Προστατιτιδα

badday

New Member
Γεια σας παιδια! ..η τριχοπτωση συνεχιζει κανονικα χωρις να την εμποδιζω πια. Δυστηχως ετσι ομως ειναι τα πραγματα στην καθημερινοτητα μας η τριχοπτωση ειναι απο τα τελευταια που με απασχολει.

Εδω και μερικες εβδομαδες εχω εντονο πονο στους ορχεις και στην σημειο του προστατη. Ο ουρολογος μου ειπε για προστατιτιδα και συντομα θα ξεκινησω αντιβιωση. Δυστυχως αποτι διαβαζω στο ιντερνετ η αντιβιωση δεν κανει τιποτα και η προστατιτιδα καταληγει σε χρονια.



Ειχε/εχει κανεις εμπειρια απο προστατιτιδα;

Ευχαριστω
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

danceworld_2001

Well-Known Member
Απο ασχετο λογο σου προκληθηκε η απο χρηση φιναστεριδης; Εχω καποια εμπειρια απο συμπτωματα προστατιτιδας χωρις να εχω, προστατοδυνια ηταν. Στον Σεισμανογλειο ηταν ενας κορυφαιος.
 

badday

New Member
danceworld_2001 είπε:
Απο ασχετο λογο σου προκληθηκε η απο χρηση φιναστεριδης; Εχω καποια εμπειρια απο συμπτωματα προστατιτιδας χωρις να εχω, προστατοδυνια ηταν. Στον Σεισμανογλειο ηταν ενας κορυφαιος.


Οχι δεν εχω παρει ποτε φιναστερινη (αν και ημουν στο παρα ενα) και ευτυχως γιατι τωρα θα τα εριχνα σε αυτην.

Διαβασα και αλλου για καποιον στο Σεισμανογλειο ..θυμασε μηπως ονομα; ειχες τελικα προστατιτιδα σου ειχε προτεινει καποια θεραπεια;
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Δεν θυμάμαι όνομα αλλά θα ρωτήσω. Εγώ έπαιρνα φίνα απο 2005-2008 και όταν σταμάτησα για 1 χρόνο χωρίς να έχω θέμα, μετά απο 2 μήνες είχα συνχοουρίες και κάψιμο στην ουρήθρα, έκανα όλες τις εξετάσεις του κόσμου για προστάτη - προστατίτιδα κτλ κτλ δεν βγήκε ποτε μικρόβιο, πήγα και σε αυτόν, μου είπε δεν έχω τίποτα, απο την χρήση φίνας τόσο χρόνια μίκρυνε λίγο ο φυσιολογικός μου προστάτης και όταν την έκοψα μαχαίρι άρχισε να μεγαλώνει στο φυσιολογικό μου είπε και σε ολη αυτή την διάρκεια των 2-3 μηνών έδινε ενοχλήσεις τέτοιου τύπου. Ειναι ύπουλη η άτιμη η προστατίτιδα, εμένα μου διέλυσε την ψυχολογία και είχα χάσει τον ύπνο μου, μέχρι και ο όσχεο με πόναγε σε σημείο να μην μπορώ να κάτσω σε καρέκλα.
 

gkast

Active Member
danceworld_2001 είπε:
Δεν θυμάμαι όνομα αλλά θα ρωτήσω. Εγώ έπαιρνα φίνα απο 2005-2008 και όταν σταμάτησα για 1 χρόνο χωρίς να έχω θέμα, μετά απο 2 μήνες είχα συνχοουρίες και κάψιμο στην ουρήθρα, έκανα όλες τις εξετάσεις του κόσμου για προστάτη - προστατίτιδα κτλ κτλ δεν βγήκε ποτε μικρόβιο, πήγα και σε αυτόν, μου είπε δεν έχω τίποτα, απο την χρήση φίνας τόσο χρόνια μίκρυνε λίγο ο φυσιολογικός μου προστάτης και όταν την έκοψα μαχαίρι άρχισε να μεγαλώνει στο φυσιολογικό μου είπε και σε ολη αυτή την διάρκεια των 2-3 μηνών έδινε ενοχλήσεις τέτοιου τύπου. Ειναι ύπουλη η άτιμη η προστατίτιδα, εμένα μου διέλυσε την ψυχολογία και είχα χάσει τον ύπνο μου, μέχρι και ο όσχεο με πόναγε σε σημείο να μην μπορώ να κάτσω σε καρέκλα.
Εξακολουθείς και παίρνεις κανονικά ομως φίνα .....ρε φίλε .Απο την μια δεν μπορούσες να καθήσεις σε καρέκλα απο την άλλη εξακολουθείς και κάνεις το ίδιο λάθος τι να πω ...τα έχω χαμένα με αυτα που ακούω..


