Αντηλιακά

cool11

Well-Known Member
Για ενα τοσο κοινό θέμα όπως τα αντηλιακά, νομίζω θα ήταν χρήσιμο να συγκεντρώσουμε όλη τη σχετική πληροφορία, να ξεδιαλύνουμε τι ισχύει και τι είναι μύθος, και να έχουμε μια αποκρυσταλωμενη άποψη, μιας και ο ήλιος (και ειδικα στη χωρα μας με την μεγαλη ηλιοφάνεια), έχει πάψει προ πολλού να είναι μόνο φίλος…

Να ξεκαθαρίσω από την αρχή, ότι το επίκεντρο της συζήτησης θα ήταν προτιμότερο-κατ'εμέ τουλάχιστον-να αφορά τη χρήση αντηλιακού, όχι για μαύρισμα και παραλία, αλλά για προστασία στην καθημερινή ζωή. Όποιος θελει να μαυρίσει(και δεν του φτάνει το καθημερινό μαύρισμα της ελληνικής καθημερινότητας), νομιζω έχει ήδη λυμένες τις απορίες του, και δεν νομιζω να ενοχλουνται με τυχον λιγο περισσοτερο μαυρισμα!

Εχω διαβάσει αρκετά πράγματα φυσικά, όπως νομιζω και οι περισσότεροι, αλλά θέτω καποιους προβληματισμούς, προς διευκρίνηση/διερεύνηση:
(τυχαία σειρά)

- Τα αντηλιακά μετά την ημερομηνία λήξης τους, όντως δεν προσφέρουν τίποτε, ή είναι μαρκετίστικος μύθος; ένα περσινό αντηλιακό, φέτος δεν μας προσφέρει καμια προστασία και είναι για πέταγμα;

- Είμαστε όντως ακάλυπτοι έπειτα απο μερικές ώρες, από την αρχική εφαρμογή του αντηλιακού; Αυτο ομως ειναι προβλημα παιδια. Αν ειμαι ολη μερα μες στους δρομους για δουλειες, ειναι ευκολο να βρω χωρο να ξαναβαλω αντηλιακη, ως επαναληπτικη εφαρμογη; Ή εχει φύγει καθε προστασια και με καίει ανελέητα ο ήλιος;

- Αγοράζετε από ελληνικό φαρμακείο, ή από εξωτερικο? (ebay/amazon/e-stores κλπ) Για καλυτερη ποικιλία, τιμές, ml κλπ

- Τελικά, κάνουν δουλειά οι μεγαλύτεροι δείκτες προστασίας; Διαρκούν περισσότερη ώρα, προσφέρουν περισσότερο 'αδιαπέραστο' στρώμα προστασίας;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

panoslydios

New Member
Οποιος θελει να παθει καρκινο του δερματος
ας συνεχιζει να βαζει αντιηλιακες με διοξειδιου του τιτανιου.

Ο ηλιος ειναι σκετη ενεργεια, πηγη βιταμινων.Οταν οι ανθρωποι καιγονται ,ο ηλιος τους βγαζει συσσωρευμενες τις απωλειες.Οταν εκθετεις καποιον σε μεγαλη πηγη ενεργειας και αυτος δεν μπορει να την απορροφησει ,τοτε εχεις και ενδειξη για την υγεια του.

Θυμισου οτι ολες οι θρησκειες εχουν να κανουν με τη λατρεια του ηλιου.Και φυσικα ο Χριστιανισμος.
Η πιο ειρηνικη μετα της εβδομαδας- Sun-day.
Και θα μπορουσα να σου γραψω ολοκληρο καταλογο.

Οι ανθρωποι παθαινουν καρκινο του δερματος απο τα πολλα ανοργανα βιομηχανικα υποπροιοντα
που χρησιμοποιουν συμπεριλαμβανομενων των αντιηλιακων και που παγιδευονται στη λεμφικη κυκλοφορια τους για χρονια.

Ειναι λυπηρο να φοβομαστε αυτο χωρις το οποιο δεν θα υπηρχαμε.

Ο ηλιος επιταχυνει πολλες μεταβολικες διεργασιες και αυτο τα λεει ολα για το ρολο του.
 

Prosim

Member
Ενδιαφέρον, όντως. Είναι παλιά η ιστορία με τη φαρμακοβιομηχανία.
Μια απορία όμως: όσοι έχουμε τατουάζ ρε παιδιά τι να κάνουμε; Δεν γίνεται να μην βάλεις αντηλιακό, τουλάχιστον 30άρι, αλλιώς τα ταττού θα δείχνουν χειρότερα κι από Norwood 6.

Υπάρχει τίποτα φυσικό; Υποκατάστατο.

