Μοσχευματα που πεφτουν

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Δημητρης38

Active Member
Γιωργο επειδη σε συμπαθω γιατι το παλευεις και μου θυμιζεις λιγο τον εαυτο μου..τις επομενες ημερες ισως βγαλω καμια φωτογραφια να σου στειλω prive !!!!
Εχω γραψει πριν καιρο οτι δεν επιθυμω να ποσταρω φωτογραφιες με το προβλημα μου

Θα εκπλαγεις αν δεις το πριν με το μετα
Στην μια εχω μαλλια στην αλλη οχι... αλλα οχι με την χρονολογικη σειρα που θα περιμενες !! ;)
 

giwrgos athina

Active Member
Δημητρη σε ευχαριστω πολυ...Το ζηταω οχι γιατι δεν σε πιστευω ισα ισα απλα εισαι μια σπανια περιπτωση λογο οτι πεσαν τα μεταμοσχευμενα και εχουμε ολοι μεγαλη απορια για την μονιμοτητα τους...
 

tasos33

Well-Known Member
παντως με την μτμ που ειχα κανει το 2008 στην b@k,μπορει στην τομη να μην τα πηγαμε καλα,μπορει να μας περισεψανε μοσχευματα που τα πεταξαμε,μπορει η γωνια τοποθετησης να ειναι για τον π@τσο, μπορει να ανακατεωαμε τα διτριχα με τα τριτριχα, μπορει να χρυσοπληρωσα σαν καλο θυμα που ημουνα, αλλα αυτα που βαλαμε παραμενουν ακομα μετα απο 6 χρονια και παμε για το 7, κοιτα να δεις που τους ειχα παρεξηγησει κιολας χαχαχαχ
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
tasos33 είπε:
παντως με την μτμ που ειχα κανει το 2008 ,μπορει να μας περισεψανε μοσχευματα που τα πεταξαμε,μπορει η γωνια τοποθετησης να ειναι για τον π@τσο, μπορει να ανακατεωαμε τα διτριχα με τα τριτριχα, μπορει να χρυσοπληρωσα σαν καλο θυμα που ημουνα, αλλα αυτα που βαλαμε παραμενουν ακομα μετα απο 6 χρονια και παμε για το 7, κοιτα να δεις που τους ειχα παρεξηγησει κιολας χαχαχαχ
και εγω ετσι ακριβως.
μονο που ημουν σε αλλη κλινικη και fue.
και μαλιστα εχω να προσθεσω οτι τα μεταμοσχευμενα μου δεν περνούν εποχιακη τριχοπτωση,δεν εχει πεσει ποτέ κανενα ουτε για δειγμα τα τελευταια 7 χρονια τωρα σχεδον.
οσα βγηκαν δεν εχουν σκοπο να φυγουν ποτέ.
απο οτι φαινεται εχει να κανει με το χερι που τα τοποθετησε το αν θα μεινουν μονιμα η οχι.
το κακο ειναι πως αν δεν περασει 10ετια αυτο δεν θα το μαθει ο μεταμοσχευμενος ποτέ
 

giwrgos athina

Active Member
Προσφατα μιλαγα με ενα μελος του φορουμ στο fb ton kalifito που εχει κανει ισως της ποιο τραγικες μεταμοσχευσησ που εχω δει ποτε στηνν ζωη μου το παλικαρι σε ελληνικες κλινικες πριν 15-20 χρονια...Οταν το ρωτησα αν του εχουν πεσει τα μεταμοσχευμενα μου ειπε πως ακομα παραμενουν στο κεφαλι του...
 

tasos33

Well-Known Member
kapa επειδη εχω και μαμα μαλλια στο σημειο που εβαλαν τα μεταμοσχευμενα,δεν μπορω με βεβαιοτητα να πω οτι τα φυτεμενα δεν πεφτουν,πιστευω οτι πεφτουν σε πολυ μικροτερη ομως αναλογια σε σχεση με την περιοχη απ οπου και εληφθησαν,δεν ξερψ αν παιζει ρολο το χερι,πιστευω πψς εχει να κανει με τον οργανισμο του καθενος, το χερι του M@C σε αλλα κεφαλια εκανε θαυματα και σε αλλα πεφτουν τα μοσχευματα?περιεργο ειναι οπως και να χει
 

takiss7

New Member
Η μακροζωία των μετμοσχευμένων μαλλιών εξαρτάται απο έναν μόνο παράγοντα: Από το βάθος τοποθέτησης του μεταμοσχευμένου τριχοθυλακίου.
Εχουν και αυτά κύκλους ζωής όπως όλα τα τριχοθυλάκια του κεφαλιού (περίπου 20 στον αριθμό) απλώς με πολύ πιο αργό ρυθμό από τις περιοχές που εμφάνίζεται παραδοσιακά η αραίωση.Πρακτικά άπειρος αφού ξεπερνούν τα 100-120. Η περιοχή τους διαφέρει απο ανθρωπο σε ανθρωπο( το safe zone δλδ).

