Αγωγή από Freitas

dlazaros

Well-Known Member
Εδώ έχουμε πάει στο αντίθετο άκρο. 48 χρονών με αυτό το μαλλί και φουλ φίνα και ντούντα? Έλεος! Κάπου πρέπει να υπάρχει και ένα μέτρο.
Συμφωνώ και εγώ εδώ. Σε αυτή την κατάσταση ή θα πήγαινα μόνο με την ντούτα αλλά 3 φορές την εβδομάδα ή θα έπαιρνα την φίνα μόνο 5 φορές όπως έγραψε ο γιατρός. 5 μέρες φίνα και 2 μέρες ντούτα είναι πολύ ρε γαμότο για την ηλικία μας, μπορεί να βγεί θέμα με μηδενισμένη DHT. Τώρα αν θέλει ο γιατρός να το πάει τέρμα μέχρι την ΜΜ και μετά να τον χαλαρώσει σε νορμάλ δοσολογίες είναι άλλο. Αυτός ξέρει καλύτερα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

ManCyprus87

Well-Known Member
Είναι πολλά τα κριτήρια για να αποφασιστεί η δοσολογία για τον καθένα:
Ηλικία, βαθμός thinning, έκταση thinning, κατάσταση δότριας, diffuse παττερν και πολλά αλλά.
Η ακριβής δόση μπορεί να αποφασιστεί μόνο με εξέταση απο εξειδικευμένο και σοβαρό γιατρό.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Συμφωνώ και εγώ εδώ. Σε αυτή την κατάσταση ή θα πήγαινα μόνο με την ντούτα αλλά 3 φορές την εβδομάδα ή θα έπαιρνα την φίνα μόνο 5 φορές όπως έγραψε ο γιατρός. 5 μέρες φίνα και 2 μέρες ντούτα είναι πολύ ρε γαμότο για την ηλικία μας, μπορεί να βγεί θέμα με μηδενισμένη DHT. Τώρα αν θέλει ο γιατρός να το πάει τέρμα μέχρι την ΜΜ και μετά να τον χαλαρώσει σε νορμάλ δοσολογίες είναι άλλο. Αυτός ξέρει καλύτερα.

Και γιατί δεν του το γράφει;
 

Thanos92

Active Member
Καλησπέρα. Και εμένα την ίδια αγωγή μου έστειλαν απο Freitas και είμαι 30…Μιλησα μαζί τους τον Νοέμβριο του 22 και έχω προγραμματισμένη μμ αρχές Μαρτίου του 24. Αυτή την στιγμή έκλεισα τον 7ο μήνα με φίνα 1mg την ημέρα. Φυσικά και δεν πήρα όλα αυτά τα χάπια που ζήτησαν αλλα σκέφτομαι οτι αν μεχρι και τελος Αυγούστου δλδ μολις κλεισω και τον 9ο μήνα δεν έχω δεί κάποια εμφανή διαφορά, ίσως βάλω και 2 μερες duta 0,5…αλλά δεν το κρύβω πως φοβάμαι :)
 

dlazaros

Well-Known Member
Και γιατί δεν του το γράφει;
Νομίζω οτι είναι μια μεγάλη κουβέντα που μπορούμε να κάνουμε κάπου αλλού για τον διαχωρισμό ασθενή και μεταμόσχευσης. Υπάρχει η τάση να επικεντρώνεται ο ιατρός στο αποτέλεσμα και στην πορεία και οτι γενικά έχει να κάνει με την ΜΜ και η γενική υγεία ή καλύτερα η ευημερία του ασθενή να μπαίνει σε δεύτερο πλάνο επειδή μας "καίει" η υπόθεση μαλλιά τώρα. Νομίζω οτι τέτοιες συμπεριφορές πρέπει να αξιολογούνται στην επιλογή γιατρού όταν δεν έχουμε πάθει μυωπία με την υπόθεση μαλλιά.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Τα λεγε ο μεγαλος @Panos1982 οτι η μπίζνα εχει γίνει FUE + φίνα.Ε όλο αυτό εξελίχθηκε

Η αλήθεια είναι κάπου στην μέση και είναι εύκολο κάποιος να την βρει. Δεν χρειάζονται υπερβολές ούτε προς την μια ούτε προς την άλλη κατεύθυνση.
 

