Finasteride 1mg / day + nolvadex 2mg day ?

turnfiji123

Active Member
Τις πρώτες 3 εβδομάδες σε 0,25mg / μέρα Φίνα, είχα νερωμένο σπέρμα και πεσμένη libido. Το θέμα είναι ότι μετά την δεύτερη εβδομάδα, οι πρωινές στύσεις άρχισαν να χάνονται. Εκεί λοιπόν έκοψα τη Φίνα και πήγα στον ενδοκρινολόγο.

Το νέο... πλάνο είναι Nolvadex 20mg / day για 5 μέρες και μετά Φίνα 1mg / μέρα (πρωί) και nolvadex 20mg / μέρα το απόγευμα, όλα πάντα τις ίδιες ώρες. Έχετε κάποια γνώμη σχετικά με αυτό? Αξίζει? Θεωρητικά, μειώνει τις παρενέργειες της Φίνα (υποθέτω ως αντί-οιστρογόνο, γιατί είχα και μια περίεργη αλλαγή στο στήθος, σαν κατακράτηση υγρών πάντως δεν είναι gyno) απλά ποσο βατο είναι για long-run?

Ως καθαρό NW4 και με τρίχα μινιατούρα, κανένας στο εξωτερικό δεν δέχεται να κάνει μεταφύτευση και μου λένε ότι η Φίνα είναι μονόδρομος για ένα καλο και μόνιμο αποτέλεσμα. Με αλλα λόγια έμπλεξα. Κάθε γνώμη μετράει παιδιά, πείτε μου αν ξέρετε κάτι.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

sito

Active Member
Τις πρώτες 3 εβδομάδες σε 0,25mg / μέρα Φίνα, είχα νερωμένο σπέρμα και πεσμένη libido. Το θέμα είναι ότι μετά την δεύτερη εβδομάδα, οι πρωινές στύσεις άρχισαν να χάνονται. Εκεί λοιπόν έκοψα τη Φίνα και πήγα στον ενδοκρινολόγο.

Το νέο... πλάνο είναι Nolvadex 20mg / day για 5 μέρες και μετά Φίνα 1mg / μέρα (πρωί) και nolvadex 20mg / μέρα το απόγευμα, όλα πάντα τις ίδιες ώρες. Έχετε κάποια γνώμη σχετικά με αυτό? Αξίζει? Θεωρητικά, μειώνει τις παρενέργειες της Φίνα (υποθέτω ως αντί-οιστρογόνο, γιατί είχα και μια περίεργη αλλαγή στο στήθος, σαν κατακράτηση υγρών πάντως δεν είναι gyno) απλά ποσο βατο είναι για long-run?

Ως καθαρό NW4 και με τρίχα μινιατούρα, κανένας στο εξωτερικό δεν δέχεται να κάνει μεταφύτευση και μου λένε ότι η Φίνα είναι μονόδρομος για ένα καλο και μόνιμο αποτέλεσμα. Με αλλα λόγια έμπλεξα. Κάθε γνώμη μετράει παιδιά, πείτε μου αν ξέρετε κάτι.

το πλάνο στο πρότεινε ο ενδοκρινολόγος;
 

turnfiji123

Active Member
το πλάνο στο πρότεινε ο ενδοκρινολόγος;


Ναι. Θα έχω πιθανώς ακόμα sides από Φίνα αλλα πολύ πιο υποφερτά. Βεβαια όταν διαβάζεις ότι το Nolvadex το δίνουν κυρίως σε γυναίκες με καρκίνο του μαστού, δεν έχεις καμια όρεξη να μπλέξεις με αυτά αλλα ...
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Έχω κάνει και κάνω κατά περιόδους χρήση nolvadex όσο και clomiphene (περίπου τα ίδια είναι) για αρκετό διάστημα.
Δεν είναι ακριβώς αντιοιστρογόνα, δηλαδή δεν μειώνουν τα οιστρογόνα στον οργανισμό, απλά τα εμποδίζουν να δεσμευτούν στους υποδοχείς τους.
Το nolva για το στήθος δρα σαν αντιοιστρογόνο, αλλά σε άλλα μέρη του σώματος πχ συκώτι δρα ως αγωνιστής γι αυτό και μειώνει τον igf-1.
Θα σου αυξήσει αρκετά την τεστοστερόνη σου, οπότε ενδεχομένως όντως να μειώσει κάποιες παρενέργειες από φιναστερίδη, ανάλογα βέβαια και τον οργανισμό.
Σε εμένα είχαν μια σχετικά αρνητική επίδραση στην λίμπιντο, αλλά δεν είναι απόλυτο να συμβεί και σε εσένα.
Επίσης κατά έναν περίεργο τρόπο, στο θέμα μαλλί είχαν θετική δράση, όχι τπτ το συνταρακτικό, αλλά είχα καλύτερη ποιότητα τρίχας.
Την δόση των 20mg την θεωρώ υψηλή και θα προτιμούσα αυτή των 10mg, τόσο για να περιοριστεί το πολύ μικρό ποσοστό παρενεργειών στην όραση, όσο και γιατί οι διαφορές στην τέστο είναι ελάχιστη, αλλά ότι σου πει ο γιατρός σου....
 

