SAW PALMETTO

Ntia

New Member
Απ: SAW PALMETTO

Επίσης θα ήθελα να ενημερώσω ότι το palmetto το βρίσκεις εκτός από τα φαρμακεία και καταστήματα με είδη ομοιοπαθητικής ή φυτικά προιόντα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vag

New Member
Απ: SAW PALMETTO

admin μόλις πήρα το ζελέ της macrovita.Είναι ένα πράσινο έτσι?Αν και γράφει απ'έξω body gel εγώ το έβαλα χύμα στο μαλλί.Δε πρέπει να υπάρχει και αλλο αφού μου είπαν στο μαγαζί ότι το μόνο aloe gel της macrovita είναι αυτό.Τώρα για τα αποτελέσματα οψόμεθα.
Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια.
 

Άκης

Administrator
Απ: SAW PALMETTO

αυτό είναι ναι.
Εύχομαι να σε βοηθήσει με την αντίδραση που έχεις στην μινοξιδίλη.
Ενοχλητικό είναι, το ξέρω και εγώ μιας και το είχα στις αρχές.
Εμένα πάντως, επειδή δεν είχα πάρει αλόη τότε, με βοήθησε το tricomin..


@ panagiotisf
Αυτό είναι καλό σημάδι ότι δεν σε επιρέασε.
Επίσης να προσέχεις και την ποσότητα.
Αν βάλεις πολύ, να ξέρεις μπορεί να έχεις ταχυκαρδίες και ενοχλήσεις στο στήθος.
Επίσης, το χειρότερο για μένα είναι η παρακράτηση νερού στο πρόσωπο.
Μερικές φορές με κάνει να φαίνομαι χαλια.
Αν σου συμβεί ή δεις τπτ μαύρους κύκλους κάτω από τα μάτια σου, μείωσε το αλάτι απο τις τροφές σου και αύξησε το νερό που πίνεις την ημέρα σε >4lt.
Επίσης, καλό είναι να πίνεις και φυσικά διουρητικά όπως τσάι (ειδικά τώρα το ice tea) και κανά καφεδάκι (σε καμιά παραλία ;) )
 

Ntia

New Member
Απ: SAW PALMETTO

Στη παρουσίαση του θέματος
"saw palmetto" όσον αφορά τα ωφέλη του για τις γυναίκες, αναφέρεται το εξής:

"Το Saw Palmetto σαν θεραπεία για αύξηση/ανάπτυξη τριχών
Μία από τις αιτίες που προκαλούν τριχόπτωση είναι η DHT. Επειδή παραπάνω από το 98% της DHT περιέχεται στους τριχοθύλακες, έτσι το Saw Palmetto σαν θεραπεία θα πρέπει να χρησιμοποιήτε τοπικά και κατευθείαν στο κεφάλι με μασάζ."

Θέλω να πιστεύω ότι αυτό δεν είναι απόλυτο και ότι θα ανατρέψω τον κανόνα!!!
 

Άκης

Administrator
Απ: SAW PALMETTO

Δεν πιάνουν όλα τα φάρμακα/βότανα/προϊόντα σε όλους μας.
Πολλούς τους επιρρεάζει και η ποσότητα, αντίδραση σε αυτά κλπ.
 

Ntia

New Member
Απ: SAW PALMETTO

Έχω απορία (ξανά),

Χθες πρόσεξα ένα διαφημιστικό στη τηλεόραση το οποίο έχω ξαναδεί αρκετές φορές, σε ένα κανάλι που δεν θυμάμαι καν. Διαφήμιζαν ένα προιόν της Medi Jeneusse, κάτι αμπούλες για τη τριχόπτωση και ένα σαμπουάν. Το προιόν το ονομάζουν rogaine αν δεν κάνω λάθος. Αναφέροντας τα συστατικά του, τα οποία δυστυχώς δεν πρόλαβα να τα γράψω όλα, αναφέρουν το saw palmetto και ιόντα χαλκού (αυτά περιέχονται και στο tricomin). Έχει 69 ευρώ και η ποσότητα κρατά 1,5 μήνα. Ξέρει κανείς κάτι??? Η διαφήμιση δυστυχώς μου θυμίζει πολύ το Capilarine, πρέπει να είναι η ίδια εισαγωγική. To Capilarine το είχα πάρει κάποτε, αλλά και αυτό ψιλοαπάτη μου βγήκε, το μόνο που κατάφερε ήταν να έχω απίστευτη φαγούρα για πολύ καιρό. Και γενικά με όποιον είχα μιλήσει και το είχε πάρει δεν άκουσα καλά λόγια...
 

