σμηγματορροικη δερματιτιδα τριχοπτωση

wtf21

Member
γεια σας παιδια με λενε Θανο (η wtf21).
περσυ στο τελος του καλοκαιριου (υστερα απο μια περιοδο στρες) απεκτησα σμηγματοροικη δερματιτηδα μαζι με τριχοπτωση.πηγα σε δερματολογο μου λεει πρωτα θα αντιμετωπισουμε την σμηγματοροικη και μετα βλεπουμε για την τριχοπτωση.μου εδωσε κατι γιατροσοφια και σαμπουαν δεν καναν τιποτα.εγω τρομοκρατημενος παω και σε πανεπιστημιακο γιατρο και κανω και τριχοριζογραμμα και βγηκε καλο (89% αναγεν).
Αλλα εχω τριχοπτωση ακομα και οι τριχες που πεφτουν ειναι κοντες αχρωμες αδυναμες και λεπτες.η ηλικια μου ηταν οταν ξεκινησε αυτο 20 τωρα ειμαι 21 και ισως υπαρχει καποια μικρη αραιωση (ισως).πειτε μου σας παρακαλω τι να κανω και τι γινεται στις τριχες μου!

(p.s. δεν εχουμε φαλακρους στην οικογενεια και απ τις 2 μεριες)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

panoslydios

New Member
Τι αισθανεσαι να μειωνει τη ΣΔ στον ευατο σου?
Τι αισθανεσαι να την αυξανει και να τη διεγειρει?

Γενικα ,σαν μεθοδος αντιμετωπισης της ΣΔ και σε αντιθεση με την
επικινδυνη αγνοια των ''γιατρων'' ,προτεινεται να αφαιρεσεις τα πανω
στρωματα της επιδερμιδας οπου εμφανιζεται το φλεγμονωδες σμηγμα
και να φερεις ξανα την αμυνα του οργανισμου και το αιμα του στην εν λογω περιοχη.

Αυτο γινεται αφενος εξωτερικα με χρηση μικροβελονισμου (δες το νημα ''σωστη χρηση derm roller'') ή με στεγνο βουρτσισμα( δες το νημα ''φυσικη θεραπεια) και
αφετερου εσωτερικα με την αποφυγη απο ολες τις περιβαλλοντικες και διατροφικες μολυνσεις-τοξινες-επιβαρυνσεις
(Να θυμασαι τα πολυ βασικα:
-OΞΥΓΟΝΟ(αυτη τη στιγμη αναπνεω μερος του αερα που εκπνεω στο δωματιο-οσο λιγοτερο οξυγονωνεται ο οργανισμος τοσο περισσοτερες πιθανοτητες να εμφανισει ΣΔ και βακτηρια να αναπτυσσονται πανω στο σμηγμα).

-Απιονισμενο νερο( σε λιγο θα κανω μπανιο με νερο μεσα στα χλωρια και λιγο αρσενικο! Παρε απιονιστη νερο να πινεις, διαφορετικα φιλτρο reverse osmosis).Kαλυτερα γενικα σκετο h20

-Kαθαρη τροφη=Ωμοφαγια=Φρουτα,λαχανικα,σπορους
Το κρεας θεωρειται βιοχημικα εξαρτηση και οταν το τρως αναγκαστικα τρως και τις απωλειες τοξινες του.

Γενικα δωσε πολυ βαρυτητα στα φρουτα μιας και ειναι απο τα λιγα που δεν χρειαζεται ο οργανισμος να παραγει οξεα για την πεψη.

Οταν βγαλεις τις περιβαλλοντικα τοξικα ερεθεισματα ,τοτε μενεις με ενα οργανισμο που μπορει να επουλωσει και να αντιμετωπισει και τη ΣΔ.

Σχεδον κανεις απο αυτο το φορουμ ,ουτε αυτα τα βασικα δεν κανει(συμπεριλαμβανομενου και εμενα μερικως) ,μιας και ολα αυτα ειναι μια συνεπεια μιας ζωης μη φυσικης.
 

wtf21

Member
Ευχαριστώ για την ανταπόκριση. Αλλά με τα σαμπουάν και όλα του γιατρού δεν μειώθηκε καθόλου και γιατί εμφανίστηκε τώρα...?
Επίσης πήρα τους τελευταίους μήνες κάτι χάπια (από μόνος μου) κατά της ακμής και του σμήγματος. Το σμήγμα προς το παρών έχει φύγει (αλλά φοβάμαι όταν τελειώσει η θεραπεία αμα θα παραμείνει έτσι). Σε αυτό το διάστημα μειώθηκε λίγο η τριχόπτωση αλλά πάλι κάτι υπάρχει, χάνω τρίχες που είναι μικρές και αδύναμες. Παιδιά το πρόβλημα μου είναι ότι χάνω μαλλιά και είμαι 21 και νομίζω ότι είμαι σε αποσύνθεση!