turnfiji123

Active Member
Έχω κάνει και κάνω κατά περιόδους χρήση nolvadex όσο και clomiphene (περίπου τα ίδια είναι) για αρκετό διάστημα.
Δεν είναι ακριβώς αντιοιστρογόνα, δηλαδή δεν μειώνουν τα οιστρογόνα στον οργανισμό, απλά τα εμποδίζουν να δεσμευτούν στους υποδοχείς τους.
Το nolva για το στήθος δρα σαν αντιοιστρογόνο, αλλά σε άλλα μέρη του σώματος πχ συκώτι δρα ως αγωνιστής γι αυτό και μειώνει τον igf-1.
Θα σου αυξήσει αρκετά την τεστοστερόνη σου, οπότε ενδεχομένως όντως να μειώσει κάποιες παρενέργειες από φιναστερίδη, ανάλογα βέβαια και τον οργανισμό.
Σε εμένα είχαν μια σχετικά αρνητική επίδραση στην λίμπιντο, αλλά δεν είναι απόλυτο να συμβεί και σε εσένα.
Επίσης κατά έναν περίεργο τρόπο, στο θέμα μαλλί είχαν θετική δράση, όχι τπτ το συνταρακτικό, αλλά είχα καλύτερη ποιότητα τρίχας.
Την δόση των 20mg την θεωρώ υψηλή και θα προτιμούσα αυτή των 10mg, τόσο για να περιοριστεί το πολύ μικρό ποσοστό παρενεργειών στην όραση, όσο και γιατί οι διαφορές στην τέστο είναι ελάχιστη, αλλά ότι σου πει ο γιατρός σου....

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση @GOMI

Πήρα όντως 10mg αντί για 20. Κάτι που θα ήθελα να σε ρωτήσω είναι για το πως κανεις cycling το Nolvadex? Γιατί με το σταμάτημα του, υποθέτω ότι ο κίνδυνος επιστρέφει για γίνω (αφού η Φίνα πρέπει να παίρνεται κάθε μέρα), κάτι διάβασα για rebound στα οιστρογόνα που πρέπει να προσεχεις αλλα δεν τα ξέρω καλά αυτά και δεν έχω μιλήσει με τον γιατρό ακόμα. Έχω οδηγίες για 5 μέρες Nolvadex και μετά Φίνα 1mg / μέρα και Nolvadex κανονικά ίδια δόση. Με αλλα λόγια εφόσον το σώμα μου αντιδρά έτσι με την Φίνα (οιστρογόνα, γίνω), είναι ρεαλιστική η χρήση Φίνα για long-run? (γιατί αυτόματα προϋποθέτει χρήση άλλων φαρμακων για τις παρενέργειες) :/
 

leas

Well-Known Member
Ως καθαρό NW4 και με τρίχα μινιατούρα, κανένας στο εξωτερικό δεν δέχεται να κάνει μεταφύτευση και μου λένε ότι η Φίνα είναι μονόδρομος για ένα καλο και μόνιμο αποτέλεσμα. Με αλλα λόγια έμπλεξα. Κάθε γνώμη μετράει παιδιά, πείτε μου αν ξέρετε κάτι.


Εισαι στην περιοχη νοργουντ 4 γυαλι ή εχεις σε αυτην την περιοχη vellus-χνουδια τριχες..

Μετα και την ερευνα που θελω να κανω αλλα και απο αυτα που θα ακουστουν στο συνεδριο στην Ελλαδα για την τοπικη φινα, περνουσε απο το μυαλο μου η χρηση φινας σε πολυ μικρη ποσοτητα και τωρα βλεπω πως μονο με 0,25 μγ εχεις sides..Ακομα και με τοσο μικρη ποσοτητα βγαζει sides.,.,
 
Τελευταία επεξεργασία:

turnfiji123

Active Member
Εισαι στην περιοχη νοργουντ 4 γυαλι ή εχεις σε αυτην την περιοχη vellus-χνουδια τριχες..