Άκης

Administrator
Απ: SAW PALMETTO

Για 69ε για 1 1/2 μήνα δεν θα το έπερνα.
Μπορείς να κάνεις και εσύ τέτοιες πατέντες όπως κάνουν και άλλοι.
Δηλαδή να αναμείξης στο tricomin και ένα φυσικό αναστολέα DHT (γράφω για αυτά και θα το ανεβάσω soon) και θα έχεις ένα δυνατό συνδιασμό.
Αλλά για μένα θα έλεγα αν κάποιος έχει την δυνατότητα
Revivogen + tricomin + rogaine (όπου rogaine ή η απλή του εμπορίου ή κάποια "ενισχυμένη" του Dr Lee).
 

Ntia

New Member
Απ: SAW PALMETTO

Μια βασική απορία που έχω για το palmetto και δεν έχω βρει απάντηση στο διαδίκτυο, είναι πόσο καιρό μένει στο αίμα το βότανο αφού το σταματήσεις. Ξέρω ότι απαγορεύεται στη κύσηση και στο θηλασμό, αλλά δεν έχω βρει πουθενά πόσο καιρό πριν πρέπει να το σταματήσεις αν σκοπεύεις να μείνεις έγκυος. Νομίζω ότι αυτή η πληροφορία είναι σημαντική για κάθε γυναίκα... Κάτι ακόμα που δεν έχω βρει επίσης, είναι για πόσο καιρό μπορεί να το λαμβάνει κάποιος συνεχόμενα, και αν χρειάζεται να κάνει κάποια διαλλείματα και κάθε πότε θα είναι αυτά. Αυτό με προβληματίζει γιατί ξέρω ότι στα βότανα πρέπει να κάνεις κάποια διακοπή ανά χρονικά διαστήματα για να μην συνηθίζει ο οργανισμός. Αν μπορεί να με βοηθήσει κάποιος...
 

Άκης

Administrator
Απ: SAW PALMETTO

Κάπου είχα βρει μία λεπτομερέστατη αναφορά στο saw με όλες σχεδόν τις ανανεώσεις ερευνών που έγιναν.
Δεν έλεγε, αν θυμάμαι καλά, για πόσο καιρό μένει στο αίμα μας (πιθανότατα λιγότερο από τι σε εμάς το proscar).
Πάντως θυμάμαι που έλεγε να μην πέρνεις saw αν πέρνεις και άλλα φάρμακα (ρώτα το γιατρό σου πρώτα).
Αν την βρώ, θα στην στείλω...
 

tasos

Active Member
Απ: SAW PALMETTO

Γειά σας και απο μένα και συγχαρητήρια για το site (έλειπε κάτι τέτοιο),

λοιπόν για την γυναικεία τριχόπτωση δεν γνωρίζω και πολλά αλλά είμαι χρήστης του Saw Palmetto εδώ και 11 μήνες περίπου !
Αποκλειστικά και μόνο Saw Palmetto απο το στόμα και 2 lotion οι οποίες είναι μέτριες κατά την γνώμη μου (μάλλον θα τις αλλάξω).

Τα αποτελέσματα που μου έχει δώσει είναι πολύ φτωχά. Η τριχόπτωση έχει αυξηθεί. Είναι πολύ αδύναμο για εμένα.Μάλλον κάποιο προΐον για τοπική χρήση με saw palmetto θα ήταν πιο αποτελεσματικό παρά σε χάπι απο το στόμα !
 