Το θέμα με παιδιά που έκαναν νωρίς χρονολογικά μεταμοσχεύσεις στην Ελλαδα από ασχετους κομπογιανίτες και βλέπουν μεταμοσχευμένα μαλλιά να πέφτουν το έχουν πάθει για 2 λόγους: 1) κακή τοποθέτηση απο ατζαμήδες ανίδεους ( αλλος ένασ λόγος που πρέπει να αποφεύγονται τα mega sessions) η φυσιολογική κόπωση και ακρίβεια του γιατρού δηλαδη ακόμα και αν αυτός είναι πολύ εμπειρος 2) λήψη μοσχευμάτων απο επικίνδυνη ζώνη καθώς οι φραγκοφονιάδες όταν βλέπουν μια αραιή δότρια για να παρουν τον αριθμό μοσχευμάτων που έχουν κρίνει απαραίτητο, το κάνουν πάση θυσία πολλέσ φορές και εις γνώσιν τους.


Πιθανές δικαιολογίες τύπου εξανθημάτων, στρες, προβλημάτων υγείας είναι παραμύθια και τρόποι να δικαιολογήσουν τσαπατσοδουλειές.
Ολα αυτά τα εγραψα για παιδιά που έχουν τις συγκεκριμένες απορίες και ψαχνονται δεξιιά και αριστερά χωρίς να ξέρουν τι να πρωτοπιστέψουν και καταλήγουν να στενοχωριούνται άδικα. Δεν τα έγραψα αποπροσωπική εμπειρία ή από ακούσματα σε forum κλπ αλλά μιλώντας δεκάδες ώρες με φίλους μου δερματολόγους και ειδικούς καθώς προέρχομαι από τον ιατρικό χώρο (της καρδιοχειρουργικής).
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Είναι ευχάριστο να παίρνουν βήμα στο φόρουμ μας και άτομα που ανήκουν στον ιατρικό χώρο, ειδικά εαν έχουν να μας πουν κάτι ιδιαίτερα χρήσιμο. Η θεωρίες του Τάκη ειναι οι πρώτες εύλογες εξηγήσεις για το πρόσφατο θέμα που είδαμε εδώ με απώλειες μεταμοσχευμένων μαλλιών μετά απο πλήρη φύτρωση. Εξάγουμε σαν συμπέρασμα λοιπόν οτι σίγουρα φταίει ο γιατρός και η ομάδα του, ακόμη και αν ειναι ικανοί, λόγω της επαναληπτικότητας και της κόπωσης. Επίσης βλέπουμε πόσο σημαντικό ειναι να έχει ο γιατρός πολλούς placer για να ξεκουράζονται, και τα session να ειναι μικρά σε διάρκεια. Τα 500 grafts την ημέρα ειναι υπερβολή, πουθενά δεν θα το βρεις, 1000 όμως την ημέρα θα έπρεπε να ειναι το ταβάνι. Απο εκεί και πέρα, ίσως βλέπουμε και μια αδυναμία της fue, την αυξημένη επικινδυνότητα να βγεις εκτός safe zone. Στην περίπτωση της strip η λωρίδα ειναι συγκεκριμένη και τα εξαγόμενα μαλλιά ειναι δύσκολο να ξεφύγουν απο την safe zone. Φίλε Τάκη γνωρίζεις εδώ 2 περιπτώσεις του krhtikos και bouklas; Αν ναι τι έχεις να σχολιάσεις; Οι συνάδελφοι γιατροί σου ειναι δερματολόγοι που ειδικεύονται στις μεταμοσχεύσεις? Θα πρέπει να ασχολείσαι αρκετά με το θέμα τριχόπτωση και μεταμοσχεύσεις για να έχεις και εσύ αλλά και αυτοί εντρυφύσετε με τέτοια λεπτομέρεια σε ενα πολύ ειδικό κεφάλαιο της τριχόπτωσης και ειδικά της αποτυχίας μεταμόσχευσης. Αν έχεις και άλλες γνώσεις θα θέλαμε να τις μοιραστείς μαζί μας.