Μετα και την ερευνα που θελω να κανω αλλα και απο αυτα που θα ακουστουν στο συνεδριο στην Ελλαδα για την τοπικη φινα, παιρνουσε απο το μυαλο μου η χρηση φινας σε πολυ μικρη ποσοτητα και τωρα βλεπω πως μονο με 0,25 μγ εχεις sides..Ακομα και με τοσο μικρη ποσοτητα βγαζει sides.,.,

Έχω Hashimoto υποθυροειδισμο και παίρνω 137mg Tyrosint από τα 19. Η τέστο μου ήταν πάντα μέτρια έως χαμηλή αλλα πάντα πάνω από τα όρια και παλιά έκανα βάρη (ένα βήμα πριν τα αναβολικά, ποτε δεν πήρα όμως). Γενικά είμαι αδύναμος οργανισμος αν και υγιής. Νομίζω πως ένα άτομο χωρίς τέτοια ενδοκρινικά προβλήματα δεν θα έχει τα ίδια sides. Για το NW4, έχω μαλλί αλλα και χνούδια, γενικά είμαι σε phase NW3 που το πάει σε NW5 diffuse (σε 3-4 χρονια). Μην απογοητεύεσαι.
 

leas

Well-Known Member
Έχω Hashimoto υποθυροειδισμο και παίρνω 137mg Tyrosint από τα 19. Η τέστο μου ήταν πάντα μέτρια έως χαμηλή αλλα πάντα πάνω από τα όρια και παλιά έκανα βάρη (ένα βήμα πριν τα αναβολικά, ποτε δεν πήρα όμως). Γενικά είμαι αδύναμος οργανισμος αν και υγιής. Νομίζω πως ένα άτομο χωρίς τέτοια ενδοκρινικά προβλήματα δεν θα έχει τα ίδια sides. Για το NW4, έχω μαλλί αλλα και χνούδια, γενικά είμαι σε phase NW3 που το πάει σε NW5 diffuse (σε 3-4 χρονια). Μην απογοητεύεσαι.

Καταλαβα ελπιζω η τοπικη φινα να μπορει να κανει κατι χωρις παρενεργειες..
Εγω ειμαι 25 πανω κατω στην κατασταση που περιγραφεις για εσενα..
Ακομη μια ερωτηση, τα σχολια του ενδοκρινολογου για την χρηση φινας ποια ηταν??
 

turnfiji123

Active Member
Καταλαβα ελπιζω η τοπικη φινα να μπορει να κανει κατι χωρις παρενεργειες..
Εγω ειμαι 25 πανω κατω στην κατασταση που περιγραφεις για εσενα..
Ακομη μια ερωτηση, τα σχολια του ενδοκρινολογου για την χρηση φινας ποια ηταν??

Εκτεταμένη χρήση (χρονια δηλαδή) μου είπε με τίποτα. Γιατί επηρεάζει εγκεφαλικά όσο και ορμονικά, χωρίς να μπω σε λεπτομέρειες. Μου είπε 3 μήνες, άντε το πολύ 6, γιατί του εξήγησα την κατάσταση με τις κλινικές έξω, για να δυναμώσει ο θύλακας και να γίνει σωστή δουλειά. Μετά άλλους 6 μήνες για να αποφύγω το shock loss και μετά κόψιμο (όχι μαχαίρι, σιγά σιγά). Μιλάμε πάντα για Propecia χάπια. Όχι τοπικά. Τοπικά σκευάσματα Φίνας υπάρχουν και είχα ακούσει ίδια και χειρότερα.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση @GOMI

Πήρα όντως 10mg αντί για 20. Κάτι που θα ήθελα να σε ρωτήσω είναι για το πως κανεις cycling το Nolvadex? Γιατί με το σταμάτημα του, υποθέτω ότι ο κίνδυνος επιστρέφει για γίνω (αφού η Φίνα πρέπει να παίρνεται κάθε μέρα), κάτι διάβασα για rebound στα οιστρογόνα που πρέπει να προσεχεις αλλα δεν τα ξέρω καλά αυτά και δεν έχω μιλήσει με τον γιατρό ακόμα. Έχω οδηγίες για 5 μέρες Nolvadex και μετά Φίνα 1mg / μέρα και Nolvadex κανονικά ίδια δόση. Με αλλα λόγια εφόσον το σώμα μου αντιδρά έτσι με την Φίνα (οιστρογόνα, γίνω), είναι ρεαλιστική η χρήση Φίνα για long-run? (γιατί αυτόματα προϋποθέτει χρήση άλλων φαρμακων για τις παρενέργειες) :/

