Προστατιτιδα

Άκης

Administrator
Η προστατίτιδα είναι δύσκολο θέμα και δεν είναι τόσο απλό. Αν διαβάσεις πολλές αναφορές στο νετ, θα δεις ότι όσοι πάσχουν από χρόνια προστατίτιδα, δεν ξέφυγαν εύκολα από αυτήν.
Το πρόβλημα είναι ότι με το παραμικρό σύμπτωμα, μας λένε προστατίτιδα οι γιατροί, αλλά είναι όντως;

Για παράδειγμα, το κύριο σύμπτωμα της είναι πόνος κατά την ούρηση και την εκσπερμάτωση, πόνος κατά την στύση και αίμα στα ούρα. Έχεις κάτι από αυτά; Τα συμπτώματα που λες τα έχουν και οι ποδηλάτες, οι ταξιτζίδες αλλά και όσοι κάθονται ώρες στο PC τους, που σημαίνει ότι οι περισσότεροι πάσχουν από τις ενοχλήσεις αυτές λόγω ερεθισμού του προστάτη και όχι κάτι άλλο και τους πλακώνουν τζάμπα στα φάρμακα. Γι'αυτό και μπορεί στην αρχή της θεραπείας μπορεί να ανακουφιστείς λίγο από τα συμπτώματα, αλλά μετά να αρχίσουν ξανά την εμφάνιση τους, γιατί απλά δεν είναι αυτό το πρόβλημα που τα προκαλεί, κάτι άλλο ερεθίζει τον προστάτη.

Έλεγξε αλλού το πρόβλημα σου, ειδικά με την στύση που αναφέρεις. Η μινοξ ΔΕΝ προκαλεί αδυναμία στύσης. Είναι -ίσως- ανακουφιστικό να ρίχνει κανείς το βάρος σε κάτι, αποφεύγοντας έτσι να κοιτάξει κάτι άλλο, από την στιγμή που έρευνες αναφέρουν ότι 500χιλιάδες Έλληνες αντιμετωπίζουν προβλήματα στύσης και μερικά εκατομμύρια στην Αμερική. Ειδικά η έλλειψη πρωινής στύσης, που λες ότι έχεις τα τελευταία 2 χρόνια, οφείλεται σε άλλους παράγοντες που πρέπει να κοιτάξεις οπωσδήποτε.

Ανέφερε τον γιατρό σου ότι θέλεις να κάνεις εξετάσεις οιστρογόνων. Επειδή είναι κάτι που ΔΕΝ ζητάνε πολλοί, ίσως του φανεί παράξενο (δεν θυμάμαι αν οι ολικές αίματος τα περιλαμβάνουν). Τα οιστρογόνα επειδή μεταβολίζονται στο συκώτι, απαιτούν και ειδική διατροφή. Επίσης θα σου πρότινα να κάνεις και εξετάσεις προλακτίνης παράλληλα αλλά δεν γνωρίζω αν μπορούν να γίνουν μαζί (θα πρέπει να σταματήσεις τα φάρμακα όμως προτού την κάνεις).
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

panos1981

New Member
Οκ φίλε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου.
Έκανα εξετάσεις για οιστρογόνα και αυξητική ορμόνη(μπορει να ειναι και ασχετο αυτό αλλά θέλω να το δω για το γυμναστήριο) και περιμένω τα αποτελέσματα..Θα σας ενημερώσω όταν τα πάρω. Θα κάνω και την προλακτίνη που πρότεινες.
Κάθομαί ώρες στο pc είναι γεγονός λόγω δουλειάς, οπότε παίζει να είναι από αυτό όντως ο πόνος στον όρχι.
 

panos1981

New Member
Λοιπόν πήρα τις εξετάσεις και ειμαι σε φυσιολογικές τιμές και στα οιστρογόνα αλλά έχω πολύ χαμηλή αυξητική ορμόνη
Συγκεκριμένα
οιστραδιόλη Ε2 έβγαλα 32 με όριο 75
και αυξητική ορμόνη 0.1 με όριο 5

που μπορεί να οφείλεται αυτό?αξίζει να το ψάξω περαιτέρω?
Είδα στο ιντερνετ ότι η γλουταμίνη προκαλεί αύξηση της αυξητικής ορμόνης.
Το θέμα είναι ότι έχω δοκιμάσει παλαιότερα να πάρω γλουταμίνη και όντως είχα αποτελέσματα στο γυμναστήριο αλλά με έπιασε πόνος στην δεξιά πλευρά πίσω και στα πλευρά χαμηλά(δηλαδή εκεί που είναι τα νεφρά κτλ).
Και είχα πάντα πόνο όποτε έπαιρνα γλουταμίνη δλδ είναι τσεκαρισμένο ότι είναι από αυτό.
Συνδέονται αυτά?
 
