Pgd(2) blockers και pge(2) agonist . πως τις ρυθμίζουμε

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

sito

Active Member
Πάντως και εμένα οι εξετάσεις μου έδειξαν την Ε1 στα ύψη.. σχεδόν διπλάσια από το ανώτερο όριο. Υψηλή βρέθηκε και η προλακτίνη. Πήρα τα αποτελέσματα πριν λίγες μέρες. Δεν προδικάζω τίποτα απλά το αναφέρω.. έλεγξα και το θυροειδή μου είναι οκ.
Δεν σημαίνει όμως ότι η τριχοπτωση σου προκαλείται επειδή έχεις αυξημένη Ε1 και προλακτίνη στο serum.

Έχεις θέματα με την στύση;



Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

LuckyLuke

Member
@poseidonas77 ναι εχω δυστυχώς.. ίδιο κεφάλι ακριβώς με τον πατέρα μου μόνο που σε αυτόν η τριχόπτωση ξεκίνησε σε πολύ μεγαλύτερη ηλικία συγκριτικά με μένα. Crown κρόταφοι και με αργούς ρυθμούς επέκταση

@sito Δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι για το αν σχετίζεται η τριχόπτωση με την υψηλή Ε1 ούτε και όμως για το αντίθετο. Το μόνο σίγουρο είναι οτι καλό για τον οργανισμό μου δεν είναι οπότε θα προσπαθήσω να τη ρίξω στα φυσιολογικά όρια και εφόσον δω βελτίωση και στην τριχόπτωση καλοδεχούμενη. Όχι ευτυχώς δεν έχω κάποιο θέμα με την στύση αλλά η όρεξη για δεύτερο/τριτο γύρο δεν είναι η ίδια που μάλλον οφείλεται στα υψηλά επίπεδα της προλακτίνης.
 

poseidonas77

Well-Known Member
ε τοτε μη μπερδευευσε με ε1 dht κτλπ...το οικογενειακο μας δενδρο μας δινει παντα τις απαντησεις γιατι καραφλιαζουμε...
δε φταιει ουτε η ε ουτε η dht...φταιει το καταραμενο γονιδιο που προγραματιζει ποτε και ποιοι θυλακες θα ατροφησουν οπως εγινε και με τους προγονους μας..δυστυχως αυτη ειναι η αληθεια
 
Δεν συνδέονται.Πάνε να χτίσουν την θεωρία ότι υπάρχουν τουλάχιστον 2 ειδών λόγοι που χάνουμε τα μαλλιά μας.Αυτοί που πάσχουν από διαταραγμένες Ε1 και Ε2 έχουν πρόβλημα με pgd2 και pge2 και αυτοί που έχουν ανεβασμένη την DHT.

Αυτή η θεωρία θα εξηγούσε και τα διάφορα pattern.Πχ στο φόρουμ βλέπω την πλειοψηφία των μελών να αραιώνει το μαλλί τους και να γίνεται σαν χνούδι όπως τα μαλλιά των μωρών.Αυτό είναι από DHT (follicle miniaturization).Τα άτομα αυτά δεν έχουν ιδιαίτερη τριχόπτωση.

Επίσης υπάρχουν και άλλοι όπως και εγώ σε αυτήν την κατηγορία που έχουν τρελή τριχόπτωση και αραίωση σε κροτάφους και μετά σε άλλα σημεία.Οι τρίχες ξαναβγαίνουν μαύρες αλλά και ξαναπέφτουν γιατί υπάρχει το "τοξικό" περιβάλλον της Ε1.