To παίρνω κατά καιρούς με διάφορους τρόπους. Σε μένα δουλεύει καλύτερα με 10 mg καθημερινά για την πρώτη εβδομάδα και μετά 10 mg κάθε δεύτερη ή ακόμα και κάθε τρίτη ημέρα. Έχει μεγάλη διάρκεια δράσης, οπότε δεν χρειάζεται καθημερινά η λήψη του. Μετά το 3μηνο το σταματάω και για να καθαρίσει εντελώς από το σώμα σου θέλει περίπου 2 εβδομάδες.

Το rebound των οιστρογόνων αφορά στο εξής.
Για όσο το παίρνεις, η ενεργή ουσία του, δεσμεύεται από τους υποδοχείς των οιστρογόνων και έτσι δεν αφήνει τα ίδια τα οιστρογόνα να κάνουν attach σε αυτούς. Με αυτόν τον τρόπο, ξεγελιέται η υπόφυση και θεωρεί πως το σώμα σου δεν έχει καθόλου οιστρογόνα, γι αυτό αυξάνει κατά πολύ την LH με αποτέλεσμα να αυξάνεται αρκετά η τεστοστερόνη (από 50 έως και 400% ανάλογα το πόσο χαμηλή ήταν).
Σε μια εξέταση αίματος όμως, δεν θα δεις μειωμένα οιστρογόνα, αντίθετα θα είναι αυξημένα, λόγω του ότι η αρωματάση θα συνεχίζει να μετατρέπει μέρος της τεστοστερόνης.
Με την διακοπή του τώρα, καθώς καθαρίζει η ουσία από το σώμα σου, τα οιστρογόνα θα αρχίσουν να δεσμεύονται ξανά στους υποδοχείς, και ο φόβος του rebound αφορά στο ότι θα είναι ιδιαίτερα αυξημένα για κάποιο διάστημα και έτσι σε όσους έχουν προδιάθεση, υπάρχει ο φόβος για gyno. Εγώ χρησιμοποιώ 0,25mg arimidex μετά την πρώτη εβδομάδα και για 2 εβδομάδες μετά /2 φορές την εβδομάδα.

Γενικότερα, επειδή είδα πως ο γιατρός σου είπε τη λήψη φιναστερίδης για 3 με 6 μήνες και μετά διακοπή και επειδή αναφέρεις πως η τέστο σου είναι στα φυσιολογικά χαμηλά, θεωρώ πως πρέπει να το ξανασκεφτείς. Αν την αρχίσεις ή την τραβάς μακροχρόνια εφόσον δουλεύει, ή μη την ξεκινάς καθόλου.
Λήψη φιναστερίδης με οριακή τέστο, είναι πολύ μεγάλο ρίσκο....
 

turnfiji123

Active Member
To παίρνω κατά καιρούς με διάφορους τρόπους. Σε μένα δουλεύει καλύτερα με 10 mg καθημερινά για την πρώτη εβδομάδα και μετά 10 mg κάθε δεύτερη ή ακόμα και κάθε τρίτη ημέρα. Έχει μεγάλη διάρκεια δράσης, οπότε δεν χρειάζεται καθημερινά η λήψη του. Μετά το 3μηνο το σταματάω και για να καθαρίσει εντελώς από το σώμα σου θέλει περίπου 2 εβδομάδες.