Ntia

New Member
Απ: SAW PALMETTO

Τάσο,

σίγουρα διαφέρει ο ανδρικός από τον γυναικείο οργανισμό, αλλά σίγουρα η πάθηση πιστεύω ότι έχει ομοιότητες και στα δύο φύλλα. Εγώ το palmetto το παίρνω μόνο τρεις μήνες (320mg ημερησίως) αλλά σε συνδυασμό με λυγαριά το οποίο είναι καθαρά γυναικείο βότανο και κάτι ρυθμίζει με τα οιστρογόνα. Μέχρι στιγμής είχα πιστέψει ότι είχα δει κάποια βελτίωση, άλλα το τελευταίο διήμερο πάλι τα ίδια. Θα ήθελα να σε ρωτήσω:
- Το palmetto το πήρες από μόνος σου ή πήγες σε κάποιο γιατρό και αν ναι σε ποιόν?? Εγώ το πήρα μόνη μου από φαρμακείο ομοιοπαθητικής. Με προβληματίζει ο χρόνος λήψης και αν πρέπει να γίνονται κάποια διαλείμματα ενδιάμεσα και κάθε πόσο?
- Ποιές λοσιόν βάζεις? Κι εγώ το συνδυάζω με τη λοσιόν folliplus extra lotion καθώς και με τα σαμπουάν fungoral, folliplus extra kai pantogrin με saw palmetto.
- Έχεις δει κάποια παρενέργεια? Εγώ έχω παρατηρήσει ότι τα ούρα είναι πολύ κίτρινα, φαντάζομαι ότι πρέπει να χρωματίζονται, γιατί έσπασα μία αμπούλα και είδα ότι είναι πολύ κίτρινο το υγρό που περιέχει.
- Ποιάς εταιρίας είναι το συμπλήρωμα. Εγώ παίρνω της Lamperts.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Άκης

Administrator
Απ: SAW PALMETTO

Το saw palmetto δεν έχει καθαρά επιστημονική απόδειξη ότι βοηθάει. Απλώς, επειδή κάνει δουλειά για την υπερπλασία του προστάτη, το συνδίασαν και με την τριχόπτωση.
Δοκιμές από χρήστες, έδειξαν να έχει αποτελέσματα, γι'αυτό και βρίσκεται σε πολλά προϊόντα σε λοσιόν.
Δεν ξέρω αν εσωτερικά κάνει δουλειά για την τριχόπτωση.
 

tasos

Active Member
Απ: SAW PALMETTO

Γειά σου Ακη,
όντως για το saw palmetto κάτι τέτοιο ισχύει...δεν υπάρχουν πολλές επιστημονικές μελέτες και ουσιαστικά έγινε πολύ γνωστό μετά την εμφάνιση της φιναστερίδης (proscar,propecia....) γιατί το συνδύασαν και με την τριχόπτωση !

Γι'αυτό και εγώ εδώ παρουσιάζω την δική μου εμπειρία με το saw palmetto και μάλιστα ώς stand alone θεραπεία !

Στην κλίμακα norwood είμαι κοντά στο 3 με διάχυτη αλωπεκία. Το ξέρω ότι έχω ζωντανούς θύλακες και αν πάρω ξανά φιναστερίδη η πυκνότητα των τριχών θα φτάσει στο επίπεδο που είχα όταν ήμουν 19. Να εξαιρέσουμε βέβαια τους κροτάφους που νομίζω ότι έχουν χαθεί οι θύλακες.

Σε εμένα λοιπόν απο μόνο του το saw palmetto δεν μπορεί να σταθεί σαν μία πολύ καλή θεραπεία. Αν το βαθμολήσω όσο αναφορά την αποτελεσματικότητα θα έδινα 2 στα 10 !

Αν συμπληρωθεί και με άλλα συμπληρώματα διατροφής, πιστεύω θα είναι πιο αποτελεσματικό !
Πολλοί έχουν λύσει το πρόβλημα τους με saw palmetto (ή ακόμα χωρίς αυτό) και με άλλα συμπληρώματα όπως flaxseed lignans,
curcumin/reservatol,tocotrienols, vitamin B .........

Προσωπικά δεν θέλω να υπερφορτωθώ με χάπια

Ντία,

αυτό συμβαίνει με το saw palmetto (ως συμπήρωμα διατροφής) πότε τα μαλλιά είναι καλούτσικα για μερικές μέρες μετά πάλι τα ίδια χάλια.Το έχω και εγώ αυτό και συμβαίνει απ'οτι λέγεται γιατί σαν συστατικό δεν είναι πολυ σταθερό και για να είναι πιο αποτελεσματικό πρέπει να παίρνουμε δύο κάψουλες την ημέρα, 1 πρωί και 1 βράδυ (πράγμα που δεν πρόκειται να κάνω) !