takiss7 είπε:
Η μακροζωία των μετμοσχευμένων μαλλιών εξαρτάται απο έναν μόνο παράγοντα: Από το βάθος τοποθέτησης του μεταμοσχευμένου τριχοθυλακίου.
Εχουν και αυτά κύκλους ζωής όπως όλα τα τριχοθυλάκια του κεφαλιού (περίπου 20 στον αριθμό) απλώς με πολύ πιο αργό ρυθμό από τις περιοχές που εμφάνίζεται παραδοσιακά η αραίωση.Πρακτικά άπειρος αφού ξεπερνούν τα 100-120. Η περιοχή τους διαφέρει απο ανθρωπο σε ανθρωπο( το safe zone δλδ).

Το θέμα με παιδιά που έκαναν νωρίς χρονολογικά μεταμοσχεύσεις στην Ελλαδα από ασχετους κομπογιανίτες και βλέπουν μεταμοσχευμένα μαλλιά να πέφτουν το έχουν πάθει για 2 λόγους: 1) κακή τοποθέτηση απο ατζαμήδες ανίδεους ( αλλος ένασ λόγος που πρέπει να αποφεύγονται τα mega sessions) η φυσιολογική κόπωση και ακρίβεια του γιατρού δηλαδη ακόμα και αν αυτός είναι πολύ εμπειρος 2) λήψη μοσχευμάτων απο επικίνδυνη ζώνη καθώς οι φραγκοφονιάδες όταν βλέπουν μια αραιή δότρια για να παρουν τον αριθμό μοσχευμάτων που έχουν κρίνει απαραίτητο, το κάνουν πάση θυσία πολλέσ φορές και εις γνώσιν τους.


Πιθανές δικαιολογίες τύπου εξανθημάτων, στρες, προβλημάτων υγείας είναι παραμύθια και τρόποι να δικαιολογήσουν τσαπατσοδουλειές.
Ολα αυτά τα εγραψα για παιδιά που έχουν τις συγκεκριμένες απορίες και ψαχνονται δεξιιά και αριστερά χωρίς να ξέρουν τι να πρωτοπιστέψουν και καταλήγουν να στενοχωριούνται άδικα. Δεν τα έγραψα αποπροσωπική εμπειρία ή από ακούσματα σε forum κλπ αλλά μιλώντας δεκάδες ώρες με φίλους μου δερματολόγους και ειδικούς καθώς προέρχομαι από τον ιατρικό χώρο (της καρδιοχειρουργικής).
 

Δημητρης38

Active Member
Δηλαδή έπρεπε να γράψει ο Τάκης στο Φόρουμ για να καταλάβει κάποιος ότι αποτυχίες σε επεμβάσεις μεταμόσχευσης μαλλιών επιβαρύνουν τον γιατρό και Μόνο ?
Ο Γιατρός που θα αναλάβει τον πελάτη στις συγκεκριμένες επεμβάσεις που είναι καλλωπιστικές κατά κύριο λόγο, οφείλει να τον ενημερώσει σωστά για ενδεχομένους κινδύνους που ελλοχεύουν και κυρίως να μελετήσει την υπόθεση του και να κρίνει αν είναι ικανός για να κάνει την επέμβαση.

Από την στιγμή που πήρε τα λεφτά και τον βάζει χειρουργείο, είναι αποκλειστικά υπεύθυνος για το αποτέλεσμα τις μεταμόσχευσης.

Αν στην πορεία χάνονται μοσχεύματα, αν δεν υπάρχει σωστή φυτρωση, αν το αποτέλεσμα δεν είναι το προσδόκιμο τότε σίγουρα δεν φταίει ο πελάτης ο όποιος ψυχολογικα καταπονειται και είναι κατά χιλιάδες ευρώ φτωχότερος !!!
Δεν φυτρώθηκαν στο σωστό βάθος τα μοσχεύματα ?
Ξηλώθηκαν μοσχεύματα από ζώνες που δεν είναι safe ?
Παρουσίασε ο πελάτης κάποια φλεγμονή που κατέστρεψε τα τριχοθυλάκια ?
Δεν ενημερώθηκε σωστά ο πελάτης ως προς την διατροφή του ? (γράφτηκε και αυτό)
Δεν έγινε σωστά ο διαχωρισμός των τριχοθυλακιων κατά την διάρκεια του χειρουργείου ?

