Απόφαση "μεταμόσχευση μαλλιών "

Roski99

New Member
Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους. Νέος εδώ.

Από τα 18 μου άρχισα να βλέπω να ανεβαίνουν οι κρόταφοι. Φυσιολογικό είπα.
Στα 20 ξεκίνησα συμπληρώματα διατροφής (γυμναστήριο). Ακμή, λιπαρότητα, οι κρόταφοι έλαβαν τον ανήφορο. Δεν με ένοιαζε.

Σήμερα είμαι 33 και ξεκινώντας την προβατίνα, ξεπέρασα το γυμναστήριο, την ακμή και την λιπαρότητα αλλά δεν μου αρέσει να καλύπτουν την φαλάκρα μου τα μακριά μαλλιά.

Αποφάσισα πριν κάποιους μήνες να επισκεφθώ πλαστικό χειρουργό, ο οποίους χαϊδεύει το τριχωτό της πίσω κεφαλής και μου είπε "θα κάνουμε πολύ καλή μεταμόσχευση" δεν με έπεισε.

Πριν αρχίσω τις επισκέψεις θα ήθελα να μου πείτε τις προτάσεις σάς, για να έχω έναν μπούσουλα στο τι παίζει.

Είμαι σε διαδικασία διαβάσματος όλων των περιστατικών. Μπράβο σε όλους για αυτό που κάνετε.

Τέλος, δεν έχω ακολουθήσει αγωγή ποτέ.

Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων.
 

Συνημμένα

  • 20211225_165209.jpg
    20211225_165209.jpg
    2 MB · Προβολές: 164
  • 20211225_165248.jpg
    20211225_165248.jpg
    2.4 MB · Προβολές: 158
  • 20211225_165300.jpg
    20211225_165300.jpg
    2.1 MB · Προβολές: 157
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Gianney

Well-Known Member
Χρόνια πολλά φίλε .Αν μπορείς βγάλε και την δοτρια το πίσω μέρος δηλ να δούμε και να δουν και οι πιο έμπειροι πόσο βαστάει σε γενικές γραμμές
 

Roski99

New Member
Χρόνια πολλά φίλε .Αν μπορείς βγάλε και την δοτρια το πίσω μέρος δηλ να δούμε και να δουν και οι πιο έμπειροι πόσο βαστάει σε γενικές γραμμές
Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση σου :
 

Συνημμένα

  • 20211225_202122.jpg
    20211225_202122.jpg
    3 MB · Προβολές: 152

Gianney

Well-Known Member
Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση σου :
Εμένα η δοτρια σου μου φαίνεται καλή.Νομιζω στην φάση που σαι τώρα δεν χρειάζεται και κάποια θεραπεία.Για μεταμόσχευση θα κάνεις μετρήσεις σ έναν γιατρό να δεις που βρίσκεσαι και θα διαβάσεις και εδώ κάποια πράγματα και μετά θα επιλέξεις
 

giorgosv

Active Member
Ιδανική περίπτωση για μεταμόσχευση. Ληπτρια χωρίς μαμά μαλλιά ( Το τσουλούφι δεν μετράει). Δοτρια κομπλέ δεν δείχνει σημάδια αραίωσης.
Σχεδιασμός hairline κοντά σε αυτή που είχες παλαιότερα λίγο πιο συντηρητική ώστε να σου ταιριάζει και σε μεγαλύτερη ηλικία.
Υπάρχουν και παρόμοια περιστατικά να μελετήσεις στο φόρουμ. Μεγάλες πιθανότητες για πλήρη αποκατάσταση.
 

Gianney

Well-Known Member
Ιδανική περίπτωση για μεταμόσχευση. Ληπτρια χωρίς μαμά μαλλιά ( Το τσουλούφι δεν μετράει). Δοτρια κομπλέ δεν δείχνει σημάδια αραίωσης.
Σχεδιασμός hairline κοντά σε αυτή που είχες παλαιότερα λίγο πιο συντηρητική ώστε να σου ταιριάζει και σε μεγαλύτερη ηλικία.
Υπάρχουν και παρόμοια περιστατικά να μελετήσεις στο φόρουμ. Μεγάλες πιθανότητες για πλήρη αποκατάσταση.
Για πόσα grafts λες;
 

alex7

Well-Known Member
Πολύ επιθετική αν.αλωπεκία .Στα 33 δεν έχει σταθεροποιηθεί ακόμα και είναι άγνωστο σε τι NW θα καταλήξει .Μάλλον 6-7 .Άρα συντηρητική προσέγγιση στην μμ .Δηλαδή συντηρητική σχεδίαση hairline έτσι ώστε η δότρια να μπορεί να δώσει και μελλοντικά για τυχόν μελλοντικές απώλειες
 

