Ζελές!

cool11

Well-Known Member
Ολοι εχουμε διαβασει εδω ιστοριες περι της χρησιμοτητας του ζελε στην τριχοπτωση, οι οποιες βεβαια, ή ειναι 'ιστοριες για αρκουδες', ή εχουν καποια βαση.
Σε μεγαλο βαθμο, την εχει βαλει στο σκηνικο της ελλαδας-οσοι ασχολουμαστε με τριχοπτωση, και το εχουμε σχολιασει αρκετες φορες εδω στο φορουμ, ο 'γνωστος' δερματολογος της βασιλισσης σοφιας.

Οταν δεν υπηρχε ιντερνετ και ουτε καν υπονοια φορουμ συζητησεων, η μονη λυση τοτε στα '90s, ηταν να πας σε δερματολογο, όσο το δυνατον πιο εξειδικευμενο.

Θυμαμαι τοτε που ελεγε οτι η ζελατινη βοηθα στα μαλλια, εχουν γινει ερευνες στην Γερμανια κλπ.
Αλλου σε αλλα αρθρα διαβασα οτι το συσχετιζουν και με το καλλαγονο.

Θεωρω χρησιμη μια συζητηση πανω στο θεμα 'ζελές και τριχοπτωση'.
Ισως και ο ζελες, να μπορει να συνεισφερει σε κατι.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

cool11

Well-Known Member
Για να αρχιζουμε την τεκμηριωση σιγα σιγα:
http://xtenismata.gr/%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%B5%CE%BC%CE%AE%CF%83%CF%84%CE%B5-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CF%84%CF%81%CE%B9%CF%87%CF%8C%CF%80%CF%84%CF%89%CF%83%CE%B7/
 

tropheus

Well-Known Member
Είχα φίλο που το 1989 σε ηλικία 17 χρονών αυτός και 19 εγώ και ενώ είχε μαλλί Bob Marley (και βάλε) άρχισε να χάνει τα μαλλάκια του και πήγε στον εν' λόγω γιατρό. Εκτός από το ζελέ που του είπε του έκανε και ενέσεις κορτιζόνης.
Τότε έμαθα και εγώ για το ζελέ. Το τι ζελέ φάγαμε και εγώ και αυτός δεν περιγράφεται.
Εγώ δεν παρατήρησα κάποια διαφορά. Ο φίλος μου περίπου στα 23 του έφτασε σε NW 6...
 

cool11

Well-Known Member
Τελικα εχουμε περασει πολλοι απο τον εν λογω γιατρό...

Εγω καταλαβα οτι ισχυριζονται οτι βοηθα εμμεσα, επικουρικα, διατροφικα.
Για μασκα μαλλιων, δεν εχω δοκιμασει.

Και φυσικα, παροτι ετρωγα χρονια ζελε μετα την προτροπη του γιατρου, και ξεκινησα παλι τωρα (οτι κανει - αν κανει), για μια ακομη φορα θα πω το γνωστο, οτι 'μετρησιμα' αποτελεσματα δεν εχω.
Βασικα για κανενα σκευασμα δεν εχω.
Ολα μαζι ομως, κατι κανουν.
Γιατι βλεπω πολυ μικροτερα παιδια απο μενα, και ειναι καραφλα, ενω εγω κουτσα στραβα κρατιεμαι καπως...
Αν δεν εβαζα τιποτε, και δεν εκαναν κι αυτα τιποτε, σιγουρα δεν θα χα τριχα, αυτο ειναι το μονο σιγουρο, ειμαι βεβαιος γι'αυτο.

Αξιζει ομως νομιζω, να το ψαξουμε. Ενα βουρτσισματακι, ενα ζελεδακι, δεν κοστιζει τιποτε, κι ισως κανουν κατι.
 

ΜΙΚΕΣ

Well-Known Member
cool11 είπε:
Ολοι εχουμε διαβασει εδω ιστοριες περι της χρησιμοτητας του ζελε στην τριχοπτωση, οι οποιες βεβαια, ή ειναι 'ιστοριες για αρκουδες', ή εχουν καποια βαση.
Σε μεγαλο βαθμο, την εχει βαλει στο σκηνικο της ελλαδας-οσοι ασχολουμαστε με τριχοπτωση, και το εχουμε σχολιασει αρκετες φορες εδω στο φορουμ, ο 'γνωστος' δερματολογος της βασιλισσης σοφιας.

Οταν δεν υπηρχε ιντερνετ και ουτε καν υπονοια φορουμ συζητησεων, η μονη λυση τοτε στα '90s, ηταν να πας σε δερματολογο, όσο το δυνατον πιο εξειδικευμενο.

Θυμαμαι τοτε που ελεγε οτι η ζελατινη βοηθα στα μαλλια, εχουν γινει ερευνες στην Γερμανια κλπ.
Αλλου σε αλλα αρθρα διαβασα οτι το συσχετιζουν και με το καλλαγονο.