-Λούζομαι κάθε μέρα

-Δεν νιώθω να αυξάνει και να μειώνει απλά πριν τα χάπια γινόταν χαμός απ' το σμήγμα στο κεφάλι μου. Η αλήθεια είναι τρώω κυρίως κρεατικά και τέτοια αλλά αθλούμαι κιόλας (για το οξυγόνο πάει αυτό). Παιδιά είχα πριν τα χάπια πάρα πολύ σμήγμα δεν νομίζω ότι απλά πραγματάκια σαν την διατροφή με σώσει... Αλλά είναι και η τριχόπτωση (που είναι και το σοβαρό) που υπήρχε με σμήγμα και μετά. Το τριχοριζόγραμμα είναι αξιόλογη μέθοδος (πήρε καλά δείγματα η γιατρός απ' το κεφάλι μου)

?- Όταν τελειώσει η θεραπεία με τα χάπια της ακμής τι θα ακολουθήσει?


Edit από Chs, Κεφαλαία σε πεζά.

Φίλε μου αν θέλεις γράφε με μικρά.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
wtf21 είπε:
γεια σας παιδια με λενε Θανο (η wtf21).
περσυ στο τελος του καλοκαιριου (υστερα απο μια περιοδο στρες) απεκτησα σμηγματοροικη δερματιτηδα μαζι με τριχοπτωση.πηγα σε δερματολογο μου λεει πρωτα θα αντιμετωπισουμε την σμηγματοροικη και μετα βλεπουμε για την τριχοπτωση.μου εδωσε κατι γιατροσοφια και σαμπουαν δεν καναν τιποτα.εγω τρομοκρατημενος παω και σε πανεπιστημιακο γιατρο και κανω και τριχοριζογραμμα και βγηκε καλο (89% αναγεν).
Αλλα εχω τριχοπτωση ακομα και οι τριχες που πεφτουν ειναι κοντες αχρωμες αδυναμες και λεπτες.η ηλικια μου ηταν οταν ξεκινησε αυτο 20 τωρα ειμαι 21 και ισως υπαρχει καποια μικρη αραιωση (ισως).πειτε μου σας παρακαλω τι να κανω και τι γινεται στις τριχες μου!

(p.s. δεν εχουμε φαλακρους στην οικογενεια και απ τις 2 μεριες)

Η γυναίκα μου πριν 3 χρόνια που πέρασε σε στρατιωτική σχολή, εξαιτίας του καπέλου που φορούσε όλη μέρα παρουσιάσε ΣΔ και μάλιστα τα μαλλιά της φαίνονταν να σαν ήταν χιονισμένα. Πήγε σε δερματολόγους και τις δώσανε ότι κυκλοφορούσε, τίγκα στα χημικά. Μια τρύπα στο νερό και της ερέθιζαν το κεφάλι.
Εκτός των όσων ανέφερε ο Πάνος, πήγα και της πήρα δαφνέλαιο και τζοτζόμπα και τα έβαζε για κάποιες ώρες πριν να λουστεί. Όσο περισσότερες τόσο το καλύτερο. Της πήρα και αυτό το σαμπουάν

http://www.iherb.com/Andalou-Naturals-Full-Volume-Shampoo-Lavender-Biotin-11-5-fl-oz-340-ml/39564

φθηνό και φυσικό, χωρίς χημικά και η ΣΔ αποτελεί παρελθόν. Αν καμιά φορά της ξαναπαρουσιαστεί, κάνει ένα κύκλο και φεύγει για μήνες.