Gianney

Well-Known Member
Πολύ επιθετική αν.αλωπεκία .Στα 33 δεν έχει σταθεροποιηθεί ακόμα και είναι άγνωστο σε τι NW θα καταλήξει .Μάλλον 6-7 .Άρα συντηρητική προσέγγιση στην μμ .Δηλαδή συντηρητική σχεδίαση hairline έτσι ώστε η δότρια να μπορεί να δώσει και μελλοντικά για τυχόν μελλοντικές απώλειες
Ήδη έχει χάσει πάρα πολλά και υπάρχει επιφάνεια κενή προς κάλυψη.Ουτε θεραπεία ούτε τίποτα για την ληπτρια,για την δοτρια δεν ξέρω.Μια διήμερη γύρω στο 4,5 η δύο σπάστες 2500 και 2500 με διάστημα ανάμεσα αρκετό
 

alex7

Well-Known Member
Ήδη έχει χάσει πάρα πολλά και υπάρχει επιφάνεια κενή προς κάλυψη.Ουτε θεραπεία ούτε τίποτα για την ληπτρια,για την δοτρια δεν ξέρω.Μια διήμερη γύρω στο 4,5 η δύο σπάστες 2500 και 2500 με διάστημα ανάμεσα αρκετό
Εξαρτάται από τις δυνατότητες της δότριας .Κάποιες περιοχές που τώρα φαίνονται ότι είναι δότρια μπορεί στο μέλλον να χαθούν .(unsafe zones ).
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

ManCyprus87

Well-Known Member
Η Α' και Β' ζώνη είναι σχεδόν άδεια, και για να γεμίσει ικανοποιητικά θα έλεγα απαιτεί κάπου στα 4500.
Η δότρια οπτικά δείχνει ότι μπορεί να δώσει τέτοιο αριθμό, αλλά σίγουρα θα πρέπει να επιβεβαιώσει την υγεία (μη ύπαρξη DUPA/RETRO και ότι δεν υπάρχει thinning/miniaturization εκεί στο κέντρο της occipital) της.
Καλύτερα να βάλει σε μια πρώτη ΜΜ κάπου στα 2500, να δει και πως θα πάει και τι φύτρωση θα πιάσει, και στη συνέχεια ξαναμπαίννει (δότριας επιτρεπόντος) για 2η ΜΜ με ακόμη 2000.
 

Gianney

Well-Known Member
Η Α' και Β' ζώνη είναι σχεδόν άδεια, και για να γεμίσει ικανοποιητικά θα έλεγα απαιτεί κάπου στα 4500.
Η δότρια οπτικά δείχνει ότι μπορεί να δώσει τέτοιο αριθμό, αλλά σίγουρα θα πρέπει να επιβεβαιώσει την υγεία (μη ύπαρξη DUPA/RETRO και ότι δεν υπάρχει thinning/miniaturization εκεί στο κέντρο της occipital) της.
Καλύτερα να βάλει σε μια πρώτη ΜΜ κάπου στα 2500, να δει και πως θα πάει και τι φύτρωση θα πιάσει, και στη συνέχεια ξαναμπαίννει (δότριας επιτρεπόντος) για 2η ΜΜ με ακόμη 2000.
Χμ έτσι είπα και εγώ πιο πάνω.Σιγουρα έλεγχος δοτριας και μετά τα υπόλοιπα
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Τοποθέτησε ίδιες φωτός με τις παρακάτω για να βγούνε καλύτερα συμπεράσματα. Δώσε απόσταση.
 