Τελευταία επεξεργασία:

panos1981

New Member
Επανέρχομαι στο θέμα μιας και έκανα επιπλέον εξετάσεις ορμονών κτλ
Τα αποτελέσματα ειναι τα εξής
-------------------------------------μέτρηση------φυσιολογικές τιμες
tsh-------------------------------------2--------------0.3-4.5
fsh------------------------------------1.97------------1.4-18
lh-------------------------------------3.36------------3.1-34
prolaktini---------------------------5.6--------------2.1-17.7
Ολικη τεστοστερονη-------------590-------------240-830
acth----------------------------------19.5------------<45
κορτιζόλη---------------------------14----------------5-25
shbg----------------------------------71.25------------17-66
αυξητική-----------------------------<0.1------------<4.5

δηλαδή εγώ βλέπω πολύ χαμηλές τιμές fsh,lh, μηδαμινή αυξητική ορμόνη και υψηλή shbg.
Ο ενδοκρινολόγος δεν βρήκε κάτι ανησυχητικό με βάση το ότι έχω ψηλή τεστοστερόνη.
Αν είναι έτσι γιατί δεν εξέτασαμε μόνο τεστοστερόνη να τελειώνουμε?
Όμως συνεχίζω να μην έχω πρωινές στύσεις και να μην φουσκώνω με τίποτε στο γυμναστήριο.
Πως τα βλέπετε εσείς αυτά??
 
Γεια σας παιδια! ..η τριχοπτωση συνεχιζει κανονικα χωρις να την εμποδιζω πια. Δυστηχως ετσι ομως ειναι τα πραγματα στην καθημερινοτητα μας η τριχοπτωση ειναι απο τα τελευταια που με απασχολει.

Εδω και μερικες εβδομαδες εχω εντονο πονο στους ορχεις και στην σημειο του προστατη. Ο ουρολογος μου ειπε για προστατιτιδα και συντομα θα ξεκινησω αντιβιωση. Δυστυχως αποτι διαβαζω στο ιντερνετ η αντιβιωση δεν κανει τιποτα και η προστατιτιδα καταληγει σε χρονια.



Ειχε/εχει κανεις εμπειρια απο προστατιτιδα;

Ευχαριστω
Η αντιβίωση μαζι με βοτανο fo-ti θα δεις ανακούφιση.
 

Άκης

Administrator
Τώρα ή εμείς είμαστε "περίεργοι" που θέλουμε να ψάχνουμε το κάθε τι, ή οι γιατροί βαριούνται (ή είναι ώρες-ώρες άσχετοι).
Για παράδειγμα λες ότι ο γιατρός δεν βρήκε κάτι το ανησυχητικό. Η αυξημένη SHBG θα πρέπει να σε ανησυχήσει, αφού συνδέεται με πολλά προβλήματα, όπως πχ του συκωτιού και κίνδυνο εμφάνισης καρκίνου του προστάτη, ενώ είναι και δείκτης αντίστασης στην ινσουλίνη (και άρα μελλοντικός διαβήτης). Επειδή η SHBG μειώνεται με τα επίπεδα της ινσουλίνης, ανεβασμένα επίπεδα της δείχνουν και μειωμένη ινσουλίνη (η ινσουλίνη έχει αναβολική δράση, την χρειάζεσαι για τους μύες). Το περίεργο είναι ότι η SHBG έχει σχέση με τα οιστρογόνα και αυξημένη SHBG δείχνει αυξημένα οιστρογόνα, κάτι που είπαμε και πιο πάνω. Διάβασε αν έχεις όρεξη και τις παρακάτω έρευνες.

