Finasteride 1mg / day + nolvadex 2mg day ?

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Gomi οι χρηστες φινας μακροχρονια ειναι αρκετος κοσμος και αρκετοι προφανως εβγαλαν sides αλλα και αλλοι οχι και την συνεχιζουν η περιορισαν τα sides με διαφορους τροπους.,επειδη ειληκρινα διαβαζω ,διαβαζω και ψαχνω και εγω κατι να κανω στο μαλλι για να μην το αφησω στην τυχη του εχω πελαγωσει καιρο τωρα..

Εσυ πιστευεις οτι υπαρχουν οντως περιστατικα ανδρων που η χρηση της φινας ειτε επειδη ειναι πιο μικρη δοση, ειτε επειδη μπηκαν σταδιακα, ειτε επειδη δεν ειχαν οριακη τεστο δεν βγαζουν sides και απλα δεν διαλυουν τον οργανισμο τους,,δεν σε ρωταω σαν "γιατρο" προφανως ή κατι τετοιο αλλα απο τα διαβασματα σου απο περιστατικα σε φορουμ κλπ..πχ εδω εχουμε τον dance που κανει χρηση φινας καμια 12αρια χρονια νομιζω..Το λεω γιατι αν πας σε γιατρο σοβαρο με ονομα κλπ για μμ και δεν ειναι απο αυτους που θελουν απλα να σου κανουν για να σου παρουν τα λεφτα για να σταθεροποιησουν την τριχοπτωση προτεινουν φινα δλδ πως ειναι δυνατον εν τελει γιατροι να προτεινουν ενα τετοιο φαρμακο που πραγματικα νομιζω με αυτα που διαβαζω πως αν το παρω απλα για δοκιμη θα με πιασει κριση απο αυτα που εχω ακουσει και θα μου προκαλεσει τα παντα...

@turnfiji123 συγγνωμη που γραφω εδω αλλα νομιζω πανω κατω και εσενα μπορει καπως να σε ενδιαφερουν για την περιπτωση σου..

@leas αν επεκταθώ πάλι πάνω στο θέμα φιναστερίδη, θα προκύψουν ποικίλες αντιδράσεις και δεν το θέλω. Υπάρχουν άπειρα θέματα εξάλλου.
Θα περιοριστώ μόνο σε 2 πράγματα, αυτό της χαμηλής τέστο που έχει ήδη αναφερθεί και που πρέπει να προσδιοριστεί η αιτία και να αποκατασταθεί και ένα πολύ βασικό για μένα, το θέμα της ψυχολογίας.
Το δεύτερο ήταν η αιτία που την απέρριψα εγώ, λόγω του ότι είμαι εντελώς εγκεφαλικό άτομο, ψείρας και τρώγομαι με τα ρούχα μου...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

turnfiji123

Active Member
Απο την στιγμη που ο γιατρος που επισκεφτηκες σου εδωσε απαντηση αρνητικη για φινα μακροχρονια για συγκεκριμενους λογους πως να σκεφτομαι να δοκιμασω σε συνδυασμο και με αλλα που εχω ακουσει για αυτο το φαρμακο..εκτος αν ο γιατρος το ειπε αυτο συγκεκριμενα για την περιπωση σου.,

EDIT: Ο @GOMI τα είπε σωστά.

Σε ότι έχει να κάνει με την χαμηλή - αλλα πάντα μέσα στις φυσιολογικές τιμές - τεστοστερόνη, ο ενδοκρινολόγος μου είπε ότι είναι normal, δηλαδή τόση χρειάζεται ο οργανισμός μου, διότι η ελεύθερη, η LH και μια άλλη νομίζω είναι σε τιμές που δείχνουν ότι δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Τώρα, δεν θυμάμαι συγκεκριμένα τι μου είπε αλλα επειδή είχα κάνει μαγνητική στην υπόφυση δεν βρήκαν κάτι (και στους όρχεις δεν νομίζω ότι έχω κάτι ή κοίλη στους προσαγωγούς) :/
 
Τελευταία επεξεργασία:

turnfiji123

Active Member
Η κατάσταση δεν είναι τελικά τόσο απλή ψυχολογικά και αποφάσισα να δώσω μια ακόμα ευκαιρία στα μαλλιά μου και να βάλω τις βάσεις για μια καλή μεταφύτευση. Το πρόβλημα μου είναι η χαμηλή μεν φυσιολογική δε τεστοστερόνη και η πολυετή χρήση Φιναστερίδης. Από μια πολύ μικρή χρήση του Nolvadex είχα τρομερό feeling, μέχρι και η στύση ήταν καλύτερη. Από την άλλη τα sides είναι πολλά, πας να γλυτώσεις από το ένα και ανοίγεις πόλεμο με άλλο.