Σε όλα αποκλειστική ευθύνη και μόνο έχει ο Γιατρός !!
Και δυστυχώς δεν υπάρχει κανένας υπεύθυνος να τους τιμωρήσει με αποτέλεσμα να δρουν ανεξέλεγκτα, να κονομάνε αφορολόγητα και να θησαυρίζουν εις βάρος των ανθρώπων με το συγκεκριμένο πρόβλημα!!!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

danceworld_2001

Well-Known Member
Δημήτρη εννοείτε για όλα φταίει ο γιατρός, δεν είπαμε κάτι άλλο. Βέβαια αν ο ασθενής δεν τηρήσει τις οδηγίες, δεν μπορούμε να πούμε το ίδιο. Αν κάνεις μεταμόσχευση και το ίδιο βράδυ πας και κοπανήσεις το κεφάλι απο απροσεξία, αρχίσεις βάρη σε 3 μέρες, κάψεις το κεφάλι στις 10 μέρες απο ήλιο, και σε έχουνε ενημερώσει, τότε εσύ φταίς. Αλλά κανείς δεν κάνει τέτοια λαθη εκτός αν ειναι ανώμαλος, οπότε σε όλες τις άλλες περιπτώσεις φταίει ο γιατρός και η ομάδα του. Ο τάκης δεν μας είπε ποιός φταίει, αλλά τι φταίει, κάτι που δεν γνωρίζαμε στον βαθμο που μας το είπε και αρκετοί θέλουμε να μάθουμε περισσότερα.
 

Nick_1986

Member
Τουλάχιστον αν καταλήξουμε πως για όλα φταίει ο γιατρός και η μη σωστή τοποθέτηση (όχι δηλαδή σε σωστό βάθος), τότε απορρίπτουμε το σενάριο πως τα μοσχεύματα έχουν ημερομηνία λήξης...

Κάτι δηλαδή πραγματικά τρομακτικό!!
 

Δημητρης38

Active Member
Nick_1986 είπε:
Τουλάχιστον αν καταλήξουμε πως για όλα φταίει ο γιατρός και η μη σωστή τοποθέτηση (όχι δηλαδή σε σωστό βάθος), τότε απορρίπτουμε το σενάριο πως τα μοσχεύματα έχουν ημερομηνία λήξης...

Κάτι δηλαδή πραγματικά τρομακτικό!!

Φιλε εμεις δεν ειμαστε Γιατροι να γνωριζουμε τι απο ολα αυτα συμβαινει στα Αληθεια ουτε μπορουμε να απορριψουμε ή να δεχτουμε σεναρια.
Ειμαστε πελατες που θελουμε τα αποτελεσματα που μας εχουν υποσχεθει-ενημερωσει.
Τα σκαμε, ακολουθουμε τις οδηγιες και αναμενουμε.

Εαν τα αποτελεσματα δεν ειναι αναμενομενα... εκει οι συζητησεις αλλαζουν !!!
 

Nick_1986

Member
Κανένας δεν έχει κάνει στο forum μεταμόσχευση πριν από 10 χρόνια ή και παλιότερα..??

Βοηθήστε ρε παίδες! Είναι το σημαντικότερο θέμα του forum! Αν τα μοσχεύματα πέφτουν μετά από 10 χρόνια, την βάψαμε...
 

Δημητρης38

Active Member
Nick_1986 είπε:
Κανένας δεν έχει κάνει στο forum μεταμόσχευση πριν από 10 χρόνια ή και παλιότερα..??

Βοηθήστε ρε παίδες! Είναι το σημαντικότερο θέμα του forum! Αν τα μοσχεύματα πέφτουν μετά από 10 χρόνια, την βάψαμε...

Εκανα εγω, εγραψα τις εμπειριες μου, ποσταρισα και φωτογραφιες και ο καθενας ας βγαλει τα συμπερασματα του!!
Διαβασε τα προηγουμενα ποστς να ενημερωθεις !!!
 

tasos33

Well-Known Member
εγω ειμαι στα 7 χρονια και παραμενουν ακμαια,τα μαμα εχουν σχεδον τελειωσει απο την περιοχη τησ ληπτριας, δεν βλεπψ τουλαχιστον για τα επομενα χρονια να φευγουν
 

Nick_1986

Member
tasos33 είπε:
NICK που ειχες κανει?

Στην berg*** και σε έναν γιατρό στην Γλυφάδα...Θα κάνω κι άλλη προς το τέλος του χρόνου, αλλά με τρομάζει αν κάποτε μου πέσουν τα μμ μαλλιά...


Άντε ρε παιδιά...Κανένας πάλιουρας να δώσει τα φώτα του...??
 
Μπλουζα