-Interrelations between sex hormone-binding globulin (SHBG), plasma lipoproteins and cardiovascular risk.
-Testosterone and Sex Hormone–Binding Globulin Predict the Metabolic Syndrome and Diabetes in Middle-Aged Men
-Older Men With Low Serum Estradiol and High Serum SHBG Have an Increased Risk of Fractures

Κάνεις κάποιου είδους διατροφή, μιας και αναφέρεις γυμναστήριο; Τρως πχ κάτι σε πρόγραμμα ή παίρνεις "κάτι";
 
Επανέρχομαι στο θέμα μιας και έκανα επιπλέον εξετάσεις ορμονών κτλ
Τα αποτελέσματα ειναι τα εξής
-------------------------------------μέτρηση------φυσιολογικές τιμες
tsh-------------------------------------2--------------0.3-4.5
fsh------------------------------------1.97------------1.4-18
lh-------------------------------------3.36------------3.1-34
prolaktini---------------------------5.6--------------2.1-17.7
Ολικη τεστοστερονη-------------590-------------240-830
acth----------------------------------19.5------------<45
κορτιζόλη---------------------------14----------------5-25
shbg----------------------------------71.25------------17-66
αυξητική-----------------------------<0.1------------<4.5

δηλαδή εγώ βλέπω πολύ χαμηλές τιμές fsh,lh, μηδαμινή αυξητική ορμόνη και υψηλή shbg.
Ο ενδοκρινολόγος δεν βρήκε κάτι ανησυχητικό με βάση το ότι έχω ψηλή τεστοστερόνη.
Αν είναι έτσι γιατί δεν εξέτασαμε μόνο τεστοστερόνη να τελειώνουμε?
Όμως συνεχίζω να μην έχω πρωινές στύσεις και να μην φουσκώνω με τίποτε στο γυμναστήριο.
Πως τα βλέπετε εσείς αυτά??
Ε1 ομως δεν μετρησες και εχει σχέση με την αυξητική ορμονη κ την shbg.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Επανέρχομαι στο θέμα μιας και έκανα επιπλέον εξετάσεις ορμονών κτλ
Τα αποτελέσματα ειναι τα εξής
-------------------------------------μέτρηση------φυσιολογικές τιμες
tsh-------------------------------------2--------------0.3-4.5
fsh------------------------------------1.97------------1.4-18
lh-------------------------------------3.36------------3.1-34
prolaktini---------------------------5.6--------------2.1-17.7
Ολικη τεστοστερονη-------------590-------------240-830
acth----------------------------------19.5------------<45
κορτιζόλη---------------------------14----------------5-25
shbg----------------------------------71.25------------17-66
αυξητική-----------------------------<0.1------------<4.5

δηλαδή εγώ βλέπω πολύ χαμηλές τιμές fsh,lh, μηδαμινή αυξητική ορμόνη και υψηλή shbg.
Ο ενδοκρινολόγος δεν βρήκε κάτι ανησυχητικό με βάση το ότι έχω ψηλή τεστοστερόνη.
Αν είναι έτσι γιατί δεν εξέτασαμε μόνο τεστοστερόνη να τελειώνουμε?
Όμως συνεχίζω να μην έχω πρωινές στύσεις και να μην φουσκώνω με τίποτε στο γυμναστήριο.
Πως τα βλέπετε εσείς αυτά??

Σε κανά μήνα ξαναμέτρα την αυξητική σου μετά από κόπωση για να είσαι σίγουρος. Πχ ανεβοκατέβα για 10 λεπτά σκάλες (αν έχει το εργαστήρι που πας) και στο καπάκι σου παίρνουν αίμα. Έτσι είναι τσάμπα εξέταση...
 

panos1981

New Member
Άκη δεν παίρνω τίποτε από πρωτεινες κρεατίνες κτλ μόνο ψευδάργυρο,βιταμίνη d και μαγνήσιο παίρνω κατα καιρούς.
Όποτε πήγα να πάρω πρωτεινη είχα πόνο στο δεξί μερος κάτω από τα πλευρά. 3-4 φορές το επιχείρησα δηλαδή και σταμάτησα στη βδομάδα εκτός από την πρώτη φορά που μου παρουσιάστηκε στον μήνα.(ίσως φταίει ότι έπινα κιόλας και έγινε κάποιο πρόβλημα στο συκώτι?ή είναι δυσανεξία σε κάποιο συστατικό?)
Εγώ το συνδέω και με την γλουταμίνη γιατί την δοκίμασα και σκέτη και έιχα πάλι πόνο.