Η θεωρία αυτή αν αποδειχθεί θα φέρει επανάσταση.Θα εξηγήσει άπειρα πράγματα. Πρώτα από όλα θα αποδείξει οτι κληρονομικότητα υπάρχει μόνο την περίπτωση της DHT.
Αν κάποιος δεν έχει ιστορικό στην οικογένεια,αλλά παρόλα αυτά για κάποιο λόγο του διαταραχθούν οι E1 και Ε2 θα έχει πρόβλημα.
Επίσης είναι και μία εξήγηση γιατί η φιναστερίδη δεν κάνει για όλους,και προκαλεί side effecs σε πολλούς(δηλαδή πήραν λάθος θεραπεία αφού ήταν σε λάθος κατηγορία)

Όλα αυτά με επιφύλαξη.Θεωρίες είναι.
Ευχαριστω για την ξεκαθαρη απαντηση σου! Μιας και ανοικω στην δευτερη κατηγορια και γω μπορεις να μου πεις πια θεραπεια βρηκες πιο αποτελεσματικη?
ε τοτε μη μπερδευευσε με ε1 dht κτλπ...το οικογενειακο μας δενδρο μας δινει παντα τις απαντησεις γιατι καραφλιαζουμε...
δε φταιει ουτε η ε ουτε η dht...φταιει το καταραμενο γονιδιο που προγραματιζει ποτε και ποιοι θυλακες θα ατροφησουν οπως εγινε και με τους προγονους μας..δυστυχως αυτη ειναι η αληθεια
 

LostUser

Active Member
Ευχαριστω για την ξεκαθαρη απαντηση σου! Μιας και ανοικω στην δευτερη κατηγορια και γω μπορεις να μου πεις πια θεραπεια βρηκες πιο αποτελεσματικη?
Θανάση εγώ έχω δοκιμάσει μέχρι στιγμής:
1)Καστορέλαιο ανεμιγμένο με αιθέριο έλαιο κέδρου
2)ω3
3)σταφυλέλαιο βρώσιμο
και όπως έχω ξαναγράψει προσπαθώ να κάνω estrogen detox μέσω ορισμένων τροφών.
Και άλλα δοκιμάζω απλά σου λέω τι αφορά τις pge2 και pgd2.

Δεν μπορώ να πω πως είχα αποτελέσματα.Βέβαια δεν ήμουν και πάρα πολύ τυπικός,γιατί το καστορέλαιο είναι το πιο μαμημένο τοπικό που έχω δει έβερ και σε κουράζει από τις πρώτες χρήσεις.Θα καταλάβεις τι εννοώ.Επίσης ω3 παίρνω όποτε θυμάμαι...

Συμβουλή μου βάζε μινόξ σταθερά,πάρε ω3 ΣΥΣΤΗΜΑΤΙΚΑ και τα άλλα να τα χεις συμπληρωματικά
 

sadel

Active Member
επισης, ακομα μια αιτια για φαλακρα μπορει να ειναι και η ελαφρια αναιμια. λογω στιγματος για παραδειγμα ή αλλες αιτιες
 
Ευχαριστω για την συμβουλη lost user ...αν κρατησω αυτα π εχω θα ειμαι ευχαριστημενος...και επειδη οπως διαβασα στο φορουμ τα τοπικα χανουν σε παροδο χρονου
Θανάση εγώ έχω δοκιμάσει μέχρι στιγμής:
1)Καστορέλαιο ανεμιγμένο με αιθέριο έλαιο κέδρου
2)ω3
3)σταφυλέλαιο βρώσιμο
και όπως έχω ξαναγράψει προσπαθώ να κάνω estrogen detox μέσω ορισμένων τροφών.
Και άλλα δοκιμάζω απλά σου λέω τι αφορά τις pge2 και pgd2.

Δεν μπορώ να πω πως είχα αποτελέσματα.Βέβαια δεν ήμουν και πάρα πολύ τυπικός,γιατί το καστορέλαιο είναι το πιο μαμημένο τοπικό που έχω δει έβερ και σε κουράζει από τις πρώτες χρήσεις.Θα καταλάβεις τι εννοώ.Επίσης ω3 παίρνω όποτε θυμάμαι...

