ΑΑ αλωπεκία??

nat@

New Member
Γεια σας!!

Είμαι 27 χρονών και ανέκαθεν είχα λίγα μαλλιά και πολύ λεπτή τρίχα. Στην εφηβεία ο δερματολόγος μου είπε ότι έχω αα αλωπεκία και είναι κληρονομικό και μου έδωσε φυτικές λοσιόν και συμπληρώματα διατροφής, τα οποία πιστεύω ότι δε βοηθούν καθόλου. Στα 20 έκανα χρήση διαλύματος regaine για ένα χρόνο και μετά το σταμάτησα, γιατί με είχε κουράσει η χρήση του (μου προκαλούσε απίστευτη λιπαρότητα). Εκ τότε, αισθάνομαι ότι περνάω φάσεις που τα μαλλιά μου είναι πιο υγιή και φάσεις που είναι τελείως αδύναμα ανάλογα με την ψυχολογία και το άγχος. Να σημείωσω ότι οι εξετάσεις μου ήταν όλες φυσιολογικές. Όλη αυτή η κατάσταση είναι απίστευτα ψυχοφθόρα. Δεν ξέρω αν πρέπει να απευθυνθώ σε κάποιο εδειδικεύμενο δερματολόγο κι αν κάτι άλλο πέρα της μινοξιδίλης θα βελτίωσει την κατάσταση.
 

Συνημμένα

  • IMG_20210220_150107.jpg
    IMG_20210220_150107.jpg
    2.1 MB · Προβολές: 44

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Georgie

Well-Known Member
Καλώς ήρθες στο φορουμ .
Νομίζω οτι οι γιατροί μεταμοσχεύσεων ειναι περισσότερο εξειδικευμένοι στην ΑΑ.
Θα μπορούσες να κανεις κάποιο consultation σε μια κλινική και απο εκει να σου δώσουν κατευθύνσεις και πιθανή θεραπεια .
Απ´οτι εχω καταλάβει η Γυναικεία τριχοπτωση ( αραιωση) αντιμετωπίζεται πιο δύσκολα απο την Ανδρική .
Και αυτο επειδή ως συνήθως ειναι διάχυτη, και η φιναστεριδη δε συστήνεται ως θεραπεια .
 
Μπλουζα