Συμβουλευτική βοήθεια

Καλησπέρα παιδιά και καλώς σας βρήκα.Για να μην σας κουράσω,πριν απο 3 χρόνια(21 χρονών τότε) έκανα μια μεταμόσχευση με την μέθοδο strip σε εναν γιατρό στην Αθήνα. Έβαλα μερικές τρίχες στον επάνω δεξιά κρόταφο και αντίστοιχα στον επάνω αριστερά και αρκετά περισσότερες στο πίσω μέρος της κεφαλής.Τα αποτελέσματα σκέτη αποτυχία!Οι τρίχες και ιδιαίτερα οι μπροστινές εκαναν bam οτι ειναι ξένες,ηταν μαύρες και χοντρές ενώ εγώ είμαι καστανός και μεγάλωναν προς τα πάνω,προς τον θεο που λέμε. Έμοιαζε λες και εχω 2 κέρατα. Αναγκάστηκα λοιπόν και τα έκοβα συνέχεια κοντά.Τον τελευταίο καιρό όμως που μου αραίωσαν και άλλο μπροστά, τα εμφυτευμανα άρχισαν να μένουν μόνα τους σαν νησιά στην θάλασσα ένα πράμα. Αναγκάστηκα να τα ξυρίζω συνέχεια λοιπόν διότι ήταν αντιαισθητικό.Η ουλή στο πίσω μέρος δεν έχει πάχος είναι αρκετά λεπτή μάλιστα αλλά με ένα σχετικά μεγάλο μήκος, οπότε να τα ξυρίσω τελείως όλα ούτε αυτό φαίνεται καλό.

Θα ήθελα να μου πείτε αν γίνεται με κάποιο τρόπο, χωρίς να αφήσω ουλές, να αφαιρέσω τα 2 μπροστινά εμφυτεύματα και να διορθώσω την ουλή πίσω.Για να μπορώ τουλάχιστον να τα ξυρίζω χωρίς να ξαναμπαίνω πάλι στο τριπακι των μεταμοσχευεων.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και συγνώμη αν σας κούρασα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

drakator

New Member
Απ: Συμβουλευτική βοήθεια

Κοιτα να δεις δεν ξερω αν βγαινουν οι τριχες ομως αυτο που μου κανει εντυπωση ειανι το διαφορετικο χρωμα.......και εγω εχω το ιδιο προβλημα μονο που μου εβαλε μπροστα μαλλια και εχω χασει τα πισω.....σιγουρα το να τα ξυρισεις δεν ειναι και οτι καλυτερο γιατι οθσιαστικα ειναι σαν ενα χαμογελο στο πισω μερος του κεφαλιου σου.........τι να σου πω ρε μεγαλε....
 

ΜΙΚΕΣ

Well-Known Member
Απ: Συμβουλευτική βοήθεια

Αλέξανδρος είπε:
καμιά βοήθεια κανείς ρε παιδιά;
το να βγαλεις τα μοσχευματα δεν ξερω αν οντως γινεται......το να κανεις fue πανω στην ουλη,νομιζω γινεται.ειναι περιεργη η φαση αυτη αλα κατι λογικα μπορεις να κανεις.Αυτο ειναι το κακο οταν κανεις μικρος μεταμοσχευση.
 

drakator

New Member
Απ: Συμβουλευτική βοήθεια

Θα συμφωνησω με τον Μικε σχετικα με το νεαρο της ηλικιας.....δυστυχως
 
Απ: Συμβουλευτική βοήθεια

Αλέξανδρος είπε:
Καλησπέρα παιδιά και καλώς σας βρήκα.Για να μην σας κουράσω,πριν απο 3 χρόνια(21 χρονών τότε) έκανα μια μεταμόσχευση με την μέθοδο strip σε εναν γιατρό στην Αθήνα. Έβαλα μερικές τρίχες στον επάνω δεξιά κρόταφο και αντίστοιχα στον επάνω αριστερά και αρκετά περισσότερες στο πίσω μέρος της κεφαλής.Τα αποτελέσματα σκέτη αποτυχία!Οι τρίχες και ιδιαίτερα οι μπροστινές εκαναν bam οτι ειναι ξένες,ηταν μαύρες και χοντρές ενώ εγώ είμαι καστανός και μεγάλωναν προς τα πάνω,προς τον θεο που λέμε. Έμοιαζε λες και εχω 2 κέρατα. Αναγκάστηκα λοιπόν και τα έκοβα συνέχεια κοντά.Τον τελευταίο καιρό όμως που μου αραίωσαν και άλλο μπροστά, τα εμφυτευμανα άρχισαν να μένουν μόνα τους σαν νησιά στην θάλασσα ένα πράμα. Αναγκάστηκα να τα ξυρίζω συνέχεια λοιπόν διότι ήταν αντιαισθητικό.Η ουλή στο πίσω μέρος δεν έχει πάχος είναι αρκετά λεπτή μάλιστα αλλά με ένα σχετικά μεγάλο μήκος, οπότε να τα ξυρίσω τελείως όλα ούτε αυτό φαίνεται καλό.

