Ξούρα και τέλος το μαρτύριο???σκέψεις και απόψεις..

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

somari

Active Member
Bane%20from%20Batman%20movie.jpg
 

xk

Active Member
εχω αλλαξει γνωμη πολλες φορες...τα ξυριζα απο τα 25 στα 26 μου...μετα αλλαξα γνωμη και ειπα καλυτερα καραφλομαλλιας....μετα μεγαλωσε κι αλλο η αραιωση και λεω χεστο παω για φουλ καραφλα και τα ξαναξυριζα για 1 μιση χρονο...τωρα τα ξαναφησα κι ας εχω ανοιξει πισω σα τον Κανακη...δε βρηκα ακρη φιλος και δε βρισκεις ευκολα,να φανταστεις σε ολοκληρο φορουμ 2-3 το ξυριζουν μονιμα αρα δεν φαινεται να ειναι και η καλυτερη λυση...παντως αν ψηνεσαι να το δοκιμασεις καντο τωρα που ναι καλοκαιρι και ''προβλεπεται''...χειμωνα βλεπεις...
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
Όταν είσαι τερματοφύλακας και βλέπεις τον αντίπαλο επιθετικό να έχει ξεφύγει 20 μέτρα απ΄όλους με την μπάλα στα πόδια, τότε σου μένουν δυο πράγματα να κάνεις: ή θα καθίσεις στα αυγά σου και θα φας γκόλ, ή θα επιχειρήσεις έξοδο και ότι γίνει.

Το ξύρισμα είναι το ισοδύναμο της ατομικής βόμβας: the final solution

η άλλη εναλλακτική είναι να γίνεις όπως στη φωτο του avatar μου.
 

kos1987

New Member
Σε καποιους παει απιστευτα το ξυρισμενο.Σε αλλους οχι.Εγω αυτο που εχω παρατηρησει ειναι οτι εαν εισαι φουλ γυμνασμενος εχεις πλατες μπρατσα κλπ, τοτε οι πιθανοτητες να κολλαει με τη συνολικη εικονα η ξουρα ειναι παρα πολλες.
Αυτοι που το εχουν ξυρισει και δεν το μετανιωσαν δεν μπαινουν πλεον σε καραφλοφορουμ.Το πολυ να δεις κανενα να ρωταει για καμια καινουργια ξυριστικη κλπ.
 

Μ32

Member
Φιλε,υποθεση εργασιας με πολλες παραμετρους αυτο που λες.
Κατ'αρχην εχει να κανει με το τι πηγαινει στον καθενα.Φαντασου καποιον ψηλο ή μεγαλοσωμο αλλα με μικρο κεφαλι.Αμα τα ξυρισει κιολας.......
Απο την αλλη σαφως κ υπαρχουν αλλοι που το ξυρισμενο τους παει απιστευτα,ειναι αυτοι που κ αν ειχαν κανονικα μαλλια,παλι κοντα ή ξυρισμενα θα τα ειχαν.
Κατοπιν εχει να κανει με το βαθμο αραιωσης,σε συναρτηση παντα με την ηλικια.Αν πχ εισαι nw 3 στα 50 σου δεν σε πολυκαιει,αν εισαι στα 25 ομως?Επισης αφηνωντας μαλλια πως δειχνεις?Εχεις δει καποιους που εχουν ελαχιστα μαλλια αλλα τα αφηνουν πολυ μακρια κ απλα ειναι για:2m:
Μην ξεχνας οτι υπαρχουν κ τα προιοντα τυπου toppik,οποτε μπορεις να εχεις μια αξιοπρεπεστατη εμφανιση(εχω δει κοπελα με ΑΑ κ η οποια ειχε κανει κ αποτυχημενη μεταμοσχευση στην Ελλαδα-τι περιεργο-,κ οταν εβαζε κατι τετοια προιοντα ελεγες τι πυκνο μαλλι ειναι αυτο?).
Κ επισης,εαν μπορεις ακομα να εχεις μαλλι το παλευεις δεν το ξυρισεις,θα ερθει η στιγμη που το ξυρισμενο θα ειναι μονοδρομος!

Κ κατι βασικο......εαν το ξυρισεις σταματας η οχι της θεραπειες?
 

Adriano

Well-Known Member
Δεν νομίζω ότι η ξούρα πάει σε όλους παιδιά αντικειμενικά.Πρέπει να έχεις πολύ ωραίο πρόσωπο και να είσαι γυμνασμένος που και πάλι δεν είναι και στάνταρ ότι θα σου πηγαίνει.Εμένα για παράδειγμα δεν μου πηγαίνει και ας είμαι και φέτες.Κακά τα ψέματα το μαλλί δεν έχει να κάνει μόνο ότι φτιάχνει γωνίες στο πρόσωπο αλλά σου δίνει ένα στυλ,μια γοητεία.Δεν λέω όσοι έχουν μούρη Μπέκαμ οκ αλλά για τους άλλους η μεταμόσχευση είναι μονόδρομος (προσωπική άποψη).Σίγουρα η ξούρα δεν είναι επιλογή για όλους δυστυχώς.
 

Bane

Member
Adriano είπε:
Δεν νομίζω ότι η ξούρα πάει σε όλους παιδιά αντικειμενικά.Πρέπει να έχεις πολύ ωραίο πρόσωπο και να είσαι γυμνασμένος που και πάλι δεν είναι και στάνταρ ότι θα σου πηγαίνει.Εμένα για παράδειγμα δεν μου πηγαίνει και ας είμαι και φέτες.

ο kos1987 εννοει να υφισταται ενα α' εκτοπισμα δηλαδη ογκος σε ορους γυμναστηριου
και ο μπρους λι φετες ηταν αλλα τσιλιβιθρας
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Δεν χρειάζετε κάποιος να επιλέξει το ένα απο τα 2. Μπορείς και τα 2 να κάνεις. Και να ρίξεις την ξούρα, και να συνεχίσεις θεραπείες κτλ και ότι βγει.

Σίγουρα δεν πάει σε όλους το ξυρισμένο... αλλά αν ο άλλος είναι 25 χρονών πχ, και είναι καθαρό Norwwod 5 - 6 (γενικά έχει 10 τρίχες στο norwood και η δότρια είναι τούμπανο και φουλο μαλλι) δεν έχει νόημα να αφήσεις τα πλάγια - πίσω μακριά. Θα δείχνεις σαν γέρος.

Σε μικρότερα norwood κάτι μπορεί να γίνει με κανά καμουφλαρισμένο χτένισμα... ή χρήση κάποιου τόπικ.
 

MANKAR

Active Member
γενικα αυτο θεμα το εχουμαι ξαναπει και αλλες φορες !!γενικα η ξουρα παει σε πιο μελαμψους απο οτι σε πολυ ασπρους!!δες βιν ντιζελ .....
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

alekontas

Member
MANKAR είπε:
γενικα αυτο θεμα το εχουμαι ξαναπει και αλλες φορες !!γενικα η ξουρα παει σε πιο μελαμψους απο οτι σε πολυ ασπρους!!δες βιν ντιζελ .....

Mάλλον απασχολεί ακόμα...και προφανώς κ εμένα..


Μ32 είπε:
Φιλε,υποθεση εργασιας με πολλες παραμετρους αυτο που λες.
Κατ'αρχην εχει να κανει με το τι πηγαινει στον καθενα.Φαντασου καποιον ψηλο ή μεγαλοσωμο αλλα με μικρο κεφαλι.Αμα τα ξυρισει κιολας.......
Απο την αλλη σαφως κ υπαρχουν αλλοι που το ξυρισμενο τους παει απιστευτα,ειναι αυτοι που κ αν ειχαν κανονικα μαλλια,παλι κοντα ή ξυρισμενα θα τα ειχαν.
Κατοπιν εχει να κανει με το βαθμο αραιωσης,σε συναρτηση παντα με την ηλικια.Αν πχ εισαι nw 3 στα 50 σου δεν σε πολυκαιει,αν εισαι στα 25 ομως?Επισης αφηνωντας μαλλια πως δειχνεις?Εχεις δει καποιους που εχουν ελαχιστα μαλλια αλλα τα αφηνουν πολυ μακρια κ απλα ειναι για:2m:
Μην ξεχνας οτι υπαρχουν κ τα προιοντα τυπου toppik,οποτε μπορεις να εχεις μια αξιοπρεπεστατη εμφανιση(εχω δει κοπελα με ΑΑ κ η οποια ειχε κανει κ αποτυχημενη μεταμοσχευση στην Ελλαδα-τι περιεργο-,κ οταν εβαζε κατι τετοια προιοντα ελεγες τι πυκνο μαλλι ειναι αυτο?).
Κ επισης,εαν μπορεις ακομα να εχεις μαλλι το παλευεις δεν το ξυρισεις,θα ερθει η στιγμη που το ξυρισμενο θα ειναι μονοδρομος!

Κ κατι βασικο......εαν το ξυρισεις σταματας η οχι της θεραπειες?

Φιλαράκο συμφωνώ μαζί σου,
απλά αν ρωτάς για μένα είμαι νομιζω Νw4-5 στα 32 χρησιμοποιώ toppik και αν με δεις λες είναι τούμπανο....απο την άλλη σε περιορίζει σε πολλά...δν είσαι ποτέ ξεγνοιαστος και ειναι πακέτο αυτό...το ξέρουν οσοι χρησιμοποιούν...
Απλα το τελικό μου δίλημα είναι φίλε μου...
Μπαίνεις σε μια χρονοβόρα,επίπονη και δαπανηρή διαδικασία των μεταμοσχεύσεων με όπως ξερουμε όλοι απο φτωχά μεχρι αμφιβολα αποτελέσματα(δν συζητάω καν για φινα)..
Η τα ξυρίζεις και συνεχίζεις τη ζωή σου...
Λέω συνεχίζεις τη ζωή σου και κυριολεκτώ...και φαντάσου το ψάχνω για μεταμόσχευση πάνω απο 5 χρόνια και χωρίς να είναι το οικονομικό ανασταλτικός παραγοντας...


danceworld_2001 είπε:
Ξούρα ισοδυναμεί με παράδοση όπλων, καθολική ήττα. Δεν θα παραδώσουμε ακόμη.... ΝΥΝ ΥΠΕΡ ΠΑΝΤΩΝ ΑΓΩΝ.

Πολύ απόλυτο δν είναι αυτό???
Γιατί να είναι ήττα και όχι μια μεγάλη νίκη στο κοινό μας complex????
 

Hopefull

New Member
Θα ηθελα να πω κατι για αυτο απο προωπικη εμπειρια. Η ξουρα εχει τα καλα της και τα κακα της. Και για οσους ξερουν απο τριχοπτωση θα καταλαβουν γιατι λεω καποια ως καλα, δεν χρειαζονται περαιτερω λογια.

Τα καλα της

1.Σταματας να ψαχνεις καθε μερα ποσες τριχες εχεις χασει, στο μπανιο, στο μαξιλαρι, στο γραφειο, μπροστα στο computer κτλ
2. Σταματας να στεναχωριεσαι καθε φορα που βλεπεις πεσμενες τριχες.
3.Σταματας να κοιταζεσαι συνεχεια σε καθρεπτες να δεις πως παει το μαλλι σου.
4. Σταματας να προσπαθεις να το φτιαξεις πριν βγεις εξω για να μη φαινεται η αραιωση.
5.Σταματας να φοβασαι βροχες, αερηδες, μπανια, πισινες, μηχανακια, κρανη, καμπριο αυτοκινητα που μπορουν να σου χαλασουν οτι εφτιαχνες πριν βγεις εξω.
6. Σταματας να τρεχεις στο κοντινοτερο μπανιο ή καθρεπτη για να δεις πως εγινες μετα απο αυτα που αναφερω στο 5.
7. Σταματας να αγχωνεσαι και να γινεσαι παρανοικος μην πειραξουν τα μαλλια σου οι φιλοι σου για χαβαλε.
8. Σταματας να αγχωνεσαι οταν παει να τα χαιδεψει γκομενακι
9. Σταματας να αγχωνεσαι για το τι θα γινει αν παθει τιποτα ο κουρεας σου που τον εχεις βρει μετα απο πολυ trial and error
10. Σταματας να πληρωνεις κουρεα
11. Εισαι και εσυ ενας απο τους χιλιαδες που τα χουν ξυρισμενα οποτε δεν εισαι δαχτυλοδεικτουμενος
12. Δεν κινδυνευεις απο παρενεργειες θεραπειων ( εννοειται αν τις σταματησεις lol)
13. Δεν κινδυνευεις απο μεταμοσχευσεις που δεν πηγαν καλα
14. Νιωθεις αυτη την ελευθερια απο τα παραπανω ξαφνικα και ερχεται μια αναζωογονηση
15. Χαιρεσαι που δεν εβαλες μαλλι και δεν εχεις πειραξει το κεφαλι σου με εγχειρησεις παρολο το νταλγκα που ετρωγες χρονια
16. Σταματας να σπαταλας τη μιση ζωη σου με το να ασχολεισαι με τα μαλλια σου!(Το οτι δεν τα βλεπεις πια αποτελει σημαντικο παραγοντα)



Τα κακα της (εξαιρουνται οσοι τους παει πολυ!)

1. Aν μπορουσες να εχεις μαλλι θα ησουν πιο ωραιος
2. Θελει υπομονη μεχρι να το συνηθισεις και εσυ και οι γυρω σου
3. Μπορει να ακουσεις σχολια που δεν σου αρεσουν ή να σε αποκαλουν χαιδευτικα (καραφλα, yul brynner, Dr. Evil lol)
4. Δεν εχεις τοσο περαση σε πιτσιρικες
5. Δεν αλλαζεις καθολου, αλλοι αλλαζουν κουρεματα look και ανανεωνονται εσυ θα εισαι ιδιος παντα
6. Μερικες γυναικες δεν θελουν με τιποτα καραφλους (κυριως μικροτερες ηλικιες)
7. Ρουχα που σου πηγαιναν ξαφνικα δεν σου πανε καθολου. Σκουρα χρωματα συνηθως ειναι τα καλυτερα πλεον.
8. Δεν ξαναφερνει απο μονη της την αυτοπεποιθηση που εχανες τοσο καιρο μαζι με τα μαλλια σου.
9. Δεν σταματας ποτε να εχεις το ονειρο του να χες παλι τα μαλλια που ειχες πριν τη τριχοπτωση. Παντα θα υπαρχουν στιγμες που θα το σκεφτεσαι.

Γενικα νομιζω η ξουρα θα ερθει ΑΝ ερθει απο μονη της καποια στιγμη , ερχεται ενα σημειο οπου η ζυγαρια του τη δινεις ή θυσιαζεις για αυτη τη μαχη και τι παιρνεις πισω μπορει να γειρει αρνητικα. Για τον καθεναν το σημειο αυτο διαφερει και εκει νομιζω ειναι το ζουμι του debate ξουρας ή μαχης και υπαρχουν διαφορετικες αποψεις.

Δεν χρειαζεται να πιεσεις την ξουρα... το σημειο αυτο καποια στιγμη θα το καταλαβεις μονος σου, θα πας εκει γιατι το βλεπεις σαν καλυτερη λυση στο προβλημα. Μπορει να μη σου κανει αυτη η λυση κατευθειαν και να αλλαξεις γνωμη να ξαναπροσπαθησεις. Τιποτα δεν ειναι οριστικο, μπορει μετα να βγει μια θεραπεια που να ναι καλυτερη λυση. Γενικα μια λυση ειναι και αυτη τιποτα παραπανω τιποτα λιγοτερο.
 

MANKAR

Active Member
Hopefull γαματη πολυ καλη η δημοσιευση σου αλλα εχω και καποια αλλα που ξεχασες να βαλεις στην λυστα με τα κακα!!

Τα κακα της (εξαιρουνται οσοι τους παει πολυ!):
9.δυνεις ευχαριστηση και υδονη σε οσους σε ζηλευαν πριν κανεις καραφλα!!
10.με καραφλα γενικα μεγαλοδηχνεις κατα μια δεκαετια τουλαχιστον!!
11.δεν μπορεις να βαλεις τζελ , λακ η' να τα αφησεις αλουστα 2 βδομαδες χωρις να μηνουν ανεπηρεαστα!!!
12.χανεις αρκετες επαγγελματικες προτασεις διοτι στις περισσοτερες δουλειες πλεον μετραει πολυ το προφιλλλ εμφανιση αρα τη θεση θα την παρει καποιος με μαλλια κατα 80%!!!
 

alekate

Member
Το 4 απο τα κακα ειναι μαχαιρι στην καρδια :(
Εκτος απο αυτο στα θετικα τα πιο πολλα θα μπορουσαν να μπουν σε μια κατηγορια με τιτλο "συμβιβαζεσαι",οποτε δυστυχως ειναι πολυ λιγοτερα απο 16...
 

Hopefull

New Member
Στο

9. απλα εδωσες ρεστα!!! απολυτο δικιο εχεις


To 10 και το 12 νομιζω πανε πιο πολυ στα κακα της καραφλας ή μεγαλης αραιωσης γενικοτερα σε συγκριση με το να εχεις μαλλι ή μικρη αραιωση

10.Ας πουμε το ξυρισμενο δεν νομιζω οτι σε μεγαλωνει, αν εχεις γυρω γυρω μαλλια και πανω καραφλα ή μεγαλη αραιωση τοτε ναι σιγουρα.
11. τα τζελ ή τη λακ δεν το καταλαβαινω τι εννοεις. Παντως ναι η ξουρα θελει τακτικη συντηρηση για να δειχνει καλα, στο δευτερο εχεις δικιο. Και εγω καμια φορα βαριεμαι να ξυριζομαι.
12. Εδω σιγουρα υπαρχει αληθεια ειδικα ομως στη συγκριση καραφλα με horse shoe η μεγαλη αραιωση με καποιον που εχει μαλλια. Αλλα και εκει η ξουρα ειναι το πιο clean look που μπορει να παιξεις για να παιξεις οσο πιο πολυ γινεται στα ισα με καποιον που εχει μαλλια.


alekate είπε:
Εκτος απο αυτο στα θετικα τα πιο πολλα θα μπορουσαν να μπουν σε μια κατηγορια με τιτλο "συμβιβαζεσαι",οποτε δυστυχως ειναι πολυ λιγοτερα απο 16...

Φιλαρακι alecate αν μπορουσα να βαλω τη λεξη "συμβιβαζεσαι" στα παραπανω θα την εβαζα στα κακα οχι στα καλα. Αυτα τα κακα πρεπει να δεχτει καποιος και να συμβιβαστει με αυτα για απολαυσει τα καλα της ξουρα ως λυση για τη τριχοπτωση :-\


Γενικα παντως για να μην υπαρχουν παρεξηγησεις. Νομιζω οτι αν καποιος εχει μαλλια και δεν εχει τιποτα παρενεργειες σεξουαλικες απο θεραπειες ή προβλημα, πρεπει να τα απολαυσει οσο περισσοτερο γινεται! Δεν υπαρχει κανενας λογος να παει να ξυριζεται! Αν ερθει θα ερθει καποια στιγμη και αυτο δεν υπαρχει κανενας λογος να το κανει πριν την ωρα του!!!Το διλημμα ξουρας μπαινει μονο σε περιπτωση παρενεργειων ή οταν αρχιζουν να φαινονται ασχημα και σε χαλανε πολυ ή οταν σκεφτεσαι να περασεις τις πορτες γιατρων μεταμοσχευσης μαλλιων! Εκει θελει ζυγισμα...
 

Μ32

Member
Hopefull είπε:
Γενικα παντως για να μην υπαρχουν παρεξηγησεις. Νομιζω οτι αν καποιος εχει μαλλια και δεν εχει τιποτα παρενεργειες σεξουαλικες απο θεραπειες ή προβλημα, πρεπει να τα απολαυσει οσο περισσοτερο γινεται! Δεν υπαρχει κανενας λογος να παει να ξυριζεται! Αν ερθει θα ερθει καποια στιγμη και αυτο δεν υπαρχει κανενας λογος να το κανει πριν την ωρα του!!!Το διλημμα ξουρας μπαινει μονο σε περιπτωση παρενεργειων ή οταν αρχιζουν να φαινονται ασχημα και σε χαλανε πολυ ή οταν σκεφτεσαι να περασεις τις πορτες γιατρων μεταμοσχευσης μαλλιων! Εκει θελει ζυγισμα...
+11111111
 

Άκης

Administrator
alekontas είπε:
ειρωνικό Ακη η συμφωνείς?
Συμφωνώ, αυτό που είπες ήταν το καλύτερο στο θέμα ξούρα/αυτοπεποίθηση :)

Hopefull είπε:
2. Θελει υπομονη μεχρι να το συνηθισεις και εσυ και οι γυρω σου
3. Μπορει να ακουσεις σχολια που δεν σου αρεσουν ή να σε αποκαλουν χαιδευτικα (καραφλα, yul brynner, Dr. Evil lol)
4. Δεν εχεις τοσο περαση σε πιτσιρικες
5. Δεν αλλαζεις καθολου, αλλοι αλλαζουν κουρεματα look και ανανεωνονται εσυ θα εισαι ιδιος παντα
6. Μερικες γυναικες δεν θελουν με τιποτα καραφλους (κυριως μικροτερες ηλικιες)
7. Ρουχα που σου πηγαιναν ξαφνικα δεν σου πανε καθολου. Σκουρα χρωματα συνηθως ειναι τα καλυτερα πλεον.
8. Δεν ξαναφερνει απο μονη της την αυτοπεποιθηση που εχανες τοσο καιρο μαζι με τα μαλλια σου.
9. Δεν σταματας ποτε να εχεις το ονειρο του να χες παλι τα μαλλια που ειχες πριν τη τριχοπτωση. Παντα θα υπαρχουν στιγμες που θα το σκεφτεσαι.
Όλα μα όλα τα παραπάνω αφορούν την αυτοπεποίθηση κάποιου. Αν θεωρεί κάποιος τον εαυτό του "καμένο χαρτί", όλοι θα τον συμπεριφέρονται σαν "καμένο χαρτί"...

Γενικά όπως είπαν και οι προλαλήσαντες, το θέμα είναι να σου πάει.
πχ τον Jason Statham δεν του πηγαίνει καθόλου.
250px-Jason_Statham_2007.jpg


όσο πάει πχ τους παρακάτω
diesel.jpg

Midenistis.jpg
 
Μπλουζα