Panos1982

Well-Known Member
Τα λεγε ο μεγαλος @Panos1982 οτι η μπίζνα εχει γίνει FUE + φίνα.Ε όλο αυτό εξελίχθηκε

Ακριβως φιλε Χάρη ,
Και χαιρομαι που εστω καποιοι λιγοι δεν εχουν παρωπίδες κ αντιλαμβάνονται την κατασταση οπως κι εσυ.
Η κανονικοτητα θα ηταν οταν πας σε ενα κεντρο αποκαταστασης να εχει διαθέσιμες ολες τις επιλογες που υπαρχουν κ να εφαρμοζει τις καταλληλοτερες αναλογα το καθε ξεχωριστο περιστατικό. Οχι εναν κουβα για ολους αλλιως εισαι ακαταλληλος δε σε αναλαμβανω κι αλλα τετοια ωραια....

Ειναι καποιοι ας πουμε οπως εγω που έχουν μικρη πυκνοτητα δοτριας (με υψηλο λογο ) που αν θελουν να κανουν fue ειναι απαραίτητο το splitting, ειναι επισης καποιοι οπως κι εγω επισης που δεν ανεχεται το σωμα την φινα.
Οποτε αν ολοι οι γιατροι στο κοσμο ηταν σαν το φρειτας το λοτεντζο κλπ.
Απλα θα μ ελεγαν εισαι ακαταλληλος δε σε αναλαμβανω..... κι εγω θα εμενα φαλακρος, γιατι ουτε φινα σηκωνω ουτε στριπ διαθετουν ουτε splitting θα μου κάνουν π ειναι απαραιτητο στη περιπτωση μου.

Ενας γιατρος κ μια κλινικη κατ εμε ειναι υποχρεωμενη να εχει διαθεσιμες ολες τις διαθεσιμες μεθοδους κι οχι μονο οποιες τους εξυπηρετουν.
Δεν υπαρχει καλη κ.κακη μεθοδος υπαρχει μεθοδος που ειναι καταλληλη για τον Α και.μεθοδος π ειναι καταλληλη για τον Β ασθενη κ αυτο πρέπει να ελέγχεται ξεχωριστα. Επίσης υπαρχει κ δρομος με χαπι κ δρομος χωρις χαπι κ ολα συνιπολογιζονται για το τελικο πλανο.
Τοσο απλα ειναι τα πραγματα.
Εδω κ χρονια εχουμε δει την στροφή ολων στη fue κ την φινα... γτ αυτο πουλαει κ αυτο περνανε σαν γραμμη κ ολες οι κλινικες ολο κ.περισσοτερο κ γινεται καθεστως.
Κριμα.....
Για τους ασθενης κριμα γτ εγω μπορει να προλαβα αλλα καποιοι αλλοι στο μελλον θα αναγκαστουν να μεινουν φαλακροι ενω υπηρχε η δυνατοτητα αλλα δεν χρησιμοποιείται....

Οποτε θα κλεισω ετσι οπως αρχισες ,
Η ζωη μας μια μπιζνα !!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

gregun

Member
Έψαξα στα email μου να δω αν μου λέει η Florencia για το αν η αγωγή είναι για πριν μόνο ή και για μετά και βρήκα αυτό:

Once you decide to schedule your intervention, you will be instructed to follow a treatment prior to your intervention and after it.
This treatment will be prescribed based on your personalized diagnosis and will consist of taking vitamins or medications to stabilize baldness (once the operating room reservation has been made). In case you cannot follow the marked treatment, Dr. de Freitas does not recommend carrying out the intervention, since we could not guarantee excellent results, just as the aesthetic result would not be as expected.


Οπότε προφανώς η αγωγή ισχύει και για μετά χωρίς όμως να σημαίνει ότι αυτό δεν μπορεί να αλλάξει.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Από αυτά που έχουν δει τα δικά μου μάτια, το μεγαλύτερο πρόβλημα (και μπίζνα) σήμερα δεν είναι FUE+φίνα (αυτό αφορά ειδικές περιπτώσεις μερικών γιατρών), αλλά FUE σκέτο δια πάσα νόσο και ασθένεια. Με λίγα λόγια "πάρτου ότι μπορείς σήμερα πουλώντας ελπίδα" και σε 5-10 χρόνια ας ψάχνεται (πολλοί ψάχνονται τι πήγε λάθος και νωρίτερα).
 

Harris_G

Well-Known Member
O Λορεντζο δεν ειναι ακαμπτος οσο πιστευαμε. Και 0,5 δεχεται (που νταξει ειναι πολυ χαμηλη δοση μη τρελαθουμε) και ενα 5αρι για ολη την εβδομαδα (επισης δελεαστικο αφου μια μερα παιρνεις χαπι και 6 δεν παιρνεις) και αρκετα cases χωρις φαρμακο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
@Harris_G, ειναι απλά τα πράγματα. Ο γιατρός πρέπει οπωσδήποτε να εξετάζει τον ασθενή δια ζώσης, να του δίνει την κατάλληλη (συντηρητική) θεράπεια με βάση την διαγνωσή του και να τον παρακολουθεί για ένα ικανό διάστημα έτσι ώστε να την αναπροσαρμόσει (βελτιώσει) ανάλογα με την ανταποκρισή του σε αυτή και μετά να κάνει την σούμα και να προχωρήσει σε μμ. Να κάνει δηλαδή ένα fine-tuning ανάλογα με τον κάθε ασθενή. Η λογική "πάρε ότι πιο δυνατό υπάρχει σε όλες τις περιπτώσεις" δεν είναι σωστή.
 