Θα ήθελα να μου πείτε αν γίνεται με κάποιο τρόπο, χωρίς να αφήσω ουλές, να αφαιρέσω τα 2 μπροστινά ευμφυτευματα και να διορθώσω την ουλή πίσω.Για να μπορώ τουλάχιστον να τα ξυρίζω χωρίς να ξαναμπαίνω πάλι στο τριπακι των μεταμοσχευεων.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και συγνώμη αν σας κούρασα.

Φιλε Αλέξανδρε καλησπέρα.Σε συμπονώ πραγματικά.Αυτό που θέλω να σου πω είναι ότι υπάρχει λύση.Δεν ξέρω αν στην Ελλάδα μπορείς να τα αφαιρέσεις αλλά στο εξωτερικό μπορείς σίγουρα.Έχω δει ανάλογες περιπτώσεις σε ξένα φόρουμ.Βέβαια εξαρτάται και από πόσα έχεις,κτλ..Για την ουλή δεν μπορείς να γίνεις όπως ήσουν πριν, μπορείς όμως να βάλεις κάποιες τρίχες πάνω της για να βελτιώσεις αρκετά την κατάσταση.Πάντως μόλις αραιώσουν και άλλο τα μαλλιά σου θα διαπιστώσεις ότι και οι πίσω πρέπει να αφαιρεθούν.
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Απ: Συμβουλευτική βοήθεια

Στην Κύπρο και στην HDC αλλά και στην M.H.R.C του Μιχάλη Γεωργίου μπορείς να κάνεις αποκατάσταση Ουλής και αφαίρεση μοσχευμάτων. Για την ουλή παίζουν και τα Micro tatoo.
 
Απ: Συμβουλευτική βοήθεια

Έγινε ρε παιδιά ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια,να είστε καλά. Όσο για αυτό που σου έκανε εντύπωση drakator, ίσως εγώ να μην το έθεσα καλά, φαίνονται πιο σκούρες από τις άλλες διότι λογικά μου έχει βάλει 2 τρίχες σε κάθε θύλακα συν ότι επειδή οι άλλες στο επάνω μέρος του κεφαλιού που αραιώνει, έχουν μπει σε διαδικασία να αποχωρήσουν έχουν λεπτύνει και σαν να έχει γίνει πιο ανοικτό το χρώμα τους σε σχέση με τις χοντρές εμφυτευμενες.

Πάντως συμφωνώ και εγώ πάνω στο θέμα της ηλικίας τραγικό λάθος που το έκανα τόσο νωρίς,και να σκεφτείτε ότι μου πήγαινε αρκετά το κοντό-ξυρισμένο, ενώ τώρα με την ουλή και τις απομονωμένες εμφυτευμενες περιοχές δεν μου πάει τπτ. Τραγικό λάθος.
 

sneon23

New Member
Απ: Συμβουλευτική βοήθεια

Καλησπέρα φίλε,

μήπως μπορείς να μας πείς πόσα ακριβώς grafts είχες βάλει τότε μπροστά; Σκέφτομαι να κάνω και εγώ μεταμόσχευση σύντομα και είμαι και εγώ μικρός οπότε με προβληματίζουν αυτά που μου λες.

Γενικά πιστευέτε ότι φταίει η κλινική που πήγε ο φίλος για τα αποτελέσματα ή ότι αυτά συμβαίνουν και στις καλές κλινικές του εξωτερικού;
 

koskar

Member
Απ: Συμβουλευτική βοήθεια

Αλέξανδρος είπε:
Καλησπέρα παιδιά και καλώς σας βρήκα.Για να μην σας κουράσω,πριν απο 3 χρόνια(21 χρονών τότε) έκανα μια μεταμόσχευση με την μέθοδο strip σε εναν γιατρό στην Αθήνα.
Φίλε χωρίς να σε αγχώσω το να κάνεις μεταμόσχευση
1) σε τόσο μικρή ηλικία και
2) στην Ελλάδα
είναι ο χειρότερος συνδυασμός που θα μπορούσες να κάνεις για τα μαλλάκια σου.
Ελπίζω με το διάβασμα εδώ στο forum να βρεις την πλέον κατάλληλη λύση για το πρόβλημά σου.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

ΜΙΚΕΣ

Well-Known Member
Απ: Συμβουλευτική βοήθεια

sneon23 είπε:
Καλησπέρα φίλε,

μήπως μπορείς να μας πείς πόσα ακριβώς grafts είχες βάλει τότε μπροστά; Σκέφτομαι να κάνω και εγώ μεταμόσχευση σύντομα και είμαι και εγώ μικρός οπότε με προβληματίζουν αυτά που μου λες.

