Lorenzo consultation

Vassilis Zen

New Member
Παιδιά καλησπέρα. Με λένε Βασίλη και είμαι 32 ετών και έχω θέμα με τα μαλλιά όπως θα δείτε και στις φώτο. Η hairline είναι κομπλέ (μέχρι στιγμής)
Να τονίσω ότι έχω έντονο πρόβλημα ξηροδερμίας επίσης.

Πριν δύο εβδομάδες ήμουν στον Lorenzo για consultation. Λίγα γενικά στοιχεία επειδή είδα στο νήμα του Cvial ότι ενδιαφέρουν πολλά παιδιά. Καταρχάς το ραντεβού το έκλεισα 4 μήνες πριν. Δεν υπήρχαν ημερομηνίες. Όπως έχει πει και ο Cvial μόνο Παρασκευές κάνει consulting. Θα σας πω μόνο ότι είχα ραντεβού στις 12 και μπήκα στις 3.. Γινόταν χαμός. Βέβαια το προσωπικό ήταν πολύ εξυπηρετικό. Ο ίδιος άνετος πολύ και χαλαρός.
Γενικά η κλινική τίποτα fancy.

Στο προκείμενο: Του είχα στείλει αρχικά κάποιες φώτο για online consulting και μου απάντησε ότι υποψιαζόταν μήπως έχω DUPA και μου πρότεινε να πάω από εκεί ή να του στείλω πιο αναλυτικές για να είναι σίγουρος. Αποφάσισα να πάω εγώ.
Οι φώτο που βάζω τις έβγαλε ο ίδιος ο Lorenzo από εκεί.
Παλιότερα (πριν 7-8 χρόνια) είχα κάνει χρήση φίνας για 1-1,5 χρόνο και τη σταμάτησα. Χωρίς κάποιο συγκεκριμένο λόγο παιδιά. Με ρώταγε συνεχώς για πιο λόγο τη σταμάτησα. Απλά τη σταμάτησα δεν είναι ότι κάτι συνέβη.

Συνεπώς μου πρότεινε να πάρω φίνα για at least ένα τετράμηνο ώστε να σταθεροποιήσουμε τα υπάρχουσα μαλλάκια. Συγκεκριμένα το proscar και να το σπάω σε 4 κομμάτια με ένα κόπτη που πήρα από το φαρμακείο. (από εκεί τα πήρα όλα - δεν έχει σημασία λέει αν δεν είναι ισομερή τόσο τα κομμάτια-αν και με το κόπτη έχει μικρές αποκλίσεις).

Το πλάνο είναι ότι θα χρειαστώ συνολικά με βάση την υπάρχουσα κατάσταση 5 με 6 χιλιάδες graphs.
Πρώτα θα γίνει μια επέμβαση με 3.000 και μετά από κάνα εξάμηνο από την πρώτη επέμβαση θα πάμε για τη δεύτερη αναλόγως βέβαια την κατάσταση και πως θα έχει εξελιχθεί.

Αναφορικά με τα χρήματα της επέμβασης ισχύει φυσικά ότι έχει ήδη αναφέρει ο Cvial και επίσης όντως ο Lorenzo μου είπε ότι όντως κάνει χρήση φίνας εδώ και 16 χρόνια και μου έδειξε φώτο που ήταν χωρίς μαλλί.
Θα ανεβάσω Δευτέρα και τα χαρτιά με τα αναλυτικά στοιχεία που έγραψε ο ίδιος.

Προσωπικά το κομμάτι της φίνας είναι που αυτό που με αγχώνει περισσότερο και με βάζει σε σκέψεις αν αξίζει.
Αν θέλετε πείτε μου καμιά γνώμη.
 

Συνημμένα

  • 1VP16.06.17S3.JPG
    1VP16.06.17S3.JPG
    2.5 MB · Προβολές: 291
  • 1VP16.06.17L2.JPG
    1VP16.06.17L2.JPG
    1.5 MB · Προβολές: 271
  • 1VP16.06.17C2.JPG
    1VP16.06.17C2.JPG
    2.2 MB · Προβολές: 225
  • 1VP16.06.17C1.JPG
    1VP16.06.17C1.JPG
    3 MB · Προβολές: 231
  • compressjpeg.zip
    2.3 MB · Προβολές: 13

