Daktarin σκόνη

dimitris50423

Well-Known Member
Εχουμε κανα update απο τα παιδια που το δοκιμαζουν? fotisI, Νικος, Δημητρης, scubas?
εγω εβαλα μερικες φορες 7-8 μεχρι να φυγουν καποιες νιφαδες σαν πυτιριδα που ειχα. τωρα δεν εχω οποτε δεν βαζω. αν βγαλω ξανα την εχω ετοιμη την πουδρα :)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

καλα ολοι αυτοι που λετε οτι ειδατε αποτελεσματα και το σταματησατε επειδη "δεν κάνει¨ απλα γελαω.. αν βλεπατε αποτελεσματα και DANGER πανω στο κουτι να εγραφε θα συνεχίζατε εφ' ορου ζωης
 
καλα ολοι αυτοι που λετε οτι ειδατε αποτελεσματα και το σταματησατε επειδη "δεν κάνει¨ απλα γελαω.. αν βλεπατε αποτελεσματα και DANGER πανω στο κουτι να εγραφε θα συνεχίζατε εφ' ορου ζωης
Ναι, επειδη δοκιμαζουμε θεραπειες φιλε μου δε σημαινει οτι δε σκεφτομαστε και την υγεια μας.. αν θες δοκιμασε το και κανε κριτικη στη θεραπεια και οχι στις αποψεις ανθρωπων.
 

fotisI

Member
Όπως είχα γράψει και στην αρχή του νήματος, αυτή η θεραπεία αφορούσε μόνο αυτούς που έχουν σδ ή κάτι που της μοιάζει. Την είχα ξεκινήσει για να απαλλαγω από τα συμπτώματα που έχουμε όσοι έχουν σδ. Η συγκεκριμένη σκόνη με βοήθησε πάρα πολύ, εξαφάνισε την χρόνια πυρίτιδα, εξαφάνισε την φαγούρα, δυνάμωσε την υπάρχουσα τρίχα, και σύμφωνα κ με την κομμώτρια μου, πλέον δεν φαίνεται καθόλου η αραίωση. Όταν εκανα το λάθος και την σταματάγα τα συμπτώματα επέστρεφαν μετά από μερικές μέρες.
Όπως είχα ξαναπει, εγώ είχα θέμα και στο πρόσωπο με την σδ.
Ύστερα από κάποια έρευνα υπεθεσα ότι μπορεί να έχω αντί για σδ να έχω demodex μιας και τα συμπτώματα μοιάζουν, και η μικοναζολη κάτι κάνει σε αυτούς. Διαβάζοντας είδα ότι αυτό που κάνει φοβερή δουλειά στους demodex είναι το μηλοξυδο.
Παιδιά το δοκιμασα σε πρόσωπο και μαλλιά και επαθα πλάκα από την αποτελεσματικότητα.
Δοκιμαστε το άμεσα. Είναι ακόμα καλύτερο από την σκόνη, και πλέον δεν έχω πουθενά ερεθισμένο δέρμα.
Και πριν λίγο είδα ότι και κάποιο άλλο παιδί το πρότεινε.
Και θυμιζω ξανα, μόνο για εμάς που έχουμε σδ ή κάτι παρόμοιο... Για επανεκφυση ακόμα δεν μπορώ να πω με σιγουριά 100% αλλά έχει βελτιωθεί η γενική εικόνα και πλέον εξαφανίστηκαν όλα τα άσχημα της σδ. Σε λίγο καιρό θα ξέρουμε .
 

vag25

Well-Known Member
Oποτε σταματησες σκονη και πας σε μηλοξυδο?

Ειδα και εγω αποτελεσμα με dactarin αλλα δυσκολευομαι στην εφαρμογη, γιατι ειδικα μπροστα εχω πολυ μαλλι.
 

fotisI

Member
Oποτε σταματησες σκονη και πας σε μηλοξυδο?