Cool11, αυτο με τα ληγμένα είναι σίγουρα μύθος από μια συγκεκριμένη οπτική, τεσταρισμένα. Επειδή έχω διάφορα ταττουάζ χρησιμοποιώ τα καλοκαίρια συνέχεια αντηλιακά. Π.χ. είχα ένα ληγμένο 2 χρόνια και με προστατευε, δεν μαύριζα, ουτε καιγόμουν. Ωστοσο δεν μπορώ να γνωρίζω περαιτέρω, τι γίνεται επακριβώς με τις ακτίνες, το δέρμα κτλ... Στέκομαι στο επιφανειακό της υπόθεσης.
 

cool11

Well-Known Member
Με τους δεικτες προστασιας, τελικα τι να ισχυει?
Θεωρητικα, οσο μεγαλυτερος, τοσο υψηλοτερη προστασια σε χρονικο διαστημα.
Ομως πρακτικα, ειναι οντως ετσι?
Εχει κανεις δοκιμασει στον ηλιο διαφορετικους δεικτες με περιπου σταθερες τις υπολοιπες συνθηκες-μεταβλητες (χρονος εκθεσης στον ηλιο, ίδια μαρκα προιοντος κλπ), να μας πει τι συμπερασμα εβγαλε;
Δηλαδη λογου χαριν, για ποσο λιγοτερη ωρα με προστατευει ενα αντηλιακο με δεικτη 15, σε σχεση με ενα με δεικτη 30?
Υπαρχει οντως διαφορα, ή.....ειναι στο περιπου;
 

cool11

Well-Known Member
Καλα κι εγω 50αρι βαζω στο προσωπο.
Αλλα για το σωμα, σκεφτομαι ποση διαφορα να εχουν οι δεικτες, στα αντιστοιχα αντηλιακα σωματος.
 

cool11

Well-Known Member
Οι παιδικες αντηλιακες, που για τα ιδια χρηματα δινουν περισσοτερα ml, που ειναι ειδικες για τα τοσο ευαισθητα παιδικα δερματα, γιατι να μην ειναι καταλληλες και για τους ενηλικες;
 

TylerD

New Member
ο δεικτης προστασιας ειναι πολλαπλασιαστης της ωρας που μπορεις να κατσεις στον ηλιο χωρις να παθεις εγκαυμα... αν χωρις αντιηλιακο καιγεσαι σε 30 λεπτα, με ενα 10αρι αντιηλιακο μπορεις να κατσεις στον ηλιο 30 Χ 10 = 300 λεπτα.

σχετικα με τις ημερομηνιες ληξης οι εταιριες βαζουν παντα πολυ νωριτερες ημερομηνιες απο την πραγματικη ημερομηνια ληξης μιας ουσας...
 

cool11

Well-Known Member
Πολυ καλα, πρεπει να ειναι τα αντηλιακα με 'λιποσωματικα'.
Κι εγω δεν τα γνωριζα. Στο google βγαζει καποιες πληροφοριες.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

cool11

Well-Known Member
Η δερματολογος που ειχα επισκεφτει προσφατα, μου ειπε οτι υπαρχουν αντηλιακες, ακομη και για τα αυτια!
Και αν το καλοσκεφτει κανεις, βαζουμε συνηθως στο προσωπο, και τα αυτια τα λουζει ο ηλιος ολη μερα!
 

weznem

Well-Known Member
cool11 είπε:
TylerD είπε:
σχετικα με τις ημερομηνιες ληξης οι εταιριες βαζουν παντα πολυ νωριτερες ημερομηνιες απο την πραγματικη ημερομηνια ληξης μιας ουσας...

Για να ακουσω αποψεις πανω σε αυτο.

νομιζω οτι ισχυει αυτο το εχω ακουσει και εγω αλλα ισως ενας φαρμακοποιός να ξερει κατι περισσοτερο απο εμας :exclamation:
 

Atermon

Member
Η ημερομηνία λήξης σε τέτοια προιόντα δε σημαίνει ότι την άλλη μέρα θα σαπίσουν.
Απλά σου λένε ότι μέχρι αυτήν την ημερομηνία περίπου το φάρμακο θα δίνει το 100% που είναι να δώσει. Απο εκεί και πέρα θα μειώνεται σταδιακά η αποτελεσματικότητα του και μπορεί να μη δουλεύει όπως σου υποσχεθήκαμε.
Αντηλιακό βάζω το περσινό γιατί πάντα περισσεύει. Σίγουρα δεν είναι το ίδιο με ένα καινούριο, αλλά το λυπάμαι να το πετάξω :p
 

cool11

Well-Known Member
Θα θελα να βρω καπου ενα πινακα, που να λεει αναλογα με τον δεικτη προστασιας, για ποση ωρα/ωρες εισαι καλυμενος με το αντηλιακο.
Το ξερω οτι αυτο εξαρταται κι απο το δερμα(τυπος, χρωμα κλπ), εστω ενδεικτικα θα πρεπει να υπαρχει κατι.
 

cool11

Well-Known Member
Αν για μικροδιαδρομες σε εξωτερικους χωρους, αντι για εξειδικευμενο αντηλιακο προσωπου, βαζω αντηλιακο κρεμωδες(οχι γαλακτωμα ουτε λαδι) στο προσωπο, κι ας μην λεει οτι ειναι ειδικα για το προσωπο, ειμαι καλλυμενος ή οχι;
Προσωπικα πιστευω πως ναι, να και ισως οχι σε τοσο μεγαλο βαθμο οσο με ενα που ειναι ειδικα για προσωπο.
Εσεις τι λετε;
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
Ουσιαστικά η μόνη διαφορα μεταξύ αντιηλιακών προσώπου και σώματος ειναι ο δείκτης προστασίας. Μια χαρά ειναι το αντιηλιακό σώματος για το πρόσωπο.
 

cool11

Well-Known Member
Υπαρχουν μεχρι και αντηλιακα σπρευ για τα μαλλια! Οταν το εμαθα εξεπλαγην!
Αλλα δεν ειναι υπερβολη?
 
Μπλουζα