Ανεπιθύμητη τριχοφυΐα στο πρόσωπο.

Παρατηρώ τελευταία κάποιες μικρές τρίχες-χνούδι να φυτρώνουν χαμηλά κάτω από το μάτι ( στα ζυγωματικά περίπου). Γενικά δεν έχω ούτε πυκνό μούσι ούτε πολύ τρίχα στο σώμα . Γνωρίζει κάποιος ορμονικά με τι θα μπορούσε να συνδέεται αυτή η τριχοφυΐα και αν υπάρχει κάποια πρόταση αντιμετώπισης;
Ευχαριστώ.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Παρατηρώ τελευταία κάποιες μικρές τρίχες-χνούδι να φυτρώνουν χαμηλά κάτω από το μάτι ( στα ζυγωματικά περίπου). Γενικά δεν έχω ούτε πυκνό μούσι ούτε πολύ τρίχα στο σώμα . Γνωρίζει κάποιος ορμονικά με τι θα μπορούσε να συνδέεται αυτή η τριχοφυΐα και αν υπάρχει κάποια πρόταση αντιμετώπισης;
Ευχαριστώ.
Ο Swiss το είχε απαντήσει σε κάποια ερώτηση αυτό το θέμα.

Προφανώς πρέπει να μειώσεις την pge2 τοπικά, στο δέρμα.

Τώρα πώς μειώνεται η pge2 τοπικά? με διάφορους COX blockers.
Πχ λάδι απο μαύρο κύμινο

http://www.essentialoils.gr/index.php

Προσοχή να μην πάει στο κεφάλι, και οταν γίνεται άπλωμα με το χέρι να φοράει κάποιος γάντια, ή με λιγο βαμβάκι.
 

Συνημμένα

  • 1306-home_default.jpg
    1306-home_default.jpg
    27.3 KB · Προβολές: 6
Τελευταία επεξεργασία:

cypress

Member
άρχισε τις συνταγογραφήσεις πάλι ο παλαβιάρης ο Γιώργος ο Βιοματζούνιας :D

Alex αν δεν το έκανες ήδη, αγνοησέ τον, φιλική συμβουλή, για να μην ξοδεύεσαι άσκοπα και χάνεις τον χρόνο σου.

Επειδή αποκλείεται να έχεις υπερτριχωτικό σύνδρομο, περίμενε λίγο καιρό και πιθανότατα θα πέσουν. Ξεκούδουνα χνούδια βγαζω και εγώ σε άσχετα σημεία ή ασυνήθιστα μακριές τρίχες αλλά πέφτουν μετά από λίγο καιρό.

No worries!
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ο Swiss το είχε απαντήσει σε κάποια ερώτηση αυτό το θέμα.

Προφανώς πρέπει να μειώσεις την pge2 τοπικά, στο δέρμα.

Τώρα πώς μειώνεται η pge2 τοπικά? με διάφορους COX blockers.
Πχ λάδι απο μαύρο κύμινο

http://www.essentialoils.gr/index.php

Προσοχή να μην πάει στο κεφάλι, και οταν γίνεται άπλωμα με το χέρι να φοράει κάποιος γάντια, ή με λιγο βαμβάκι.

Έχεις δει κανέναν που είχε τριχοφυΐα σε αυτά τα σημεία και να εξαφανίστηκε με μαύρο κύμινο? Εγώ δηλαδή που βάζω 3 μήνες στο κεφάλι μου θα έπρεπε να ήμουν γλόμπος....
Τελευταία προειδοποίηση Γιώργο...
 
Έχεις δει κανέναν που είχε τριχοφυΐα σε αυτά τα σημεία και να εξαφανίστηκε με μαύρο κύμινο? Εγώ δηλαδή που βάζω 3 μήνες στο κεφάλι μου θα έπρεπε να ήμουν γλόμπος....
Τελευταία προειδοποίηση Γιώργο...
Εσενα δεν σε επηρεάζει το μαύρο κύμινο, ούτε θετικά ούτε αρνητικά, γιατί έχεις θέμα με την reductase και οχι με την hsd(αφυδρογοναση).

Το μαυρο κύμινο επιδρά μόνο σαυτους που εχουν υψηλή Οιστρονη(Ε1).

Εχεις δοκιμάσει ποτε την πράσινη Αργιλο?
Αυτή θα σε βοηθήσει κι οχι το κύμινο.
Όπως κι η Quersetin τοπικά, την έχεις δοκιμάσει?

Λεμονοχορτο?
http://biosophy.gr/index.php?route=product/product&product_id=545
 
Τελευταία επεξεργασία:
Φίλε δεν νομίζω να πέσουν (δεν ξέρω κιόλας η αλήθεια είναι) γιατί ξεκίνησαν πρίν κανα χρόνο να πετάνε 1-2 και τώρα έχουν βγεί πιο πολλές. Γενικά από απόσταση δεν φαίνεται κάτι, απλά ρωτάω για να μαθαίνω.
 

cypress

Member
Έχεις δει κανέναν που είχε τριχοφυΐα σε αυτά τα σημεία και να εξαφανίστηκε με μαύρο κύμινο? Εγώ δηλαδή που βάζω 3 μήνες στο κεφάλι μου θα έπρεπε να ήμουν γλόμπος....
Τελευταία προειδοποίηση Γιώργο...

Άρπα την και εσύ την διάγνωση Gomi και πασαλείψου άμεσα με πράσινη αργιλο και στόλισου από πάνω με λεμονόχορτα :D
Ο Βιοματζούνιας κατάλαβε ότι έχεις χαμηλή ρεντουκτάση, χωρίς εξετάσεις και απλά μελετώντας το προφίλ σου.
Τρελοκομείο ο φίλος!

Προσωπικά δεν θέλω να φύγει από το φόρουμ. Έκανα νέο συκώτι από τα γέλια σήμερα.
 

xk

Active Member
Παρατηρώ τελευταία κάποιες μικρές τρίχες-χνούδι να φυτρώνουν χαμηλά κάτω από το μάτι ( στα ζυγωματικά περίπου). Γενικά δεν έχω ούτε πυκνό μούσι ούτε πολύ τρίχα στο σώμα . Γνωρίζει κάποιος ορμονικά με τι θα μπορούσε να συνδέεται αυτή η τριχοφυΐα και αν υπάρχει κάποια πρόταση αντιμετώπισης;
Ευχαριστώ.


Αν χρησιμοποιεις μινοξ ειναι απο αυτό.
 
Άρπα την και εσύ την διάγνωση Gomi και πασαλείψου άμεσα με πράσινη αργιλο και στόλισου από πάνω με λεμονόχορτα :D
Ο Βιοματζούνιας κατάλαβε ότι έχεις χαμηλή ρεντουκτάση, χωρίς εξετάσεις και απλά μελετώντας το προφίλ σου.
Τρελοκομείο ο φίλος!

Προσωπικά δεν θέλω να φύγει από το φόρουμ. Έκανα νέο συκώτι από τα γέλια σήμερα.
Κοίτα εσύ ευχάριστο είναι που είσαι χαρούμενος άνθρωπος,

πάντως αν νομίζεις οτι ξέρεις κάτι καλύτερο να το γράψεις για να μάθουμε κι εμείς κάτι.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
@Alex cantrell , τα άσχετα μηνύματα θα τα διαγράψω μόλις ο φίλτατος Γιώργος μας εξηγήσει το σκεπτικό του.
Εμένα αυτό κάτω από τα μάτια, έγινε όπως είπε και ο χκ από την μινοξιδίλη. Όταν την έκοψα ατονίσανε, αλλά δεν έφυγαν ποτέ εντελώς. Δεν νομίζω πως υπάρχει κάτι που μπορείς να κάνεις. Ένας συνάδερφος στο γραφείο τα παίρνει με το ξυραφάκι, αλλά δεν το προτείνω γιατί μπορεί να βγουν δυνατότερες.
 
Δεν χρησιμοποιώ minox εδώ και χρόνια οπότε δεν είναι αυτό. Από τοπικά χρησιμοποιώ μόνο μέντα+Jojoba και καστορελαιο. Δεν νομίζω να έχουν σχέση αυτά τα 2.
@GOMI με ξυραφάκι σίγουρα όχι. Ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις σας.
 
Δώσε στοιχεία γι αυτό όπως επίσης και για την σχέση της Ε1 με την ΑΓΑ
Το λαδι απο μαύρο κύμινο περιέχει δύο χημικές ουσίες (εκτός των άλλων) που εχουν σημασία για την τριχόπτωση.
(αλλά κ για άλλες αρρώστιες)

Είναι λοιπόν η
thymoquinone

και η
dithymoquinone (DTQ)

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3436209/

Η DT όπως εχει γραφει σε ξενα site είναι pgd2blocker
(αλλά μάλλον είναι COXblocker κ σε υψηλή περιεκτικότητα αυξάνει την τριχόπτωση)

Η δε DTQ είναι η ποιο σπουδαία γιατί δουλεύει σαν pge2 agonist.

Αρα μας ενδιαφέρει το μαυρο κύμινο με υψηλή DTQ.

Ενα τέτοιο κύμινο είναι το παρακάτω:

http://www.nutriactiva.gr/product.php?prodid=15
 
Τελευταία επεξεργασία:
φιλε alex μαλλον ορμονικο ειναι το θεμα και γω εχω βγαλει στα ζυγωματικα και γενικα απο τοτε που αρχισε η τριχοπτωση μου εχω βγαλει τριχες μικρες σε σημεια που δεν ειχα , δλδ μικρα μαυρα χνουδια στα μπρατσα οχι μονο στον πηχι στην πλατη διασπαρτες μια τριχα εδω μια εκει μονες τους ,στην κοιλια εκει που υπηρχε δερμα μονο τωρα εχουν βγει μικρα μαυρα χνουδια περα δλδ απο την γνωστη γραβατα , ακομα δεν ξερω γιατι συμβαινει αυτο αλλα ειμαι πεπεισμενος οτι ειναι ορμονικο ,τωρα η περιπτωση σου μπορει να ειναι διαφορετικη .
 

dim_mousatos

New Member
Έχεις τσεκάρει επίπεδα τεστοστερόνης και διυδροτεστοστερόνης? Άλλαξες κάτι δραματικά στην διατροφή σου τον τελευταίο καιρό? Δες πρώτα αυτά τα ζητήματα πριν προχωρήσεις.
 

zaxosdogkanos

Active Member
επειδη εχω ενα σημειο στα γενια που δεν λεει να γεμισει υπαρχει κανα τοπικο που να βοηθαει?
 

zaxosdogkanos

Active Member
Μιλάμε για αραιή τριχοφυία στο σημείο ή έλλειψη τρίχας?

τριχα εχει απλα ειναι τα ξανθα χνουδακια που βλεπουμε και στα μαλλια
θελω να τους δωσω μια ωθηση γιατι στο υπολοιπο προσωπο εχω παντου και θελω καποια στιγμη να αφησω μουσι και μου το χαλαει το συγκεκριμενο σημειο...
 
Μπλουζα