Έχω κάνει και υπέρηχο κοιλιας και ήταν εντάξει νεφρά και συκώτι αλλά έχω κατι πολύ μικρες πέτρες στο νεφρό.
Τρανσαμινάσες έχω εξετάσει πολλές φορες και ειναι καλά εκτός από τοτε που μου παρουσιαστηκε αυτος ο πόνος και ηταν χάλια όταν έπαιρνα πρωτεινη και επινα και αλκοολ.

Γιωργο λες να μετρήσω και την Ε1?Θα το κάνω αν ειναι

Παιδιά τώρα τι να κάνω λέτε σε τι γιατρό να πάω?Σε άλλο ενδοκρινολόγο? Η τι άλλη ειδικότητα που μπορεί να τα συνδέσει όλα αυτα?
Έχετε κάποιον να προτείνετε στην Θεσσαλονίκη?

GOMI θα κάνω και αυτό που λες για την αυξητική να δουμε τι θα δείξει.
Έχω δει και το thread το δικό σου νομίζω που είχες παρόμοιες εξετάσεις και οφείλοταν αν θυμαμαι καλά στην υπόφυση? Μπορεί να είναι και εμένα το ίδιο όσον αφορά τις ορμόνες?
Εσύ το αντιμετώπισες κάπως?
 
Τελευταία επεξεργασία:
Άκη δεν παίρνω τίποτε από πρωτεινες κρεατίνες κτλ μόνο ψευδάργυρο,βιταμίνη d και μαγνήσιο παίρνω κατα καιρούς.
Όποτε πήγα να πάρω πρωτεινη είχα πόνο στο δεξί μερος κάτω από τα πλευρά. 3-4 φορές το επιχείρησα δηλαδή και σταμάτησα στη βδομάδα. Εγώ το συνδέω και με την γλουταμίνη γιατί την δοκίμασα και σκέτη και έιχα πάλι πόνο.
Έχω κάνει και υπέρηχο κοιλιας και ήταν εντάξει νεφρά και συκώτι αλλά έχω κατι πολύ μικρες πέτρες στο νεφρό.

Γιωργο λες να μετρήσω και την Ε1?Θα το κάνω αν ειναι

Παιδιά τώρα τι να κάνω λέτε σε τι γιατρό να πάω?Σε άλλο ενδοκρινολόγο? Η τι άλλη ειδικότητα που μπορεί να τα συνδέσει όλα αυτα?
Έχετε κάποιον να προτείνετε στην Θεσσαλονίκη?
Αφου εχεις πετρες, (εστω κ μικρες), αυτο σημαίνει έλλειψη μαγνησίου.
Οταν δεν υπαρχει μαγνήσιο, γινεται απόθεση ασβεστίου,(δηλ πέτρες).
Και η αυξητικη ορμόνη παλι συνδέεται με την απορρόφηση του ασβεστίου.
Και η Ε1 εξω απτα κανονικα ορια δημιουργει προβληματα οστεοπόρωσης.
Αρα καταλαβαινεις πως ξετυλίγεται το κουβάρι.
Παντως να αρχησεις να περνεις τροφες με μαγνήσιο, οπως βρωμη, αρακας, κλπ
 

panos1981

New Member
ναι σίγουρα έχω έλλειψη μαγνησίου βλέπω ότι όταν παίρνω συμπλήρωμα νοιώθω πολύ πιο ήρεμος με επιρεάζει άμεσα
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
GOMI θα κάνω και αυτό που λες για την αυξητική να δουμε τι θα δείξει.
Έχω δει και το thread το δικό σου νομίζω που είχες παρόμοιες εξετάσεις και οφείλοταν αν θυμαμαι καλά στην υπόφυση? Μπορεί να είναι και εμένα το ίδιο όσον αφορά τις ορμόνες?
Εσύ το αντιμετώπισες κάπως?

Για την αυξητική δεν γίνεται τίποτα. Η μόνη λύση είναι εξωτερική χορήγηση, αλλά εκτός του ρίσκου, είναι και οικονομικά ασύμφορη. Δεν την ξαναμέτρησα από τότε. Για την shbg, αν δεν υπάρχει συγκεκριμένη παθολογική κατάσταση, συνήθως οφείλεται στη διατροφή. Αν τρως πολλούς υδατάνθρακες, μειωσέ τους και τρώγε πρωτείνη πολύ και λιπαρά. Εγώ έτσι την έριξα. Α, και χρώμιο ως συμπλήρωμα.
 