Το rebound των οιστρογόνων αφορά στο εξής.
Για όσο το παίρνεις, η ενεργή ουσία του, δεσμεύεται από τους υποδοχείς των οιστρογόνων και έτσι δεν αφήνει τα ίδια τα οιστρογόνα να κάνουν attach σε αυτούς. Με αυτόν τον τρόπο, ξεγελιέται η υπόφυση και θεωρεί πως το σώμα σου δεν έχει καθόλου οιστρογόνα, γι αυτό αυξάνει κατά πολύ την LH με αποτέλεσμα να αυξάνεται αρκετά η τεστοστερόνη (από 50 έως και 400% ανάλογα το πόσο χαμηλή ήταν).
Σε μια εξέταση αίματος όμως, δεν θα δεις μειωμένα οιστρογόνα, αντίθετα θα είναι αυξημένα, λόγω του ότι η αρωματάση θα συνεχίζει να μετατρέπει μέρος της τεστοστερόνης.
Με την διακοπή του τώρα, καθώς καθαρίζει η ουσία από το σώμα σου, τα οιστρογόνα θα αρχίσουν να δεσμεύονται ξανά στους υποδοχείς, και ο φόβος του rebound αφορά στο ότι θα είναι ιδιαίτερα αυξημένα για κάποιο διάστημα και έτσι σε όσους έχουν προδιάθεση, υπάρχει ο φόβος για gyno. Εγώ χρησιμοποιώ 0,25mg arimidex μετά την πρώτη εβδομάδα και για 2 εβδομάδες μετά /2 φορές την εβδομάδα.

Γενικότερα, επειδή είδα πως ο γιατρός σου είπε τη λήψη φιναστερίδης για 3 με 6 μήνες και μετά διακοπή και επειδή αναφέρεις πως η τέστο σου είναι στα φυσιολογικά χαμηλά, θεωρώ πως πρέπει να το ξανασκεφτείς. Αν την αρχίσεις ή την τραβάς μακροχρόνια εφόσον δουλεύει, ή μη την ξεκινάς καθόλου.
Λήψη φιναστερίδης με οριακή τέστο, είναι πολύ μεγάλο ρίσκο....

Ναι, για να είμαι ειλικρινής δεν βλέπω πως μπορώ να το συνεχίζω auto ευ ορου ζωής. Μια τελευταία ερώτηση... με το σταμάτημα της Φίνα, έχω πλέον τριχόπτωση. Του στυλ αν τραβήξεις λίγο δυνατά τρίχες, βγαίνουν(στους κροτάφους, στο crown που αραιώνει και πριν μερικές μέρες και πίσω αν και ελάχιστα) . Στην βάση/ριζα της τρίχας, είναι σαν να έχω ένα άσπρο βολβό ας το πούμε (σαν κάτι να δημιουργείται εκεί και να πνιγει την τρίχα). Auto το είδος τριχόπτωσης το είχα πριν μερικά χρονια, το τελευταίο διάστημα δεν είχα τριχόπτωση κατά αυτήν την έννοια, απλά υποθέτω ότι σιγά σιγά το DHT έκανε την αραίωση (πολύ αργή αραίωση όμως). Υποθέτω ότι τώρα που έπαιξα με τις ορμόνες, η τριχόπτωση αυτή είναι το αποτέλεσμα. Κατά τη γνώμη σου, είναι ένα παροδικό "tellogen effluvium auto? Μόνιμο? Υποψιάζομαι ότι οι ορμόνες πρέπει να "συνέλθουν" για να σταματήσει. Δεν ξέρω όμως ποτε και αν θα γίνει auto, τι μπορώ να κάνω? (εκτος από αιματολογικά που θα κάνω την επομενη Δευτερα).
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αυτό με τον άσπρο βολβό έχει αναφερθεί και άλλες φορές γύρω από διάφορες θεωρίες που ουσιαστικά δεν κατέληγαν κάπου. Προσωπικά πιστεύω πως αν υπάρχει ο βολβός έχει να κάνει με συντόμευση του κύκλου, ενώ σε αντίθετη περίπτωση και με αδύναμη τρίχα. Λίγη σημασία έχει πάντως όπως και να ναι, αφού πάνω κάτω στο ίδιο καταλήγουν.
Από κει και πέρα, το όλο θέμα με ορμόνες και τριχόπτωση, δεν είναι άσπρο μαύρο. Δηλαδή διαταράσσεται το ορμονολογικό προφίλ και έχουμε τριχόπτωση - σταθεροποιείται σταματά και η τριχόπτωση.
Είναι πολύ πιο σύνθετο, όπως πχ σε γεννετικά επιρρεπή στην ΑΓΑ θύλακα, οι ορμόνες σε συνάρτηση με το οξειδωτικό στρες (λειτουργεί και αντίθετα) άπαξ και τον επηρεάσουν - αποδυναμώσουν, τον κάνουν ευαίσθητο πλέον σε πολλούς αστάθμιστους παράγοντες, πολλοί από τους οποίους παραμένουν άγνωστοι.
Σαφώς και το ορμονολογικό προφίλ παίζει σημαντικό ρόλο, αλλά δεν εγγυάται και την σταθεροποίηση της τριχόπτωσης.
Πιο πολύ θα το κοιτούσα πλέον για λόγους υγείας, παρά για θέμα μαλλιών...
 