badday είπε:
Γεια σας παιδια! ..η τριχοπτωση συνεχιζει κανονικα χωρις να την εμποδιζω πια. Δυστηχως ετσι ομως ειναι τα πραγματα στην καθημερινοτητα μας η τριχοπτωση ειναι απο τα τελευταια που με απασχολει.

Εδω και μερικες εβδομαδες εχω εντονο πονο στους ορχεις και στην σημειο του προστατη. Ο ουρολογος μου ειπε για προστατιτιδα και συντομα θα ξεκινησω αντιβιωση. Δυστυχως αποτι διαβαζω στο ιντερνετ η αντιβιωση δεν κανει τιποτα και η προστατιτιδα καταληγει σε χρονια.



Ειχε/εχει κανεις εμπειρια απο προστατιτιδα;

Ευχαριστω
Φίλε μου ξεκίνα αντιβίωση και μετά απο είκοσι μέρες ξανακάνεις καλιέργεια ωστοσό μαζι με την αντιβίωση κάνε και μια μάλαξη του προστάτη συγχρώνος .
Η μάλαξη του προστατη θα σε βοηθήσει και θα δημιουργήσει το πεδίο να δράσει η αντιβίωση καλύτερα.
Καλη επιτυχεία και υπομονή με ένα καλό γιατρό της παλιάς σχολής θα γίνεις καλά...
 

thimios72

Member
Το κακο ειναι οτι οι περισοτεροι γιατρι εδω στηνΕλλαδα σου λενε..μαθε να ζεις με αυτο' εαν εισαι σε αρχικο σταδιο εχεις ελπιδες εαν οχι...υπομονη!!
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Φίλε gkast δεν έχεις άδικο, είχα κάνει πολλαπλά λάθη τότε, πολλά χρόνια χρήσης σε μεγάλες δόσεις ενώ δεν χρειαζόταν, λάθος επίσης που την έκοψα ενώ είχα μηδέν παρενέργειες, λάθος και που την έκοψα απότομα κάνοντας το βίαιο rebound. Τότε με όλα αυτά ορκίστηκα οτι δεν θα την ξαναπάρω, όταν όμως μετά απο 1 χρόνο είδα την αλλαγή στο κεφάλι πανικοβλήθηκα και ο ψυχολογικός φόβος επικράτησε της τότε εμπειρίας. Ουσιαστικά όμως δεν έχω καμία παρενέργεια ούτε σε 1,67 δόση, ποτέ, απλά δεν την κόβω ξανά ή το κάνω ομαλά αν χρειαστεί. Δεν ειμαι ανώμαλος να την παίρνω πχ τώρα και να έχω θέμα ή να πονάω. Το ξαναλέω ήμουν μια σπάνια περίπτωση που παρενέργεια έβγαλε 2 ΜΗΝΕΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΚΟΠΗ ενώ κατα την χρήση δεν ειχα καμία.
 

Άκης

Administrator
Είστε σίγουροι ότι πρόκειται για προστατίτιδα; Γιατί και εγώ είχα προβλήματα με τα συμπτώματα που αναφέρετε, έκανα εξετάσεις κλπ, πήγα και σε μερικούς γιατρούς και κατέληξα στο γεγονός ότι και οι γιατροί είναι καμιά φορά ότι να'ναι.
Άλλος μου έλεγε για προστατίτιδα, άλλος για προστάτη, άλλος για ένα πρόβλημα του προστάτη που πιέζει την ουρήθρα κλπ, κλπ.