Ειδα και εγω αποτελεσμα με dactarin αλλα δυσκολευομαι στην εφαρμογη, γιατι ειδικα μπροστα εχω πολυ μαλλι.
Ναι σταματαω την σκόνη, και θα την ξαναβαλω μόνο αν δω οτι το μηλοξυδο δεν βοηθά και αρχίζει πάλι η τριχόπτωση . Στο πρόσωπο πάντως έχει εντυπωσιακά αποτελέσματα...
Στα μαλλιά αυτό που ειδα είναι ότι μενω πολλές μέρες αλλουστος για δοκιμή και δεν το πιστεύω ότι δεν εχω συμπτώματα σδ... Τόσα χρόνια ταλαιπωρία και τόσο κοντά στο κατάλληλο προϊόν...
 

vag25

Well-Known Member
Εχω δοκιμασει και μηλοξυδο αλλα μια-δυο μερες. Οποτε δεν μπορω να βγαλω συμπερασμα.

Αυτο που δεν μου αρεσει ειναι η μυρωδια του. Εχω την εντυπωση οτι παραμενει και μετα το λουσιμο.
 

edyuser1

Active Member
Ναι σταματαω την σκόνη, και θα την ξαναβαλω μόνο αν δω οτι το μηλοξυδο δεν βοηθά και αρχίζει πάλι η τριχόπτωση . Στο πρόσωπο πάντως έχει εντυπωσιακά αποτελέσματα...
Στα μαλλιά αυτό που ειδα είναι ότι μενω πολλές μέρες αλλουστος για δοκιμή και δεν το πιστεύω ότι δεν εχω συμπτώματα σδ... Τόσα χρόνια ταλαιπωρία και τόσο κοντά στο κατάλληλο προϊόν...[
Ναι σταματαω την σκόνη, και θα την ξαναβαλω μόνο αν δω οτι το μηλοξυδο δεν βοηθά και αρχίζει πάλι η τριχόπτωση . Στο πρόσωπο πάντως έχει εντυπωσιακά αποτελέσματα...
Στα μαλλιά αυτό που ειδα είναι ότι μενω πολλές μέρες αλλουστος για δοκιμή και δεν το πιστεύω ότι δεν εχω συμπτώματα σδ... Τόσα χρόνια ταλαιπωρία και τόσο κοντά στο κατάλληλο προϊόν...
φιλε fotisl λοιπν βλεπω οτι εχεις ασχοληθει πολυ με το θεμα και γνωριζεις πραγματα.λοιπον εχω το εξης προβλημα εγω οταν λουζομαι ειμαι καλα ετσι αλλα τι επομενη μερα που θα περασω το χερι απο τα μαλλια βλεπω οτι η παλαμη γυαλιζει σαν λαδιλα αυτο ειναι σμηφμα ετσι?το μηλοξυδο κανει καλη δουλεια για αυτο το πραγμα η θα χασουμε και αυτα που μας μειναν οποιος ξερει ας απαντησει
 

