Συγκεντρωτική λίστα με θεραπείες και προϊόντα

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
Χρησιμοποιώ εδω και αρκετό καιρό μια web εφαρμογή για οργάνωση και σχεδιασμό projects που έχει το ατυχές όνομα trello (!)
Εχω φτιάξει εκεί λοιπόν μια βάση δεδομένων με θεραπείες και προϊόντα για την τριχόπτωση για δική μου χρήση - διερεύνηση που μετά απο επικοινωνία με τους διαχειριστές του hairlossgr μπορώ να μοιραστώ μαζί σας.

Τι είναι λοιπόν το trello?
Ενα site - εφαρμογή που μπορεί κανείς εφόσον εγγραφεί (δωρεάν) να κάνει πίνακες (boards), λίστες (lists), καρτέλες (cards)

Σιγά το πράγμα, αυτό το κάνω και με ενα απλό αρχείο κειμένου!
Σωστό, αλλα το trello προσφέρει κάποια παραπάνω πράγματα:
Ενας πίνακας (board) περίπου είναι το αντίστοιχο μιας κόλλας χαρτιού ή αν θέλετε ενος πίνακα παρουσιάσεων.
Μέσα σε ένα πίνακα μπορεί κανείς να βάλει λίστες (lists), όσες λίστες θέλει. Οι λίστες είναι το αντίστοιχο του να σχεδιάζουμε ενα τετράγωνο μέσα στον πίνακα για να βάλουμε εκεί μέσα οτι θέλουμε (καρτέλες με κείμενο).
Μέσα στις λίστες μπορούμε να βάλουμε καρτέλες (cards) με κείμενο σχετικές με την θεματολογία της λίστας. Κάθε καρτέλα εκτός απο κείμενο μπορεί να έχει αρχεία επισυναπτόμενα (έρευνες, links, φωτογραφίες κτλ) όπως επίσης και ετικέτες (labels).

Ωπα, πάρτο αλλιώς, μπερδεύτηκα!
Μια εικόνα ίσον 1000 λέξεις.
Αυτό που κάνει το trello είναι να μας δίνει με μία ματιά όλα τα στοιχεία στα πόδια μας, χωρίς να τα έχουμε όλα στο μυαλό μας και να μπερδευόμαστε.
[attachment=4661]

Πρέπει να κάνω εγγραφή για να δώ τις λίστες με τις θεραπειες;
Στην αρχή είχα σκοπό να έχω τον πίνακα με τις θεραπειες ιδιωτικό. Αυτό θα έδινε την δυνατότητα σε αυτούς που τον έβλεπαν να σχολιάζουν και να ψηφίζουν την καλύτερη θεραπεία/προϊόντα, αλλα θα έπρεπε να κάνει κάποιος εγγραφή στο trello.com και να μου στείλει το email του για να τον προσθέσω ως μέλος στον πίνακα με τις θεραπείες.
Για λόγους απλότητας τελικα επέλεξα να είναι δημόσιος ο πίνακας και να μπορεί κάποιος να τον δεί χωρίς πολλά-πολλά. Δεν θα μπορεί βεβαια να σχολιάζει ή να συμμετέχει σε ψηφοφορίες αλλα έτσι είναι πιο εύκολα τα πράγματα.

Το link του πίνακα είναι: https://trello.com/b/mT9EUElK

Λίγα λόγια για το τί βλέπουμε:
απο αριστερά προς τα δεξιά είναι οι κάθετες λίστες με τον τίτλο τους. Κάθε λίστα εχει κάποιες καρτέλες με κείμενο που αφορά την εκάστοτε λίστα. Οσο πιο ψηλά είναι η καρτέλα στη λίστα τόσο πιο σημαντική/αποτελεσματική είναι. Επίσης κάθε καρτέλα έχει και μια τουλάχιστον ετικέτα (label) όπως DHT blocker, topical κτλ
Ετσι μπορεί κάποιος να φιλτράρει οτι βλέπει με βάση αυτό που τον ενδιαφέρει, πχ μπορεί επιλέγοντας την ετικέτα DHT blocker να δεί όλες τις καρτέλες με τα προϊόντα που είναι DHT blockers και μόνο αυτές. Κάνοντας κλίκ σε κάθε καρτέλα βλέπετε το πίσω μέρος της με περισσότερες πληροφορίες.

Είσαι ο φωτεινός παντογνώστης και έκανες αυτή τη λίστα;
Οχι. Αυτός ο πίνακας είναι αρχικά για δική μου χρήση και με δική μου ευθύνη, ότι βλέπετε είναι δικές μου απόψεις, δεν διεκδικώ το αλάθητο.
Είναι μια δουλειά σε εξέλιξη, δεν έχει τελειώσει ακόμη (θεωρήστε την beta) και όσο μαθαίνω και δοκιμάζω πράγματα θα αλλάζει.