Έπειτα από δική μου αναζήτηση, το πρόβλημα το εντόπισα αλλού, άσχετα αν μειώθηκε απλώς και δεν διορθώθηκε τελείως (και αναφέρομαι στην συχνοουρία/νυχτοουρία).
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Τι ακριβως εκανες Ακη; Εγω πηγα σε 3 γιατρους και εκανα ολες τις προβλεπομενες εξετασεις, καλλιεργεια ουρων και σπερματος, υπερηχο προστατη νεφρο οσχεο, και πολλα αλλα, μικροβιο δεν βρεθηκε ποτε. Σε 3-4 μηνες επανηλθα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

orestis

Member
Θα σου ελεγα να το ψαξεις αρκετα για το αν ειναι προστατιτιδα ή οχι. Η προστατιτιδα ειναι μια φλεγμονη που τις περισσοτερες φορες δεν θεραπευετε και γινετε χρονια.
Μαλιστα ειναι μια φλεγμονη που μπορει να δημιουργηθει και απο καθαρα ψυχολογικα αιτια.
Καλο ειναι να την προλαβεις στην αρχη γιατι σε προχωρημενη φαση μπορει να δημιουργησει κι αλλα προβληματα.
Σε αυτο που θα σου ελεγα να δωσεις μεγαλυτερη προσοχη , ειναι αν ξεκινησεις θεραπεια και αυτη προκειτε να διαρκεσει πολυ, να σε διαβεβαιωσει ο γιατρος οτι τα φαρμακα που θα περνεις δεν θα κανουν ζημια στο σπερμα και στη γονιμοτητα σου.
Μια παρατεταμενη θεραπεια με καποια φαρμακα ειναι ικανη να προκαλεσει μονιμη εξασθενηση του σπερματος και κατ επεκταση αδυναμια αυτου να ειναι γονιμο, εφ ορου ζωης.
Επισης να ξερεις οτι η προστατιτιδα δυσκολα θεραπευετε μια και εξω, οποτε ειναι βασικο να ξερεις οτι οι θεραπειες που θα κανεις δεν θα σου κανουν ζημια στο σπερμα.
 

badday

New Member
Εχω ολα τα συμπτωματα της προστατιτιδας ..συχνοουριες τσουξιμο και το χειροτερο εντονο συνεχομενο πονο στους ορχεις και στον προστατη.

Το θεμα της προστατιτιδας ειναι πολυ μπερδεμενο ..διαβαζω για μικροβιο για αυτοανοσο νοσημα για ανωμαλιες στο ουροποιητικο. Γενικα οι γιατροι δεν ξερουν απο τι προερχεται. Μου εμφανιστηκε ξαφνικα ..χωρις να κανω σεξ χωρις προφυλαξη κακη ζωη η κατι αλλο ..απλα σε μια περιοδο αγχους.

Αποτι φαινετε οι μαλαξεις τα αντιβιωτικα κτλ δεν κανουν τιποτα ..μαλλον πιο πολυ εχει να κανει κατι σαν αυτοανοσο. Αν ψαξεται για πυελικο αλγος υπαρχει και ενα πολυ καλο φορουμ.

Ψαχνοντας θα βρειτε περιπτωσεις παιδιων που ενω επερναν προπεσια τους εμφανιστηκε προστατιτιδα. Πιο πιθανον να ειναι τυχαιο ..εξαλλου οταν περνεις ενα χαπι για χρονια ολη αυτη την περιοδο πολλα θα σου εμφανιστουνε ετσι και αλλιως.


Ακη και danceworld (πως επανηλθες;) ..σε τι κατασταση ησασταν πως ειστε τωρα;

ορεστη σωστα αυτα που λες ...και ναι δεν ειμαι σιγουρος οτι ειναι φλεγμονη. Παντως μαλλον ψυχολογικα προεκυψε!


...και ναι οι γιατροι γενικοτερα ειναι οτινανε. Εξαλλου η ιατρικη δεν ειναι θετικη επιστημη
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Εγώ τσάμπα και βερεσέ πήρα αντιβίωση ciproxin αν θυμάμαι καλά την έλεγαν, πρέπει ψυχολογικά να ηρεμήσεις πάνω απο όλα, και μετά απλά χρόνος. Σταμάτησα φίνα Σεπτέμβριο 2008, λίγο πριν τα χριστούγεννα άρχισαν τα όργανα, γύρω στον Φλεβάρη ήμουν οκ, 100% οκ μετά απο 6 μήνες. Ούτε φάρμακα ούτε τίποτα, άλλωστε εμένα δεν ήταν προστατίτιδα αλλά σμυκριμένος προστάτης που ερχόταν στα φυσιολογικά. Εκ τότε κανένα πρόβλημα.
 

badday

New Member
danceworld_2001 είπε:
Εγώ τσάμπα και βερεσέ πήρα αντιβίωση ciproxin αν θυμάμαι καλά την έλεγαν, πρέπει ψυχολογικά να ηρεμήσεις πάνω απο όλα, και μετά απλά χρόνος. Σταμάτησα φίνα Σεπτέμβριο 2008, λίγο πριν τα χριστούγεννα άρχισαν τα όργανα, γύρω στον Φλεβάρη ήμουν οκ, 100% οκ μετά απο 6 μήνες. Ούτε φάρμακα ούτε τίποτα, άλλωστε εμένα δεν ήταν προστατίτιδα αλλά σμυκριμένος προστάτης που ερχόταν στα φυσιολογικά. Εκ τότε κανένα πρόβλημα.

Δεν εχω ακουσει καμια περιπτωση που να μικραινει ο προστατης ..αλλα το αντιστροφο. Ο γιατρος πως ειχε εξηγησει την σμικρυνση ..Αν δεν κανω λαθος η φιναστερινη δινετε για την ευτροφια του προστατη μηπως να επαναξετασεις την χρηση της;
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Η φιναστεριδη σαν φαρμακο proscar στα 5 mg δινεται σε ασθενης με καλοηθη υπερπλασια του προστατη, δηλαδη διογκωση. Η φιναστεριδη τον μικραινει να ερθει στα φυσιολογικα. Εγω επαιρνα μεγαλες δοσεις για τριχοπτωση και μου μικρυνε λιγο εναν φυσιολογικο προστατη.
Οταν την εκοψα αρχισε η επαναφορα του στο φυσιολογικο δινωντας ολες αυτες τις ενοχλησεις. Αυτη ηταν η θεωρια του γιατρου την οποια βρηκα απολυτως λογικη. Φυσικα παραμενει παντα θεωρια. Με πιανεις τωρα;
 

badday

New Member
danceworld_2001 είπε:
Η φιναστεριδη σαν φαρμακο proscar στα 5 mg δινεται σε ασθενης με καλοηθη υπερπλασια του προστατη, δηλαδη διογκωση. Η φιναστεριδη τον μικραινει να ερθει στα φυσιολογικα. Εγω επαιρνα μεγαλες δοσεις για τριχοπτωση και μου μικρυνε λιγο εναν φυσιολογικο προστατη.
Οταν την εκοψα αρχισε η επαναφορα του στο φυσιολογικο δινωντας ολες αυτες τις ενοχλησεις. Αυτη ηταν η θεωρια του γιατρου την οποια βρηκα απολυτως λογικη. Φυσικα παραμενει παντα θεωρια. Με πιανεις τωρα;

Ναι και σε μενα λογικο μου ακουγετε ολο αυτο ..οποτε τωρα περνεις φυσιολογικες δωσεις για την τριχοπτωση οποτε ολα οκ.. Φανταστηκα οτι και πριν 1mg θα επερνες.

Περιμενουμε τωρα τον ακη να μας πει την περιπτωση του.
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Φυσιολογικες δοσεις δεν παιρνω τωρα, το φαρμακο ειναι δοσοεξαρτωμενο και δεν με επιανε πλεον οπως παλια, αναγκαστηκα να παω σε 1,67 για να την φρεναρω και να προστατευσω την επενδυση μου στην μμ. Ευτυχως ολα οκ, απλα πρεπει να προσεχω πολυ.
 

zaxas87

Member
Άκης είπε:
Είστε σίγουροι ότι πρόκειται για προστατίτιδα; Γιατί και εγώ είχα προβλήματα με τα συμπτώματα που αναφέρετε, έκανα εξετάσεις κλπ, πήγα και σε μερικούς γιατρούς και κατέληξα στο γεγονός ότι και οι γιατροί είναι καμιά φορά ότι να'ναι.
Άλλος μου έλεγε για προστατίτιδα, άλλος για προστάτη, άλλος για ένα πρόβλημα του προστάτη που πιέζει την ουρήθρα κλπ, κλπ.

Έπειτα από δική μου αναζήτηση, το πρόβλημα το εντόπισα αλλού, άσχετα αν μειώθηκε απλώς και δεν διορθώθηκε τελείως (και αναφέρομαι στην συχνοουρία/νυχτοουρία).

πραγματι τι εκανες?κ γω εχω κατι νυχτοουριες ρε παιδια.φανταστειτε απο τις 10 κ μετα δεν πεινω νερο για αυτο το λογο.εκανα ολες τις εξετασεις σπερματος,υπερηχογραφημα αλλα τπτ.καμια φορα και τσουξιμο κ δυσκολια στην ουρηση.δεν εχω παρει ποτε τπτ ειμαι κοντα στα 28 και ουτε ποτα τσιγαρα τπτ.ο ουρολογος μ πε οι εξετασεις δεν δειχνουν τπτ.τι να πω.υπαρχει τπτ που να βοηθαει??
 

Άκης

Administrator
Αρχικά το μέγεθος του προστάτη αλλάζει (ελάχιστα) με την λήψη φιναστερίδης/ντουταστερίδης.
Οι αλλαγές (κυρίως από την χρήση της και την διακοπή της και όχι το αντίστροφο) μας παρουσιάζει πολλές ενδείξεις αλά προστατίτιδας, αλλά ΔΕΝ είναι. Αυτό μπερδεύει πολλούς χρήστες της (και γιατρούς).
Και εμένα μου έδωσαν αντιβιώσεις για την προστατίτιδα, όταν νόμιζαν οι γιατροί ότι είχα από δαύτην.
Βασικά η προστατίτιδα παρουσιάζει επίσης πόνο κατά την στύση, αδυναμία στύσης, πόνο/κάψιμο κατά την ούρηση, αίμα κατά την ούρηση, πυρετό (που εγώ ΔΕΝ είχα) και αυτό προβλημάτιζε τους γιατρούς, ενώ ανακουφιζόμουν από την συχνοουρία όταν έπαιρνα φιναστερίδη (και αναφέρω παρακάτω γιατί). Δείτε τα συμπτώματα της χρόνιας προστατίτιδας εδώ και της οξείας εδώ.
Με το που πάτε σε κάποιον γιατρό για προβλήματα με την ούρηση (και ειδικά αν πείτε και την λέξη "φιναστερίδη"), τότε αυτόματα αναζητούν για πρόβλημα με τον προστάτη, ενώ καμιά φορά δεν είναι έτσι.

Να σας περιγράψω λίγο το δικό μου θέμα.

Σε εξετάσεις (υπέρηχο, ούρα κλπ αλλά ΟΧΙ σπέρματος) και χωρίς να παίρνω φιναστερίδη, ο προστάτης και τα νεφρά ήταν φυσιολογικά.
Επίσης, ένας παθολόγος παραξενεύτηκε ότι εφόσον οι περισσότερες ενδείξεις δείχνουν προστατίτιδα, απορούσε γιατί δεν έβλεπα τις κυριότερες ενδείξεις (που αναφέρω παραπάνω σε bold).

Σε μια (ακόμη) επίσκεψη μου σε άλλον γιατρό, όταν του είπα ότι δεν μπορώ να ουρήσω με άνεση και πιέζομαι μερικές φορές, μου είπε ότι έχω κάτι στον προστάτη, μια "ανωμαλία" ας το πούμε που θεραπεύεται με laser (αρκεί να έχεις κάνει όσο παιδιά επιθυμείς, γιατί μετά "γιοκ", δεν θα μπορείς να κάνεις), οπότε σε εμένα έδωσε κάτι χάπια alpha blockers, που στην ουσία χαλαρώνουν τον προστάτη, αλλά ΔΕΝ μπορείς να εκσπερματώσεις, αφού στο σπέρμα επιστρέφει στην ουροδόχο κύστη και από εκεί φεύγει αργότερα με τα ούρα.

Αλλά η κλασική μακακία των γιατρών που προσπαθούν να φτιάξουν τα συμπτώματα και ΟΧΙ το αίτιο ήταν και εδώ. Μου απαγόρευσε αρχικά κάθε τι διουρητικό (πχ καφέ, τσάι, κακάο κλπ), μου είπε μετά της 9 να μην πίνω καθόλου υγρά (!) αλλά να βρέχω απλώς στο στόμα μου και να παίρνω και ένα χάπι το οποίο στην ουσία επιβραδύνει το σώμα να φτιάξει ούρα. Εν ολίγοις ήθελε να μου "θεραπεύσει" την νυκτουρία (αυτό βασικά με εκνεύριζε περισσότερο, όσο και η δυσκολία ούρησης) "θάβοντας" τα συμπτώματα.

Αφού στην αρχή ήμουν ΟΚ, έπειτα από λίγες ημέρες ξανά άρχισαν τα συμπτώματα και σκέφτηκα "ρε δεν μαμιέστε για γιατροί, θα το ψάξω μόνος μου" και ψάχτηκα στο διαδίκτυο.

Μετά από αρκετή αναζήτηση, κατέληξα στην καφεΐνη. Είχα βρει μια έρευνα που έλεγε ότι η μακροχρόνια κατανάλωση του καφέ, μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα στα τοιχώματα της ουροδόχου κύστης (αυτά που την προστατεύουν από τα ούρα).
Δεν μπορώ να την βρω αυτήν την στιγμή την συγκεκριμένη έρευνα, αλλά μπορείτε να διαβάσετε μερικές αναφορές που συνδέουν την καφεΐνη με προβλήματα της κύστης, εδώ, εδώ και εδώ, ενώ επίσης με απασχόλησε ιδιαίτερα (για να το αναζητήσω περισσότερο) και το σύνδρομο της υπερδραστήριας ουροδόχου κύστηςoveractive bladder για όσους θέλουν να το ψάξουν), κάτι που είναι και συχνό φαινόμενο σε άντρες και γυναίκες, συχνότερο ίσως από την προστατίτιδα στους άντρες.

Αυτό που παρατήρησα σε εμένα ήταν αρχικά ότι αν έπινα αναψυκτικό (ή energy drink), καφέ, τσάι, αλκοόλ κλπ, είχα δυσκολία στην ούρηση, ενόχληση στη βουβωνική χώρα και υπερβολική νυκτουρία και τα συμπτώματα κράταγαν για ημέρες.
Μετά από 2-3 ημέρες άρχιζαν να υποχωρούν και αυτό με έκανε να αρχίζω να ψάχνομαι για κάτι που αφορά την ούρηση και όχι τον προστάτη.
Επίσης, στο τέλος της ουροδόχου κύστης (και στην ουρήθρα και προστάτη) υπάρχουν alpha υποδοχείς και γι'αυτό φάρμακα όπως αυτό που με πρότεινε ο γιατρός (ή και η φιναστερίδη ακόμη) παρουσιάζουν κάποια "ελάφρυνση", γιατί μπλοκάρουν τους υποδοχείς αυτούς, με αποτέλεσμα να ΜΗΝ μπορείς να καταλάβεις αν όντως κάνει δουλειά η θεραπεία που σου πρότειναν και γιατί μετά από λίγες ημέρες ΔΕΝ συνεχίζει να κάνει δουλειά και άντε πάλι από την αρχή.

Αυτό που έκανα ήταν να κόψω τελείως τον καφέ/αλκοόλ για 2 περίπου εβδομάδες και να παρατηρώ αλλαγές, οι οποίες ήταν και θετικές.
Έτσι πήγα ξανά στον γιατρό και του είπα να με εξετάσει την κύστη πλέων. Αν και τα "πήρε" κάπως, γιατί του εξήγησα κάτι που ήταν εναντίον της δικής του θεραπείας (μάλιστα με ρώτησε αν παίρνω το φάρμακο του και του είπα όχι γιατί όταν δεν πίνω καφεΐνη είμαι μια χαρά και μου είναι άχρηστη η θεραπεία του).
Οπότε μου είπε να κρατήσω λίγο καιρό χωρίς καφεΐνη/αλκοόλ και να πάω να με εξετάσει την κύστη, αφού θέλει να μετρήσει την πίεση/ποσότητα ούρησης.

Αλλά δεν μπορώ να το κάνω ακόμη, γιατί δεν κατάφερα να κρατηθώ μακριά από "αλκοόλια" και καφέ. Όταν το καταφέρω, θα το ψάξω :angel:
Πάντως υπάρχουν και βότανα για την κύστη, όπως πχ και η κατανάλωση χυμό από ρόδι (συμπυκνωμένος, υπάρχει σε καταστήματα με βότανα), ενώ με βοήθησε και αυτό, αν και υπάρχουν πολλά παρόμοια.

Μπορεί να'ναι μακρύ το post, αλλά θέλω να σας μεταφέρω με αυτό το εξής:
μην ακούτε με την μία τις θεραπείες των γιατρών, ειδικά σε θέμα που τους μπερδεύουν, όπως είναι η προστατίτιδα, την οποία ΔΕΝ μπορούν να πουν με σιγουριά αν την έχεις ή να την θεραπεύσουν, αφού πολλές εξετάσεις τους τα δείχνουν όλα καλά.
Ψαχτείτε καλύτερα προτού αρχίσετε τις κλασικές αντιβιώσεις και ότι άλλη σαβούρα θέλουν να σας φορτώσουν, γιατί παρατήρησα ότι σε τέτοια θέματα, προσπαθούν να μειώσουν τις ανεπιθύμητες ενέργειες (του στυλ "πάρε αυτό και μετά αυτό"), παρά να βρουν την λύση.

Επίσης, αν θυμάστε για την ινσουλινοαντίσταση που είχαμε αναφερθεί παλιότερα, παίζει και εδώ τον ρόλο της, αφού η κατανάλωση υδατανθράκων προκαλεί επίσης θέμα με την συχνοουρία (και κύστη) και καλό είναι όσοι παρατηρήσουν τέτοιο πρόβλημα να το ψάξουν και εκεί, αφού η συχνοουρία είναι ένα σημάδι προ-διαβήτη.

Το θέμα ίσως να γίνει sticky, εφόσον πολλοί θα έχουν παρόμοιο πρόβλημα και θα το ρίχνουν στον προστάτη, ενώ το κύριο πρόβλημα ίσως να είναι άλλο (εφόσον ο γιατρός δεν βρίσκει το παραμικρό στις εξετάσεις που κάνει).

***Update***
Να προσθέσω επίσης ότι όταν αναζητούσα περισσότερες πληροφορίες για την κύστη, είχα πέσει σε ένα άρθρο που ανέφερε ότι ΔΕΝ προκαλεί θέματα μόνο η καφεΐνη αλλά και πολλές τροφές (πχ που περιείχαν έντονο πιπέρι και άλλα τέτοια καρυκεύματα), εφόσον όμως η κύστη είχε ήδη πρόβλημα και έδινε και κάποιες λύσεις όπως πχ η κατανάλωση μηλόξυδου. Θα τα βρω τα θέματα αυτά και θα τα αναφέρω σε αυτό το νήμα asap.
 
Μπλουζα