mike29

Active Member
Βαζω μυλοξιδο απ τις αρχες του 2012 για χρονια καθε μερα το αφηνω για ωρες στο κεφαλι και μετα στο τελευταιο ξεβγαλμα στο λουσιμο.το τελευταιο εξαμηνο βαζω καθε δευτερη μερα μισο μυλοξιδο και μισο λεμονι και το αφηνω για κανα 2ωρο και μετα παλι στο ξεβγαλμα ριχνω σκετο!!απο παρατηρησεις μου βοηθαει την σ.δ μεχρι ενα σημειο ομως με απλα συμπτωματα επισης ειδα βελτιωση και στην τριχοπτωση!!για επανεκφυση ομως τιποτα σε καμια περιπτωση!οταν ειχα πολυ βαρια σ.δ μια (αισθηση εγκαυματος στο κεφαλι)δεν εκανε τιποτα και οταν εβαζα μυλοξιδο μετα αισθανομουν το κεφαλι χειροτερα!!δεν ξερω εδω γιατι εκανε να αισθανομαι την σ.δ χειροτερα..μια εξτρα βοηθεια ειναι η μαγειρικη σοδα βαζω χρονια!τωρα βαζω και στο λουσιμο μια με δυο φορες την εβδομαδα μαζι με σαμπουαν!παλια ειχα μονο σοδα και μυλοξιδο για το λουσιμο!!παντος απο μενα το συμπερασμα για μυλοξιδο μετα απο χρονια χρησης βοηθαει το δερμα σε περιπτωσεις ηπιας σ.δ και βαζω σκετο γιατι αραιωμενο δεν κανει πολλα!!μου αφηνει και μια κοκκινιλα στο δερμα αλλα φευγει γρηγορα!!το λαδι βιζον παλι με ειχε βοηθησει στην σ.δ.και οταν το ειχα κανει μιξη πριν 2 χρονια 50% βιζονελαιο 20% με σταφυλοκουκουτσελαιο 20%λαδι καρυδας 10%ελαιολαδο και αιθ.ελαιο δεντρολιβανο ειχα δει πολυ γρηγορο boost στο μαλλι πιο δυνατο πιο γεματο ισως λογο παχυνσης λεπτων αδυναμων τριχων!!μετα ειχα κανει μια αλλαγη να προσθεσω καποια ελαια που ειχα δει στο φορουμ για ισως πιο δυνατα αποτελεσματα αλλα μαλλον λογο υπερβολικης λιπαροτητας ειχε αρχισει η βαρια σ.δ
 

LostUser

Active Member
Να ρωτήσω και γω κάτι,σμηγματορροική είναι και όταν υπάρχει κάτι σαν λιπαρό στρώμα πάνω στο τριχωτό? Που πχ πρέπει να το τρίψεις/ξύσεις για να βγει? Γιατί οι φωτογραφίες που είδα στο ίντερνετ δν είναι αυτό που έχω ακριβώς...
 

nine

Active Member
Να ρωτήσω και γω κάτι,σμηγματορροική είναι και όταν υπάρχει κάτι σαν λιπαρό στρώμα πάνω στο τριχωτό? Που πχ πρέπει να το τρίψεις/ξύσεις για να βγει? Γιατί οι φωτογραφίες που είδα στο ίντερνετ δν είναι αυτό που έχω ακριβώς...

Την ιδια απορια εχω και εγω αν ΣΔ εννουμε τα λεπια που βλεπεις σε φωτο στο νετ γιατι ουτε εγω εχω τετοια.
Στο τριχωτο εχω κατι σαν κακαδακια πανω στα τριχοθυλακια που τα ξυνεις για να φυγουν.
Το οτι η τριχες πεφτουν με χοντρη κιτρινη ριζα (βολβος) ειναι ΣΔ;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

edyuser1

Active Member
και εγω μαζι με την λαδιλα εχω αυτα τα κακαδακια που λεει και ο nine και τα ξυνω για να φυγουν και μαζι φευγει η τριχα μαζι με κιτρινο βολβο. ενταξει τουλαχιστων δεν εχω πολλα τετοια
 

fotisI

Member
και εγω μαζι με την λαδιλα εχω αυτα τα κακαδακια που λεει και ο nine και τα ξυνω για να φυγουν και μαζι φευγει η τριχα μαζι με κιτρινο βολβο. ενταξει τουλαχιστων δεν εχω πολλα τετοια
Παιδιά υπάρχει ενδεχόμενο να μην είναι σδ αλλά demodex, μοιάζουν τα συμπτώματα. Ψαξτε λίγο να δείτε τι λέω . Εχω και εγώ αυτα τα κακαδακια που λέτε. Μπορεί το πρόβλημα μας να είναι συνάρτηση 2 αιτιών και απλά σε εμάς να χειροτερεύει η κατάσταση ή όχι.
 