Συμβουλή μου βάζε μινόξ σταθερά,πάρε ω3 ΣΥΣΤΗΜΑΤΙΚΑ και τα άλλα να τα χεις συμπληρωματικά

Ευχαριστω για την συμβουλή lostuser!Απλα θα ήθελα να κρατήσω αυτά που έχω πλέον... Μετά την χρήση δαφνέλαιου και της ανυπόφορης λαδίλας σκέφτομαι να παρω φίνα ...την αγορασα πριν 3 εβδομάδες αλλά φοβάμαι λίγο να πω την αλήθεια....φινα μαζί με ρολλερ..... Ποια είναι η άποψη σου?
 

LostUser

Active Member
Roller ναι! Για την φιναστερίδη έχω πει την γνώμη μου παλαιότερα! Καλύτερα να πάρω αναβολικά παρά αυτό το πράγμα :p
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
πρεπει να διαβασετε αυτο https://www.reddit.com/r/tressless/comments/3c5u03/introduction_and_overview_on_setipiprant_a/
και να σταθουμε λιγο σε αυτο


What is PGD2: Wikipedia has a basic, but thorough article on PGD2 that should answer most of your questions. Essentially, it's a prostaglandin that binds to the Prostaglandin D2 receptor (obvious by its name) and CRTH2.

The most important thing to understand right now is how PGD2 is produced. As we can see here, PGD2 is a result of DHT (primary) and Testosterone (secondary) affecting androgen receptors which produce PGD2. This means, finasteride, which inhibits DHT, is also inhibiting PGD2 production. This could be the reason why finasteride is so effective, but it's not the DHT that is killing hair, it's the PGD2 production
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

cypress

Member
παντως ο SwissTemples εχει δυο μηνες να βαλει update και οπως ειδα (πεφτει πολυ επιμορφωση :) ) η τελευταια του φωτο ηταν χειροτερη απο την προτελευταια. Εχω χνουδι περιπου σαν της προτελευταιας του swiss.
Πιθανον τα χνουδια να μην εξελιχθηκαν σε κανονικο μαλλι. ποιος ξερει.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
παντως ο SwissTemples εχει δυο μηνες να βαλει update και οπως ειδα (πεφτει πολυ επιμορφωση :) ) η τελευταια του φωτο ηταν χειροτερη απο την προτελευταια. Εχω χνουδι περιπου σαν της προτελευταιας του swiss.
Πιθανον τα χνουδια να μην εξελιχθηκαν σε κανονικο μαλλι. ποιος ξερει.
ειναι πολυ πιθανο να ξεκινησε και η υποχωρηση
 

hairDerp

Καραφλοκόρακας
Κατι αλλο πρεπει να παιζει και δεν ανεβαζει τιποτα. Δεν ξερω τι μπορει να ειναι (δουλειες, οικογενεια, ταξιδια κτλ) αλλα φανταζομαι θα εδινε σημαδια ζωης εστω στο ask.fm, για να πει αν κατι παει ή δεν παει καλα.

Περιμένω ελπίζοντας......
 

sito

Active Member
παντως ο SwissTemples εχει δυο μηνες να βαλει update και οπως ειδα (πεφτει πολυ επιμορφωση :) ) η τελευταια του φωτο ηταν χειροτερη απο την προτελευταια. Εχω χνουδι περιπου σαν της προτελευταιας του swiss.
Πιθανον τα χνουδια να μην εξελιχθηκαν σε κανονικο μαλλι. ποιος ξερει.

Για τον swiss τα έχουμε ξαναπεί... είναι μούφα το παραμύθι του. Οι "ΠΡΙΝ" φώτο είναι πριν την έναρξη ντούτας πριν αρκετό καιρό.
 

hairDerp

Καραφλοκόρακας
Επειδή δεν έχω παρακολουθήσει το θέμα τελευταία, το seti έχει δείξει καλά σημάδια σε όσους το χρησιμοποιούν?
 

Dim10

Active Member
H daktarin ειναι pge1 (miconazole) οποτε κάνει κατι παρομοιο με μινοξ.
Γτ να μην υπαρχει σαν ενας agonist σε αυτο το μονοπατι (pge1);
Εκτός των pgd2blockers / pge2agonists?
 
Μπλουζα