zaxosdogkanos

Active Member
ειχα ουρολοιμωξη πριν 2 χρονια που ειχε εξελιχθει σε προστατιτιδα
πηρα αντιβιωση 1 μηνα και καθαρισα αλλα κανω ανα εξαμηνο εξετασεις ουρων-σπερματος συμφωνα με οδηγιες του γιατρου γιατι ειναι πολυ ανθεκτικο το μικροβιο
το μικροβιο λεγοταν αν θυμαμαι καλα πρωτεας και εκεινη την περιοδο ειχα εμφανισει και αυτοανοσο νοσημα δερματικο που αν και γιατρους που ρωτησα δεν τα συσχετιζουν εγω ειμαι σιγουρος οτι εχουν καποια σχεση γιατι εμφανιστηκαν μαζι
 

panos1981

New Member
Επανέρχομαι μετά από αρκετό καιρό..
Μετά από δεύτερη φορά με bactrimel για 20 μέρες μου έφυγε ο πόνος από τον όρχι και καθάρισε και το σπέρμα μου που είχε κομμάτια. Βοήθησε και το ότι κάνω πλέον σεξ μόνο με προφυλακτικό.
Τώρα μου έχει μείνει το θέμα με τον πόνο στην δεξιά πλευρά κάτω από τα πλευρά που έρχεται όταν πίνω πολύ αλκοόλ ή όταν παίρνω συμπλήρωμα πρωτείνης.
Βασικά δεν θα ξαναπάρω πρωτείνη γιατί πλέον είμαι σίγουρος ότι από τις πρωτείνες προήλθε αυτός ο πόνος.

Στις εξετασεις αίματος τον τελευταίο μήνα οι τρανσαμινάσες είναι στα άνω όρια 35 και 65 αντίστοιχα.
Σήμερα έκανα και γ-gt και έδειξε 11 με φυσιολογικές τιμές 15-65.
Θα πάω και σε γιατρό αλλά όποιος έχει κάποιες γνώσεις παραπάνω ας πει καμία ιδέα
 
Επανέρχομαι μετά από αρκετό καιρό..
Μετά από δεύτερη φορά με bactrimel για 20 μέρες μου έφυγε ο πόνος από τον όρχι και καθάρισε και το σπέρμα μου που είχε κομμάτια. Βοήθησε και το ότι κάνω πλέον σεξ μόνο με προφυλακτικό.
Τώρα μου έχει μείνει το θέμα με τον πόνο στην δεξιά πλευρά κάτω από τα πλευρά που έρχεται όταν πίνω πολύ αλκοόλ ή όταν παίρνω συμπλήρωμα πρωτείνης.
Βασικά δεν θα ξαναπάρω πρωτείνη γιατί πλέον είμαι σίγουρος ότι από τις πρωτείνες προήλθε αυτός ο πόνος.

Στις εξετασεις αίματος τον τελευταίο μήνα οι τρανσαμινάσες είναι στα άνω όρια 35 και 65 αντίστοιχα.
Σήμερα έκανα και γ-gt και έδειξε 11 με φυσιολογικές τιμές 15-65.
Θα πάω και σε γιατρό αλλά όποιος έχει κάποιες γνώσεις παραπάνω ας πει καμία ιδέα
Πρέπει να πάρεις φυσικό συμπλήρωμα που επαναφέρει τα ένζυμα (detoxification)
γιατί απο εκεί προέρχεται ο πόνος.

Αυτο είναι το βιολογικό Σπανάκι bioinside

http://www.ebio.gr/psygeo-katapsyksi/lachanka/spanaki-katepsugmeno-400-gr..html?sl=EL
 