-και εγώ δεν πήγα σε γιατρό πήγα κατευθείαν σε φαρμακείο ομοιοπαθητικής και σε όσα έχω πάει την πρώτη φορά για να το ζητήσω οι φαρμακοποιοί με κοιτάνε με απορία ! Και εμένα με προβλημάτιζε η ώρα λήψης, το παίρνω το απόγευμα και κοιτάω να μην είναι ίδια η ώρα με την χθεσινή. Χωρίς πραγματικά να ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο, το ίδιο και με το λούσιμο.

-Οι λοσιόν που χρησιμοποιώ δεν είναι άξια λόγου, της πήρα απο μία κλινική μαλλιών και της χρησιμοποιώ εδώ και 3 χρόνια συνέχεια (μικρή βοήθεια). Αλλά απ'ότι το ψάχνω τώρα έχουν κάποια άλλα προΐοντα αποτελεσματικά σε μεγάλο βαθμό. Θα τα χρησιμοποιήσω σε λίγο καιρό !
Μία λοσιόν και σαμπουάν που ήμουν ευχαριστημένος ήταν το Fito + (plus) . Εχει πολλά καλά συστατικά και βότανα (θυμάρι,δενδρολίβανο.....)τα μαλλιά μου ήταν ευχαριστημένα απο αυτό αλλά και απο μόνο του δεν είναι θαυματουργό. Το φτιάχνει ένας φαρμακοποιός απο την Αθήνα και εδώ στην Θεσσαλονίκη μερικές φορές αργεί να έρθει !
Σκεφτόμουνα να το χρησιμοποιήσω πάλι, αλλά τώρα πρόσεξα ότι το σαμπουάν έχει SLS (Sodium Laureth Sulfate) καρκινογόνο και κάνει κακό στην τρίχα (κάντο google και θα δείς ). Δυστυχώς το χρησιμοποιούν το 95 % των σαμπουάν. Είναι δύσκολο να βρείς σαμπουάν χωρίς SLS.
Tα καινούρια της Apivita νομίζω δεν έχουν.

-Παρενέργεια απο σεξουαλικής φύσης σε σχέση με την φιναστερίδη είναι καλά τα πράγματα ! Για τα ούρα δεν έχω παρατηρήσει κάτι παράξενο και μάλλον αναφέρεσαι στις συγκεκριμένες αμπούλες τις οποίες και δεν χρησιμοποιώ.

-Solgar.Το δικό σου είναι πιο εμπλουτισμένο,zinc κ.τ.λ.
 

Ntia

New Member
Απ: SAW PALMETTO

Τάσο thanks...

Έκανα αρκετή μελέτη πριν το ξεκινήσω. Ο λόγος που επέλεξα της Lamperts είναι γιατί όντως μου φάνηκε πιο ενισχυμένο, περιέχει και ψευδάργυρο, σημαντικό αντιανδρογόνο επίσης. Από τη μελέτη που έχω κάνει είναι ότι συνηστώμενη ημερήσια δοσολογία είναι 320mg οπότε παίρνω 2 (2 των 160mg δλδ) μαζί κάθε πρωί, εγώ τα παίρνω πρωί γιατί το πρωί όλα πάνε καλύτερα με τον οργανισμό και αφομοιώνει καλύτερα, άλλωστε και από ορμονικής απόψεως απ' ότι ξέρω το πρωί όλα δουλεύουν καλύτερα... Νομίζω ότι πρέπει να καθιερώσεις κι εσύ την ώρα που θα το λαμβάνεις. Φτιάξε το πρωί ένα καλό πρωινό (γιατί το στομάχι δεν πρέπει να είναι άδειο) και πάρ' το μετά. Εγώ το έχω συνδυάσει με λυγαριά, το οποίο θεωρείται καθαρά γυναικείο βότανο γιατί ρυθμίζει τα οιστρογόνα, αλλά μπορείς να το συνδυάσεις κι εσύ με κάποιο άλλο βότανο, έχω ακούσει ότι συνήθως το συνδυάζουν με το Pygeum Bark αν το γράφω σωστά.
Τώρα για τις λοσιόν και τα σαμπουάν έχω καταλήξει σε αυτά επίσης μετά από αρκετή έρευνα. Πάλια είχα πάρει κι εγώ το regaine, προσπαθώ αυτή τη φορά με φυτικά προιόντα, όσο αντέξω. Έχω δώσει ένα χρονικό περιθώριο. Μετά με βλέπω πάλι σε κανένα γιατρό με τα γνωστά... Πάντως σκέφτομαι να πάω σε κανένα γιατρό ολιστικής ιατρικής μπας και μάθω λεπτομέρειες, δλδ, πόσο καιρό να το παίρνω ή αν χρειάζονται διαλείμματα. Έχω ψάξει τόσο πολύ στο internet...
 