Γενικά πιστευέτε ότι φταίει η κλινική που πήγε ο φίλος για τα αποτελέσματα ή ότι αυτά συμβαίνουν και στις καλές κλινικές του εξωτερικού;
Φιλε ειμαι 31 και εχω αραιωμενους κροταφους και το σκεφτομαι πως κ πως να τους γεμισω γιατι μου φαινεται οτι ειμαι μικρος ακομα και ξερω οτι μετα την μεταμοσχευση πρεπει να χρησιμοποιησω φιναστεριδη για να πω οτι κατι εκανα..........εσυ ποσο μικρος εισαι?Παντως να ξερετε οτι θελει σκεψη γιατι δεν φτανει μονο η μεταμοσχευση.Σιγουρα ολοι θελουμε να πιστευουμε οτι σε 5 χρονια το πολυ θα υπαρχουν πολυ καλυτερα φαρμακα κατα της καραφλας......αυτο ομως δεν ειναι απολυτα σιγουρο.
 

sneon23

New Member
Απ: Συμβουλευτική βοήθεια

ΜΙΚΕΣ είπε:
Φιλε ειμαι 31 και εχω αραιωμενους κροταφους και το σκεφτομαι πως κ πως να τους γεμισω γιατι μου φαινεται οτι ειμαι μικρος ακομα και ξερω οτι μετα την μεταμοσχευση πρεπει να χρησιμοποιησω φιναστεριδη για να πω οτι κατι εκανα..........εσυ ποσο μικρος εισαι?Παντως να ξερετε οτι θελει σκεψη γιατι δεν φτανει μονο η μεταμοσχευση.Σιγουρα ολοι θελουμε να πιστευουμε οτι σε 5 χρονια το πολυ θα υπαρχουν πολυ καλυτερα φαρμακα κατα της καραφλας......αυτο ομως δεν ειναι απολυτα σιγουρο.

Εγώ είμαι 23, 3Α με έβγαλε ένας γιατρός, έχω πρόβλημα μπροστά και εγώ.. Με τρομάζεις λίγο που στα 31 και ακόμα φοβάσαι ότι είσαι μικρός για μεταμόσχευση γιατί τότε εμένα που είμαι 23 δεν θα πρεπε να μου περνάει καν από το μυαλό... Παρόλα αυτά έχει αρχίσει να με τσαντίζει η εικόνα μου μπροστά και για να μην ξενερώνω κάθε φορά που βλέπω καθρέφτη αν οι γιατροί που έχω στείλει φωτογραφίες με δεχτούν θα πάω να κάνω μια... Η μεγάλη μου ανησυχία όμως είναι ότι όλοι προτείνουν μετά να πέρνεις φιναστερίδη κτλ και εγώ είμαι κάθετος σε όλα αυτά. Σέβομαι τις απόψεις του καθενός αλλά δεν είμαι τόσο τρελαμένος πια με την εικόνα του μαλλιού μου για να συμβιβαστώ με τις παρενέργεις αυτών των φαρμάκων... Προτιμώ να κάνω και μια δεύτερη μεταμόσχευση σε 10 χρόνια παρά να έχω άλλα προβλήματα... Το θέμα είναι όμως θα είναι 10 τα χρόνια ή θα ξαναέχω πρόβλημα μπροστά σε 2-3;
 
Απ: Συμβουλευτική βοήθεια

sneon23 είπε:
Καλησπέρα φίλε,

μήπως μπορείς να μας πείς πόσα ακριβώς grafts είχες βάλει τότε μπροστά; Σκέφτομαι να κάνω και εγώ μεταμόσχευση σύντομα και είμαι και εγώ μικρός οπότε με προβληματίζουν αυτά που μου λες.

Γενικά πιστευέτε ότι φταίει η κλινική που πήγε ο φίλος για τα αποτελέσματα ή ότι αυτά συμβαίνουν και στις καλές κλινικές του εξωτερικού;
καμιά 30 τρίχες στον αριστερό κρόταφο και 40 στον δεξί νομίζω.Τις οποίες αναγκάζομαι να τις ξυρίζω κάθε βραδύ.... τραγικές καταστάσεις.
 
Απ: Συμβουλευτική βοήθεια

koskar είπε:
Φίλε χωρίς να σε αγχώσω το να κάνεις μεταμόσχευση
1) σε τόσο μικρή ηλικία και
2) στην Ελλάδα
είναι ο χειρότερος συνδυασμός που θα μπορούσες να κάνεις για τα μαλλάκια σου.
Ελπίζω με το διάβασμα εδώ στο forum να βρεις την πλέον κατάλληλη λύση για το πρόβλημά σου.