@GOMI ρωτώ εσένα κυρίως επειδή ξέρεις από αυτά. Υπάρχει regimen που μπορεί να πάει για longrun με χρήση Φιναστερίδης και επιπλέον φαρμακων για να καταπολεμήσουν τα ανεβασμένα οιστρογόνα αλλα να κρατήσω την τεστοστερόνη μου ψηλά χωρίς να υποστώ αργότερα sides μυοσκελετικά ή σε όργανα όπως ματια ή έντερο/συκώτι? Δεν σου ζητάω υποσχέσεις φυσικά, απλά μιλώντας ρεαλιστικά, υπάρχει φως στο τούνελ? Η' να τα πάρω με 1η σκάλα και να το αφήσω πίσω μου? Η περίπτωση μου είναι ή τώρα ή ποτε. Δεν υπάρχει άλλο περιθώριο, είμαι NW4 και στα 30 με 32 θα είμαι NW5 σίγουρα, όλα αυτά με diffuse ΑΑ. Εδώ έρχεται το θέμα της ψυχολογίας, όπου τα μαλλιά παίζουν σημαντικό ρολο. Αν δεν τα έχω, η ψυχολογία είναι χαμηλή (και δεν έχει να κάνει με προσωπικές σχέσεις ή εργασία ή οικογένεια) διότι έχω βάλει και wig (αυτά τα μοντέρνα) και η αλλαγή ήταν απίστευτη ψυχολογικά πάντα. Αν διορθώσω το μαλλί μου, η ψυχολογία μου ίσως να χτυπηθεί ως ένα σημείο από sides. Εκτος αυτού, μου αρέσει η σωματική άσκηση και η τεστοστερόνη μου λειτουργεί αρνητικά σε όλο auto. Είναι ίσως σωστό να περάσω στο άλλο ρεύμα, auto των φαρμακων? τώρα μπορεί να είναι Tamoxifen, Φίνα κλπ, αργότερα test. @GOMI εσύ έχεις κάνει κύκλο, η γνώμη σου είναι ευπρόσδεκτη πάνω σε auto το κομμάτι επίσης. Με λίγα λόγια, οργανικά / ορμονικά δεν είμαι και από τις καλύτερες περιπτώσεις, οποτε τα φάρμακα μοιάζουν ως κάτι που ίσως αύριο να είναι απαραίτητο, όταν σήμερα μοιάζει απλησίαστο αλλα αν επιλεγει μπορεί να σώσει τα μαλλιά μου και όχι μονο.
 

dimitris50423

Well-Known Member
Ρε φιλε η δικη μου γνωμη ειναι μην μπλεκεις με φαρμακα εκτος αν ειναι για να βελτιωσεις την υγεια σου οχι το μαλλι. Οτι παιρνουμε περναει απο το ηπαρ και τα νεφρα και φυσικα με καθε φαρμακο ακομη και depon να παιρνεις καθε μερα επιβαρυνονται.
Εχεις ανοιξει καποιο θεμα με φωτο; Η κουρεψε τα και προχωρα η κανε ενα πλανο μεταμοσχευσης αν αξιζει στην περιπτωση σου και φτιαξε κατι που θα σου ταιριαζει κ θα σε ικανοποιει.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
@turnfiji123 με όλα αυτά που ρωτάς, ακόμα και να σου πρότεινα πράγματα, θα ήταν απλά και μόνο για να ψαχτείς περισσότερο και κυρίως με έμπειρο γιατρό που θα σε παρακολουθεί. Μιλάμε για φάρμακα με άκρως επικίνδυνες παρενέργειες που θα σε ακολουθούν μια ζωή. Το όλο θέμα είναι να κάνουμε την ζωή μας ποιοτικότερη και όχι πιο σύντομη και πιο επώδυνη.
Τους κύκλους που αναφέρω κατά καιρούς είναι καθαρά για την δράση τους πάνω στο θέμα μαλλί που αφορά το forum και όχι φυσικά πρόταση για να το υιοθετήσει κάποιος. Αν κάποιος είναι υγιέστατος, το θεωρώ ηλιθιότητα να μπλέξει με κύκλους, αλλά από την άλλη, ένας υπογοναδικός άντρας είναι το ίδιο ηλιθιότητα να παραμένει χωρίς θεραπεία λόγω άγνοιας.
Δεν ξέρω αν έχεις αναφέρει πόσο χρονών είσαι τώρα και αν έχεις εξετάσεις στα χέρια σου ορμονικές κυρίως, καλό θα ήταν να τις ποστάρεις να γίνει συζήτηση και κρίνεις αναλόγως ο ίδιος...
 

leas

Well-Known Member
@turnfiji123 Αγορινα διαβασα που ανεφερες σε αλλο νημα πως εχεις τα χρηματα για μμ αλλα δεν στην κανουν γιατροι του εξωτερικου, χωρις να κανεις χρηση φαρμακων αλλα και λογω δοτριας..Μπορεις να ανεβασεις καποιο φωτογραφια να δουμε το μεγεθος του προβληματος αλλα και την δοτρια ? Και σε ποιους γιατρους πηρες αυτην την απαντηση??
 
Μπλουζα