Αν φύγει η ΣΔ, θα σταματήσει και η τριχόπτωση, εφόσον όπως λες δεν υπάρχει οικογενειακό ιστορικό και συνεπώς γενετικοί παράγοντες.
 

wtf21

Member
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
Αλλά θα σας κουράσω λίγο ακόμα, τώρα με τα χάπια δεν έχω σ/δ, γιατί χάνω τρίχες?
Επίσης γιατί αυτές οι τρίχες είναι μικρε΄ς και αδύναμες (που λέτε έτσι είναι οι τρίχες που πέφτουν από ανδρογενή αλωπεκία)?
!(Βλέπω σε 2 σημεία στα μαλλιά μου μικρή αραίωση μπροστά και πάνω δεξιά)[attachment=4900]


Edit από Chs, κεφαλαία σε πεζά.
Φίλε μου αν θέλεις γράφε με μικρά.
 

Συνημμένα

  • my hair.png
    my hair.png
    557.6 KB · Προβολές: 176

Bouklas

Well-Known Member
Φιλε πως τα λένε τα χάπια που πήρες και σου έφυγε το σμήγμα? Έχω και γώ θέμα και λαδώνω πολύ γρήγορα. Το παλεύω με φυτικά προϊόντα και απλά το μειώνω μέχρι ενός σημείου.
Είναι χάπια κορτιζόνης αυτά? πως τα λένε?
 

gianniskritikos2

Active Member
λογικα θα ειναι τα accuran ... φιλε η διατροφη παιζει σημαντικο ρολο να το ξερεις..


αα δεν ειναι με καμια παναγια παντως δες ποσο χαμιλη hairline .... και κροταφοι...
 

wtf21

Member
reducar λεγονται τα χαπια αλλα ειναι το ιδιο με το accuran kαι αλλα χαπια κατα τις ακμης τετοιου τυπου.κανω κανονικη θεραπεια κατα της ακμης 6 μηνες (παλουκακι) μακαρι να μην ξαναβγει το σμιγμα.
αλλα εχω τρελαθει δεν σταματαει η τριχοπτωση οτι και να κανω.εσυ με το σμιγμα που εχεις εσυ χανεις τριχες και πως ειναι αυτες (πχ λεπτες μικρες και αχρωμες)?
 

Bouklas

Well-Known Member
wtf21 είπε:
reducar λεγονται τα χαπια αλλα ειναι το ιδιο με το accuran kαι αλλα χαπια κατα τις ακμης τετοιου τυπου.κανω κανονικη θεραπεια κατα της ακμης 6 μηνες (παλουκακι) μακαρι να μην ξαναβγει το σμιγμα.
αλλα εχω τρελαθει δεν σταματαει η τριχοπτωση οτι και να κανω.εσυ με το σμιγμα που εχεις εσυ χανεις τριχες και πως ειναι αυτες (πχ λεπτες μικρες και αχρωμες)?

Τα χάπια κορτιζόνης ξέρω πως εξαφανίζουν την λιπαρότητα του δέρματος, άνθρωποι με χρόνιο πρόβλημα και πολύ λιπαρότητα μετά την θεραπεία, ακόμα και 3 χρονια μετά δεν είχα εμφανίσει το παραμικρό. Λέγανε ότι η θεραπεία κρατάει κάμποσο καιρό, κοντά στο 6 μηνo, και το δέρμα βγάζει ότι έχει μέσα του για να καθαρίσει. Σε κάποια φάση είσαι χαλια με κοκκινίλες και σπυράκια αλλα είναι η φάση όπου ότι βγαίνει είναι για να φύγει μια και καλή.
Για εμάς με λιπαρή επιδερμίδα, στο πρόσωπο χρησιμοποιώ ότι γραφει σε gel καθαρισμού oil free, χωρίς λάδια, και βάζω και μια κρέμα προσώπου που είναι για λιπαρές επιδερμίδες και μειώνει την γυαλάδα. Είχα σκοπό να ξεκινήσω χάπια κορτιζόνης αλλα μου απάντησαν στο forum πως αυτά τα χάπια προκαλούν τριχόπτωση και αυτός ήτανε ο λόγος που δεν ξεκίνησα ποτε.
Εγώ φιλε τώρα χάνω πάνω κάτω 20-30 τρίχες κάθε μέρα.
Δεν έχω δει κάποια αλλαγή στα μαλλιά μου, όπως είμαι στις τελευταίες φωτογραφίες του μαρτίου εκεί έχω μείνει στάσιμος.Αυτές που βλέπω να πέφτουν είναι οι κανονικές τρίχες οι ήδη μεγαλωμένες. Από τις καινούργιες σπανια να δω καμια.
Να αυτα εδώ πέρνω.
http://www.naturepharm.gr/Prosfores/Apivita-Cleansing-Afros-Katharismoy-2-se-1-300ML.html?ref=bestprice.gr
http://www.pharmacy2go.gr/c/enudatose-1-174/apivita-46/2923-aqua-vita-krema-prosopou-gia-lipares-meiktes-epidermides-me-lugaria-k-propole
Στο μονο πράγμα που είδα διαφορα στο θέμα λιπαρότητας στο πρόσωπο ήτανε με σαλκιλικο οξύ 10%! Βεβαια τώρα το καλοκαίρι δεν κάνει καλο να βάλεις λόγο ζεστης αλλα τον χειμώνα μου έκανε πολύ καλή δουλειά!!!
Να και το σαλκιλικό.
http://www.ebay.com/itm/30ml-10-Salicylic-Acid-Mild-Chemical-Peel-Anti-acne-/400115567403?pt=UK_Health_Beauty_Skincare_PP&hash=item5d28bf0b2b
Αν φίλε δεν ειναι κορτζινης τα χαπια σου ή τες πα δεν προκαλουν τριχοπτωση θα τα ξεκινησω.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

