Να προχωρήσω σε διακοπή του regain;

nikos_a

New Member
Καλημέρα σε όλους

Χρησιμοποιώ εδώ και 10 χρόνια περίπου Regain 5% σε σπρέι. Μπορώ να πω ότι 'κράτησε' τα μαλλιά για ένα διάστημα και στη συνέχεια υπήρχε μια αραίωση. Στο σημείο εκείνο αποφάσισα να 'ενισχύσω' το τριχωτό με τοπικό dht blocker (Revivogen) και στη συνέχεια και με Avodart. Η δοσολογίες μου αυτή τη στιγμή είναι:

-Λούσιμο με Fugoral και Revivogen εναλλάξ με κενές ημέρες ενδιάμεσα (σχεδόν 4 λουσίματα εβδομαδιαίως, 2 στο καθένα)
-Revivogen lotion το βράδυ (10 ψεκασμοί)
-Regain 5% το πρωί (6 ψεκασμοί, 1 συσκευασία ανά 2 μήνες)
-Avodart (ένα χάπι κάθε 3 ημέρες)

Αυτή τη στιγμή είναι όλα πολύ σταθερά. Δεδομένου και το χρόνου χρήσης του Regain όσο και του ότι σε κάποιο σημείο είχε 'πέσει' η αποτελεσματικότητα του σκέφτομαι να το κόψω. Συνάμα, επειδή ποδηλατώ το πρωί, το Regain αφήνει το μαλλί λίγο 'λαδωμένο' και δεν είναι ότι πιο ωραίο. Παρενέργειες δεν είχα ποτέ με Μινοξιδίλη και ο κύριος λόγος που το συνεχίζω είναι καθαρά ψυχολογικός, πέστε το και συνήθεια.

Θα μου προτείνατε να το κόψω δεδομένης και της χρήσης Revivogen + Avodart; Θα γλιτώσω κι ένα 20ευρω. Ευχαριστώ
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

ΜΙΚΕΣ

Well-Known Member
Θεωρω οτι αν το κοψεις θα δεις αραιωση.Μπορει να μην κανει την δουλεια που εκανε στους πρωτους μηνες αλλα σιγουρα κανει.Καλυτερα ελλατωσε το λιγο.Εγω πχ το βαζω 5 φορες την εβδομαδα.
 

arhs

Member
φίλε πίστεψε με μιν κανεις το λαθος που εκανα το εκοψα για κανενα 4 μινες το ρεγιαν και εχασα πολυ εδαφος το ξανα αρχισα
εκει να δεις τι εδαφος εχασα λογο σεντινγ του ραγαιν ....
 

nikos_a

New Member
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Η ερώτηση που έκανα είναι πάντα σε συνάρτηση με τις υπόλοιπες θεραπείες (Revivogen + Avodart) αλλά και τον χρόνο χρήσης (10 χρόνια) Regain.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
niko, αφού δεν έχεις κάποιες παρενέργειες που να σε χαλάνε, μην το κόψεις. Οι τρίχες που έχουν βγει ως αποτέλεσμα αυτού, δεν μπορεί να τις κρατήσει τίποτα. Αν το κόψεις, κατά 90% θα τρέχεις πανικόβλητος μετά τον 3ο μήνα....Μου πήρε 5 χρόνια για να καταφέρω να το κόψω εντελώς...
Παίξε λίγο αν θες με τη συχνότητα (πχ μέρα παρά μέρα) για κανένα 3μηνο να δεις πως θα πάει...Αν δεις και χάνεις έδαφος, ξεκινάς πάλι καθημερινά με λίγη κορτιζόνη για 1-2 εβδομάδες μπας και το ανακτήσεις...
 
Μπλουζα