Σπυρακια στο σκαλπ και τριχοπτωση (?)

lab_rat

Member
Απο μικρος παρατηρω κατα περιοδους οτι βγαζω σπυρακια στο σκαλπ τα οποια πονανε οταν τα ακουμπαω. Αυτα εμφανιζονται συνηθως στα σημεια που εχω αραιωση (τυχαιο?).
Για παραδειγμα ειδα σημερα οτι η κορυφη μου εχει ανιξει λιγο προς τα κατω και ακριβως σε εκεινο το σημειο εχω και ενα τετοιο σπυρακι! Το συζητησα και με ενα φιλο και μου ειπε οτι παρατηρει ακριβως το ιδιο...
Μηπως ξερουμε τι παιζει? Ειναι συχνο φαινομενο αυτο??
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kkathi

Member
Απ: Σπυρακια στο σκαλπ και τριχοπτωση (?)

Είναι και δική μου απορία αλλά και αγωνία καθώς συμβαίνει στη κόρη μου. Είναι μικρά και κάποιες φορές κοκκινα. Υποτροπιάζουν συχνά( χάνονται και ξαναεμφανίζονται) και πονάνε.
Φοβούμενη καμμία θυλακίττιδα τα εδειξα σε δερματολόγο ζητωντας βιοψία. Εκείνος μου είπε να παρακολουθησουμε το θέμα να δούμε πως θα εξελιχθεί και είναι δυνατόν να σχετίζονται με ακμή καθώς μπαίνει στην προεφηβία. Αν όμως είναι ακμή σκέφτομαι δε θα εμφανίζονταν και στο πρόσωπο; Μήπως τελικά συνδέονται με κάποιο τρόπο με την ταση που έχει για σμηγματογενη δερματίτιδα, πιτυρίδα και τριχόπτωση;
Παρακαλώ με τη σειρά μου αν κάποιος έχει εμπειρία ή αποψη πάνω σε αυτό το ζήτημα να την καταθέσει.
 

SHOOTER

Member
Απ: Σπυρακια στο σκαλπ και τριχοπτωση (?)

Υπάρχει περίπτωση να είναι τρίχες που ξαναβγαίνουν μετά από εποχιακή τριχόπτωση και έχουν 'εγκλωβιστεί' για λίγο μέσα στο δέρμα;Πώς το έχετε παρατηρήσει;Εννοώ ότι από αυτά που γράφετε δεν γεμίζει όλο το κεφάλι,απλά σκάνε 2-3 μετά από αυτή την περίοδο. Σωστά;
Απλή υπόθεση κάνω...Για να μην παρεξηγηθούν τα όσα γράφω.
 

Hairboost

Member
Απ: Σπυρακια στο σκαλπ και τριχοπτωση (?)

χαλαρωστε λιγο τις ποσοτητες των τοπικων που βαζετε στο κεφαλι και δειτε πως θα συνεχιστει...
 

lab_rat

Member
Απ: Σπυρακια στο σκαλπ και τριχοπτωση (?)

SHOOTER είπε:
Υπάρχει περίπτωση να είναι τρίχες που ξαναβγαίνουν μετά από εποχιακή τριχόπτωση και έχουν 'εγκλωβιστεί' για λίγο μέσα στο δέρμα;Πώς το έχετε παρατηρήσει;Εννοώ ότι από αυτά που γράφετε δεν γεμίζει όλο το κεφάλι,απλά σκάνε 2-3 μετά από αυτή την περίοδο. Σωστά;
Απλή υπόθεση κάνω...Για να μην παρεξηγηθούν τα όσα γράφω.
Ναι, 1-2 στο κεφαλι ειναι, σε σκορπιες περιοδους ομως... Δε νομιζω πως ισχυει αυτο που λες, πιο πολυ οπως το περιγραφει ο kkthi ειναι!