leas

Well-Known Member
Εκτεταμένη χρήση (χρονια δηλαδή) μου είπε με τίποτα. Γιατί επηρεάζει εγκεφαλικά όσο και ορμονικά, χωρίς να μπω σε λεπτομέρειες. Μου είπε 3 μήνες, άντε το πολύ 6, γιατί του εξήγησα την κατάσταση με τις κλινικές έξω, για να δυναμώσει ο θύλακας και να γίνει σωστή δουλειά. Μετά άλλους 6 μήνες για να αποφύγω το shock loss και μετά κόψιμο (όχι μαχαίρι, σιγά σιγά). Μιλάμε πάντα για Propecia χάπια. Όχι τοπικά. Τοπικά σκευάσματα Φίνας υπάρχουν και είχα ακούσει ίδια και χειρότερα.


ΑΑαα πολυ ωραια,,τοτε ομως φιλε ποιος ο λογος να ξεκινησεις φινα, οπως και ο Gomi αναφερει παρακατω η χρηση αυτου του φαρμακου αν σου δινει αποτελεσματα πρεπει να συνεχιστεί εφ ορου ζωης θεωρητικα για να εχει επιδραση στο μαλλί.
Εκτος αν θελεις να κανεις απλα χρηση μονο για την περιοδο που θα κανεις πχ μμ ωστε να αποφυγεις το σοκ λος οπως και ανεφερες..αλλα και παλι μετα αν ειναι να συνεχισει θα συνεχισει αφου δεν θα κανεις ληψη του φαρμακου..
 

leas

Well-Known Member
Αν την αρχίσεις ή την τραβάς μακροχρόνια εφόσον δουλεύει, ή μη την ξεκινάς καθόλου.
Λήψη φιναστερίδης με οριακή τέστο, είναι πολύ μεγάλο ρίσκο....


Gomi οι χρηστες φινας μακροχρονια ειναι αρκετος κοσμος και αρκετοι προφανως εβγαλαν sides αλλα και αλλοι οχι και την συνεχιζουν η περιορισαν τα sides με διαφορους τροπους.,επειδη ειληκρινα διαβαζω ,διαβαζω και ψαχνω και εγω κατι να κανω στο μαλλι για να μην το αφησω στην τυχη του εχω πελαγωσει καιρο τωρα..

Εσυ πιστευεις οτι υπαρχουν οντως περιστατικα ανδρων που η χρηση της φινας ειτε επειδη ειναι πιο μικρη δοση, ειτε επειδη μπηκαν σταδιακα, ειτε επειδη δεν ειχαν οριακη τεστο δεν βγαζουν sides και απλα δεν διαλυουν τον οργανισμο τους,,δεν σε ρωταω σαν "γιατρο" προφανως ή κατι τετοιο αλλα απο τα διαβασματα σου απο περιστατικα σε φορουμ κλπ..πχ εδω εχουμε τον dance που κανει χρηση φινας καμια 12αρια χρονια νομιζω..Το λεω γιατι αν πας σε γιατρο σοβαρο με ονομα κλπ για μμ και δεν ειναι απο αυτους που θελουν απλα να σου κανουν για να σου παρουν τα λεφτα για να σταθεροποιησουν την τριχοπτωση προτεινουν φινα δλδ πως ειναι δυνατον εν τελει γιατροι να προτεινουν ενα τετοιο φαρμακο που πραγματικα νομιζω με αυτα που διαβαζω πως αν το παρω απλα για δοκιμη θα με πιασει κριση απο αυτα που εχω ακουσει και θα μου προκαλεσει τα παντα...

@turnfiji123 συγγνωμη που γραφω εδω αλλα νομιζω πανω κατω και εσενα μπορει καπως να σε ενδιαφερουν για την περιπτωση σου..
 

