Έλληνες γιατροί

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

Άκης

Administrator
Τι γνώμη έχετε γενικά για τους Έλληνες γιατρούς;
Αν αφήσουμε απ'έξω σοβαρές ασθένειες που απαιτούν σοβαρές θεραπείες και ελέγχους ποια είναι η γνώμη σας;

Αν και με κάτι ιστορίες τύπου Αμαλίας, που στο blog της έγραφε "Οι γιατροί είναι ανεύθυνοι,ανίκανοι και άρπαγες στη συντριπτική τους πλειοψηφία.Η μόνη τους έννοια είναι η "κονόμα".Οι φαρμακευτικές κάνουν κουμάντο,η δικαιοσύνη τους αφήνει ατιμώρητους και ανθρώπινες ευτυχίες εξακολουθούν να χάνονται ΑΔΙΚΑ", το παραπάνω που λέω "σοβαρές θεραπείες και ελέγχους", με το ζόρι το έβαλα.
Αν έχετε χρόνο, διαβάστε το blog της, να δείτε τί τράβηξε η καημένη από το Ελληνικό σύστημα, του οποίου εσείς και εγώ πληρώνουμε κανονικά...

Μία μέρα, έτυχα σε μία συζήτηση (γνωστός μου με κολλητούς του γιατρούς) και τους είχε ρωτήσει (έτυχα στο τέλος της κουβέντας, αλλά τον ρώτησα αργότερα) αν αυτά που δίνουν, τα δίνουν καμιά φορά λόγω "συνεργασίας" με εταιρίες. Του είπαν (όπως μου είπε αργότερα), ότι ναι δίνουν πολλές φορές φάρμακα τα οποία μπορεί να κάνουν μεν την δουλειά, αλλά μπορεί να προκαλέσουν και άλλα,ώστε να καταναλωθεί και άλλο φάρμακο.
Επίσης, του είπαν, ότι γιατί να μην δώσουν πχ το τάδε φάρμακο αντί του τάδε, αφού παίρνουν το κατι της τους απο τις εταιρίες.

Γενικα το τι παίζει Ελλάδα είναι λίγο πολύ γνωστό. Οι γιατροί έχουν ένα είδος "καρτέλ", το οποίο και τους προστατεύει από μακακίες τους.

Ίσως, θα έπρεπε να γίνει οργάνωση με forums όπου τα πάντα θα γράφοντε για το πως είναι, όχι τι προωθούν. Ευτυχώς το internet μας έχει ανοίξει τα μάτια, αλλιώς θα κοιμόμασταν ακόμη στον ύπνο του δικαίου.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Έλληνες γιατροί

κοίτα,όπου φαρμακευτική και συμφέρον

ένα αιμοστατικό(σταματάει την αιμορραγία στο χειρουργείο) σκεύασμα χειρουργείου κάνει στο εμπόριο από 1500-5000 Ε ανάλογα την εταιρία
τώρα φαντάσου τον χειρουργό-που και τα 2 του κάνουν την δουλειά- όταν η μία ή η άλλη φαρμακευτική του δίνει πριμ τα μισά -σε λεφτά ή συνέδρια/ταξίδια

χειρότερα τα πράγματα στους παθολόγους,γιατί αντιμετωπίζουν την αρρώστια με φάρμακα
γράφουν ό,τι τους πριμοδοτεί και "κολλάνε" και 2 αχρείαστα και ανενεργά φάρμακα (προστασία του στομαχιού,βιταμίνες...)

σκέψου όμως
- παίρνουν μισθό 1200 Ε + 10-14 εφημερίες = 2000 περίπου(κρατικός γιατρός με υπηρεσία >10 χρόνων)
- φορολογούνται οι εφημερίες τους,χωρίς να μετράνε στα συντάξιμα χρόνια(1/2 μήνα κάθε μήνα είναι υπέρ πίστεως και πατρίδας)

δεν δικαιολογώ κανέναν - παίρνουν πολλά λεφτά και απαιτούν άλλα τόσα φακελωμένα, δουλεύοντας όμως (ειδικά οι κρατικοί) αρκετές ώρες (>14-16/24h)

αν τώρα δεν έχει ήθος και γνώσεις ο γιατρός,όλα όσα έχω γράψει πάνε περίπατο και δίκαια τους κράζουμε...
 

