Πράσινο τσάι

Panayotis19

New Member
Μετά από 4 5 μήνες που έπινα μεγάλες ποσότητες πρασινου τσαγιού καθημερινά (8-9 κούπες την μέρα) παρατήρησα τεραστια μείωση τριχόπτωσης δεν ξέρω κατά ποσο ευθύνεται για αυτό το τσάι αλλα όσο το έκανα αυτό δεν έπαιρνα τίποτα άλλο σχετικά με την τριχόπτωση !! όσα μέλη του group είχαν παρόμοιες εμπειρίες με εμενα θα ήθελα να τις μοιραστούν εδώ !! :)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

xk

Active Member
Απ: Πράσινο τσάι

επινα για 4-5 μηνες 2 κουπες πρασινο τσαι καθε μερα...στο μαλλι καμια διαφορα και πηγαινα για κατουρημα συνεχεια.
 

Panayotis19

New Member
Απ: Πράσινο τσάι

εγώ το είχα αρχίσει για άλλο λόγο επειδή ακόλουθο διατροφή !! 2 φορες είναι πολύ λίγο που έπινες γιατί όσο έχω διάβαση για να dis αλλαγές στην υγεία σου από το τσάι πρέπει να ποινής πάνω από 6 κούπες !! εγώ πλέον αντί για νερό πίνω τσάι !! βασικά 10 mere το έκοψα και άρχισα να χάνω μαλλιά μόλις το άρχισα πάλι μειώθηκε πολύ ο ρυθμός ! και δεν έπαιρνε τίποτα "σχετια" με φάρμακα ούτε φίνα ούτε κάτι παρόμοιο
 

soylios

Member
Απ: Πράσινο τσάι

το πρασινο τσαι ειναι DHT-blocker τα 8-9 ποτηρια που λες οτι επινες καθημερινα ειναι μεγαλες ποσοτητες λογικο μου ακουγετε οτι ειδες μειωση της τριχωπτωσης συν της αλλης το εχω διαβασει σε πολλες διατροφες οτι βοηθαει στην καυση του λιπους

τοσο καιρο που το παιρνεις παρατηρησες καμια διαφορα στη λιμπιντο σου, στητικη δυσλειτουργεια κτλ?
 

Panayotis19

New Member
Απ: Πράσινο τσάι

κοίτα και εγώ για καύση λίπους το άρχισα βασικά για να ανεβάσω τον μεταβολισμό μου γιατί είμαι αθλητής !! βασικά μην σου πω πως ida και αύξηση τις libido με το τσάι !!αν και είμαι 19 οποτε σε αυτή την ηλικία δεν έχω και θέμα με την libido ;D
 

soylios

Member
Απ: Πράσινο τσάι

παντως η εμπειρια του Panayotis19 επιβεβαιωνει τις ερενευνες που λενε οτι το πρασινο τσαι ειναι DHT-blocker , θα το ξεκινησω και εγω απο βδομαδα οχι μονο για τα μαλλια αλλα και για διατροφη και θα σας πω και εγω την γνωμη μου
 

Panayotis19

New Member
Απ: Πράσινο τσάι

ξεκινα το και ας μην κάνει τόσο δουλειά ως δυτ blocker το πράσινο τσάι γενικά κάνει καλο στην υγεία !!εγώ πάντως παρατήρησα και μείωση τριχόπτωσης
 

Panayotis19

New Member
Απ: Πράσινο τσάι

ξεκινα το και ας μην κάνει τόσο δουλειά ως DHT* blocker το πράσινο τσάι γενικά κάνει καλο στην υγεία !!εγώ πάντως παρατήρησα και μείωση τριχόπτωσης
 

krhtikos21

Member
re paidia 9 κουπες την ημέρα είναι τρελό!!!
εγώ 2 πίνω αλλά θα το αυξήσω.
πάντως μη πάμε για μαλλί και βγούμε κουρεμένοι.
δε πιστευω να πάθουμε τπτ με τσάι βέβαια αλλα 9 κούπες είναι πολυ
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

cisse92

New Member
Λενε οτι το πρασινο τσαι ανεβαζει την shbg.Η χαμηλη shbg μερικες φορες ευθυνεται για φαλακρα σε νεαρες ηλικιες.Η shbg εμποδιζει(αν τα χω καταλαβει καλα)την τεστοστερονη να μετατραπει σε dht.Αρα κατα αυτο τον τροπο το τσαι ειναι ενα απαλο dht blocker.
 
Παιδια για το πρασινο τσαι οι αποψεις διιστανται...μια ερευνα υποστηριζει οτι αυξανει την dht 194% οταν καταναλωνεται μονο του...ενω το μαυρο τσαι ειναι αυτο που μπορει να μειωσει την dht κατα 72%?

(Mice treated with black tea tended to have a greater serum testosterone concentration (34.4%, P = 0.50) and had a 72% lower DHT concentration than controls (P < 0.05), suggesting that black tea may contain components that inhibit the activity of 5-reductase, an enzyme that converts testosterone to the more bioactive DHT. Green tea tended to increase serum testosterone and DHT levels by 73.8% (P = 0.14) and 194% (P = 0.076), respectively. The combination of SPC and green tea reduced serum levels of DHT (P < 0.05). )

http://forum.bodybuilding.com/showthread.php?t=131757053&page=1


Αν και η ερευνα σε ποντικια ειναι κλασσικα
 

cool11

Well-Known Member
Πως ειναι δυνατον να μην υπαρχει ξεκαθαρη επιστημονικη απαντηση για το πρασινο τσαι και την τριχοπτωση;
 

Atermon

Member
Όσοι πίνετε τσάι καθημερινά, σας αρέσει; Μου φαίνεται απλά σαν βραστό νερό με μια ελαφριά γεύση. Θα μπορούσα να πίνω ένα την ημέρα αν είναι να φυτρώσουν μαλλιά, αλλά η γεύση του μου είναι εντελώς αδιάφορη, σα νερό στο μπουκάλι που έχει ζεσταθεί στον ήλιο. Και με το βάλεις ζάχαρη ή μέλι ή γάλα, είναι απλά ένα μασκάρεμα.
 
Μπλουζα