LostUser

Active Member
Ρε παλικάρια ως πότε πια θα διαιωνίζεται αυτός ο αστικός μύθος ότι η φιναστερίδη αποτρέπει πιθανό shock-loss? Πως διαολο μπορει να αποτραπεί κάτι που έχει σχέση με τραύμα (γιατί περί τραύματος πρόκειται,από την καταστροφή ίσως του γειτονικού δικτύου αιμάτωσης) με ένα αντιανδρογόνο?!
Και μην μου πει κανεις οτι επειδη η φιναστερίδη παχαίνει την τρίχα=> είναι πιο δυνατή. Σημασία έχει τι γίνεται από κάτω.

turnfiji123 ποιος γιατρός στο είπε αυτό?
 

leas

Well-Known Member
Ρε παλικάρια ως πότε πια θα διαιωνίζεται αυτός ο αστικός μύθος ότι η φιναστερίδη αποτρέπει πιθανό shock-loss? Πως διαολο μπορει να αποτραπεί κάτι που έχει σχέση με τραύμα (γιατί περί τραύματος πρόκειται,από την καταστροφή ίσως του γειτονικού δικτύου αιμάτωσης) με ένα αντιανδρογόνο?!
Και μην μου πει κανεις οτι επειδη η φιναστερίδη παχαίνει την τρίχα=> είναι πιο δυνατή. Σημασία έχει τι γίνεται από κάτω.

turnfiji123 ποιος γιατρός στο είπε αυτό?
αρα απλα προτεινουν φινα για σταθεροποιηση της τριχοπτωσης, αλλα και να βελτιωθουν οι λεπτες τριχες που τις εχει παρει η κατηφορα...και εγω ειχα την εντυπωση με αναφορες απο εδω μεσα πως βοηθα στο σοκ λος..
 

LostUser

Active Member
Παπατζιλίκια.Για μεγιστοποίηση του αποτελέσματος των Μ/Μ τους είναι καθαρά και μόνο, καθώς μετά από 6+ μήνες προφανώς θα έχεις πιο τούμπανο μαλλί αμα κουμπώνεις φιναστερίδη
 

turnfiji123

Active Member
Ρε παλικάρια ως πότε πια θα διαιωνίζεται αυτός ο αστικός μύθος ότι η φιναστερίδη αποτρέπει πιθανό shock-loss? Πως διαολο μπορει να αποτραπεί κάτι που έχει σχέση με τραύμα (γιατί περί τραύματος πρόκειται,από την καταστροφή ίσως του γειτονικού δικτύου αιμάτωσης) με ένα αντιανδρογόνο?!
Και μην μου πει κανεις οτι επειδη η φιναστερίδη παχαίνει την τρίχα=> είναι πιο δυνατή. Σημασία έχει τι γίνεται από κάτω.

turnfiji123 ποιος γιατρός στο είπε αυτό?

Ο ενδοκρινολόγος μου το πρότεινε. Δυνατή τρίχα, λιγότερες πιθανότητες να πέσει σε περίοδο μεταφύτευσης, λόγω του repair που γίνεται για ένα διάστημα οι δικες σου τρίχες είναι πιο... αδύναμες. Συγκρίνεις μια δυνατή τρίχα που αναπνέει με μια καημένη αδύνατη, αδύναμη τρίχα που πνίγεται. Το ότι μετά πρέπει να την κόψω είναι γιατί ορμονικά δεν είμαι για να παίζω με αυτά. Το Hashimoto από μονο του μου έκανε ζημια για χρονια και μου έβγαλε την πιστη όταν έκανα bodybuilding (το "light" version, χωρίς AAS). Δεν επιμένω σε τίποτα από αυτά που είπα γιατί δεν έχω κάνει μεταφύτευση απλά σου αναφέρω το γνωστό και το επιχείρημα του (για το shock loss). Who knows :/

@leas
κανένα πρόβλημα. Θα σου προτείνω να δοκιμάσεις Φίνα μετά από ενδοκρινολόγο και αιματολογικά, βλέπεις και προχωρείς ανάλογα. Εγώ είχα πάντα εναλλακτική διότι έχω καλο bone structure / square f οποτε το buzz cut δεν είναι θέμα. Το μονο που μου μένει είναι οι κλασσικές τοπικές θεραπείες. Υπάρχουν οι Priorin (capsules), άλλες παρόμοιες, Fungoral 2%, το Μinox με τίποτα για τα γνωστά sides. Ένα τελευταίο που είδα είναι ο χυμός κρεμμυδιού που λειτουργεί για αιματωση, επανεκφυση και γενικότερα καλύτερη ποιότητα τρίχας, το αφήνεις μια ώρα και μετά ξεβγάζεις. Επειδή βλέπω ότι και εσύ είσαι στα ίδια με μένα, εάν η Φίνα δεν σε πιάσει τότε φρόντισε να έχεις καθαρό κεφάλι (dermatitis), μια συντηρητική θεραπεία που δεν βγάζει 1000 sides και μπορείς να την έχεις για long run, καθώς και μια "χαρτογράφηση" του τριχωτού και σχέδια για μια buzz cut MM (βλέπε Umar, Bizanga κλπ).
 