Πίστεψε με το κατάλαβα λίγο καιρό αργότερα. Μακάρι να είχα βρει αυτό το φόρουμ πριν 3 χρόνια. :(
 

ΜΙΚΕΣ

Well-Known Member
Απ: Συμβουλευτική βοήθεια

sneon23 είπε:
Εγώ είμαι 23, 3Α με έβγαλε ένας γιατρός, έχω πρόβλημα μπροστά και εγώ.. Με τρομάζεις λίγο που στα 31 και ακόμα φοβάσαι ότι είσαι μικρός για μεταμόσχευση γιατί τότε εμένα που είμαι 23 δεν θα πρεπε να μου περνάει καν από το μυαλό... Παρόλα αυτά έχει αρχίσει να με τσαντίζει η εικόνα μου μπροστά και για να μην ξενερώνω κάθε φορά που βλέπω καθρέφτη αν οι γιατροί που έχω στείλει φωτογραφίες με δεχτούν θα πάω να κάνω μια... Η μεγάλη μου ανησυχία όμως είναι ότι όλοι προτείνουν μετά να πέρνεις φιναστερίδη κτλ και εγώ είμαι κάθετος σε όλα αυτά. Σέβομαι τις απόψεις του καθενός αλλά δεν είμαι τόσο τρελαμένος πια με την εικόνα του μαλλιού μου για να συμβιβαστώ με τις παρενέργεις αυτών των φαρμάκων... Προτιμώ να κάνω και μια δεύτερη μεταμόσχευση σε 10 χρόνια παρά να έχω άλλα προβλήματα... Το θέμα είναι όμως θα είναι 10 τα χρόνια ή θα ξαναέχω πρόβλημα μπροστά σε 2-3;
Νομιζω οτι 10 χρονια που λες ειναι παρα πολλα.Ειδικα αν δεν παρεις φιναστεριδη.Απο την αλλη ομως ισως προλαβεις σε μια 5ετια νεα γεννια φαρμακων κατα της καραφλας.Δεν μπορω να ξερω μετα απο ποσο καιρο θα θελεις μεταμοσχευση αλα σιγουρα σε πολυ λιγοτερο απο 10 χρονια.γιατι γραφεις οτι καθε βραδυ πρεπει να ξυριζεις τις μεταμοσχευμενες τριχες?
 

Alex25

New Member
Γεια σας παιδιά. Είμαι το ίδιο παιδί που είχα ανοίξει το εν λόγω τοπικ, είχα χάσει τα στοιχεία του προηγούμενου λογαριασμού και έφτιαξα έναν εκ νέου. Λοιπόν φίλε μου Μικε τις ξυρίζω γιατί έχει αραιώσει η hairline και αυτές είναι πιο μπροστά και κάνουν μπαμ πλέον. Στο θέμα της ουλής από την strip που είχα κάνει μιας και μένω μόνιμα UK θα πάω στα HisHair Clinic στο Λονδίνο να κάνω το covering της ουλής με την μέθοδο scalp pigmentation. Μόλις το κάνω θα ανεβάσω και φωτογραφίες σε περίπτωση που βοηθήσουν και άλλους που αντιμετωπίζουν παρόμοιο πρόβλημα με ουλές ύστερα από strip επεμβάσεις. Θα ήθελα μια τεράστια χάρη από τα παιδιά που ασχολούνται καιρό με κλινικές και γιατρούς στο εξωτερικό αν μπορείτε να μου προτείνεται γιατρό στο εξωτερικό που να είναι κορυφαίος στην μέθοδο FUE.Tο κόστος δεν είναι πρόβλημα τουλάχιστον προς το παρόν. Ψάχνω το δυνατότερο αποτέλεσμά αυτή τη φορά ,δεν αντέχω και άλλη αποτυχία. Είμαι nw 3 προς 4. Οποιαδήποτε συμβουλή είναι more than welcome :)
 

n094

Active Member
αποκατάσταση ουλής και αφαίρεση "αποτυχημένων μοσχευμάτων" μπροστά έχει κάνει ο ios στην DHI πρόσφατα. το θέμα του εδώ: http://www.hairlossgr.com/forum/thread-4647-page-4.html τώρα όσον αφορά γιατρούς σε Αγγλία, αν μπεις σε αγγλόφωνα forums σίγουρα θα πάρεις περισσότερες πληροφορίες από ότι θα σου δώσουμε εμείς εδώ.
 

gianniskritikos

New Member
εγω λεω ανεβασε μια φοτογραφια να δουμε πως εισαι γιατι μπορει το πραμα να σοζεται και να μην χριαζεται να εισαι καραφλος για τι εσυ ζητας αυτο να βγαλο τα μοσχευματα ωστε να μιαζω φυσικος καραφλας...διοτι τωρα φενεται περιεργο ....γιαυτο φιλε ανεβασαι καμια φοτο μην γινονται λαθοι
 
Μπλουζα