bobby

Well-Known Member
Και εγώ νομίζω ότι ούτε όλοι οι ασθενείς κάνουν για όλους τους γιατρούς ούτε όλοι οι γιατροί για όλους τους ασθενείς.
 

Georgie

Well-Known Member
Dr. de Freitas does not recommend carrying out the intervention, since we could not guarantee excellent results, just as the aesthetic result would not be as expected.
Απαντάει καθαρά σε όλους.

Απευθύνεται ο ασθενής στον Dr Freitas για super & guarantee αποτέλεσμα για τα μαλλιά του.

Αυτή η συνταγή μαζί με τα skills του συγκεκριμένου το πιθανότερο είναι να του δώσουν ένα εξαιρετικό αποτέλεσμα που θα έχει και διάρκεια.

Τι τον ενδιαφέρει τώρα αν έχει θέμα με τη πίεση ο ασθενής η με άλλες παρενέργειες που μπορεί να προκύψουν.
Αυτές οι θεραπείες είναι που δουλεύουν, αυτές προτείνει

Στη τελική λέει και αλήθεια
Μαλλί χωρίς θεραπεία δε στέκεται στους περισσότερους με ΑΑ ας είναι και 50 χρόνων
Δε πουλαει φιδελαια και laser αμφιβόλου αποτελεσματικότητας.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Απαντάει καθαρά σε όλους.

Απευθύνεται ο ασθενής στον Dr Freitas για super & guarantee αποτέλεσμα για τα μαλλιά του.

Αυτή η συνταγή μαζί με τα skills του συγκεκριμένου το πιθανότερο είναι να του δώσουν ένα εξαιρετικό αποτέλεσμα που θα έχει και διάρκεια.
Αυτό είναι σωστό.
Τι τον ενδιαφέρει τώρα αν έχει θέμα με τη πίεση ο ασθενής η με άλλες παρενέργειες που μπορεί να προκύψουν.
Αυτές οι θεραπείες είναι που δουλεύουν, αυτές προτείνει
Υπάρχει μεγάλο εύρος θεραπειών που δουλεύουν. Δεν πας κατευθείαν στα πυρηνικά.
Στη τελική λέει και αλήθεια
Μαλλί χωρίς θεραπεία δε στέκεται στους περισσότερους με ΑΑ ας είναι και 50 χρόνων
Στους περισσότερους άνω των 45 στέκεται μια χαρά.
Δε πουλαει φιδελαια και laser αμφιβόλου αποτελεσματικότητας.
Αυτό είναι σωστό.
 

Georgie

Well-Known Member
Αυτό είναι σωστό.

Υπάρχει μεγάλο εύρος θεραπειών που δουλεύουν. Δεν πας κατευθείαν στα πυρηνικά.

Στους περισσότερους άνω των 45 στέκεται μια χαρά.

Αυτό είναι σωστό.
2-2
Θα πάμε πέναλτι ? :p

Στα πυρηνικά δε πάμε συμφωνώ , ούτε εγώ θα ρίσκαρα τέτοιου τύπου θεραπεία για τον εαυτό μου.
Αλλά ο Dr Freitas είναι από τους κορυφαίους της Ευρώπης στη μεταμόσχευση μαλλιών, για ποιο λόγο να ρισκάρει ένα μέτριο αποτέλεσμα χωρίς ισχυρή θεραπεία, αφού αυτή θα του εξασφαλίσει το top που μπορεί να πάρει?
Εδώ δεν έχει ημερομηνία για χειρουργείο για ένα χρόνο σχεδόν , πως να ασχοληθεί με τη θεραπεία εξατομικευμένη στα δεδομένα του κάθε ασθενή ? Αδύνατον, πατάει το κουμπί και έχει το κεφάλι του ήσυχο.


Και στα 50 χάνεις μαλλιά , λιγότερα , αλλά χανεις.
Αλλά αν έχεις ήδη λίγα , και τα λίγα που χάνεις είναι πολλά!

( Τι είπα ο ποιητής!)
 

Harris_G

Well-Known Member
Το λες και μονος σου Georgie οσο καλος και να ειναι (που ειναι) θελει να καλυπτει τον λοκω του και να φαινονται ολα τουμπανα
 
Μπλουζα