koumparos

Well-Known Member
Απλα τα πραγματα βρε παιδια.Οι τριχες που ειναι χτυπημενες απο αα ακομα και σε αρχικα σταδια σε περιπτωση μμ αυξανονται οι πιθανοτητες να επιταχυνθει η διαδικαδια χνουδοποιησης-θανατωσης και ετσι χαιρετανε προωρα.Αυτο ειναι το μονιμο shockloss.Αντιθετως τριχες που δεν ειναι χτυπημενες απο αα η θα πεσουν προσωρινα(προσωρινο shockloss η θα αντεξουν το τραυμα της μμ και δεν θα πεσουν καθολου.Με την φινα δυναμωνεις τις χτυπημενες απο αα τριχες να αντεξουν και να μην χαθουν οριστικα λογο του τραυματος που προκαλει η μμ αλλα εαν κοψεις την φινα θα ακολουθησουν το δρομο που εχει χαραχτει γενετικα να ακολουθησουν.Φυσικα σε περιπτωσεις που δεν προσεξει ο γιατρος και τραυματισει γειτονικους θυλακες ανεξαρτητως εαν ειναι χτυπημενοι απο αα η οχι θα χαιρετησουν και υπαρχει περιπτωση να χαθει και το μοσχευμα.
 

leas

Well-Known Member
Ο ενδοκρινολόγος μου το πρότεινε. Δυνατή τρίχα, λιγότερες πιθανότητες να πέσει σε περίοδο μεταφύτευσης, λόγω του repair που γίνεται για ένα διάστημα οι δικες σου τρίχες είναι πιο... αδύναμες. Συγκρίνεις μια δυνατή τρίχα που αναπνέει με μια καημένη αδύνατη, αδύναμη τρίχα που πνίγεται. Το ότι μετά πρέπει να την κόψω είναι γιατί ορμονικά δεν είμαι για να παίζω με αυτά. Το Hashimoto από μονο του μου έκανε ζημια για χρονια και μου έβγαλε την πιστη όταν έκανα bodybuilding (το "light" version, χωρίς AAS). Δεν επιμένω σε τίποτα από αυτά που είπα γιατί δεν έχω κάνει μεταφύτευση απλά σου αναφέρω το γνωστό και το επιχείρημα του (για το shock loss). Who knows :/

@leas
κανένα πρόβλημα. Θα σου προτείνω να δοκιμάσεις Φίνα μετά από ενδοκρινολόγο και αιματολογικά, βλέπεις και προχωρείς ανάλογα. Εγώ είχα πάντα εναλλακτική διότι έχω καλο bone structure / square f οποτε το buzz cut δεν είναι θέμα. Το μονο που μου μένει είναι οι κλασσικές τοπικές θεραπείες. Υπάρχουν οι Priorin (capsules), άλλες παρόμοιες, Fungoral 2%, το Μinox με τίποτα για τα γνωστά sides. Ένα τελευταίο που είδα είναι ο χυμός κρεμμυδιού που λειτουργεί για αιματωση, επανεκφυση και γενικότερα καλύτερη ποιότητα τρίχας, το αφήνεις μια ώρα και μετά ξεβγάζεις. Επειδή βλέπω ότι και εσύ είσαι στα ίδια με μένα, εάν η Φίνα δεν σε πιάσει τότε φρόντισε να έχεις καθαρό κεφάλι (dermatitis), μια συντηρητική θεραπεία που δεν βγάζει 1000 sides και μπορείς να την έχεις για long run, καθώς και μια "χαρτογράφηση" του τριχωτού και σχέδια για μια buzz cut MM (βλέπε Umar, Bizanga κλπ).

Απο την στιγμη που ο γιατρος που επισκεφτηκες σου εδωσε απαντηση αρνητικη για φινα μακροχρονια για συγκεκριμενους λογους πως να σκεφτομαι να δοκιμασω σε συνδυασμο και με αλλα που εχω ακουσει για αυτο το φαρμακο..εκτος αν ο γιατρος το ειπε αυτο συγκεκριμενα για την περιπωση σου.,
 
Μπλουζα