Απελπισία και απόγνωση!!

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

steve4

New Member
Απ: Απελπισία και απόγνωση!!

ναι έχεις δίκιο pano είναι ζόρικη φάση σε γυναικα ... αλλα καλο θα είναι να αποφεύγει o κοσμος τέτοια... :-[ γιατί από ότι διάβασα και από παλαιότερους άμα είναι να πέσουνε θα πέσουνε είτε παίρνεις φίνα είτε avod ...τουλάχιστον να έχεις την υγεία σου γιατί άμα χασείς τα μαλλια ...χάσεις και την υγεία σου από τα μαλλιά ...μετά θα χάσεις και το πολυτιμότερο που έχει ένας άνθρωπος την ψυχική του υγεία :-[
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

maria12

New Member
Απ: Απελπισία και απόγνωση!!

Τι άλλο μπορώ να κάνω;
Τόσο καιρό αρνιόμουν και να τα αποτελέσματα..
πέφτουν ασταμάτητα και από ψυχολογία....ράκος....
από το 2008 μου το έλεγε και ο δερματολόγος και ο ενδοκρινολόγος
και οι δύο πανεπιστημιακοί γιατροί...
πιστεύω δεν έχω άλλη διέξοδο...
και ναι οι φόβοι μου είναι πολλοί..
 

geofish

New Member
Απ: Απελπισία και απόγνωση!!

Μαρία σου εύχομαι τα καλύτερα. Στενοχωριέμαι πολύ όταν βλέπω κοπέλες να αντιμετωπίζουν πρόβλημα με τα μαλλιά.
Αν μπορεί να σε βοηθήσει στο ψυχολογικό κομμάτι θα σου έλεγα αν υπήρχε η δυνατότητα, προτιμώ να μην βγάλω μαλλιά εγώ (λέμε τώρα αν έβγαζα) και ας βγάλεις εσύ και να βρεις την υγεία σου.
 

maria12

New Member
Απ: Απελπισία και απόγνωση!!

Σ'ευχαριστώ πολύ geofish..είσαι πολύ καλός..
το ίδιο μου λέει και η μητέρα μου...
Πραγματικά έχω τρελαθεί...συνεχώς κλαίω και δεν μπορώ να συνέλθω...
είμαι σε μία σχέση και με όλα αυτά τον έχω τρελάνει τον άνθρωπο...
σκέφτομαι πόσο άσχημα μπορεί να νοιώθει και δεν θέλω να το ζήσει..
άλλωστε θα ταλαιπωρούμαι πάντα με αυτό ο θέμα...
και αμφιβάλλω κατά πόσο από εδώ και πέρα θα είμαι ισορροπημένος και ήρεμος άνθρωπος...
χτες του είπα να φύγει να μην μείνει άλλο δίπλα μου γιατί θα δυστυχίσει χωρίς να φταίει και είναι νέος άνθρωπος...
Ξάχνω να βρω στα site την απάντηση πραγματικά..
φοβάμαι πως όταν το σταματήσω όπως έγινε και με το proscar θα μου πέσουν πάλι...
διάβασω αυτό:
http://www.womenshairlossproject.com/hair-loss/looking-for-a-hair-loss-support-group/
Περιληπτικά μια κοπέλα αφού τα δοκίμασε όλα και της έπεφταν τα μαλλιά πήγε σ'ενα
έμπειρο ινστιτούτο και της έδωσαν avodart μαζί με αντισυλληπτικό το έπαιρνε για χρόνια και
δεν είχε πρόβλημα με τα μαλλιά...ωστόσο μετά έμαθε ότι αν θελήσει να κάνει παιδί..τότε θα πρέπει για 6 μήνες να σταματήσει αντισυλληπτικά και avodart και μετά να προσπαθήσει και μέσα σε αυτό το διάστημα θα χάσει τα μαλλιά της .....
τι να πω..
απίστευτα μου φαίνονται όλα αυτά...
δεν μπορώ να πιστέψω οτι έχω μπει σε τέτοιες ιστορίες...ή με έβαλαν...
δεν πιστεύω ότι μου συμβαίνουν εμένα όλα αυτά...
πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω...
να ακούσω τους γιατρούς;
όταν σταμάτησα το proscar τα μαλλιά όντως πέφτουν εδώ και τόσο καιρό...
άρα επιβεβαιώνεται...
δεν ξέρω σκέφτομαι τουλάχιστον...να μην πάρω avodart και να πάρω proscar που είναι πιο ελαφρύ ....δεν ξέρω τι λέτε εσείς;;;
έχει σταματήσει κανείς το proscar;
είδε να του πέφτουν τα μαλλιά;
 

maria12

New Member
Απ: Απελπισία και απόγνωση!!

