να κάνεις 4 χιλιόμετρα παρά 1 ώρα sprint και περπάτημα και να καλύπτεις την ίδια απόσταση.

Τώρα αν δεις ότι γίνεσαι κοκκαλιάρης στο σώμα και σε ενοχλεί αυτό, τρώγε πρωτεϊνες και θα είσαι σε αξιοπρεπή επίπεδα.

Επίσης δοκίμασε και τις ασκήσεις του βίντεο. Κάποιες βοηθάνε χωρίς πλάκα! Έκανα μερικές παλιότερα και είδα μια μικρή βελτίωση. Ειδικά πριν εξόδους....

Έχω ύψος 1,80 77 κιλά. Περσι τέτοιο καιρό ζύγιζα 87. Χοντρό δεν θα με έλεγες, προς κανονικός έδειχνα, αλλά από τότε που το έριξα σε γυμναστική και τρέξιμο κυρίως έστρωσε το σώμα μου.
Φαίνεται και η διαφορά αυτή και στο πρόσωπο. Με βλέπω τώρα σε φωτογραφίες φαινόμουνα σαν μπούμπης στο πρόσωπο με μάγουλα και σώμα με στήθος γριάς μάγισσας φυλής αμαζονίου.
Ειδικά σε κάτι φωτογραφίες με γένια που ήμουν αξύριστος 3μηνες απορω πως δεν με είχαν μαζέψει να με πάνε σε καμιά ζούγκλα με γορίλλες. Τώρα έχω μαζέψει αρκετά και στο σώμα αλλά και στο πρόσωπο, Όχι βέβαια όσο θα ήθελα αλλά η διαφορά είναι εμφανής. Και ξαναλέω σκέψου να ήμουν και κάνας υπέρβαρος πχ 95 κιλά πώς θα έδειχνα...

Α επίσης είχα διαβάσει κάτι για λιποαναρρόφηση προσώπου αλλά ενδείκνυται σε πολύ ακραίες περιπτώσεις πχ Πάγκαλος.
 

Benedictus

New Member
Δεν έχω χρόνο να εκπαιδεύσουν και την άσκηση. Γι 'αυτό μπορώ να χρησιμοποιήσω το Lipovon προϊόν. Πολύ καλό προϊόν. Για χρονικό διάστημα πέντε εβδομάδων έχασα 8 κιλά.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Bouklas

Well-Known Member
Δεν έχω χρόνο να εκπαιδεύσουν και την άσκηση. Γι 'αυτό μπορώ να χρησιμοποιήσω το Lipovon προϊόν. Πολύ καλό προϊόν. Για χρονικό διάστημα πέντε εβδομάδων έχασα 8 κιλά.
Το google translate δεν κάνει πάντα καλή δουλειά. Όσο για το προϊόν, τα είπες όλα, χωρίς άσκηση σε ελάφρυνε 8 κιλά. Λογικά στην τσέπη εννοείς. :D
 
Μπλουζα