akishellas3

Well-Known Member
Απ: SAW PALMETTO

Συμβουλη απο ενα φιλο για το πως να το φτιαξετε

" To saw palmeto θα το βρείς στα φαρμακεία έτοιμο σε κάψουλες με 130 mg τιτλοδοτιμένο εκχύλισμα με 25 ευρω.
Συμφέρει πολύ.
Αν θελήσεις να το φτιάξεις μόνος σου μπορείς να πάρεις 250 γρ, καρπό να τον αλέσεις και να τον εκχυλίσεις σε 1 λίτρο καθαρής βότκας η οποία περιέχει 40% οινόπνευμα και 60% απεσταγμένο νερό. Θα προσθέσεις και 500 γρ καθαρό οινόπνευμα οπότε θα εχεις 70% οινοπνευματικο βαθμό. Ο χρόνος παραμονής του βοτάνου στο διαλυτικό αυτό είναι 4 μήνες. Ο τρόπος αυτός θα σου στοιχίσει εκει περίπου 25 ευρώ. Καλό θα είναι να πάς σε εναν δερματολόγο οπου θα διαγνώσει τα πραγματικά αίτια της αραίωσης των μαλλιών.
To saw palmeto θα το βρείς στα φαρμακεία έτοιμο σε κάψουλες με 130 mg τιτλοδοτιμένο εκχύλισμα με 25 ευρω.
Συμφέρει πολύ.
"

Τωρα να ρωτησω κ εγω κατι που μπορει να φανει αστειο αλλα πρεπει να το ρωτησω ,το δεν δημιουργει προβλημα στο σπερμα ετσι δεν ειναι? Υπαρχει περιπτωσει να δημιουργησει το χαπι αντι για διαλυμα?
 

tasos

Active Member
Απ: SAW PALMETTO

akishellas3 είπε:
Τωρα να ρωτησω κ εγω κατι που μπορει να φανει αστειο αλλα πρεπει να το ρωτησω ,το δεν δημιουργει προβλημα στο σπερμα ετσι δεν ειναι? Υπαρχει περιπτωσει να δημιουργησει το χαπι αντι για διαλυμα?

Το χάπι δεν μου είχε μειώσει τόσο πολύ την ποιότητα του σπέρματος σε σχέση με το προσκάρ, απλώς μία μικρή μείωση της λίμπιντο !

Υποφερτό πιστεύω !

Αλλά το λάθος ήταν ότι τόσο καιρό δεν το συνδύασα με ένα growth stimulant !
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: SAW PALMETTO

tasos είπε:
είμαι χρήστης του Saw Palmetto εδώ και 11 μήνες περίπου !
Αποκλειστικά και μόνο Saw Palmetto απο το στόμα και 2 lotion οι οποίες είναι μέτριες κατά την γνώμη μου (μάλλον θα τις αλλάξω).
Μάλλον κάποιο προΐον για τοπική χρήση με saw palmetto θα ήταν πιο αποτελεσματικό παρά σε χάπι απο το στόμα !
tasos ποιες λοσιον saw palmetto χρησιμοποιείς-ενδιαφέρομαι να αναμίξω με regain
 

BLuEArMy

Member
Απ: SAW PALMETTO

Το saw palmetto extract αφού ανοιχτεί πρέπει να διατηρηθεί στο ψυγείο; Το πήρα σήμερα έβαλα 3 ml στη μινοξιδίλη μου και επειδή θα το χρησιμοποιήσω καμια 10ρια φορές (κάθε μήνα) θα πρέπει να το διατηρώ στο ψυγείο;
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: SAW PALMETTO

πρεπει να γραψει στο μπουκαλι τις θερμοκρασιες που διατηρείται
πρεπει να ειναι λογικες θερμοκρασιες δωματιου

τα 3 ml ειναι λιγα σε διαλλυμα 60ml μινοξ
 
Μπλουζα