Δεν την ήξερα...αυτά τα ξέρουν οι γιατροί;
Αρχίζω να αμφιβάλλω..
Εσείς εδώ ξέρετε πολύ πιο πολλά..
Δηλαδή κάνει την δουλειά του proscar;
Έχετε δει αποτελέσματα;
Πραγματικά τι λέτε να πάρω το avodart 3-4 μήνες που μου είπαν;
το θέμα είναι μετά τι γίνεται;
θα μου πέσουν πάλι;
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: Απελπισία και απόγνωση!!

Το avodart είναι πολύ ισχυρό φάρμακο και σίγουρα θα το παίρνεις κάτω από την επίβλεψη του γιατρού σου. Το avodart βοηθάει μόνο στην ανδρογενετική αλωπεκία.
Επειδή σου έχουν κάνει διάγνωση και γυρωειδούς αλωπεκίας και αφού έκανες θεραπεία με τοπική κορτιζόνη και είχες ανταπόκριση συζήτησε το με το γιατρό σου γιατί πιθανώς θα πρέπει να την επαναλάβεις (για τις νέες τρύπες που σου έχουν εμφανιστεί).

Η αλωπεκία σου είναι σε φάση έξαρσης, μετά τη θεραπεία που θα κάνεις θα επέλθει ύφεση και δε θα έχεις κανένα πρόβλημα. Δε θα σου ξαναπέσουν τα μαλλάκια...

Μαρία, υπομονή και δύναμη...
 

maria12

New Member
Απ: Απελπισία και απόγνωση!!

Από στο στόμα σου και στου μαλλιού τ'αφτί...έκανα 2 ενέσεις κορτιζόνης και μου είπε ο γιατρός να μην κάνω άλλη παρα μόνο να βάζω στις τρύπες clarelux 500..
λέτε αν μετά τους 3-4 μήνες που θα σταματήσω την αγωγή δεν θα πέσουν;
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: Απελπισία και απόγνωση!!

maria12 είπε:
Από στο στόμα σου και στου μαλλιού τ'αφτί...έκανα 2 ενέσεις κορτιζόνης και μου είπε ο γιατρός να μην κάνω άλλη παρα μόνο να βάζω στις τρύπες clarelux 500..
λέτε αν μετά τους 3-4 μήνες που θα σταματήσω την αγωγή δεν θα πέσουν;

οχι μαρια εχεις μπερδευτει.......αν σταματησεις την αγωγη.....θα πεσουν... :(
η ΑΑ ειναι μια διαδικασια που γινεται καθε μερα στον οργανισμο.....οποτε καθε μερα πρεπει να την καταπολεμας.....οταν σταματησεις να την καταπολεμας...αυτη θα συνεχιζει......καταλαβαινεις???
εινια μια λειτουργια του οργανισμου σου που θα γινεται συνεχεια...οποτε πρεπει να την καταπολεμας συνεχεια.....οταν σταματας να την καταπολεμας....αυτη θα συνεχιζει δυστιχως....
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: Απελπισία και απόγνωση!!

maria12 είπε:
λέτε αν μετά τους 3-4 μήνες που θα σταματήσω την αγωγή δεν θα πέσουν;

Τα μαλλάκια που έχασες λόγω γυρωειδούς αλωπεκίας θα ξαναβγούν και δε θα πέσουν !!! Είχα εμφανίσει και εγώ γυρωειδή αλωπεκία πριν αρκετά χρόνια , την ξεπέρασα με κορτιζόνη και από τότε κανένα πρόβλημα.

Το avodart θα βοηθήσει και τα υπόλοιπα μαλλάκια σου. :)
 

maria12

New Member
Απ: Απελπισία και απόγνωση!!

