Ο μηχανικός παράγοντας στην εξέλιξη του προτύπου της αα

pithikas

Well-Known Member
Oι παράγοντες που επιφέρουν miniaturization υπάρχουν στον ίδιο τον θύλακα. Μιλάμε για ένα πολύπλοκο όργανο πιο πολύπλοκο και από την καρδιά. Καθόλου δε χωλαίνει η έρευνα, είναι ό,τι πιο απλό για να αποδείξει πως το πρόβλημα είναι γενετικό.
Μπορεί να έχεις και δίκιο και να υπάρχει συνομωσία στη μέση, αλλά δε θα συνεχίσω να διαβάζω το συγκεκριμένο θρεντ.
Καλά όχι πως θα στενοχωρηθεί και κανείς απλά έχουν συζητηθεί άπειρες φορές αυτές οι γκαλεοθεωρίες και δεν έχει νόημα για μένα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Marcellino

Der Führer
Read behind the lines guys!
O άνθρωπος προφανώς ήταν βαλτός από εταιρεία μεταμοσχεύσεων γιατί η έρευνα του ήταν στοχευμένη και προκατειλημμένη. (This shows that the cause of MPB lies in the follicle itself or in its very close surrounding and does not depend on the galea aponeurotica, the increased tension of the scalp or of its muscles, the diminished vascular supply to the scalp or any other regional factor localized to the head area)
Πρώτον,στο δέρμα του χεριού δεν εκδηλώνεται ΜΡΒ οπότε δεν υπάρχουν οι παράγοντες που θα επάγουν miniaturization στην μεταμοσχευμένη terminal τρίχα.
Δεύτερον,το δέρμα του χεριού δεν φιλοξενεί terminal hairs oπότε δεν υπάρχουν οι παράγοντες που θα επάγουν reterminalization στην μεταμοσχευμένη vellus τρίχα.
Η έρευνα χωλαίνει εντελώς σε θεωρητικό επίπεδο και προφανώς διεξήχθει για να εξυπηρετήσει σκοπιμότητες.
Ρε, Κάλχα, ακόμη περιμένω απάντηση.
Η trans γυναίκα on hormones γιατί έχει επανέκφυση;
Διότι παράγει ελάχιστα ανδρογόνα, θα σ'απαντήσω εγώ.
Άρα;
Επιπλέον, επικράνιο απονεύρωση έχουν όλοι οι άνδρες. Γιατί ο Αλβέρτος ο Μιάπετρας (κι όχι μόνο) είχε μαλλί ΝΑ, μέχρι που τα κακάρωσε;
Η μηχανική τάση μπορεί να παίζει ρόλο, όμως, η γενετική προδιάθεση και τα ανδρογόνα παίζουν σίγουρα.
Βέβαια, η γενετική προδιάθεση μπορεί να αφορά στην μηχανική τάση.
Αφού το ψάχνεις τόσο, για δε καταστρώνεις το σχέδιο που θα αποδείξει την galeoθεωρία;
 

calchas

Member
Βέβαια, η γενετική προδιάθεση μπορεί να αφορά στην μηχανική τάση.
Αφού το ψάχνεις τόσο, για δε καταστρώνεις το σχέδιο που θα αποδείξει την galeoθεωρία;

Από το πρώτο ποστ έχω δηλώσει πως η die-hard-otestosterone είναι το culprit της ΜΡΒ.
DHT όμως έχουν όλοι οι άνδρες,αλλά δεν εκδηλώνουν όλοι το πρότυπο.
Άρα κάποιος τρίτος συνεργατικός παράγοντας λείπει, στον οποίο ή μέσω του οποίου δρα η dht.
Aυτός ο παράγοντας για μένα είναι το μηχανικό strain,επειδή είναι ο μόνος που δικαιολογεί την συμμετρική εξέλιξη του προτύπου.
Αλήθεια μπορεί κάποιος να αμφισβητήσει πως για το χαρακτηριστικό Μ σχήμα που αναπτύσσεται στην μετωπιαία περιοχή δεν ευθύνεται η εκγύμναση και η προσχώρηση των δύο μετωπιαίων μυών προς την επικράνια απονεύρωση?Ας μου δώσει κάποιος από εδώ μέσα μια πιό πειστική απάντηση.Περιμένω...
 

sadel

Active Member
γιατί είμαστε γενετικά προγραμματισμένοι να γίνουμε καράφλες. Επίσης γιατί να μην επηρεάζονται όλοι από την περιοχή που βρίσκεται ο τένοντας που συνδέει τους μυς και επιλέγει μόνο κάποιους εκλεκτούς;

Πιθηκα, γιατι δεν μπορουν να βρουν ποιο ειναι αυτο το γονιδιο που το εχουν 10% των ανδρων ενω βρισκουν απο ποιο γονιδιο προερχονται αλλες κληρονομικες αρρωστιες;
 

Marcellino

Der Führer
Πιθηκα, γιατι δεν μπορουν να βρουν ποιο ειναι αυτο το γονιδιο που το εχουν 10% των ανδρων ενω βρισκουν απο ποιο γονιδιο προερχονται αλλες κληρονομικες αρρωστιες;
Ποιο 10%;
Το 10% αφορά στους κάτω των 30 ετών. Μετά τα 30, το ποσοστό αυξάνει προοδευτικά. Στα 70, η μειονότητα έχει ικανοποιητικό μαλλί (ιδίως στους λαούς της Μεσογείου και της Μέσης Ανατολής).
Επιπλέον, δεν είναι όλες οι κληρονομικές ασθένειες μονογονιδιακού χαρακτήρα κι, ακόμη κι αν είναι, οι παραλλαγές είναι συνήθως η νόρμα.
 

calchas

Member
Αυτό που σίγουρα κληρονομούμε είναι η προδιάθεση.Αλλά δεν θα πρέπει να παραβλέπουμε πως ηΜΡΒ είναι ο κανόνας για τους άνδρες και όχι η εξαίρεση.Μόνο ένα μικρό ποσοστό ανδρών θα φτάσει στην ηλικία των 60-70 απρόσβλητο από την διαταραχή.Επομένως,δεν θα πρέπει να αναζητούμε κάποιο ''εξωτικό'' γονιδιο ως υπεύθυνο,'οπως στην περίπτωση της κυστικής ίνωσης ή του συνδρόμου down.'Αλλωστε η ύπαρξη ενός γονιδίου δεν έχει τόση σημασία όσο το σε πόση ποσότητα εκφράζεται και αν ματίζεται εναλλακτικά δίνοντας μια διαφορετική πρωτείνη.
Άν η διαταραχή είχε αποκλειστικά γονιδιακό υπόβαθρο θα το είχαμε ήδη ανακαλύψει με τον εξής απλό τρόπο.Θα παίρναμε ένα γκρουπ με 100 καράφλες και ένα άλλο με 100 ''Μπέζους'',και θα σκανάραμε το γονιδίωμά τους για να δούμε ποιό γονίδιο έχει κοινό το ένα γκρουπ και δεν το έχει το άλλο.Δυστυχώς τα πράγματα έιναι πιο περίπλοκα.
 

calchas

Member
Έχει κανένας παρατηρήσει μέσω ψηλάφισης κάτι καρουμπαλάκια(lumps)σαν ''σιδηρογροθιά'' στην περιοχή που υποδεικνύω στην παρακάτω φωτο?
baldness.JPG
 

naruto

Well-Known Member
Eμενα οχι ρε παιδες,αν κ δεν ειμαι ουτε Norwood 3 ακομα,ισως παιζει ρολο.
Εκει που εχω σιγουρα ενα καρουμπαλακι ειναι στον δεξιο κροταφο
 
Κ΄εγω το έχω το καρούμπαλο στην κορυφή. Υπάρχουν ακόμα μαλλιά στο συγκεκριμένο σημείο ενώ έχω αραίωση στις 2 κορυφές που έχω. Επίσης έχω παρατήρησει και μικρότερα στους κροτάφους (επίσης αραίωση).
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

calchas

Member
εμένα εκεί υπάρχει μια διόγκωση...το γνωστό καρούμπαλο που λέει και ο Gomi
Eμενα οχι ρε παιδες,αν κ δεν ειμαι ουτε Norwood 3 ακομα,ισως παιζει ρολο.
Εκει που εχω σιγουρα ενα καρουμπαλακι ειναι στον δεξιο κροταφο
Κ΄εγω το έχω το καρούμπαλο στην κορυφή. Υπάρχουν ακόμα μαλλιά στο συγκεκριμένο σημείο ενώ έχω αραίωση στις 2 κορυφές που έχω. Επίσης έχω παρατήρησει και μικρότερα στους κροτάφους (επίσης αραίωση).
Eγώ,ο μικρός μου αδελφός και ένας φίλος που είμαστε NW4-5,το έχουμε.Ο μεγάλος μου αδελφός που είναι NW1 δεν το έχει.
 

naruto

Well-Known Member
Eγώ,ο μικρός μου αδελφός και ένας φίλος που είμαστε NW4-5,το έχουμε.Ο μεγάλος μου αδελφός που είναι NW1 δεν το έχει.

Mηπως ξερεις ή θυμασαι αν το ειχες και πιο παλια πριν προχωρησει τοσο πολυ η ΑΑ?Η μηπως εγινε αφοτου αραιωσες?
 

leas

Well-Known Member
Φίλε κάλχα μιας και στην αρχή του ποστ ανέφερες πως έχεις διαβάσει αρκετα για το θέμα που μας τυραννά..Εχεις πήπως διβάσει ή έχεις κάποια αποψη για το γεγονος πως εαν κληρονομήσεις για παράδειγμα την προδιάθεση αυτή για αα το πατερν σου θα εξελιχθεί συγκεκριμένα όπως κάποιου μέλους της οικογενείας σου ή απλά μπορεί να κληρονομήσεις τν προδιάθεση και το φαινόμενο στην κάθε περίπτωση να πάρει τον δρόμο του.;(συγγνωμη για το οφφ τοπικ)
 

calchas

Member
Mηπως ξερεις ή θυμασαι αν το ειχες και πιο παλια πριν προχωρησει τοσο πολυ η ΑΑ?Η μηπως εγινε αφοτου αραιωσες?
Δεν είχα καμμία προεξοχή όταν ήμουν μικρότερος.Το θυμαμαι,γιατί κοντοκουρευόμουν και το κεφάλι ήταν στρόγγυλο.
Έχω επίσης και δυο προεξοχές σ'αυτά τα σημεία..
shutterstock_41904946.jpg
 

calchas

Member
Αυτά τα καρουμπαλάκια είναι αρκετά συνήθη στους άρρενες ανθρώπους:
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Sagittal_keel
Είναι εξελικτικό κατάλοιπο.
Χαλλλαρά ...
Καμμία σχέση ρε σύ Marcellino.Δεν πρόκειται καν για το οστό του κρανίου αυτό που περιγράφω.Δίνει την αισθήση ότι είναι οστό,αλλά δεν είναι.Είναι σαν χόνδρος,κάπως μαλακό.
 

calchas

Member
Φίλε κάλχα μιας και στην αρχή του ποστ ανέφερες πως έχεις διαβάσει αρκετα για το θέμα που μας τυραννά..Εχεις πήπως διβάσει ή έχεις κάποια αποψη για το γεγονος πως εαν κληρονομήσεις για παράδειγμα την προδιάθεση αυτή για αα το πατερν σου θα εξελιχθεί συγκεκριμένα όπως κάποιου μέλους της οικογενείας σου ή απλά μπορεί να κληρονομήσεις τν προδιάθεση και το φαινόμενο στην κάθε περίπτωση να πάρει τον δρόμο του.;(συγγνωμη για το οφφ τοπικ)
Δεν υπάρχει κανόνας κατ'εμέ,κάθε περίπτωση θα πάρει το δρόμο της.Η προδιάθεση ωστόσο είναι σημαντική.Και σίγουρα δεν ισχύει η επικρατούσα άποψη ότι κληρονομούμε την ΜΡΒ από την πλευρά της μητέρας μας.
 

Marcellino

Der Führer
Καμμία σχέση ρε σύ Marcellino.Δεν πρόκειται καν για το οστό του κρανίου αυτό που περιγράφω.Δίνει την αισθήση ότι είναι οστό,αλλά δεν είναι.Είναι σαν χόνδρος,κάπως μαλακό.
Χόνδρος στο κεφάλι;
Και μιας και σε πέτυχα, τι επαγγέλλεσαι; ποια η κατάρτισή σου;
Το καρουμπαλάκι στη μέση είναι σίγουρα keel. Για τα πλαϊνά, ενδεχομένως να πρόκειται για μικρά οστικά επάρματα.
Σιγά το νέο.
 
Μπλουζα