Hairboost είπε:
χαλαρωστε λιγο τις ποσοτητες των τοπικων που βαζετε στο κεφαλι και δειτε πως θα συνεχιστει...
Αυτο το εχω παρατηρησει απο χρονια πριν αρχισω τις θεραπειες!
 

kkathi

Member
Απ: Σπυρακια στο σκαλπ και τριχοπτωση (?)

Lab_hair , Είχες μικρότερος ή τώρα πρόβλημα ακμής στο πρόσωπο;
Παρουσιάζεις σμηγματογενή δερματίτιδα;
Το μαλλί σου λαδώνει;
Και ναι μπορεί να είναι 1, 2 αλλά και 3-4 μαζεμένα σε ενα σημείο π.χ. στην κορυφή αλλά και ένα μονο του στον κρόταφο.
 

lab_rat

Member
Απ: Σπυρακια στο σκαλπ και τριχοπτωση (?)

kkathi είπε:
Lab_hair , Είχες μικρότερος ή τώρα πρόβλημα ακμής στο πρόσωπο;
Παρουσιάζεις σμηγματογενή δερματίτιδα;
Το μαλλί σου λαδώνει;
Οχι, τιποτα απο αυτα σε μεγαλο βαθμο! Μονο αυξημενο σμηγμα στο προσωπο (και σκαλπ) κυριως το καλοκαιρι που φαινεται απο τη γυαλαδα που δημιουργει !!
kkathi είπε:
Και ναι μπορεί να είναι 1, 2 αλλά και 3-4 μαζεμένα σε ενα σημείο π.χ. στην κορυφή αλλά και ένα μονο του στον κρόταφο.
Καπως ετσι ειναι!
 

xDante

Member
Απ: Σπυρακια στο σκαλπ και τριχοπτωση (?)

Lab_hair είπε:
Απο μικρος παρατηρω κατα περιοδους οτι βγαζω σπυρακια στο σκαλπ τα οποια πονανε οταν τα ακουμπαω. Αυτα εμφανιζονται συνηθως στα σημεια που εχω αραιωση (τυχαιο?).
Για παραδειγμα ειδα σημερα οτι η κορυφη μου εχει ανιξει λιγο προς τα κατω και ακριβως σε εκεινο το σημειο εχω και ενα τετοιο σπυρακι! Το συζητησα και με ενα φιλο και μου ειπε οτι παρατηρει ακριβως το ιδιο...
Μηπως ξερουμε τι παιζει? Ειναι συχνο φαινομενο αυτο??

κι εγώ το παθαίνω αυτό και δεν ξέρω τι παίζει μερικές φορές είναι αρκετά μεγάλα.... έχει πάει το μυαλό μου και σε νέες τρίχες μιας και έχω πρόβλημα με στραβιές νέες τρίχες στο λαιμό κλπ
 

gus210

Member
Απ: Σπυρακια στο σκαλπ και τριχοπτωση (?)

Παιδιά το ίδιο παρατηρώ και εγώ εδώ και κάποιους μήνες. Παλιότερα δεν είχα παρουσιάσει κάτι σχετικό. Μικρά κόκκινα σπυράκια, διάσπαρτα (σε εμένα είναι περισσότερα στους κροτάφους, στα πλάγια και στο πίσω μέρος του κεφαλιού), τα οποία πονάνε όταν τα αγγίζεις και προκαλούν ελαφριά φαγούρα. Δεν πρόλαβα να τα δείξω στο δερματολόγο, δεν το θυμήθηκα, είχα να πω πολλά. Το αξιοσημείωτο είναι ότι όσο καιρό έβαζα τοπικά τα έβαζα μόνο στο πάνω μέρος του κεφαλιού και όχι στα σημεία που εμφανίστηκαν τα σπυράκια. Τι λέτε να είναι; Ας ρωτήσει κάποιος ένα δερματολόγο. Την επόμενη φορά θα τον ρωτήσω και εγώ.
 
Μπλουζα