Disclaimer: ΔΕΝ θα είμαι υπεύθυνος για τον οποιονδήποτε που βλέποντας τη λίστα με τις θεραπείες που ποσταρω αποφασίζει χωρίς να τις συζητήσει με ένα γιατρό να τις υιοθετήσει. Πολλά από τα προϊόντα που εμφανίζονται είναι υπό προϋποθέσεις επικίνδυνα για την υγεία. Μην παίρνετε τις θεραπείες σας αψήφιστα, συζητήστε τα πάντα με τον γιατρό που σας παρακολουθεί.



UPDATE:
Εχω κάνει δημόσιο και τον πίνακα με τα σαμπουάν:
https://trello.com/b/6gt2c7Rm
 

Συνημμένα

  • example 2.jpg
    example 2.jpg
    305.8 KB · Προβολές: 512

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
Thanks. Θα συνεχίσω να το ραφινάρω, έχει δουλειά ακόμα.
 

kouklos10

Member
ωραια δουλεια soralteno . Mην το αφησεις συνεχισε να το ενημερωνεις πιστευω θα βοηθησει κοσμο.
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
Θα με συγχωρέσετε, απενεργοποίησα την πρόσβαση στη λίστα με τις θεραπείες προσωρινά, γιατί ανακάλυψα κάτι πολύ σημαντικό που δεν θέλω να πέσει σε λάθος χέρια.
Όταν είναι πρέπον και εφικτό θα την ενεργοποιήσω ξανά.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Soralteno είπε:
Θα με συγχωρέσετε, απενεργοποίησα την πρόσβαση στη λίστα με τις θεραπείες προσωρινά, γιατί ανακάλυψα κάτι πολύ σημαντικό που δεν θέλω να πέσει σε λάθος χέρια.
Όταν είναι πρέπον και εφικτό θα την ενεργοποιήσω ξανά.

βρηκες την λυση για την καραφλα? :17m:
τις τελευταιες μερες το εριχνα αρκετες ματιες.
μου αρεσει σαν σελιδα
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
kapa είπε:
βρηκες την λυση για την καραφλα? :17m:
τις τελευταιες μερες το εριχνα αρκετες ματιες.
μου αρεσει σαν σελιδα

Αν θέλεις να ανέβεις στην ταράτσα και να ψήσεις αρνιά, δεν θα σε εμποδίσω :angel:

Ξέρεις τον όρο "επιστημονική μυωπία" όπου κάτι δεν το βλέπεις ενώ είναι μπροστά στα μάτια σου; Μέχρι που όλα μπαίνουν στη θέση τους και το παζλ συμπληρώνεται μόνο του.

[video=youtube]http://www.youtube.com/watch?v=4mjtgdWd67Q[/video]
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
gianniskritikos2 είπε:
Σε παρακαλω σοραλτενο πες μας τι ειδες να μας βοηθησεις και εμας να καταλαβουμε...

Sorry που συμπεριφέρομαι σαν γκόμενα που το παίζει δύσκολη, αλλά δεν θα ανακοινώσω κάτι αν δεν το χιλιοτσεκάρω.
Νομίζω ότι βρήκα την αρχή του νήματος και πρέπει να το ξετυλίξω.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Bouklas

Well-Known Member
Λογικά θα το δοκιμάσει να δει αν δουλεύει,και να είναι σίγουρος, οπότε κάνα 2μηνο, 3μηνο, 4μηνο? :D
Μακάρι να μας τρελάνεις με την ανακάλυψη σου Soralteno.
 

mimis giova

Active Member
Περιμενεις αδεεφε μ να γινεις μαλλιας;;; στο ευχομαι..αν βρεις τον τροπο να τον μοιραστης μαζι μας..παραθετο κ μοιραζομαι της εμπειριες φιλε μ.
 

kouklos10

Member
φιλε μου δεν περιμένω να γίνω μαλλιας απο το πουθενά , ουτε καν με μεταμόσχευση δεν φτάνεις σε επίπεδο μαλλιά . απλα με τις θεραπείες βελτιώνουμε την κατάσταση. μπορώ να σου πω ότι καλύτερα αποτελέσματα είχα απο την χρήση derma roller παρά απο την μεταμόσχευση. οπότε νομίζω δεν είναι σωστό να αναφερόμαστε ειρωνικά σε άτομα που δοκιμάζουν κάτι για το κοινό καλό όλων. Οι επιστήμη προχωρά και όσο ζούμε ελπίζουμε....
 

mimis giova

Active Member
Μαζι σ ειμαι φιλε μ.δεν εχω καμια ταση ειρωνιας κ δεν ειναι τ χαρακτηρα μ.σεβομαι κ εκτιμο απολθτα της προσπαθειες τον παιδιων.απογοητευμενος ειμαι μονο.αλλα δεν εχει καμια σημασια.
 
Μπλουζα