Roaccutan & dht

kapa

Μέλος του προσωπικού
το ειχα αναφερει χρονια πριν στο φορουμ
http://www.allthingsmale.com/community/threads/accutane-also-lowers-dht-via-rodh-4.21951/
το γνωστο-τοξικο φαρμακο της ακμης κατα καποιον τροπο απενεργοποιει την dht
θυμαμαι για δοσολογια μολις 2mg την ημερα ηταν η ιδανικη.
βαλτε ενα χερακι να το ψαξουμε γιατι 2mg απο αυτο εχει σιγουρα λιγοτερες παρενεργειες απο 1mg φινα
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

arhs

Member
έχω φίλο που έχει πάθει πρόβλημα από χάπια για την ακμή ... άλλα δεν ξέρω και πως λειτουργούν αυτά .
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
έχω φίλο που έχει πάθει πρόβλημα από χάπια για την ακμή ... άλλα δεν ξέρω και πως λειτουργούν αυτά .
και εγω,ο ενας κολλητος μου το ιδιο,ειναι σπανιο να μην κανουν προβλημα στην δοσολογια της ακμης στα 20mg και τριχοπτωση μαζι.
αν θυμαμαι καλα τα 20mg μειωνουν την παραγωγη σμηγματος κατα 90%
 

giannis25

Member
εγω επαιρνα 60 μγ λόγω ακμής από γιατρό και εχασα τα 2/3 των μαλλιων μου. οπως και να χει δημιουργει πολλα προβληματα.σε μικρη ποστητα εν ξέρω. σε μεάλη ποσότητα δημιουργεί κατάθλιψη, τριχόπτωση, ελκώδη κολίτιδα, νόσος του chron,. αυτό είναι ρετινοειδή τα οποία έχουν 24 ώρες χρόνο ημιζωής δηλαδή σε 24 ώρες φεύγει η μισή ποσότητα από τον οργανισμόa εμένα αυτά τα φάρμακα μου κατέστρεψαν τη ζωή. επειδή είναι λιοποδιάλυτα αργύν να φύγουνε αποθηκεύονται στο συκώτι και στη συνέχεια όταν τελειώσει ο χώρος στο συκώτι αποθηκεύονται και εγκαθίσταται σε ολους τους ιστούς και στ αγγεία και τα όργανα δημιωργώντας προβλήατα. στην αμερική τα κατργήσανε λόγω επικινδυνότητας. να είστε πολύ προσεκτικοί. προκαλούν υπερβιταμίνωση α.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
εγω επαιρνα 60 μγ λόγω ακμής από γιατρό και εχασα τα 2/3 των μαλλιων μου. οπως και να χει δημιουργει πολλα προβληματα.σε μικρη ποστητα εν ξέρω. σε μεάλη ποσότητα δημιουργεί κατάθλιψη, τριχόπτωση, ελκώδη κολίτιδα, νόσος του chron,. αυτό είναι ρετινοειδή τα οποία έχουν 24 ώρες χρόνο ημιζωής δηλαδή σε 24 ώρες φεύγει η μισή ποσότητα από τον οργανισμόa εμένα αυτά τα φάρμακα μου κατέστρεψαν τη ζωή. επειδή είναι λιοποδιάλυτα αργύν να φύγουνε αποθηκεύονται στο συκώτι και στη συνέχεια όταν τελειώσει ο χώρος στο συκώτι αποθηκεύονται και εγκαθίσταται σε ολους τους ιστούς και στ αγγεία και τα όργανα δημιωργώντας προβλήατα. στην αμερική τα κατργήσανε λόγω επικινδυνότητας. να είστε πολύ προσεκτικοί. προκαλούν υπερβιταμίνωση α.
σαν να λεμε 10 ασπιρινες την ημερα δηλαδη.
μετα κανε εξετασεις σε 2 μηνες και ελα να δω αν πεθανες.
μου αρεσει η στρατιγικη καποιων γιατρων:cool:
 

guru_gr

Member
δυστυχώς εχω παρει και εγω Roaccutan στην εφηβια, δεν θυμαμαι δοσολογια (ενα φακελακι σκονης) ΠΟΛΥ επικυνδυνο!
 

hairDerp

Καραφλοκόρακας
Απο τοτε που τα πηρα ξεκινησαν δερματιτιδα+τριχοπτωση. ΜΑΚΡΙΑ!!!!!

Βεβαια επαιρνα μεγαλη δοση (νομιζω 20mg) και οντως εξαφανιζεται το σμηγμα και η λιπαροτητα αλλα προσωρινα και με τεραστιο κοστος....
 
Τελευταία επεξεργασία:

zafi1988

Member
Παιδια και εγω ειχα παρει στα 17 μου και μου εξαφανησε την ακμη που ειχα τεραστια απο την πλατη μεχρι πρωσοπο πραγματικα πολυ δυνατο φαρμακο.Η δερματολογος με ειχε προειδοποιησει για τις παρενεργειες που αναφερθηκαν και εδω και ευτυχως εμενα προσωπικα δεν μου παρουσιασε κατι εκτως απο πολυ ανεβασμενες τρασαμινασες και κατι αλλο που δεν θυμαμαι.Οταν τα σταματησα επανηλθα στα φυσιολογικα.
 

gkast

Active Member
Δυστυχώς και εγώ είχα πάρει rucutan για ένα μισή χρόνο και από τότε μου ξεκίνησε ητριχωπτωση από 17 χρονων , .....δεν θα ξεχάσω την αφιδάτωση στα χείλει ......κολοφάρμακο
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
εδω και χρονια κατα καιρους ψαχω αυτο το φαρμακο.δεν το εχω δοκιμασει ακομα,και δεν ξερω αν το κανω ποτέ.
το roaccutan δρα απευθειας στους ιστους του δερματος και οχι μεσω προστατη αδενα,γι αυτο και τα αμεσα αποτελεσματα στην λαδιλα-ξηροτητα του δερματος.
τα αποτελεσματα?
αυτα http://www.hairlossgr.com/threads/airol.2742/page-17#post-66867
 
Μπλουζα