Έντονη τριχόπτωση σε σημείο να βλέπω το κρανίο μου

anna29

New Member
Απ: Έντονη τριχόπτωση σε σημείο να βλέπω το κρανίο μου

Dannyspartakus είπε:
Αν δεν εισαι σίγουρη ότι δεν έχεις πολυκιστικές ωοθήκες πρέπει να κάνεις οπωσδήποτε εξετάσεις για να το διαπιστώσεις.

Θα το κάνω, και είμαι σίγουρη ότι θα αξιοποιηθούν από τον δεύτερο δερματολόγο στον οποίο οπωσδήποτε θα πάω.


Silencer είπε:
Ο καθένας μπορεί να κάνει ενέσεις στο σπίτι του ή σε φαρμακείο. Σου είπε τι ενέσεις; νομίζω οτι μόνο οι ενέσεις κορτιζόνης βοηθάνε στην τριχόπτωση,όμως τα ανασοκατασταλτικά δεν είναι ότι καλύτερο.

Δεν μου είπε τι ενέσεις είναι. Βασικά δεν με άφηνε να μιλάω καθόλου και μόλις πήγαινα κάτι να ρωτήσω με διέκοπτε. Ειχα προετοιμαστεί κι εγω να της πώ για τις χουφτες με τις τριχες που χάνω, για τη λιπαρότητα. Δεν είπα τίποτα. Ένα ξερό πόσο χρωστάω και έξω απο την πόρτα.

Ξανα νά τα μας. Αν θέλεις (αν δεν θέλεις είναι απόλυτα σεβαστό και κατανοητό) ανέβασε φωτογραφίες να σου πουν τα έμπειρα μέλη το βαθμο αραίωσής σου αλλά όχι την ποιότητα της τρίχας.

Θα το κάνω κάποια στιγμη και πολύ θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας αλλά όχι σήμερα γιατί αν κι εσείς παιδιά μου πείτε τα ίδια με τη γιατρό, δε θα το αντέξω.



Silencer είπε:
Με συγχωρείς που είμαι λίγο εριστικός και επιθετικός, αλλά έγω τους λόγους μου.

Πάντως, για να σου φτιάξω τη διάθεση, αν έχεις αλλεργία τότε είσαι τυχερή στην ατυχία σου γιατί αφού το βρούν σημαίνει ότι μπορούν να κάνουν ανωσία με την ουσία. Το πρόβλημά σου θα λυθεί 100% ;D και παρακαλώ να μας ενημερώσεις να το ψάξουμε και εμείς μήπως είμαστε σε λάθος δρόμο :chinscratch

Αν όχι, πες στον ανδρα σου-αδερφό σου-φίλο σου να περάσει από το "ιατρείο μου". Ακολουθώ μια δικιά που παντέντα θεραπείας -για όσους αισχροκερδούν με τον πόνο μας- είναι είναι πολύ καλή και την χρησιμοποιούμε εδώ στην Κρήτη: Τσιμέντομα μέχρι το γόνατο και φουντάρισμα στο λυβικό πέλαγος.


Δεν ήσουν καθόλου επιθετικός, αντίθετα, τα όσα έγραψες με καθησύχασαν λιγάκι. Και όταν έψαξα για το multiforme glioblastoma, ε τότε σκέφτηκα το ρητό, εδώ ο κόσμος χάνεται και εγώ κλαίω για ένα μάτσο τρίχες. Αλλά ξέρεις, ο καθένας το δικό του πρόβλημα το κάνει βουνό. Σ’ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις σου και θα σκεφτώ πολύ σοβαρά να περάσω από το δικό σου "ιατρείο". :)

kkathi είπε:
Kαλά διάγνωση δεν σου έκανε δε σου είπε αν ειναι ΑΑ, διάχυτη ή αλλης μορφής;

Οχι, πιο πολύ με ρωτούσε για αλλεργίες που πιθανόν έχω. Για ΑΑ δεν μου είπε κάτι.


Είναι παραξενο που δε σου μιλησε για πιθανό θυροειδή ή έλλειψη σιδήρου

Μου έκανε μια μικρή νύξη μόνο όμως όταν τη ρώτησα εγω αν θα κάνω γενικές εξαιτάσεις αίματος, θυρεοειδή και πολυκυστικών.Δεν ξέρω αλλά της είχε κολλησει η ιδέα οτι έπρεπε να ευθύνεται κάποια αλλεργία για την αραίωση. Ισως βέβαια το έλεγα για να κάνω το τέστ αλλεργίας που κάνει στο γραφείο της, το οποίο πάει κάπου 250 ευρώ. Και τελικά που έκλεισε ραντεβού για να το κάνω, αλλα δεν νομίζω οτι θα πάω.


Τέλος αν δε σου κάνει κόπο στειλε μου σε προσωπικό μήνυμα το όνομά του να τον ψάξω στο google. Τι σόι ενέσεις από Γερμανία είναι αυτές που θα τις πληρώσεις χρυσές δε μπορώ να καταλάβω!
Να ακολουθεί καμμία νέα μέθοδο άραγε;
Μούφα μου φαντάζει η κατάσταση αλλά μήπως να το ψάχναμε;

Γυναίκα είναι. Δεν ήθελα να το πω γιατί λέω έχει γουστο να μπαίνει στο φόρουν. Ναι, ξέρω παρανοικό. Θα σου στείλω το όνομά της μέσω μηνύματος. Πάντως, η φίλη μου που μου τη σύστησε λέει οτι είναι καλή. Δεν ξέρω, ίσως να είμαι έγω υπερβολική, τι να πω. Πάντως θα πάω σίγουρα σε δεύτερο δερματολόγο.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

anna29

New Member
Απ: Έντονη τριχόπτωση σε σημείο να βλέπω το κρανίο μου

Nιώθω οτι έχω γίνει πολύ ενοχλητική αλλά σας παρακαλώ, ας μου απαντήσει κάποιος αν ξέρει. Τον τελευταίο καιρό έχω παρατηρήσει ότι το κεφάλι μου, δηλ. το κρανίο μου γυαλίζει πάρα πολύ. Στην αρχή είπα ότι θα είναι απο τη λιπαρότητα μιας και το δέρμα μου λαδώνει πολύ εύκολα.Όμως προφανώς δεν οφείλεται στη λιπαρότητα καθώς έχω παρατηρήσει ότι το κρανίο μου αρχίζει να γυαλίζει πάρα πολύ έντομα αμέσως μετά το λούσιμο. Μαλάκτικα δεν χρησιμοποιώ ποτέ και το σαμπούν που λούζομαι είναι αυτό που μου συνέστησε η δερματολόγος. Τι λέτε να είναι? Το είχε παρατηρήσει κάποιος απο εσάς?
 

JackSheppard

New Member
Απ: Έντονη τριχόπτωση σε σημείο να βλέπω το κρανίο μου

anna29 είπε:
Nιώθω οτι έχω γίνει πολύ ενοχλητική αλλά σας παρακαλώ, ας μου απαντήσει κάποιος αν ξέρει. Τον τελευταίο καιρό έχω παρατηρήσει ότι το κεφάλι μου, δηλ. το κρανίο μου γυαλίζει πάρα πολύ. Στην αρχή είπα ότι θα είναι απο τη λιπαρότητα μιας και το δέρμα μου λαδώνει πολύ εύκολα.Όμως προφανώς δεν οφείλεται στη λιπαρότητα καθώς έχω παρατηρήσει ότι το κρανίο μου αρχίζει να γυαλίζει πάρα πολύ έντομα αμέσως μετά το λούσιμο. Μαλάκτικα δεν χρησιμοποιώ ποτέ και το σαμπούν που λούζομαι είναι αυτό που μου συνέστησε η δερματολόγος. Τι λέτε να είναι? Το είχε παρατηρήσει κάποιος απο εσάς?

Πιστευω οτι φταιει το σαμπουαν. Διαβασα την ιστορια σου, θα σου προτεινα ΑΜΕΣΑ να πας σε ενα σοβαρο δερματολογο. Αυτα που σου ειπε ο πρωτος δεν μου ακουγονται νορμαλ, και καλυτερα για σενα θα ηταν να μη γινεις το πειραματοζωο του καθενος. ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ να μη σου πει να κανεις εξετασεις αιματος ορμονικες κτλ και να μην κανει και μια διαγνωση αν ειναι ανδρογενετικη η κατι αλλο. Οι ενεσεις που σου ειπε ειναι κορτιζονης;
 

anna29

New Member
Απ: Έντονη τριχόπτωση σε σημείο να βλέπω το κρανίο μου

JackSheppard είπε:
Πιστευω οτι φταιει το σαμπουαν.
Φοβάμαι μήπως είναι κάτι άλλο. Κάπου διάβασα στο ίντερνετ οτι η έντονη γυαλάδα στο κρανίο οφείλεται σε κάποιο sebum oil και απ'οτι καταλαβα είναι, λέει, ένδειξη ότι τα χριχοθυλάκια έχουν νεκρώση και δεν ξαναβγαίνουν.Τωρά δεν ξέρω, μπορεί να ερμηνεύω λάθος αυτά που διάβασα στο αγγλικό site γι'αυτό ρώτησα και εδώ


Διαβασα την ιστορια σου, θα σου προτεινα ΑΜΕΣΑ να πας σε ενα σοβαρο δερματολογο. Αυτα που σου ειπε ο πρωτος δεν μου ακουγονται νορμαλ, και καλυτερα για σενα θα ηταν να μη γινεις το πειραματοζωο του καθενος. ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ να μη σου πει να κανεις εξετασεις αιματος ορμονικες κτλ και να μην κανει και μια διαγνωση αν ειναι ανδρογενετικη η κατι αλλο.

Πήγα και σε δεύτερο δερματολόγο ο οποίος μου είπε να κάνω εξετάσεις και για πολυκυστικές.Τις έκανα και ο γιατρός μου είπε οτι δεν είδε κάτι το ανησυχητικό. Ρώτησα επίσης τον δεύτερο δερματολόγο για αλωπεκία και μου είπε οτι δεν είναι αυτή η περίπτωσή μου καθώς η αλωπεκία δημιουργεί βούλες αραίωσης στο κεφάλι και εγω δεν έχω κάτι τέτοιο. Τώρα περιμένω να δω τι θα γίνει και με αυτόν το δερματολόγο. Γενικά είμαι στο περίμενε αλλα έχω αγχωθεί πολύ καθώς το μαλλι όλο πέφτει και αραιώνει, το κρανίο μου δεν πάυει να γυαλίζει και οι βιταμίνες και αυτή η λοσίον που βάζω δεν έχουν δείξει κανένα αποτέλεσμα.


Οι ενεσεις που σου ειπε ειναι κορτιζονης;

Δεν μου εξήγησε. Το μόνο που μου είπε είναι οτι ήταν ανέσεις απο τη Γερμανία και εγω δεν ξαναπήγα πέρα απο την πρώτη επίσκεψη.
 

JackSheppard

New Member
Απ: Έντονη τριχόπτωση σε σημείο να βλέπω το κρανίο μου

Αν υπηρχε κατι νεο που δουλευει, θα το ξεραμε σιγουρα. Δυστυχως δεν υπαρχει. Εχω ακουσει καποιες περιπτωσεις, που κανουν καποιοι γιατροι ενεσεις κορτιζονη η hydrocortisone στο κεφαλι αλλα δε νομιζω οτι βοηθουν πολυ την ΑΑ. Εσυ βασικα για την ωρα δεν εχεις καν διαγνωση. Ο πρωτος γιατρος ηταν σιγουρα απατεωνας. Αυτα που δουλευουν για την τριχοπτωση ειναι 2 θεραπειες και ειναι γνωστες σε ολο τον πλανητη. Για τις γυναικες νομιζω μονο η μινοξιδιλη επιτρεπεται.

Θα ξαναδεις το 2ο δερματολογο μετα τις εξετασεις για να σου κανει διαγνωση; Παντως σαμπουαν και αμπουλες δε νομιζω να βοηθουν ιδιαιτερα περαν το οποιο κοσμητικο αποτελεσμα, και το placebo effect που μπορει να σου δημιουργουν. Εγω θα σου προτεινα ενα σαμπουαν για δερματιτιδα, stieprox, η fungoral η το neutrogena t-gel να σου παρουν τη λιπαροτητα και τη φαγουρα, αλλα δεν κανουν κατι ιδιαιτερο για την τριχοπτωση, εκτος αν προερχεται απο δερματιτιδα η λιπαροτητα (που δυσκολα πιστευω πως προερχεται απο αυτα, αυτα συνηθως εμφανιζονται μετα και δυσκολευουν κι αλλο την κατασταση) τα οποια θα μπορεις να τα χρησιμοποιεις και αργοτερα αν σου δωσει καποια θεραπεια ο γιατρος. Εχω χρησιμοποιησει και τα 3, τον τελευταιο καιρο χρησιμοποιω το stieprox και μου φαινεται το καλυτερο αισθητικα τουλαχιστον.
 

MANKAR

Active Member
Απ: Έντονη τριχόπτωση σε σημείο να βλέπω το κρανίο μου

[quote author=anna29 link=topic=3322.msg61248#msg61248 date=1318766306]
Φοβάμαι μήπως είναι κάτι άλλο. Κάπου διάβασα στο ίντερνετ οτι η έντονη γυαλάδα στο κρανίο οφείλεται σε κάποιο sebum oil και απ'οτι καταλαβα είναι, λέει, ένδειξη ότι τα χριχοθυλάκια έχουν νεκρώση και δεν ξαναβγαίνουν.Τωρά δεν ξέρω, μπορεί να ερμηνεύω λάθος αυτά που διάβασα στο αγγλικό site γι'αυτό ρώτησα και εδώ



μπορεις να μου εξιγησεις τι ειναι αυτο το sebum οιl?καταπολεμειτε??
 

JackSheppard

New Member
Απ: Έντονη τριχόπτωση σε σημείο να βλέπω το κρανίο μου

MANKAR είπε:
[quote author=anna29 link=topic=3322.msg61248#msg61248 date=1318766306]
Φοβάμαι μήπως είναι κάτι άλλο. Κάπου διάβασα στο ίντερνετ οτι η έντονη γυαλάδα στο κρανίο οφείλεται σε κάποιο sebum oil και απ'οτι καταλαβα είναι, λέει, ένδειξη ότι τα χριχοθυλάκια έχουν νεκρώση και δεν ξαναβγαίνουν.Τωρά δεν ξέρω, μπορεί να ερμηνεύω λάθος αυτά που διάβασα στο αγγλικό site γι'αυτό ρώτησα και εδώ



μπορεις να μου εξιγησεις τι ειναι αυτο το sebum οιl?καταπολεμειτε??

sebum oil ειναι το σμηγμα. Υπαρχουν αδενες που το παραγουν. Δεν μπορεις να τα καταπολεμησεις, απλα πρεπει να ειναι σε ισορροπια, το ρυθμιζεις με το καταλληλο σαμπουαν. Αν παραγεις πολυ σμηγμα λογικο να γυαλιζει το κεφαλι σου, να λαδωνει το μαλλι κτλ και το αντιθετο αν δεν παραγεις. Αν το λουσεις καθαριζει. Μαλλον μπερδευεις το sebum με τη fibrosis που λενε πως δημιουργειται στο δερμα οταν πεθανει ο θυλακας. Αλλα κι αυτο δεν ξερω κατα ποσο ειναι απαραιτητο οτι ισχυει. Υπαρχουν ατομα με λεια καραφλα, που με θεραπειες ξαναβγαζουν τριχες...
 
Μπλουζα