wtf21

Member
παιδια μην σας παρω στον λαιμο μου.ειναι τα χαπια που δινουν για ακμη εγραψα πριν μαρκες. το σμηγμα με τα χαπια εφυγε μεσα σε 2-3 βδομαδες στον μηνα ηταν σαν να μην εγινε ποτε. περασα και την περιοδο καπου στον 2-3 μηνα που εβγαζα σπυρακια (οχι σμηγμα στο κεφαλι).διαβασα σε αλλα ποστς στο ιντερνετ οτι οπως και στην ακμη ετσι και εδω ειναι οριστικες λυσεις.δεν εχω τελειωσει την θεραπεια ,μακαρι να ειναι ετσι. δεν ξερω κιολας ψαχνοντας παω και μονος μου τα πηρα.πολυ τα λενε για θεραπεια και για το σμηγμα διαβασα (εναν μονο) που τα πηρε για ακμη και εκανε σμηγατοροικη δερματιτηδα μετα.
 

mike29

Active Member
Τον τελευταιο 1μιση μηνα υπεφερα από βαρια σ.δ τωρα φαινεται βελτιώνεται σιγα σιγα!!Το πρόβλημα είναι πολλες σκληρες πλακες στο δερμα που είναι μαζι με μαλλια να περιμενω μηπως ξεκολησουν μονες τους η να κανω κατι!!φοβάμαι και να τα χτενισω μηπως κανω καμια ζημια!!οποιος ξερει κατι ας με βοηθησει!!
 

thmanou

Member
λούσιμο με σαμπουάν κετοκοναζόλης σε συχνότητα 1 στις 10 ημέρες τις υπόλοιπες ένα σαμπούαν με ζινκ ;)
 

wtf21

Member
Τη θεραπευσα με sampouan ειδικα για τη σδ. Πολυ καλο λουσιμο στις ριζες καθε μερα και μετα για την ξηροτητα κρεμα bepanthol
 

wtf21

Member
δεν τα θυμαμαι ολα επερνα 2 πολυ καλα , επισης εβαζα fungoral και head and soldiers anti-dandruf shampoo με σπασμενη σε σκονη ασπιρινη 6 χαπακια. γενικα κετοκοναζολη ,πισσα ktlp στα φαρμακεια τα βρισκεις (ονοματα απο σαμπουαν θα βρεις κ στην ομαδα ) αλλα το μυστικο ειναι αλλο, ειναι το καθημερινο πλυσιμο (βαθια μεχρι τις ριζες και να μεινει 5 λεπτα) μεχρι να σου κανει ξηροδερμια (με νιφαδες κτλπ) εκει θα σε τσουζει δεν θα εχεις θεραπευτει, μετα απο λιγες μερες αφου γινει μονιμη η ξηροδερμια (ξηρη σδ) τοτε μετα το λουσιμο (σε στεγνα η΄κ μη ,μαλλια) βαζεις τη bepanthol το μεταλλικο σωληναριο.
 

mike29

Active Member
Εγω με dactarin ησυχασα μια και καλη.Ασπιρίνη αν θα βαλω καμια φορα βαζω μονο με μηλοξιδο για να μενει η δραστικη ουσια στο δερμα
 
Μπλουζα