Θεωρω χρησιμη μια συζητηση πανω στο θεμα 'ζελές και τριχοπτωση'.
Ισως και ο ζελες, να μπορει να συνεισφερει σε κατι.
Ο συγκεκριμενος γιατρος επαιρνε 140 ευρο επισκεψη και εδινε φιναστεριδη και κατι σκευασματα που περιειχαν μινοξιδιλη και αλλα διαφορα φαρμακα και φυσικα κ ζελε οπως ειπες.Δυστυχως τοτε δεν ειχα βρει το site για να με ξυπνησει και τον ειχα κανει κ εγω πλουσιο με ενα φιλο.Η αληθεια ειναι οτι ειχα δει μια βελτιωση τοτε αλλα εννοειται με τοσα φαρμακα τι να κλασει ο ζελες.Κατι τετοιοι τυποι εχουν γινει πλουσιοι εις βαρος μας......δυστυχως.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Τρωω καθημερινα, και επι χρονια, οποτε λογικα, μου δινει βελτιωση;
Το ζελε ψιλοπραγματα κανει,
ενω θα πρεπει να χρησιμοποιησεις υαλουρονικο οξυ, τοπικο βεβαια, superfoods
Υπαρχει κ μια κρεμα απο βλενα σαλιγκάριου με φυσικο υαλουρονικο οξύ.
 

cool11

Well-Known Member
Το ζελε ψιλοπραγματα κανει,
ενω θα πρεπει να χρησιμοποιησεις υαλουρονικο οξυ, τοπικο βεβαια, superfoods
Υπαρχει κ μια κρεμα απο βλενα σαλιγκάριου με φυσικο υαλουρονικο οξύ.

Κρεμα μαλλιων ειναι αυτη;
ebay link?
Υπαρχει τιποτε δοκιμασμενο και αποτελεσματικο;
 
Κρεμα μαλλιων ειναι αυτη;
ebay link?
Υπαρχει τιποτε δοκιμασμενο και αποτελεσματικο;
Αυτο το υαλουρονικο οξυ ειναι πολυ καλης ποιοτητας για εσενα
cool,
που εχεις ξηρο δερμα κ μαλλι.

http://www.superfoods.gr/προϊόν/yaluronik

Και για την κρεμα σαλιγκαριου

http://www.olivenflower.gr/shop/κρέμες/κρέμες-προσώπου/ελιξηριο-σαλιγκαριου/

Βεβαια η κρεμα αυτη του Σαλιγκαριου ειναι πολυ ποιο δραστικη (κ καλυτερης τιμης).

Απο προσωπικη εκτιμηση το υαλουρονικο οξυ δραει σαν pge2agonist
στη ξηρο δερμα.

Πρεπει Βεβαια κανεις να βαλει κ τους pgd2 blockers.
 

cool11

Well-Known Member
Αυτο το υαλουρονικο οξυ ειναι πολυ καλης ποιοτητας για εσενα
cool,
που εχεις ξηρο δερμα κ μαλλι.

http://www.superfoods.gr/προϊόν/yaluronik

Και για την κρεμα σαλιγκαριου

http://www.olivenflower.gr/shop/κρέμες/κρέμες-προσώπου/ελιξηριο-σαλιγκαριου/

Βεβαια η κρεμα αυτη του Σαλιγκαριου ειναι πολυ ποιο δραστικη (κ καλυτερης τιμης).

Απο προσωπικη εκτιμηση το υαλουρονικο οξυ δραει σαν pge2agonist
στη ξηρο δερμα.

Πρεπει Βεβαια κανεις να βαλει κ τους pgd2 blockers.

Αυτα ομως, δεν γραφουν πουθενα οτι ειναι για μαλλια!
 

Xristoforaz

Well-Known Member
αγαπητε cool..ουτε για τη μεντα γραφανε πουθενα οτι βοηθα στο θεμα των μαλλιων.....αλλα ηρθε η ερευναρα και η συγκριση της με τη μινοξιδιλη με την οποια αναδειχτηκε ως ανωτερη απτη μινοξ...τωρα αν καποιοι κανουν το λαθος και χρησιμοποιουν αποκλειστικα αιθεριο ελαιο μεντας εχοντας παραγκωνισει το λαδι βασης - μεντα..δε σημαινει πως πρεπει να στραφουμε μονο σε μια εκδοση της μεντας....το υαλουρονικο οξυ οπως και το κρεμμυδι φτιαχνουν το κολλαγονο του δερματος αρα συμβαλλουν στο ξυπνημα και την αναγεννηση των τριχων..αρκει να τοποθετουνται στο κεφαλι επι μακρον και οχι απλα ενα μηνα και μετα τελος ελεω τεμπελιτιδας!
 
Αυτα ομως, δεν γραφουν πουθενα οτι ειναι για μαλλια!
Υπαρχουν πολλες ερευνες που λενε οτι μολις αυξηθει η pge2 τοτε αυξανεται και η παραγωγη του υαλουρονικου οξεως.

Αρα δηλ φαινεται οτι υψηλο υαλουρονικο συμβαδιζει με υψηλη pge2.

Αρα μια πολυ καλη ποιοτητα υαλουρονικου που προερχεται απο το Σαλιγκαρι μας εκτινασει τοπικα την pge2 στο μαλλι.( για ξηρο δερμα η συγκεκριμενη ποιοτητα).
 
Μπλουζα