Ο γιατρός είπε ότι avodart θα πάρω μόνο 3-4 μήνες γιατί είναι δυνατό φάρμακο..
άρα θα την σταματήσω..
μετα τι γίνεται;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Panos1982

Well-Known Member
Απ: Απελπισία και απόγνωση!!

maria12 είπε:
Ο γιατρός είπε ότι avodart θα πάρω μόνο 3-4 μήνες γιατί είναι δυνατό φάρμακο..
άρα θα την σταματήσω..
μετα τι γίνεται;

Μαρακι....το αβοταρντ σιγουρα θα σε βοηθησει να σταματησεις την τριχοπτωση και οχι μονο αυτο....αλλα θα σου επαναφερει και πολλες τριχες που αυτη τη στιγμη δεν φυτρωνουν......
ωστοσο καλυτερα να το παρεις για 5 μηνες τουλαχιστον παρα για 3.....θα σε βοηθησει πιο πολυ.....
Σε συνδιασμο με το αβοταρντ θα μπορουσες να χρησιμοποιησεις και μινοξιδιλη 2-5% για να εχεις ακομα μεγαλυτερη επαναφυτρωση των χαμενων σου μαλλιων.....!!!!
Και οταν φτασεις στο σημειο αυτο και περασουν οι 5-6 μηνες αυτοι και θα εχεις κερδισει παρα πολλα μαλλια πισω και θα εχεις σταματησει την τριχοπτωση.....
Τοτε μαλλον θα σου πει ο γιατρος να συνεχισεις με καποια πιο ηπια θεραπεια για να ελεγχεις την τριχοπτωση ετσι ωστε να μην εχεις παλι το ιδιο προβλημα.....
(οσο για το αγορι σου....αφου παρ ολα αυτα τα προβληματα που λες οτι του προκαλεις.. ;D συνεχιζει να ειναι διπλα σου...κι αυτο λεει πολλα......ειμαι σιγουρος οτι ειναι χαρα του να σε φροντιζει.....)
 

maria12

New Member
Απ: Απελπισία και απόγνωση!!

Για άλλη μια φορά σας ευχαριστώ πολύ..
για το ενδιαφέρον, τις άμεσες απαντήσεις και την στήριξη..
Πραγματικά είναι ευχής έργο αυτό το forum...
 

steve4

New Member
Απ: Απελπισία και απόγνωση!!

μαρία μην πας στη χημεία τουλάχιστον όχι ακόμα εξάντλησε πρώτα τις φυσικές μεθόδους και μετά... γιατί και η χημεία δεν είναι πανάκεια είναι αμφιλεγόμενα τα αποτέλεσμα....αν και σε εσένα έκανε δουλειά το proscar σύμφωνα με τα λεγόμενα σου ;D

για αρχή δοκίμασε 7 μέρες ω-3 τα αποτελέσματα φαίνονται άμεσα σε εμενα όταν τα περνώ μέσα σε
2-3 μέρες το μαλλί είναι δύναμη δεν κουνιέται τρίχα τα τραβάω και δεν μένει τρίχα στο χέρι ;D
μόλις τα σταματάω πέφτουνε με καταιγιστικούς ρυθμούς.... :-[ άμα δοκιμάσεις ω-3 μην παίρνεις άλλο φάρμακο ταυτοχρονα π.χ αντισυλληπτικά κτλ ;)
είναι ένα φυσικός τρόπος να σταματήσεις την τριχόπτωση αν δεν δεις αποτέλεσμα
πήγαινε στη χημεία η ότι άλλο νομίζεις θα σε βοηθήσει ;)

και να προσεχεις το θυρεοειδή σου άμα δεν είναι ρυθμισμένες οι τ3-t4 σωστά προκαλεί τριχόπτωση :(
 

heyya

New Member
Απ: Απελπισία και απόγνωση!!

Κουράγιο και από εμένα!

maria12 είπε:
Από στο στόμα σου και στου μαλλιού τ'αφτί...έκανα 2 ενέσεις κορτιζόνης και μου είπε ο γιατρός να μην κάνω άλλη παρα μόνο να βάζω στις τρύπες clarelux 500..

Το πιο σημαντικό είναι τι γίνεται εδώ. καταπολέμησε την γυροειδή και μετά βλέπεις πως πας με την Α.Α (avodart κ.τ.λ). Σου εξήγησε γιατί δεν κάνει να κάνεις τις ενέσεις πάλι;
 

maria12

New Member
Απ: Απελπισία και απόγνωση!!

Τον θυροειδή τον παρακολουθώ τώρα παίρνω Τ4 75 τον Δεκέμβρη που έκανα υπέρηχο δεν βρήκε όζους.
Μου είπε να μην κάνω άλλη ένεση (τον γοφό) γιατί ολοκληρώθηκε η αγωγή που ήταν να γίνει.
Έκανα 2 ενέσεις kenacort 40 φτάνουν δεν ξέρω..
Έχω από την Παρασκευή που παίρνω avodart πόσο καιρό λέτε να κάνει για να σταματήσουν να μου πέφτουν έτσι τα μαλλιά...
αυτό που φοβάμαι είναι την γυροειδή θα την πιάσει άραγε το avodart σήμερα έβλεπα πάλι να μου πέφτουν πολλά μαλλιά αλλά δεν ξέρω πια από τι από την γυροειδή ή από την ΑΑ.
Το toppik το βάζει κανείς; Έχει αποτέλεσμα;
Από την παρασκευή σκέφτομαι κάτι που δεν ήθελα να σκεφτώ ποτέ...την περούκα
αν η κατάσταση πια γίνει τραγική και δεν κρύβεται πια με τίποτα και είναι αντιαισθητικό
βαρύ το χτύπημα για μια κοπέλα αλλά ....είμαι μεταξύ του να τρελαθώ να σπάσω στομάχια..
να το ρίξω στην τρελή να κλειστώ στο σπίτι...δεν ξέρω...
σκέφτομαι πως από το πουθενά εκεί που ήμουν μια χαρά...
που ένοιωθα τόσο ψυχικά υγιής και ισορροπημένη.. λίγο πολύ ότι δεν κολλάω
όλα μπορώ να τα αντιμετωπίσω όλα...
σου συμβαίνει κάτι σαν αυτό και ταπεινώνεσαι κυρίως στον εαυτό σου μετά στους άλλους..
που χάνεις την γη κάτω από τα πόδια σου..
(όπως βλέπετε τα ψυχολογικά μου έχουν φουντώσει.. δίνουν και παίρνουν...σκέψεις και θεωρίες)
 

giannis1991

Well-Known Member
Απ: Απελπισία και απόγνωση!!

σε φαρμακειο σιγουρα οχι....και δεν ξερω αν εχει και ελλαδα....οποτε μονο απεξω....
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: Απελπισία και απόγνωση!!

Οκ Μαρία είναι πολύ σημαμαντικό να παραμείνεις ψύχραιμη... Ακόμη και αν συνεχίζεις να βλέπεις μαλλάκια να πέφτουν αυτό δε σημαίνει ότι δε θα ξαναβγούν.
Και σε εμένα αν τα μαλλάκια που έχανα δεν ξαναέβγαιναν θα ήμουν κάμπριο .... οπότε μην αγχώνεσαι.
Τώρα που παίρνεις και avodart να είσαι σιγουρη ότι προστατεύεις τα μαλλάκια σου πολύ καλά.

Το θέμα είναι ότι τα φάρμακα αυτά χρειάζονται χρόνο για να δεις απτά αποτελέσματα αλλά ξεκινούν τη δράση τους αμέσως μόλις τα χρησιμοποιήσεις.

Θα δεις ότι δε θα χρειαστείς ούτε περούκα ούτε τίποτα και κάποια στιγμή θα θυμάσαι αυτά που περνάς τώρα σαν ένα κακό όνειρο... Βρες κανένα ωραίο καπελάκι (είναι και πολύ trendy τωρα που είναι και καλοκαίρι) και όλα θα πάνε καλά :)

Για toppik δες εδώ : http://www.toppik.gr/index.php
 

Georgex6

Well-Known Member
Απ: Απελπισία και απόγνωση!!

avodart συστηνει και ο δερματολογος μου σε γυναικες μου λεει ειναι πιο αποτελεσματικο
και ναι το τοπικ υπαρχει και σε ελλαδα
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα