Μια χιλιοειπωμενη ιστορία

danceworld_2001

Well-Known Member
Φίλε μπάκαλε γνώμη μου είναι να έχεις μια επαγγελματική και όχι μπακαλίστικη προσέγγιση στο θέμα. Θέλει ενδελεχές διάβασμα και μελέτη μηνών μην πω και ετών πριν προχωρήσεις. Δότρια μάλλον έχεις. Λεφτά να έχεις και κάνεις ωραία πραγματάκια. Εγώ απορρίπτω την Ελλάδα. Εσύ αν θες μπορείς να δοκιμάσεις αν σε πείθει. Δεν θα σου πω που να πας, αυτό είναι δική σου υπόθεση. Η περίπτωση σου μοιάζει όντως με τον robot. Με 3000 graftsσε Α ζώνη και λίγο προς τα πίσω εκει που είσαι αδειος στην Β έχεις κλείσει δια παντός. Όμως χωρίς θεραπεία θα χάσεις και άλλα πίσω και θα χρειαστείς επαναληπτική, το πότε το ξέρουν μόνο τα γονίδια σου. Νομίζω αν το budgetσου είναι στα 2,20 – 2,50 ευρω το graft, η Κύπρος και η Τουρκία είναι ασφαλείς επιλογές με σχεδόν εγγυημένο αποτέλεσμα. Από εκεί και πέρα μπορείς να δεις και τους πιο μεγάλους αλλά ετοιμάσουν για 5+ ευρώ το μόσχευμα κτλ κτλ. Η επιλογή δική σου. Θεραπεία και να κάνεις μαλλιά νέα δεν θα δεις εκεί που είσαι άδειος, απλά θα θωρακίσεις τα άλλα που έχεις. Νομίζω είσαι εύκολη περίπτωση και δεν έχεις και τόσα πολλά μαλλιά μπροστά για να φοβάσαι σοκ λος, ο ροβοτ ειχε περισσότερα και πήγε καλά, αν ο γιατρός ξέρει τι κάνει θα εισαι οκ. Ελλάδα εγώ δεν βλέπω ακόμη σοβαρές πυκνότητες, μέτρια φυσικότητα και κακή διαχείριση δότριας. Ότι πληρώνεις όμως παίρνεις, αν με αυτά συμβιβάζεσαι, θα βρεις και με 1 ευρώ το graft. Καλό διάβασμα και καλή επιλογή.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

mpakalos

New Member
Danceworld_2001
Φίλε μπάκαλε γνώμη μου είναι να έχεις μια επαγγελματική και όχι μπακαλίστικη προσέγγιση στο θέμα. Θέλει ενδελεχές διάβασμα και μελέτη μηνών μην πω και ετών πριν προχωρήσεις. Δότρια μάλλον έχεις. Λεφτά να έχεις και κάνεις ωραία πραγματάκια. Εγώ απορρίπτω την Ελλάδα. Εσύ αν θες μπορείς να δοκιμάσεις αν σε πείθει. Δεν θα σου πω που να πας, αυτό είναι δική σου υπόθεση. Η περίπτωση σου μοιάζει όντως με τον robot. Με 3000 graftsσε Α ζώνη και λίγο προς τα πίσω εκει που είσαι αδειος στην Β έχεις κλείσει δια παντός. Όμως χωρίς θεραπεία θα χάσεις και άλλα πίσω και θα χρειαστείς επαναληπτική, το πότε το ξέρουν μόνο τα γονίδια σου. Νομίζω αν το budgetσου είναι στα 2,20 – 2,50 ευρω το graft, η Κύπρος και η Τουρκία είναι ασφαλείς επιλογές με σχεδόν εγγυημένο αποτέλεσμα. Από εκεί και πέρα μπορείς να δεις και τους πιο μεγάλους αλλά ετοιμάσουν για 5+ ευρώ το μόσχευμα κτλ κτλ. Η επιλογή δική σου. Θεραπεία και να κάνεις μαλλιά νέα δεν θα δεις εκεί που είσαι άδειος, απλά θα θωρακίσεις τα άλλα που έχεις. Νομίζω είσαι εύκολη περίπτωση και δεν έχεις και τόσα πολλά μαλλιά μπροστά για να φοβάσαι σοκ λος, ο ροβοτ ειχε περισσότερα και πήγε καλά, αν ο γιατρός ξέρει τι κάνει θα εισαι οκ. Ελλάδα εγώ δεν βλέπω ακόμη σοβαρές πυκνότητες, μέτρια φυσικότητα και κακή διαχείριση δότριας. Ότι πληρώνεις όμως παίρνεις, αν με αυτά συμβιβάζεσαι, θα βρεις και με 1 ευρώ το graft. Καλό διάβασμα και καλή επιλογή.
Danceworld σ'ευχαριστω και εσένα για την απάντηση σου. Είσαι απο τα μέλη που ήθελα την άποψή τους. Έχω τρία χρόνια που μελετω το φόρουμ και νομίζω είμαι σε ένα καλό επίπεδο γνώσης.
Έχω πει ότι θα ασχοληθω μόνο με εξωτερικό. Απλά όπως επίσης έχω πει με αποθαρρύνει το nw 6-7 του πατέρα μου.δεν θέλω να κάνω μία μεταμόσχευση και μελόντικα να ανοιξω στα επίπεδα του και να έχει το κεφάλι μου μπαλώματα. Σκοπεύω να κοιμηθώ αρκετά συντηρητικά ως προς την κατανομή των grafts. Απλά θα ήθελα από εσάς τα έμπειρα μέλη να ανοίξετε ένα νήμα όπου θα παρουσιάζεται συνοπτικά τις απαραίτητες μετρήσεις που πρέπει να κάνουμε στο κεφάλι μας τις ερωτήσεις που πρέπει να κάνουμε στους γιατρούς στις συναντήσεις μας ώστε να μην γινόμαστε ασχετοι και να μας παίρνουν στα σοβαρά.
 

mpakalos

New Member
Καλημέρα στο forum. Επανέρχομαι με νέες φωτό για καλυτερη εκτίμηση της κατάστασης μου. Όπως έχω ξαναπεί αυτό που με φρενάρει από μία μεταμόσχευση είναι το 6-7 norwood του πατέρα μου το οποίο φαίνεται να ακολουθώ. Αλλά αν η δοτρια και η υπάρχουσα κατάσταση των μαλλιών μου κριθούν κατάλληλα για μεταμόσχευση έχω ήδη φύγει για Lorenzo. Τα φώτα σας, κύριοι....
[photo=medium]301[/photo]
[photo=medium]300[/photo]
[photo=medium]299[/photo]
[photo=medium]298[/photo]
[photo=medium]297[/photo]
[photo=medium]296[/photo]
[photo=medium]295[/photo]
[photo=medium]294[/photo]
[photo=medium]201[/photo]
 

Συνημμένα

  • 20160805_212357.jpg
    20160805_212357.jpg
    1.7 MB · Προβολές: 40
  • 20160805_213222.jpg
    20160805_213222.jpg
    1.7 MB · Προβολές: 32

dimitris50423

Well-Known Member
Mpakalos καταρχην εισαι 35 χρονων πραγμα που σημαινει οτι αργοτερα δεν θα θελεις περισσοτερο απο οτι τωρα να εχεις ωραια μαλλια χωρις αραιωση.
Παρ ολα αυτα ομως πιστευω οτι η πλειονοτητα των ιατρων του εξωτερικου θα σου ζητησουν να παρεις φινα καποιους μηνες πριν την επεμβαση για να μη ρισκαρουν shockloss στα μαλλια που εχεις μπροστα στο τσουλουφι και λογω του οτι θα μπουν με πυκνοτητα κοντα σε αυτα και θα εχουν δικιο.
Γενικα νομιζω οτι θα πρεπει να εισαι ετοιμος παραλληλα με μια μμ να ξεκινησεις και θεραπεια τουλαχιστον με μινοξιδιλη ωστε να κρατησει καποια χρονια καλα το μαλλι σ και στο μελλον να κανεις αλλη μια.
Τα μαμα μαλλια μπροστα θα σου δωσουν εξτρα φυσικοτητα σε ενα αποτελεσμα μμ.
Εφοσον εχεις υποψιες οτι μπορει να πας και για μεγαλο nw η θεραπεια νομιζω ειναι απαραιτητη.
Στην ηλικια που εισαι ακομη κ αν ειναι να προχωρησει η αραιωση νομιζω οτι ειναι η ωρα για την 1η σου μμ. Με τον γιατρο που επελεξες στο μελλον αν ξανακανεις η τιμη θα πεσει ανα μοσχευμα. Καλη επιτυχια σε οτι κανεις.
 

mpakalos

New Member
Dimitris50423 ευχαριστώ για το χρόνο σου. επίσης συγχαρητήρια για το αποτέλεσμα σου. Ναι νομίζω πως αν είναι να κάνω μμ δεν σηκώνει άλλες αναβολές. Απλά θέλω την γνώμη του forum για την κατάσταση μου. Την εικόνα της δοτρια ς μου πως την κρινεις?
 

koumparos

Well-Known Member
Φιλε μπακαλε νομιζω πας για μεγαλο norwood.Eαν δεν με ξεγελανε οι φωτος αραιωνεις και στις πισω ζωνες εκτος εαν ειναι παιχνιδια του φλας.Με δεδομενο την κληρονομικοτητα σου δεν ειναι ενθαρυντικα τα πραγματα σε σχεση με το πατερν που θα καταληξεις.
Τη δοτρια καλη την βλεπω αλλα μονο ενας καλος γιατρος θα σου πει με ακριβεια νουμερα και φυσικα με βαση το ιστορικο θα καταληξετε μαζι σε πλανο μακρας διαρκειας.
Απλα φιλε μου καλε χωρις φιναστεριδη απλα μην ασχοληθεις καν με μεταμοσχευσεις.Η μινο το πολυ να σε κρατησει 2-3 χρονια και απο τι βλεπω θα συνεχισεις να αραιωνεις και δυστυχως μονο με τη φινα θα μπορεσεις να κρατηθεις καποια χρονια χωρις να ξαναμπεις συντομα σε χειρουργιο.
Στη μοναδικη περιπτωση που θα ξεκιναγα εγω μεταμοσχευσεις χωρις φινα θα ηταν εφοσων ειχα δοτρια 8000+ και τουλαχιστον 1000-1500 καβατζα απο γενια για το απαιτητικο κραουν.
Αν ο πατερας σου δεν εχει κατεβασμενα πλαινα μπορεις να ελπιζεις στο θαυμα χωρις φινα αλλα μονο με σουπερ δοτρια και πρεπει πριν παρεις αποφαση να πας σε εναν σπουδαιο γιατρο να την μετρησετε.Ενα θετικο οτι εχεις καλη τριχα.Επισης παλι στην φινα θα καταληξουμε διοτι εαν στο μελον η αα χτυπησει και τη δοτρια που στα μεγαλα norwood ειναι πολυ πιθανο θα χασεις μακροπροθεσμα μεταμοσχευμενα μαλια.
Φιλε μου καλε δυστυχως πρεπει να παρεις δυσκολες αποφασεις.Ξεκινα μινοξ να σταματησεις την κατηφορα,μελετησε ακομα περισσοτερο και αποφασισε μετα απο πολλη σκεψη και μελετη.

@φανταζομαι ελλαδα το ξεχνας διοτι εδω πλανο σοβαρο δεν κανουν και σε εσενα καθε μοσχευμα ειναι υψιστης σημασιας να μην παει χαμενο.
 

nine

Active Member
Φιλε μπακαλε νομιζω πας για μεγαλο norwood.Eαν δεν με ξεγελανε οι φωτος αραιωνεις και στις πισω ζωνες εκτος εαν ειναι παιχνιδια του φλας.Με δεδομενο την κληρονομικοτητα σου δεν ειναι ενθαρυντικα τα πραγματα σε σχεση με το πατερν που θα καταληξεις.

Αυτο ισχυει; Δεν μπορει η ΑΑ δηλαδη να σταθεροποιηθει σε ενα τετοιο pattern. Ειναι και 35. Δεν νομιζω η ελαφρια αραιωση πισω να σημαινει οτι παει στανταρ για μεγαλο norwood. Εγω βλεπω οτι εχει μπολικο μαμα μαλλι.

Τι να πουμε δηλαδη και οι "20ρηδες" που ειναι ετσι το μαλλι με την πισω πυκνοτητα που εχει μπρος/πισω.
 

koumparos

Well-Known Member
Μωρε μακαρι να κρατησει τις πισω ζωνες.Θα ηταν τελεια.Θα εκανε μια βαρβατη μμ μπροστα και θα καθαριζε αλλα με δεδομενο οτι ο πατερας του ειναι 6αρης και μπροστα εχει ο ιδιος μεγαλη αραιωση ειναι λιγο δυσκολα τα πραγματα.Καπου ειχα διαβασει μια στατιστικη μελετη οτι εαν ο πατερας εχει τριχοπτωση ο γιος εχει 60% πιθανοτητες να αποκτησει και αυτος.Επισης ελεγαν οτι λογο μεγαλων αλαγων στις διατροφικες μας συνηθειες τις τελευταιες δεκαετιες αλλα και του εντονου στρες που εμφανιζουν οι καπιταλιστικες κοινωνιες η εμφανιση του φαινομενου εχει αλαξει χρονικους οριζοντες εμφανισης σε σχεση με τους προγονους.Τωρα εαν ισχυουν ολλα αυτα δεν ξερω.Εμενα ο πατερας μου ειναι 5αρης οπως και ο παππους μου απλα αυτοι αραιωσαν μετα τα 40 ενω εγω αρχισαν να χανω μαλια λιγο πριν τα 25.
 

piros75

Well-Known Member
Νομίζω ότι αν το θέμα από 3άρης σε 6άρης παίζει στην περίπτωσή σου, τότε αναπόφευκτα θα πρέπει να βάλεις στη φαρέτρα σου και κάποια σοβαρή θεραπεία. Από την άλλη πως είσαι τόσο σίγουρος ότι πας για 6άρης. Το ότι ο πατέρας σου είναι 6άρης δεν σημαίνει ότι θα γίνεις αναγκαστικά και εσύ. Θεωρώ ότι ένας σωστός γιατρός με κατάλληλες μετρήσεις μπορεί να εκτιμήσει μέχρι που θα φτάσεις.
 

nine

Active Member
Καπου ειχα διαβασει μια στατιστικη μελετη οτι εαν ο πατερας εχει τριχοπτωση ο γιος εχει 60% πιθανοτητες να αποκτησει και αυτος. Επισης ελεγαν οτι λογο μεγαλων αλαγων στις διατροφικες μας συνηθειες τις τελευταιες δεκαετιες αλλα και του εντονου στρες που εμφανιζουν οι καπιταλιστικες κοινωνιες η εμφανιση του φαινομενου εχει αλαξει χρονικους οριζοντες εμφανισης σε σχεση με τους προγονους.Τωρα εαν ισχυουν ολλα αυτα δεν ξερω.

και εγω πιστευω οτι το γονιδιο της αα υπαρχει (εστω ανοιχτους κροταφους, μικρη αραιωση πισω). το ποσο, ποτε ξεσπαει και σε τι βαθμο παιζουν και αλλοι και αλλοι παραγοντες. αλλα αργα η γρηγορα το αποτελεσμα θα ειναι ιδιο λογω των ανικητων γονιδιων της αα αν δεν παρεις απο μικρος τα απαραιτητα μετρα. υπαρχει και ενα παραδειγμα στο νετ που 2 διδυμοι απο πιτσιρικας ο ενας επαιρνε ντουταστεριδη και ο αλλος οχι. αυτος με την ντουτα δεν ανοιξε στο crown ουτε μπροστα. ο αλλος εκανε αραιωση.

Νομίζω ότι αν το θέμα από 3άρης σε 6άρης παίζει στην περίπτωσή σου, τότε αναπόφευκτα θα πρέπει να βάλεις στη φαρέτρα σου και κάποια σοβαρή θεραπεία. Από την άλλη πως είσαι τόσο σίγουρος ότι πας για 6άρης. Το ότι ο πατέρας σου είναι 6άρης δεν σημαίνει ότι θα γίνεις αναγκαστικά και εσύ. Θεωρώ ότι ένας σωστός γιατρός με κατάλληλες μετρήσεις μπορεί να εκτιμήσει μέχρι που θα φτάσεις.

Σε ενα consultion που ηταν να κανω μου ειχαν πει θα εκτιμουσαν τις αδυναμες τριχες που προκειται να χασω σχετικα πιο γρηγορα απο αλλες. Αυτες δηλαδη που ειναι ατονες και εχουν αλλαξει χρωμα λογω αα. Το norwood 6 μπορει να ειναι το pattern που κατελειξε ο συγγενης αλλα ο γιος να μην προλαβει να φτασει σε αυτο ποτε (λογω θεραπειων που εκανε, αλλων παραγοντων). Εχω δει περιπτωση που ο πατερας σε πολυ μεγαλη ηλικια ειχε receding hairline norwood2 και ο γιος μεγαλο norwood απο 20κατι. Με αυτο βλεπω οτι και οι 2 ηταν χτυπημενοι απο αα ο πρωτος εχασε κροταφους μονο αλλα αλλιως κατεληξε στον αλλο.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dimitris50423

Well-Known Member
Παιδια δεν νομιζω να ειναι τοσο απλα τα πραγματα. Το οτι ο πατερας καποιου εχει μια αλφα αραιωση δεν σημαινει οτι ο γιος θα φτασει εκει ουτε οτι θα τον ξεπερασει. Υπαρχουν πολλες περιπτωσεις. Ο παππους μου 86 χρονων ειχε τσουλουφι και οι κροταφοι ηταν ανοιχτοι καλα. Ο πατερας μου εχει μαλλι παντου λιγο αραιο. Δεν ξερεις απο ποσο πισω ειναι το γονιδιο. Απλα αν εχεις κοντινους προγονους με μεγαλη αραιωση φυσικα εχεις μεγαλυτερες πιθανοτητες να τους πλησιασεις. Και να ξερει καποιος αν θα φτασει nw 5 οι μεχρι τωρα θεραπειες καθυστερουν το αναποφεκτο δυστυχως. Μινοξιδιλη κ φινα εχουν ημερομηνια ληξης. Κερδιζεις χρονο με μαλλια δεν λυνεις το προβλημα. Μακαρι στο μελλον να υπαρξει πιο σοβαρη θεραπεια.
 

mpakalos

New Member
Παιδια ευχαριστώ για τα σχολια. Ο πατέρας μου είχε το ίδιο μαλλί που έχω τώρα. Αυτό είναι που με αγχωνει ιδιαίτερα. Σποπευω να πάω σε κάποιον καλο γιατρό για μετρήσεις και αν δεν είμαι κατάλληλος θα το αποδεχτω.
 

Dim10

Active Member
Προσωπικα ξερω αρκετές περιπτώσεις υπαρκτες, που δεν εχει παιξει ρολο τελικα η κληρονομικοτητα απο τον πατερα.

Ειχαν βγει επισης καποιες ερευνες που ελεγαν για το χρωμοσωμα Χ το οποιο ειναι περισσοτερο υπευθυνο για την τριχόπτωση η ενδεχομένως για την ΑΑ , απ οτι το χρωμόσωμα Υ,το οποιο Χ κληρονομειται απο τη μανα οσον αφορα τα αγορια , καθώς ειχε κληρονομηθει απο τον πατερα τους (παππου του αγοριου δλδ) αλλα λογω απουσιας περισσοτερων ανδρογονων δεν εκδηλωθηκε οπως σε εναν αντρα(για ΑΑ μιλωντας παντα).

Εχουν γινει επισης καποιες ερευνες απο τον Πασχαλιδη (ερευνητης /γιατρος) μιλωντας για τις κληρονομικοτητες και τα dna (εκτος θεματος τριχοπτωσης και ΑΑ) και εξηγει οτι ως επι τω πλείστων το πρωτο παιδι ,ειτε αγορι ειτε κοριτσι, κληρονομει απ τον πατερα ,το δευτερο απ τη μητερα. Το τρίτο παλι απ τον πατερα ,τεταρτο απο μητερα και παει λεγοντας.

Δε λεω οτι εχουν100% εξηγηση ολα αυτα περι κληρονομικοτητας (ειδικα μαλλον για τριχες) ποιος ξερει σιγουρα τι συμβαινει ουτως η αλλως και πως λειτουργει ο οργανισμος και σε πoια ηλικια διαμορφωνει καποιο σταθερο norwood, απλα κουβεντα να γίνεται με βαση καποια στοιχεια που εχουν βγει στη δημοσιοτητα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

tasos33

Well-Known Member
παιδεςςςςςςς ελεοοοςςςς τι καθεστε και αναλυετε?αυτα που ολοκληρη επιστημη δεν εχει ξεκαθαρισει ακομα,δηλαδη αν παει nw 6 σε 20 χρονια τι θα κανει? θα περιμενει να δει αν θα παει εκει σε 20 χρονια?35 ειναι και 20 55..

μπακαλε για την ηλικια σου εισαι καλα ακομα,αν ημουν ετσι και εγω θα ημουν πιο χαλαρος,.

mpakale να πας να κανεις κανεις μμ να φχαριστηθεις μαλλι και αν σε 5 η 10 χρονιοα η 15 χρειαστεις ξανακανεις και αλλη..

το μονο που πρεπει να κανεις ειναι σωστη στρατηγικη και σωστη επιλογη κλινικης
 

Flosk

Well-Known Member
Αν δεν διάβαζα το τελευταίο σχόλιο σου θα σου έλεγα προχωρα με τα μπουνια και μην φοβάσαι τπτ.. τώρα νομιζω θα σου πω απλά προχωρα για μπροστά ζώνη και πισω θα δεις σε 5-8 χρονακια.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Μπακαλε σου εχω απαντησει στις πρωτες σελιδες αν θυμασε για να μην ξαναλεω τα ιδια.
Εισαι σε καλη ηλικια.Οπως τα λεει και ο flosk.
Καλημερα!
 
Μπλουζα