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dimitris50423

Well-Known Member
Οντως εχεις περιεργο τυπο αραιωσης. Στη hairline δεν φαινεται να εχεις χασει καθολου.
Ειχες δει αποτελεσμα με τη φινα παλια;
Αν ειναι να ξεκινησεις κανονικα φινα μπορει να σε κλεισει αρκετα πανω και χωρις επεμβαση. Το θεμα ειναι αν θες να παιρνεις.
Ενημερωνε μας για την επικοινωνια. ;)
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Παρόλο που δεν είναι υπέρ των φαρμάκων είσαι από τις περιπτώσεις που θα σε βοηθήσει πολύ. Δεν νομίζω ότι με την χρήση θα φτάσεις να μην χρειαστείς μμ. Προσωπικά το πλάνο που θα έκανα θα ήταν τα 3000g με φίνα και μετά θα περίμενα. Το εξάμηνο είναι ο ελάχιστος χρόνος για να κάνεις 2η ( healing δοτριας). Στην περίπτωση σου θα περίμενα τουλάχιστον 1 χρόνο


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

leas

Well-Known Member
Οσον αφορα την επιλογη του γιατρου δεν χρειαζεται καποιο σχολιο παραπανω.,,Αυτο που θα ηθελα να μαθω ειναι εαν ολο το πλανο εχει στηριχθει στο οτι θα κανεις χρηση φινας, γιατι εισαι σχετικα μικρος για να ριξεις 5-6 χιλιαδες γκραφτς απο τωρα και να μην κανεις χρηση υστερα με πιθανοτητες να συνεχιστει η αραιωση, εκτος αν εχεις αρκετα καλη δοτρια.,.,
Ο ιδιος ειναι χρηστης για πολλα χρονια και ειναι κ γιατρος ,υπαρχει καποιος ενδοκρινολογος που να δινει καποιες εξτρα συμβουλες σε οσους προτεινει την φαρμακευτικη αγωγη και βγαζουν παρενεργεις ,δηλαδη καπως σαν τμημα της κλινικης του που συμβουλευει για αυτο το ζητημα. Αν θυμαμαι καλα κατι αντιστοιχο ειχε ο ερντογαν.,
Γενικα οσον αφορα το θεμα της φινας ειναι αυτο που κανει κ εμενα να σκεφτομαι τι να κανω και απλα να μην ξερω πως να κινηθω, γιατι δεν εχω τολμησει ακομη να δοκιμασω καν και αν το κανω ξερω πως πρεπει να το κανω για καιρο.,.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Lea η φίνα είναι εγκεκριμένο φάρμακο εδώ και πολλά χρόνια. Σχεδόν κανένας γιατρός δεν θα σου πει μην παίρνεις, όπως επίσης και να παίρνεις και ας έχεις παρενέργειες. Επειδή το συζήτησα σχεδόν με όλους στο workshop, το σκεπτικό τους είναι μετά από δοκιμή να βρεθεί η optimum ανεκτή δόση χωρίς παρενέργειες η οποία προφανώς είναι ξεχωριστή για καθέναν.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

pithikas

Well-Known Member
Σιγά μη θες και 20 χιλιάδες grafts.
Αν θες να δοκιμάσεις φιναστερίδη κάντο μαζί με μινοξιδίλη, αν σε πιάσει μπορεί να φουντώσεις τόσο που δε θα χρειαστείς μεταμόσχευση.
Μη κάνεις μεταμόσχευση αν ξεκινήσεις τα φάρμακα. Κρίνοντας από το πρόβλημα είμαι 90% σίγουρος πως δε θα χρειαστείς.
 

vag25

Well-Known Member
Και εγω αυτο βλεπω.
μη σου πω οτι ισως μονο με φινα μπορει να φτασεις σε επιπεδο που δεν θα σε νοιαζει, αν δυναμωσουν οι μικρες τριχουλες.
 

Vassilis Zen

New Member
Αναφορικά με τη DUPA μου είπε ότι προς το παρόν δεν τη διακρίνει. Τα είδε καλύτερα από ότι τα περίμενε με βάση τις online foto που του είχα στείλει. Παλιότερα που έπαιρνα να σας πω την αλήθεια δεν θυμάμαι το αποτέλεσμα.
Cvial το πρόγραμμα που μου πρότεινε είναι όπως το πες.
Χρήση φίνας και μετά από τουλάχιστον 4 μήνες να πάμε για 3.000.
Για τη δεύτερη βλέπουμε στη πορεία την εξέλιξη.
Απλά ξεκαθάρισε ότι τουλάχιστον έξι μήνες θα περάσουν από τη πρώτη επέμβαση.
Δεν θυμάμαι αν μου είπε ότι όλο το πλάνο θα πάει με χρήση φίνας. Και αυτό το σκέφτομαι πολύ.
Έχω ξεκινήσει χρήση φίνας όπως σας είπα παραπάνω (ήτοι 1,25 mg/day) και αγχώνομαι λίγο μήπως προκύψει κάτι.
Αναλυτικό το πλάνο θα το ανεβάσω μάλλον Δευτέρα για το δείτε κιόλας πως το γράφει.(για όσους ενδιαφέρονται)
 