Συνημμένα

  • 01.jpg
    01.jpg
    213.5 KB · Προβολές: 104
  • 02.jpg
    02.jpg
    196.7 KB · Προβολές: 90
  • 03.jpg
    03.jpg
    197.3 KB · Προβολές: 89
  • 04.jpg
    04.jpg
    200.4 KB · Προβολές: 89
  • 05.jpg
    05.jpg
    210.8 KB · Προβολές: 91
  • 06.jpg
    06.jpg
    205.5 KB · Προβολές: 77
  • 07.jpg
    07.jpg
    209.5 KB · Προβολές: 84
  • 08.jpg
    08.jpg
    204.1 KB · Προβολές: 88

Roski99

New Member
Εμένα η δοτρια σου μου φαίνεται καλή.Νομιζω στην φάση που σαι τώρα δεν χρειάζεται και κάποια θεραπεία.Για μεταμόσχευση θα κάνεις μετρήσεις σ έναν γιατρό να δεις που βρίσκεσαι και θα διαβάσεις και εδώ κάποια πράγματα και μετά θα επιλέξεις
καλημερα
Πολύ επιθετική αν.αλωπεκία .Στα 33 δεν έχει σταθεροποιηθεί ακόμα και είναι άγνωστο σε τι NW θα καταλήξει .Μάλλον 6-7 .Άρα συντηρητική προσέγγιση στην μμ .Δηλαδή συντηρητική σχεδίαση hairline έτσι ώστε η δότρια να μπορεί να δώσει και μελλοντικά για τυχόν μελλοντικές απώλειες
Στην συνάντηση με τον γιατρό, που είχα κάνει, ανέφερε αυτά. οχι σε αγωγη. Αναφέρθηκε στο συντηρητικό hairline. Στα διαδικαστικά μου ανέφερε το strip (micro) για να πάρει όσο το δυνατών περισσότερα μοσχεύματα ( 1* πίσω μέρος και 2 από την εκάστοτε πλάγια πλευρά). Δεν αναφερθήκαμε σε μετρήσεις. Αλλά ουσιαστικά μου ανέφερε ότι μελλοντικά ενδέχεται να χρειαστώ εκ νέου μ.μ. επικεντρώθηκε πολύ στην κάλυψη, την φυσικότητα και τα σημάδια.
 

alex7

Well-Known Member
Εμένα η γνώμη μου είναι να πας σε FUE όχι strip γιατί υπάρχουν πολλά μειονεκτήματα στην strip .Δες περιστατικά και κλινικές στο φόρουμ με FUE και περιπτώσεις σαν την δίκη σου και επέλεξε .Το strip αργεί στην αποθεραπεία ,μπορεί να αφήσει ουλή και σε μελλοντική μμ δεν πιάνει καλά την περιοχή η νάρκωση λόγω καταστροφής τοπικής νευρικών απολήξεων .Δεν διαχέεται καλά η αναισθησία και έτσι μελλοντικά θα πονέσεις στην επόμενη μμ .FUE και μόνο
 

Roski99

New Member
Χμ έτσι είπα και εγώ πιο πάνω.Σιγουρα έλεγχος δοτριας και μετά τα υπόλοιπα
Σε ευχαριστώ πολύ για τα σχόλια σου. με βοηθάνε πολύ στην προσέγγιση μου καθώς επίσης και στο να κατανοώ καλυτέρα την σωστή ροή των πράγματων. Ο έλεγχος δότριας, τι είναι; γίνετε από τον ιατρό που σε αναλαμβάνει ή μπορείς να προβείς στον ελεγχο σε ανεξάρτητο ιατρό; Π.χ. δερματολόγο;
 

Flag17

Well-Known Member
Σε ευχαριστώ πολύ για τα σχόλια σου. με βοηθάνε πολύ στην προσέγγιση μου καθώς επίσης και στο να κατανοώ καλυτέρα την σωστή ροή των πράγματων. Ο έλεγχος δότριας, τι είναι; γίνετε από τον ιατρό που σε αναλαμβάνει ή μπορείς να προβείς στον ελεγχο σε ανεξάρτητο ιατρό; Π.χ. δερματολόγο;
Καλημερα και χρόνια πολλά, πήγαινε bisanga για μετρήσεις και να σου δει την δοτρια. Σε Θεό γκουρα πηγές επίσκεψη; και σου είπε τα κόλπα με τα micro strip ? Ότι έχεις τόσο μακρύ μαλλί σίγουρα δεν βοηθάει να δούμε την ακριβή κατάσταση του κεφαλιού σου. Βρέξε το μαλλί και ανέβασε φωτεινές φώτο πανοραμικές.
 
Μπλουζα