Άκης

Administrator
Απ: Έλληνες γιατροί

Δεν γνωρίζω τι παίρνουν, αλλά παίρνουν. Εννοώ, πληρώνεσαι φίλε για να μας κάνεις καλά ή να κάνεις αυτό που ορκίστηκες να κάνεις. Όχι να προσπαθείς να "γκουρλώσεις" και άλλα.

Δεν ξέρω, προβλέπω σε λίγο καιρό, όταν ξεκινήσει η "διαδικασία προώθησης" του propecia στο Ελλάντα, οι γιατροί να συνιστούν propecia αντί για 1mg proscar ως "καλύτερο"...
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Έλληνες γιατροί

εντάξει,συμφωνώ μαζί σου αλλά δεν τους δίνω απόλυτο άδικο...

εμπλέκομαι έμμεσα με το σινάφι τους και βλέπω καθημερινά λαμπρά παραδείγματα προς μίμηση (και όχι προς μήνυση!!!!)

όσο για το propecia,ο Ελληνάρας εκεί που δεν πιάνεται κορόιδο είναι το συμφέρον!
...οπότε - ίδιο φάρμακο με 3πλάσια τιμή, χλωμό το βλέπω Ελλαδιστάν!!!
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Έλληνες γιατροί

ειναι τυχαιο μηπως πως σε πολλα απο τα σεμιναρια τους
ξενοδοχεια και ρεστοραν απο τα καλα παρακαλω ειναι πληρωμενα απο εταιριες που πουλαν φαρμακα


ορκος του ιπποκρατη ?????? τι ναι αυτο αραγε .......................:((
 

Άκης

Administrator
Απ: Έλληνες γιατροί

Παναγιωτης είπε:
ειναι τυχαιο μηπως πως σε πολλα απο τα σεμιναρια τους
ξενοδοχεια και ρεστοραν απο τα καλα παρακαλω ειναι πληρωμενα απο εταιριες που πουλαν φαρμακα

Μήπως το κάνουν από την καλή τους την καρδιά η εταιρίες; Σου λέει, κρίμα ο καημένος ο γιατρός, ας μην τον αφήσω να επιβαρύνθεί και άλλο;
Άσχετο, αλλά έχω συγγενείς γιατρούς. Έχω δει και πολλά περιστατικά.
πχ στο ΙΚΑ (πριν χρόνια), άτομο με "βύσμα" έπαιρνε αναπηρική σύνταξη χωρίς να έχει πραγματικό πρόβλημα, ενώ άτομο με πραγματική ανάγκη, τον είχαν στημένο να περιμένει, φέρε μας το τάδε χαρτί, δεν έχεις πρόβλημα κλπ.
 

baybars

New Member
Απ: Έλληνες γιατροί

ΠΑΙΔΙΑ, ΙΣΩΣ ΕΙΜΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΚΑΤΑΛΛΗΛΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΜΕΝΟ ΑΤΟΜΟ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ FORUM ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ...ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΑ ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ, ΓΝΩΡΙΣΑ ΜΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΕ ΩΣ ΙΑΤΡΙΚΟΣ ΕΠΙΣΚΕΠΤΗΣ ΓΙΑ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗΣ & ΓΝΩΣΤΗΣ ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ (ΤΑ ΤΥΧΕΡΑ ΤΗΣ ΔΟΥΛΕΙΑΣ ΤΟΥ BARMAN ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΚΟΣΜΟ).ΑΦΟΥ..."ΕΔΕΣΕ ΤΟ ΓΛΥΚΟ", ΣΥΓΚΑΤΟΙΚΗΣΑΜΕ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΝΟΕΜΒΡΗ, ΠΟΥ ΧΩΡΙΣΑΜΕ. ΤΟ ΤΙ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΕΙ ΓΙΑ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΑ ΜΕ ΓΙΑΤΡΟΥΣ, ΔΕΝ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΤΑΙ...ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΜΑΙ Κ ΝΑ ΤΗΝ ΨΑΧΝΩ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ...ΕΤΣΙ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ Κ ΑΥΤΟ ΕΔΩ ΤΟ FORUM. ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑ ΝΑ ΘΥΜΑΣΤΕ: ΧΕΣΤΗΚΑΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ, ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΝΟΙΑΖΕΙ (ΣΤΟ 98% ΤΩΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΩΝ) ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΣΕ ΠΕΙΣΟΥΝ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΟ ΤΑΔΕ ΑΝΤΙΒΙΩΤΙΚΟ, Η ΤΟ ΤΑΔΕ SNAKE OIL, ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΤΑ...ΔΩΡΑΚΙΑ ΤΟΥΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΦΑΡΜΑΚΟΒΙΟΜΗΧΑΝΙΕΣ. ΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΛΑ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΟΥΝ, ΤΟΣΟ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΡΤΟΦΟΛΙ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΚΩΤΙ ΚΑΙ ΤΑ ΝΕΦΡΑ ΜΑΣ. ΑΡΑΓΕ, ΣΚΕΦΤΗΚΑΤΕ ΓΙΑΤΙ ΟΠΟΤΕ ΜΑΣ ΛΕΝΕ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΕΝΑ ΜΗ ΣΥΝΤΑΓΟΓΡΑΦΗΜΕΝΟ ΦΑΡΜΑΚΟ, ΜΑΣ ΤΟ ΓΡΑΦΟΥΝ Σ'ΕΝΑ ΧΑΡΤΙ Κ ΜΕΤΑ...ΣΤΑΜΠΑΡΟΥΝ ΤΗ ΣΦΡΑΓΙΔΑ ΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ ΤΟΥΣ ΣΤΟ ΧΑΡΤΙ?ΓΙΑ ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΤΟ ΛΙΓΟ...
 