pithikas

Well-Known Member
Έπαιρνες ένα πανίσχυρο φάρμακο για τον οργανισμό για κοσμετικούς λόγους, πράγμα που σημαίνει πως σε έκαιγε το θέμα του μαλλιού.
Και δε θυμάσαι αν είχες αποτέλεσμα;Mάλιστα...Καλή συνέχεια στη μεταμόσχευση αφού φαίνεται να έχεις τραβήξει το δρόμο σου...και καλή αρχή με την παρουσίαση.;)
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Μην βιαστείς ως προς το χρονικό διάστημα. Περίμενε παραπάνω. Η κάλυψη είναι υποκειμενικός παράγοντας. Δες τι θα σου δώσει και αποφάσισε μετά.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

koumparos

Well-Known Member
Χωρις φινα μη σπαταλησεις ουτε ενα ευρω.Εχεις μεγαλη αραιωση και επεκτεινεται και προς τη δοτρια.Δυστυχως.
 

crossfire

Well-Known Member
Εγώ πιστεύω φίνα ένα χρόνο και μετά κοιτάς για μεταμόσχευση.
Ίσως και να μην χρειαστείς ή να χρειαστείς λιγότερα grafts
 

dimitris50423

Well-Known Member
Θυμισε μας λιγο και τιμες; τα πρωτα 2000 graft ειναι απο 6ευρω; πως χρεωνει; δεν το θυμαμαι ακριβως
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Μιλάμε για μια πολύ μεγάλη περιοχή η οποία είναι από 150-200cm2. Αν θεωρήσουμε 175cm2 τα 6000g αντιστοιχούν σε 34g και τα 3000g σε 17g.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Vassilis Zen

New Member
Μην βιαστείς ως προς το χρονικό διάστημα. Περίμενε παραπάνω. Η κάλυψη είναι υποκειμενικός παράγοντας. Δες τι θα σου δώσει και αποφάσισε μετά.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Εννοεις χρησιμοποιωντας φινα να περιμενω κ παραπανω απο 4 μηνες κ βλεποντας μετα;
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αρχίζεις φίνα, περιμένεις τουλάχιστον 8-10 μήνες και μετά βλέπεις. Προσωπικά με βάση το πρόβλημα νομίζω ότι θα κινηθείς σε 2500-3000, αλλά αυτό μένει να αποδειχθει


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Vassilis Zen

New Member
Θυμισε μας λιγο και τιμες; τα πρωτα 2000 graft ειναι απο 6ευρω; πως χρεωνει; δεν το θυμαμαι ακριβως
6 Euros each for the first 1000 units, 4 Euros each from 1000 to 2000 units and 2.5 Euros each for over 2000 units ( so 1000 graft, 6000 €; 2000 graft, 10000 €; 3000 graft,12500 €), independent of the number of procedures
 

chrisk100

Member
Επειδη και εγω γυρισα σημερα το πρωι απο Ισπανια που ειδα χθες τον Lorenzo(περιμενα μονο μια ωρα σε αντιθεση με τον φιλο Ζen-εφαγα και βροχη) να πω και εγω κατι για την φινα που συζητησαμε.
1) Μου ειπε οτι λεει και ο CVIAL παραπανω. Ο καθενας πρεπει να βρει την δικια του δοσολογια ωστε να μην εχει παρενεργειες.
2) Εαν ειναι να εχεις παρενεργειες αυτες εμφανιζονται μεταξυ 4 με 7 μηνες.
3) Εαν βγαλεις side effects διακοπτεις την φινα περιμενεις 4-6 μηνες να καθαρισει το συστημα και ξεκινας με μικροτερες δοσεις και οχι σε καθημερινη βαση πχ 3 φορες την εβδομαδα.
4) Τον ρωτησα εαν το 0,25mg σαν δοση βοηθαει η οχι και ειπε ναι.

ΥΓ1. Για οσους εχουν δερματιτιδα (εγω εχω) μου ειπε για σαμπουαν clobex ή etriver.Χρήση 15 ημερες και μετα ανα 3 ημερες.
ΥΓ2 Οταν του ειπα πως ειμαι απο ελλαδα γελασε και ειπε πως μετα το αποτελεσμα του CVIAL εχει πολλους ελληνες επισκεπτες
YΓ3 CVIAL εχεις χαιρετισμους
 
Μπλουζα