nikosssss

Active Member
Παίρνω και εγώ μέρος στην εν λογο συζήτηση λοιπόν, καθότι και εγώ παθώντας τα τελευταία 2 χρόνια περίπου. Όλα δυστυχώς ξεκίνησαν απο ενα σεξουαλικός μεταδιδόμενο νόσημα που μου κόλησε η αγαπημένη μου πρώην 7 χρόνια σχέσης, τα χλαμύδια. Ανίδεος τότε, είχα κάποιες ενοχλήσεις στην ουρήθρα αρκετά χαμηλά τον πρώτο καιρό, και δεν έδωσα σημασία. Περνώντας οι μήνες, έφτασα σε σημείο κατα τη στύση να νιώθω σε ολόκληρη την ουρήθρα σαν μαχαίρια να με καρφώνουν, όπως και πονο στους όρχεις. Στο 6μηνο λοιπόν, υπερβολικά αρκετό καιρό μετά δλδ, επισκέφθηκα ουρολόγο όπου και μου διάγνωσε τα χλαμύδια. Κάναμε θεραπεία με βιμπραμισίν αν θυμάμαι καλά, και το βακτήριο έφυγε. Όλα καλά, μέχρι που άρχισαν να μου παρουσιάζονται πάλι ενοχλήσεις στους όρχεις στην περιοχή της επιδυδιμίδας. Στην ουρήθρα δεν είχα καμία ενόχληση. Απο τότε, και μετά απο τρελό ψάξιμο και ταλαιπωρία με μαλάξεις προστάτη και αλλαγή γιατρών, κατέληξα διαβάζοντας οτι μπορεί να έχω σύνδρομο χρόνιου πυελικού άλγους, καθώς οι επανηλλημένες εξετάσεις ήταν καθαρές και δεν παρουσίαζα κανένα μικρόβιο. Σε κάποιο forum απο απο αυτά που διάβαζα, κάποιο παλικάρι ανέφερε για την καφείνη, όπως αναφέρει και ο Ακης, η οποία επηρεάζει τον πόνο. Έκοψα τον καφέ μαχαίρι καθώς έπινα 2-3 τη μέρα λόγω δουλείας, και η αλήθεια είναι οτι το πρώτο διάστημα το πρόβλημα εξαφανίστηκε. Παρόλα αυτά, πέρασαν 4 μήνες περίπου και ξαφνικά οι πόνοι στους όρχεις ξαναήρθαν ,αλλά σε πολύ μικρότερο βαθμό. Πλέον είμαι βέβαιος οτι θα ζήσω με αυτό δυστυχώς. Δεν έχω κάποια άλλα συμπτώματα όπως πόνο ή τσουξιμο στην ουρήθρα, πρόβλημα με σπέρμα, με στύση κτλπ. Όλα δουλεύουν ρολόι, εκτός απο τους ευνηδιους πόνος στους όρχεις που με πιάνουν κατα διαστήματα και κρατάν 15-20 μέρες. Αυτή την περίοδο η ποιότητα ζωής μου πάντως δεν είναι και στα καλύτερα της.
Αυτό που επίσης με προβληματίζει, είναι οτι επειδή το σύμπτωμα παρουσιάζεται στους όρχεις, εκεί δλδ που παράγεται η τεστο, δεν ξέρω αν μου δημιουργεί και πρόβλημα στα μαλλιά τελικά, και όλη η αραίωση οφείλεται σε αυτο, καθώς πιστεύω τελικά οτι συνδέονται άρικτα
 

zaxosdogkanos

Active Member
οταν ειχα τσιμπησει το μικροβιο,ο γιατρος μαζι με την αντιβιωση μου ειχε πει να κοψω καφε,αλκοολ,χυμους κτλ,να μην τρωω σαβουρες και να μην πολυκουραζομαι.επισης να πινω παρα πολυ νερο και να τρωω cranberries που βοηθουσαν αρκετα.

αν ειναι δοκιμασε κυριως cranberries λογικα θα σε βοηθησουν.
 

Dynamics

Active Member
Ας πω και εγω τον πονο μου :p
λοιπον οπως ειχα πει και παλιοτερα για διαστημα 2 χρονων επινα 0,5-0,70μλ κρασι για να μπορεσω να ηρεμ και να κοιμηθω..δεν επινα καθολου την υπολοιπη μερα τπτ μονο νερο...ξυπναγα για κατουριμα μετα απο καποιες ωρες και νομιζα οτι ηταν απο το κρασι...το εκοψα μαχαιρι λοιπον το κρασακι κ πλεον εδω και 2,5 μηνες παιρνω χαπια αταραξ για να ηρεμησω και να κοιμηθω αντι για κρασι λοιπον το γυρισα στο χαπι...το θεμα ειναι οτι συνεχιζω να εχω το ιδιο προβλημα ξυπναω μετα απο κατι ωρες για τουαλετα σαν νυχτοουρια να το πω...επιπλεον την ωρα που παω να ξαπλωσω θελω συνεχεια να παω τουαλετα 3-5 φορες περιπου...και υποπτευομαι οτι μαλλον εχω θεμα με τον προστατη καμια συμβουλη?τι εξετασεις να κανω?
 
Μπλουζα