edyuser1

Active Member
εγω δεν βρισκω ποπλλα μονο 1-2 κακαδακια στις 2 εβδομαδες μεσω ορο και οταν τα ξυνω φευγει η τριχα μαζι με βολβο σαν μυξα ειναι καπως πρασινοπο και παραμορφωμενο καπως και πολυ λαδιλα εχω. την μια μερα που θα λουστω ενταξει ειμαι αλλα την επομενη περναω το χερι απο τα μαλλια και λαδωνουν τρομερα με το μηλοξυδο θα κανω τιποτα ποσο να βαλω και ποσες φορες την εβδομαδα?πατησα demodex και με αυτο που ειδα με χλωρινη θελω να πληθω :)
 
Τελευταία επεξεργασία:

dimitris50423

Well-Known Member
Αυτα που λετε ειναι τα αρχικα συμπτωματα. Αν αυτη η λιπαρη πυτιριδα αυξηθει και απλωθουν οι νιφαδες πιανεις λεπια που σε στεγνο μαλλι δεν φαινονται πολυ αλλα οταν λουστεις φουσκωνουν και αν τα ξυσεις ξεκολλανε και φευγουν και πολλες τριχες μαζι. Οσοι εχουν τετοια συμπτωματα σιγουρα καιημερινο λουσιμο. Επισης η λοσιον μινοξιδιλης το επιδεινωνει. Μονο αφρο οσοι θελετε να βαζετε. Εγω ευτυχως καθαρισα.
 

dimitris50423

Well-Known Member
Πιστευω οτι η λιπαροτητα στο τριχωτο δημιουργει καταλληλες συνθηκες για αναπτυξη και πολλαπλασιασμο των μυκητων. Για αυτο θελει καθημερινο λουσιμο να φευγει η υπερβολικη λιπαροτητα
 

edyuser1

Active Member
λοιπον αρχισα να κανω εφαρμογη μηλοξυδου μερα παρα μερα εχω βαλει 2 φορες μεχρι στιγμης.λουζω το κεφαλι με σαμπουαν και μετα με το μπουκαλακι βαζω σκετο μηλοξυδο στο κεφαλι και το αφηνω περιπου 3 λεπτα μεχρι να κανω και το σωμα και μετα ξεπλενω το κεφαλι τα κανω σωστα?μετα απο μιση ωρα βαζω και regaine αφρο λετε να υπαρχει κανενα προβλημα με το regaine να μην δουλευει μετα απο το μηλοξυδο?την κανω σωστα την εφαρμογη μηλοξυδου και regaine?μετα απο ποσο καιρο θα δω αποτελεσμα στην λαδιλα?
 

mike29

Active Member
μετα απο ποσο καιρο θα δω αποτελεσμα στην λαδιλα?
διαφορα με το μυλοξιδο τις επομενες μερες χωρις να λουσεις το μαλλι???ποιος το ειπε αυτο???στο λεω γιατι εχω βαλει τονους μυλοξιδο στο κεφαλι!!βοηθαει λιγο την ωρα του λουσιματος..η σκονη οντως βοηθαει αν την εχεις στο κεφαλι και τις επομενες μερες!!
 

fotisI

Member
διαφορα με το μυλοξιδο τις επομενες μερες χωρις να λουσεις το μαλλι???ποιος το ειπε αυτο???στο λεω γιατι εχω βαλει τονους μυλοξιδο στο κεφαλι!!βοηθαει λιγο την ωρα του λουσιματος..η σκονη οντως βοηθαει αν την εχεις στο κεφαλι και τις επομενες μερες!!
Εγω το μηλοξυδο το βάζω μετά το λούσιμο κ το αφήνω . Δεν μυρίζει μολις στεγνώσει. Πάντως εγώ σωθηκα. Ακόμα κ μετά απο κατανάλωση γλυκών δεν εχω κοκκινηλες.
 
Μπλουζα