giorgos 29

New Member
Απ: Έλληνες γιατροί

baybars είπε:
ΠΑΙΔΙΑ, ΙΣΩΣ ΕΙΜΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΚΑΤΑΛΛΗΛΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΜΕΝΟ ΑΤΟΜΟ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ FORUM ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ...ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΑ Σ***οΡΙΝΗ, ΓΝΩΡΙΣΑ ΜΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΕ ΩΣ ΙΑΤΡΙΚΟΣ ΕΠΙΣΚΕΠΤΗΣ ΓΙΑ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗΣ & ΓΝΩΣΤΗΣ ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ (ΤΑ ΤΥΧΕΡΑ ΤΗΣ ΔΟΥΛΕΙΑΣ ΤΟΥ BARMAN ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΚΟΣΜΟ).ΑΦΟΥ..."ΕΔΕΣΕ ΤΟ ΓΛΥΚΟ", ΣΥΓΚΑΤΟΙΚΗΣΑΜΕ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΝΟΕΜΒΡΗ, ΠΟΥ ΧΩΡΙΣΑΜΕ. ΤΟ ΤΙ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΕΙ ΓΙΑ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΑ ΜΕ ΓΙΑΤΡΟΥΣ, ΔΕΝ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΤΑΙ...ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΜΑΙ Κ ΝΑ ΤΗΝ ΨΑΧΝΩ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ...ΕΤΣΙ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ Κ ΑΥΤΟ ΕΔΩ ΤΟ FORUM. ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑ ΝΑ ΘΥΜΑΣΤΕ: ΧΕΣΤΗΚΑΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ, ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΝΟΙΑΖΕΙ (ΣΤΟ 98% ΤΩΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΩΝ) ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΣΕ ΠΕΙΣΟΥΝ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΟ ΤΑΔΕ ΑΝΤΙΒΙΩΤΙΚΟ, Η ΤΟ ΤΑΔΕ SNAKE OIL, ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΤΑ...ΔΩΡΑΚΙΑ ΤΟΥΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΦΑΡΜΑΚΟΒΙΟΜΗΧΑΝΙΕΣ. ΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΛΑ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΟΥΝ, ΤΟΣΟ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΡΤΟΦΟΛΙ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΚΩΤΙ ΚΑΙ ΤΑ ΝΕΦΡΑ ΜΑΣ. ΑΡΑΓΕ, ΣΚΕΦΤΗΚΑΤΕ ΓΙΑΤΙ ΟΠΟΤΕ ΜΑΣ ΛΕΝΕ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΕΝΑ ΜΗ ΣΥΝΤΑΓΟΓΡΑΦΗΜΕΝΟ ΦΑΡΜΑΚΟ, ΜΑΣ ΤΟ ΓΡΑΦΟΥΝ Σ'ΕΝΑ ΧΑΡΤΙ Κ ΜΕΤΑ...ΣΤΑΜΠΑΡΟΥΝ ΤΗ ΣΦΡΑΓΙΔΑ ΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ ΤΟΥΣ ΣΤΟ ΧΑΡΤΙ?ΓΙΑ ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΤΟ ΛΙΓΟ...
ελα ρε μη τα ισοπεδονουμε ολα τωρα ενταξει συμφωνω περνουν καποια δωρακια απο τις φαρμακευτικες εταιριες και συ να εισουνα το ιδιο θα εκανες..αλλα οχι μας γραφουνε φαρμακα που δεν χρειαζομαστε η αλλα που θα χρεαστουμε καποια αλλα καπακι μονο και μονο για να δειξουν προσωπο στισ εταρειες
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Έλληνες γιατροί

