Μια αιρετικη αποψη για το proscar

Utopia

Active Member
Ο γιατρός που θα γράψει την φιναστερίδη ΟΦΕΙΛΕΙ να γράφει και αυτές τις εξετάσεις και φυσικά ο δερματολόγος είναι καθολικά ακατάλληλος και εγκληματικά υπεύθυνος για κάτι τέτοιο. Οπότε αυστηρά Ενδοκρινολόγος.
Σωστά όσα λες, αλλά εδώ δεν συμφωνώ και τόσο...
Άμα θεωρείς τον δερματολόγο ακατάλληλο, ο ενδοκρινολόγος είναι ακατάλληλος στο τετράγωνο. Δεν είναι το αντικείμενο του τα μαλλιά, την χορηγεί σε εξαιρετικά σπάνιες περιπτώσεις και δεν μπορεί να παρακολουθεί την πρόοδος στο τριχωτό της κεφαλής.
Επιπλέον, δεν πρόκειται να σε αναλάβει γιατί φοβάται να επωμιστεί την ευθύνη για ένα αντιανδρογόνο, εκτός άμα είστε κολλητάρια ή συγγενείς τότε πάω πάσο.
Τέλος, με την ίδια λογική ο δερματολόγος δεν θα έπρεπε να χορηγεί φάρμακα για την ακμή, για την περίπτωση της γυροειδούς αλωπεκίας και της ψωρίασης θα έπρεπε να επισκεπτόμαστε ανοσολόγο, γιατί είναι κατεξοχήν προβλήματα του ανοσολογικού συστήματος. Με λίγα λόγια καθιστάς τον δερματολόγο παντελώς άχρηστο και τον περιορίζεις, αφού τα μισά φάρμακα που χορηγεί είναι oral και δρουν συστημικά. Είναι σαν να λες επειδή τα φάρμακα για την ακμή έχουν ως παρενέργια την κατάθλιψη πρέπει να τα χορηγεί ψυχίατρος. Δεν στέκει αυτό...

Άλλο να παίρνεις την συγκατάθεση ενός άλλου γιατρού πιο εξειδικευμένου και άλλο να χορηγεί φάρμακα με τα οποία δεν έχει την παραμικρή εμπειρία. Το επάγγελμα του γιατρού απαιτεί και εμπερία όχι μόνο γνώσεις, επομένως πως θα χορηγήσει ο ενδοκρινολόγος φιναστερίδη όταν δεν έχει εμπειρία. Κατά πάσα πιθανότητα δεν θα γνωρίζει καν ότι η φιναστερίδη χορηγείται για την ΑΓΑ. Είχα επισκεπτεί, όπως είχα αναφέρει και παλιότερα στο νήμα για το Proscar, ειδικό παθολόγο με ειδίκευση στις ορμόνες και δεν γνώριζε ότι η φιναστερίδη αποτελεί θεραπεία για την ΑΓΑ... Έχει τελειώσει το Καποδιστριακό και έχει καλή φήμη ως γιατρός και να μην ξέρει αυτό...

Για το ότι κάποιες από τις παρενέργειες είναι μόνο στο μυαλό που ειπώθηκε, καλό είναι να γνωρίζουμε πως το συγκεκριμένο ένζυμο (5 alpha reductase) βρίσκεται και δρα και στον εγκέφαλο.
Εδώ πρέπει να διασαφηνίσεις το θέμα...
Υπάρχουν 3 τύποι 5 alpha reductase, δεν βρίσκονται όλοι οι τύποι και στον ίδιο αριθμό στον εγκέφαλο. Η φιναστερίδη μπλοκάρει τον 2 και 3. Ο 1 βρίσκεται σε μεγαλύτερο ποσοστό στον εγκέφαλο.
Θα το διαβάσει κανείς και θα νομίζει ότι μπορεί να πάθει νευρικό κλονισμό από την φιναστερίδη...


Κατά τα άλλα, πολύ σωστά τα έθεσες, ότι οφείλουμε να κάνουμε εξετάσεις όσοι παίνουμε φιναστερίδη, και αυτό εφαρμόζω εγώ προσωπικά.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

nine

Active Member
Σωστά όσα λες, αλλά εδώ δεν συμφωνώ και τόσο...
Άμα θεωρείς τον δερματολόγο ακατάλληλο, ο ενδοκρινολόγος είναι ακατάλληλος στο τετράγωνο. Δεν είναι το αντικείμενο του τα μαλλιά, την χορηγεί σε εξαιρετικά σπάνιες περιπτώσεις και δεν μπορεί να παρακολουθεί την πρόοδος στο τριχωτό της κεφαλής.
Επιπλέον, δεν πρόκειται να σε αναλάβει γιατί φοβάται να επωμιστεί την ευθύνη για ένα αντιανδρογόνο, εκτός άμα είστε κολλητάρια ή συγγενείς τότε πάω πάσο.

Ο ενδροκρινολογος ειναι απαραιτητος σε περιπτωση που προκυψει προβλημα με την φινα για να επανελθεις.
Επισης ολες τις ορμονολογικες που θα κανεις για να δεις το πριν και μετα την χρηση θα τις δει ο ενδροκρινολογος.
 

Utopia

Active Member
Ο ενδροκρινολογος ειναι απαραιτητος σε περιπτωση που προκυψει προβλημα με την φινα για να επανελθεις.
Επισης ολες τις ορμονολογικες που θα κανεις για να δεις το πριν και μετα την χρηση θα τις δει ο ενδροκρινολογος.
Ναι, ΑΜΑ προκύψει πρόβλημα, αλλά μπορεί και ουρολόγος-ανδρολόγος.
Άντε να βρεις ενδοκρινολόγο να μπει στη διαδικασία αυτή όμως...
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
@Utopia , δεν έχει σημασία ποιος τύπος ενζύμου έχει μεγαλύτερα ποσοστά, σημασία έχει ότι επηρεάζει, όπως επηρεάζει την λειτουργία της υπόφυσης με τον υποθάλαμο. Δεν θέλω να δώσω περισσότερη έκταση σε αυτό γιατί ο σκοπός μου δεν είναι να κινδυνολογήσω.
Απλά είπα ποιος είναι ο σωστός τρόπος προσέγγισης.
Σε ότι αφορά τον δερματολόγο, πολλοί που έβγαλαν παρενέργειες τρέχαν να τις διορθώσουν σε ενδοκρινολόγους, όπως είδα παραπάνω, συμφωνείς και εσύ.
Πόσοι πήγαν με ένα αποσυντονισμένο ορμονικό προφίλ στον δερματολόγο για να τους βοηθήσει?
Εκεί που πηγαίνεις για την λύση στο τέλος, εκεί πρέπει να πας και για την αρχή.
 

Utopia

Active Member
@GOMI, είναι δύσκολο να βρεις έναν ενδοκρινολόγο που δεν θα σε διαολοστείλει επειδή θες να πάρεις αντιανδρογόνο για τις τρίχες... Πρέπει να βρεις έναν που να μην είναι προκατειλημένος και να είναι open minded...
 

nikolakis

Well-Known Member
@Utopia αν σε παρει χαμπάρι η merc θα σε κανει αμεσως ιατρικό επισκέπτη! Οι πωλήσεις της θα δεκαπλασιαστουν αμεσως!!:)
 

Socratis

Active Member
Το χω μπροστα μου το κουτακι propecia και το κοιταω,κολωνω να το ανοιξω ακομα:p.
Ειναι θεμα προτεραιωτητων παιδες.Αλλους δεν τους νοιαζει τοσο το μαλλι και δεν μπαινουν στο τρυπακι να το διακινδυνεψουν και συμβιβαζοντε.
Αλλοι σαν εμενα τους παρανοιαζει.Εγω οσο υπερβολικο και αν ακουγετε θα κανω τα παντα για να κρατησω το μαλλια μου,ειτε μινοξ που ηδη εχω ξεκινησει,ειτε μεταμοσχευση ειτε κ φινα ακομα αν χρειαστει με ολα τα ρισκα που εχει.Αισθανομαι πολυυυ νεος για να αραιωνω και να μην μπορω να τα φτιαχνω οπως θελω.Δεν συμβιβαζομαι,δεν θελω να συμβιβαστω απο τα 27 μου.Μπορει σε 10-15 χροννια να λεω ''σιγα και να μου πεσουν τι εγινε,τριχες ειναι''.Τωρα ομως οχι.
Χτυπα το φιλε μου.Θα μου πουν τι λες στο παιδι.
Αλλα τι θα χασεις?Αν σου βγαλει παρενεργειες κοψτο κατευθειαν.Αλλα αφου εχει μπει στο τρυπακι και κατα 99,9% καποια στιγμη θα το παρεις,γιατι μην το παρεις νωρις?Ετσι ημουν και εγω,λεω να το αφησω να παιζω με μινοξ και βλεπουμε.Αλλα αφου θα το παρω [σε ενα χρονο ή σε 2],γιατι μην το παρω τωρα.Ποια η διαφορα ?
 

kal

Member
τοτε γιατι μπαινεις και ασχολεισαι ρε φιλε?αφου οπως λες ειναι ολα ασκοπα.

Δεν ειναι ολα ασκοπα..Μην διαστρεβλωνεις τα λεγομενα μου.. Εγω προσωπικα θεωρω ασκοπη την φινα και ειπα τον λογο, το αν θα την παρει καποιος ειναι δικη του δουλεια..
 

Utopia

Active Member
Δεν ειναι ολα ασκοπα..Μην διαστρεβλωνεις τα λεγομενα μου.. Εγω προσωπικα θεωρω ασκοπη την φινα και ειπα τον λογο, το αν θα την παρει καποιος ειναι δικη του δουλεια..
Και να υποθέσω εσύ δεν την έχεις πάρει, αλλά άποψη έχεις;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Μπλουζα