κάπου στην μέση αυτών που συζητάτε βρίσκεται η αλήθεια με τις φαρμακευτικές,τους γιατρούς και τον λαό...

μην τα φουσκώνουμε,αλλά μην επαναπαυόμαστε κιολας σε ότι μας λένε/πασάρουν...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

baybars

New Member
Απ: Έλληνες γιατροί

george ΕΔΩ ΕΓΡΑΨΑΝ ΑΝΤΙΣΥΛΛΗΠΤΙΚΑ ΣΕ ΓΙΑΓΙΑ 65 ΕΤΩΝ (ΕΙΧΕ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΘΕΜΑ ΣΤΙΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ ΠΡΙΝ ΜΕΡΙΚΑ ΧΡΟΝΙΑ) ΚΙ ΕΣΥ ΑΜΦΙΒΑΛΛΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΜΑΣ ΓΡΑΦΟΥΝ ΦΑΡΜΑΚΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ...ΤΕΛΟΣΠΑΝΤΩΝ
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΠΑΝΕ ΜΠΡΟΣΤΑ (ΚΑΝΟΥΝ ΕΡΕΥΝΕΣ, ΑΝΑΚΑΛΥΠΤΟΥΝ ΝΕΕΣ ΘΕΡΑΠΕΙΕΣ, ΕΧΟΥΝ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΜΕΛΕΤΕΣ ΣΕ ΝΕΑ ΦΑΡΜΑΚΑ, ΚΙ ΕΔΩ ΕΠΙΚΡΑΤΕΙ Η ΙΔΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ (ΜΕ ΕΛΑΧΙΣΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ) ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΠΡΙΝ 10 ΧΡΟΝΙΑ...ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΝΟΙΑΖΕΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΤΕ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΣΥΝΕΔΡΙΟ - ΜΕΕΤΙΝG ΚΑΠΟΙΑΣ ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗΣ ΣΕ ΚΑΝΑ ΧΛΙΔΑΤΟ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ ΝΑ ΠΑΝΕ ΝΑ ΦΑΝΕ ΚΑΙ ΝΑ ΠΙΟΥΝΕ ΤΖΑΜΠΑ...
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Έλληνες γιατροί

χαμος γινετε εχουν ακουσει τοσα πολλα τα αυτια μου τοσες ιστοριες
αλλα ποσα ετυχε να δωα αλλα ποσα που δεν βλεπω
αλλα ποσα που γινοντα κρυφα

ασε θα χασουμε τον λογαριασμο στο τελος με το μετρημα
 

Άκης

Administrator
Απ: Έλληνες γιατροί

Μα άμα είναι ένας καλός και 10 "κακοί", θα "καεί" και ο καλός. Σου λέει μακάκας είμαι εγώ να μείνω απ'έξω από την μάσα;
Το ότι υπάρχουν και εξαιρέσεις στον κανόνα, υπάρχουν αλλά πως να το κάνουμε στο Ελλάντα λίγο πολύ, όλοι όσοι είναι σε μεγάλα πόστα, τα παίρνουν.

Αυτό με τα χάπια και την γριά, μήπως ήταν καμιά "αλανιάρα" η γριά?
 

Death Valley

New Member
Απ: Έλληνες γιατροί

ΑΤΙΜΟΙ ΔΕΡΜΑΤΟΛΟΓΟΙ...ΤΣΑΜΠΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΤΡΩΓΑΤΕ ΤΟΣΟΝ ΚΑΙΡΟ

Θα συμφωνησω απολυτα,ακομα και την μινοξιδιλη την διαπιστωση οτι βγαζει μαλλια σαν παρενεργια της αντυπερτασικη της δρασης την εκανε ουρολογος.
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα